Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciepłochronne stropodachy

Stropodachy pełne o drewnianej konstrukcji i małym nachyleniu

W budynkach ogrzewanych o małej i średniej kubaturze często stosowanym rozwiązaniem stropodachu są dachy płaskie z ociepleniem ułożonym na drewnianej konstrukcji nośnej. Aby taka konstrukcja była niezawodna w eksploatacji, musi być odpowiednio zaprojektowana – o właściwej kolejności warstw, z odpowiednim ociepleniem przegrody – oraz poprawnie wykonana, zwłaszcza w rozwiązaniach detali. W artykule zostaną scharakteryzowane szczegóły projektowe i wykonawcze dotyczące ciepłochronnych stropodachów pełnych o konstrukcji drewnianej i małym nachyleniu. Opisana zostanie budowa stropodachów opartych na samej konstrukcji przekrycia, którą stanowi deskowanie pełne lub płyty drewnopochodne, pominięte zaś będą elementy konstrukcji wsporczej, tj. dźwigary, płatwie i stężenia.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Zasady projektowania i wykonywania

Odeskowanie pełne lub szalowanie dachowe z drewna

Szalowania z drewna to nośne elementy w płaszczyźnie połaci dachu wykonane z desek, bali lub z płyt drewnopochodnych, które niosą ciężar pokrycia dachu, obciążenia od wiatru i śniegu oraz obciążenia montażowe przy sprzątaniu, pracach remontowych i konserwacyjnych.

Ugięcie szalowań dachowych ogranicza się przy pełnym obciążeniu do 1/200, a pod ciężarem własnym i obciążeniem siłą skupioną 1 kN (osobą) do najwyżej 1/100 (rys. 1). Poszczególne elementy konstrukcji drewnianej mogą być wykonane z:

  • drewna litego w postaci desek z drewna iglastego, łączonych na pióro i wpust, d > 24 mm (przy rozstawie krokwi a < 75 cm), szerokość desek 8–16 cm,
  • wodoodpornych, klejonych materiałów drewnopochodnych, np. w formie płyt wiórowych lub sklejki budowlanej, d > 19 mm lub według wymagań statycznych.

W przypadku materiałów drewnopochodnych długość ich krawędzi nie powinna przekraczać 2,5 m. Ze względu na zmiany długości zachodzące w płytach o dużych rozmiarach w wyniku skurczu i pęcznienia należy zostawiać między płytami szczeliny:

  • 2 mm/m długości krawędzi dla płyt wiórowych,
  • 1 mm/m długości krawędzi dla sklejek.

Krawędzie płyt, które nie są oparte na konstrukcji nośnej (krokwie, płatwie), należy łączyć na pióro i wpust. Styki płyt powinny być wzajemnie przesunięte, tak aby nie spotykały się ze sobą cztery narożniki układanych płyt. Przed ułożeniem na powierzchni z płyt kolejnych warstw pokrycia dachowego lub paroizolacji należy szczeliny między płytami osłonić w sposób nieprzesuwny paskami z papy o szerokości b = 20 cm. Płyty należy natychmiast po wbudowaniu osłonić przed opadami atmosferycznymi. W przeciwnym razie w przypadku płyt wiórowych należy się liczyć nawet z 12% spęcznieniem na grubości.

Sposób wykonania szalowania dachowego z desek i bali

Zwyczajowo rozpiętości dla szalowań z desek wynoszą przy lekkich dachach od 80 do ok. 120 cm, a dla szalowań z bali, np. o grubości 60 mm, do ok. 3 m. Deski muszą mieć minimalną grubość 24 mm i powierzchnię przekroju poprzecznego co najmniej 14 cm² (jeżeli elementy łączące i niezbędna nośność nie wymagają większych przekrojów).

By zapewnić rozłożenie obciążenia przy obciążeniu skupionym, deski i bale należy łączyć ze sobą na pióro i wpust (lub w sposób równoważny) zgodnie z wymaganiami normy DIN 1052-1 [1]. Równoważnym połączeniem może być użycie metalowych łączników poprzecznych (tzw. łączników sczepnych). 

Deski i bale należy mocować na każdej podporze. Styki przebiegające równolegle do podpór można wykonywać jedynie na podporach pośrednich (krokwiach, płatwiach, dźwigarach – rys. 3).

Przenoszenie obciążeń poziomych w płaszczyźnie dachu jest możliwe w kierunku podłużnym desek. Odeskowanie pełne lub szalowanie z pojedynczych desek można wciągnąć do współpracy z górnymi pasami drewnianych wiązarów dachowych, jeśli zachowane są następujące warunki według normy DIN 1052-1 [1]:

  • rozpiętość wiązara wynosi maksymalnie 12,5 m,
  • odstęp wiązarów wynosi maksymalnie 1,25 m,
  • szerokość pasa górnego wynosi co najmniej 40 mm,
  • stałe obciążenie wiązara jest mniejsze niż 50% całkowitego obciążenia,
  • długość połaci jest większa o 80% od rozpiętości wiązara, jednak mniejsza niż 25 m,
  • szerokość pojedynczej deski wynosi co najmniej 120 mm,
  • pojedyncze deski mocowane są na każdym pasie i na każdym styku desek co najmniej dwoma gwoździami,
  • styki desek są wzajemnie przesunięte o co najmniej dwa pola między wiązarami, szerokość styku na pasie górnym wynosi najwyżej 1 m.

