10-lecie działalności Związku SIPUR
Maciej Kubanek opowiedział o historii Związku, podejmowanych działaniach, obecnej sytuacji organizacji oraz planach na przyszłość.
SIPUR
Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR "SIPUR" powstał 10 lat temu w wyniku inicjatywy m.in. takich firm jak Bayer (Covestro), Huntsman, Kingspan Insulation (EcoTherm), Polychem Systems, PCC Prodex, Recticel.
Zobacz także
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Zapraszamy 28 listopada 2024 r. do Muzeum Wojska Polskiego...
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Zapraszamy 28 listopada 2024 r. do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.
Okrągłą rocznicę działalności Związku obchodzono w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym przy ul. Wodziczki w Puszczykowie k. Poznania. W jubileuszu wzięli udział członkowie "SIPUR", a także szefowie i przedstawiciele wiodących instytutów badawczych, branżowych mediów, zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i organizacji oraz eksperci.
Część oficjalną otworzył prezes "SIPUR", Sekretarz Generalny Maciej Kubanek, który opowiedział o historii Związku, podejmowanych działaniach, obecnej sytuacji organizacji i planach na przyszłość. Aktualnie do Związku należy 29 firm członkowskich o różnym charakterze, skali i formie produkcji, ofercie itp.
Firmy zrzeszone ze Związku: BASF Polska, Bauder Polska, Borsodchem - grupa Wanhua, Cels, Covestro, DOW Polska, Ekopur System, F.H.U. Izosolux Katarzyna Hopej, Grupa Termopian, Huntsman (Poland), ICL Europe, Icynene Europe, IKO, Izolacje Pluimers, Kingspan Insulation, Korff Isolmatic, Magwent, M.A.T., Momentive Performance Materials (Suisse) Oddział w Polsce, PCC Prodex, Polychem Systems, Purinova, Recticel, Salus Expo, Silpur, Solvay Fluor, Soprema Polska, STI Chemsapler, TGA Consulting.
W ramach "SIPUR" działają trzy podstawowe grupy produktowe zajmujące się:
- izolacjami technicznymi wytwarzanymi wg PN-EN 14308,
- izolacjami natryskowymi i zalewowymi aplikowanymi in-situ na elementach budynku (przegrodach budowlanach) oraz na wyposażeniu budynków i instalacji przemysłowych wg PN-EN 14315 (-1 Specyfikacja systemu przed zastosowaniem i -2 Specyfikacja wykonanych wyrobów izolacyjnych) oraz PN-EN 14318 (-1 i -2), PN-EN 14319 (-1 i -2), PN-EN 14320 (-1 i -2),
- płytami izolacyjnymi (w okładzinach elastycznych i bez) wg PN-EN 13165.
Do Związku należą także firmy dostarczające surowce, komponenty i systemy do wytwarzania produktów izolacyjnych z poliuretanu.
Misja "SIPUR":
- Zrzeszenie i reprezentowanie wspólnych interesów firm z branży izolacji poliuretanowych.
- Promocja izolacji poliuretanowych oferowanych przez zrzeszone firmy.
- Krzewienie wiedzy o najnowszych technologiach i produktach wśród obecnych i przyszłych profesjonalistów budowlanych.
- Zapewnienie bezpieczeństwa branży poprzez m.in. egzekwowanie zasad uczciwej konkurencji oraz monitoring obowiązujących i nowowprowadzanych przepisów i norm dotyczących funkcjonowania branży izolacji poliuretanowych.
Wśród aktualnych działań prezes Związku wymienił przede wszystkim promocję i edukację, legislację (przepisy budowlane) oraz normalizację na poziomie krajowym i europejskim. Powyższe działania obejmują m.in.: prezentacje dla członków Okręgowych Izb Inżynierów Budownictwa OIIB oraz kół Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa PZITB, a także studentów wyższych uczelni technicznych, coroczne konkursy na najlepsze prace dyplomowe (magisterskie i inżynierskie) dotyczące zastosowania izolacji cieplnej z poliuretanu w budownictwie, udział w targach budowlanych, konferencjach naukowo-technicznych i biznesowych organizowanych przez wyższe uczelnie techniczne (pracowników i studentów) oraz stowarzyszenia branżowe, artykuły oraz regularne informacje o działaniach Związku publikowane w mediach elektronicznych i tradycyjnych, e-mailing do profesjonalistów budowlanych i innych osób zainteresowanych tą problematyką, własna strona WWW, tradycyjne materiały marketingowe.
Po wystąpieniu Macieja Kubanka głos zabrał Sekretarz Generalny PU Europe w Brukseli, Arnoud Duvielguerbigny, który opowiedział o kierowanej przez siebie organizacji, której początki sięgają roku 1981 (BING). Wśród najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed branżą poliuretanową w krajach Unii Europejską wymienił m.in.: zarządzanie i informacje na temat produktów, w tym kwestie zdrowotne, zrównoważone budownictwo, efektywność energetyczną i termorenowację istniejących zasobów budowlanych, bezpieczeństwo pożarowe, gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Następnie profesor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Aleksander Prociak zapoznał słuchaczy z systemami poliuretanowymi wytwarzanymi z udziałem bio- i nanokomponentów przeznaczonymi do produkcji piankowych materiałów termoizolacyjnych. Natomiast konsultant ds. poliuretanu z 53-letnim stażem dr Leonard Szczepkowski podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami dotyczącymi aplikacji systemów poliuretanowych. Producentom wyrobów z poliuretanu zaproponował szereg praktycznych działań, które umożliwią zwiększenie efektywności ekonomicznej i produktowej.
Podczas części nieoficjalnej uczestnicy jubileuszu "SIPUR" mogli przejść najciekawszymi trasami Wielkopolskiego Parku Narodowego, pojechać rowerami do Muzeum Arkadego Fiedlera oraz wziąć udział w zajęciach typu "light survival".
Źródło: SIPUR