Deski mają przenosić obciążenia tylko w kierunku poziomym wzdłuż ich rozpiętości. By obciążenia były stale przenoszone na podpory, należy łączyć odeskowanie w sposób zdolny do przenoszenia sił z tężnikami lub tarczami dachowymi (rys. 2 i 3).

Ochrona drewna

Drewno należy zabezpieczyć przed korozją biologiczną, chemiczną, przed owadami i ogniem stosownie do szczegółowych zasad dla danej konstrukcji i warunków środowiska. Środki zabezpieczające nie mogą jednak wpływać negatywnie na inne materiały wbudowywane w stropodach.

Nachylenie i odwodnienie dachu

W przypadku stropodachów o konstrukcji drewnianej odpowiedni spadek uzyskuje się przez nachylenie konstrukcji wsporczej i nośnej. Ze względu na wiotkość tych konstrukcji i możliwe duże ugięcie minimalny spadek pokrycia wodochronnego, gwarantujący skuteczne odwodnienie, powinien być większy o 2% od wymagań normowych. Wpusty dachowe umieszczane są w najniższych punktach dachu i mocowane mechanicznie do warstwy konstrukcyjnej.

Wodochronne pokrycie bitumiczne

Do wykonywania pokryć mają zastosowanie rolowe lub wstęgowe materiały bitumiczne. Powłoka rozdzielająca i wyrównująca, paroizolacja i warstwy pokryciowe składają się zawsze z wkładki zbrojącej i obustronnych powłok bitumicznych. Wkładki zbrojące stanowią warstwę nośną dla powłok bitumicznych i decydują o właściwościach mechanicznych całego produktu, a szczególnie o:

  • wytrzymałości na rozrywanie podłużne, poprzeczne i ukośne,
  • wydłużeniu względnym,
  • wytrzymałości na rozdarcie po przybiciu gwoździami itp.

Stosowane są specjalne warstwy zbrojące w celu ochrony przed:

  • dyfuzją pary wodnej, w formie np. folii aluminiowej,
  • przebiciem przez korzenie roślin, w postaci np. powłoki miedzianej,

ewentualnie w kombinacji z innymi warstwami zbrojącymi w celu uzyskania lepszych właściwości mechanicznych. W tabeli 1 zestawiono najczęściej stosowane materiały dla wkładek zbrojących. Na podłożu drewnianym najpierw rozkładana jest warstwa podkładowej papy bitumicznej o zwiększonej wytrzymałości na rozerwanie, przybijana gwoździami papowymi w odstępach co 10 cm, początkowo tylko w obszarze zakładów poszczególnych pasm. Tuż przed wykonaniem warstwy paroizolacji dodatkowo przybija się ją również w środku w odstępach co 25 cm. Do tak przygotowanego podłoża klejone są następne warstwy, co przedstawia rys. 4. Przy czym ze względu na podatność konstrukcji także pierwsza warstwa pokrycia powinna być wykonana z materiału o dużej wydłużalności.

Obrzeża stropodachu i połączenia z przyległymi ścianami

Ze względu na możliwe przemieszczenia wszystkie połączenia tego typu powinny być wykonywane jako przesuwne. W celu ewentualnego przeniesienia sił poziomych warstwa pokrycia powinna być w tych obszarach silnie zamocowana do konstrukcji (zamocowanie liniowe – rys. 5).

Ochrona przed wiatrem

Mocowanie pokrycia dachowego powinno być wykonywane zgodnie z wymaganiami podanymi w tablicy 6 zamieszczonej w publikacji „Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych” [2]. Krawędzie stropodachów z warstwami mocowanymi mechanicznie do podłoża, bez warstw balastowych lub z nimi, należy szczelnie zamknąć. Dzięki temu uniemożliwia się podnoszenie pokrycia na skutek oddziaływania wiatru.

Odporność ogniowa

Stropodachy o drewnianej konstrukcji i izolacji termicznej ze styropianu można oceniać jako odporne na rozprzestrzenianie ognia, jeśli: pokryte są przynajmniej dwiema warstwami pokrycia bitumicznego, jednowarstwowym pokryciem z tworzywa sztucznego o wymaganej odporności i warstwie ochronnej z tkaniny szklanej o gramaturze 120 g/m², pokrycie jest dowolne, ale dodatkowo osłonięte warstwą żwiru o uziarnieniu 16/32 mm i grubości powyżej 5 cm.

Takie stropodachy nie mają jednak sklasyfikowanej odporności ogniowej. Jeśli jest ona wymagana, należy konstrukcję nośną osłonić:

  • od spodu odpowiednią okładziną ognioodporną
  • lub od góry warstwą żwiru o grubości powyżej 5 cm.

Budowa stropodachu pełnego i jego uwarstwienie

Kolejność warstw oraz ich funkcje w eksploatacji dachu zostały przedstawione na przykładzie stropodachu pokazanego na rys. 4. Numeracja poszczególnych odnośników na rys. 4 odpowiada kolejnym warstwom stropodachu, idąc od dołu do góry.

Warstwa nośna

Dla ograniczonych rozpiętości podpór warstwa nośna może być wykonana np. jako sztywna, masywna konstrukcja płytowa z żelbetu. W przypadku dużych rozpiętości stosuje się zwykle lżejszą konstrukcję szkieletową z drewna, stali lub żelbetu z warstwą nośną stropodachu wspartą na szkielecie i wykonaną np. z drewna lub blachy trapezowej.

Warstwa rozdzielająca i wyrównująca

Zadaniem tej warstwy jest zamknięcie drobnych pęknięć w warstwie nośnej, pochodzących np. od skurczu, wyrównanie podłoża i ochrona warstw ułożonych wyżej przed ewentualnymi wpływami chemicznymi tej warstwy.

Paroizolacja

Chroni ona stropodach przed nadmierną dyfuzją pary wodnej do jego wnętrza i dzięki temu ogranicza do akceptowalnego poziomu zawilgocenie wywołane kondensacją pary wodnej pod zewnętrznym pokryciem. Przy normalnych warunkach eksploatacji pomieszczenia, tj. w temperaturze powietrza 20°C, wilgotności względnej powietrza 50% i izolacyjności termicznej zgodnej z aktualnymi wymaganiami, stropodach pełny będzie chroniony przed nadmiernym zawilgoceniem, jeśli wartość sd paroizolacji będzie wynosić co najmniej 100 m. Paroizolacja ułożona luźno na stropie lub klejona pasmowo do podłoża może jednocześnie pełnić rolę warstwy rozdzielającej i wyrównującej. Najczęściej stosowane materiały paroizolacyjne zestawiono w tabeli 2.

Izolacja termiczna

Jej zadaniem jest:

  • umożliwianie utrzymania we wnętrzu budynku przez cały rok warunków komfortu cieplnego,
  • ograniczanie strat energii przy ogrzewaniu i zysków ciepła przy ew. chłodzeniu wnętrza pod stropodachem,
  • ochrona, razem z warstwą paroizolacji, przed nadmiernym zawilgoceniem kondensacyjnym,
  • ochrona warstwy nośnej przed nadmiernymi naprężeniami i odkształceniami termicznymi.

Warstwa wyrównująca ciśnienie pary wodnej i rozdzielająca

Ma ona za zadanie:

  • stworzyć nieprzerwaną warstwę powietrza między izolacją termiczną a pokryciem, pozwalającą na wyrównywanie ciśnienia pary wodnej na całej powierzchni dachu,
  • umożliwić swobodne przemieszczenia i odkształcenia termiczne pokrycia i zapobiegać przenoszeniu naprężeń termicznych z warstwy izolacji termicznej na pozostałe warstwy,
  • chronić warstwy izolacji cieplnej i pokrycia przed wzajemnym niekorzystnym oddziaływaniem chemicznym (np. styropian i miękkie PVC),
  • chronić wnętrze stropodachu przed ogniem i promieniowaniem w przypadku stosowania pokryć z tworzyw sztucznych nieosłoniętych od góry ciężką warstwą ochronną.

Warstwa pokrycia

Jej zadaniem jest ochrona wnętrza stropodachu przed różnego rodzaju opadami atmosferycznymi i spiętrzoną wodą na połaci dachu. Pokrycia bitumiczne są zwykle układane w dwóch warstwach klejonych na całej powierzchni, aby uzyskać pełną szczelność na penetrację wody i wiatru. Pokrycia z tworzyw sztucznych stosowane są zwykle w postaci jednej warstwy, luźno ułożonej na podłożu i następnie dociążonej warstwą balastową i/lub mocowanej mechanicznie. Pokrycia, luźno ułożone na warstwie izolacji termicznej lub mocowane do niej punktowo lub pasmowo, mogą jednocześnie pełnić funkcję warstwy wyrównującej ciśnienie i rozdzielającej.

Warstwa ochronna

Funkcje tej warstwy to:

  • ochrona pokrycia przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed ogniem lub promieniowaniem cieplnym,
    zmniejszanie różnicy temperatur i ochrona pokrycia przed promieniowaniem słonecznym (szczególnie z zakresu UV), dzięki czemu zwiększa się jego trwałość,
  • lekka warstwa ochronna (tylko dla pokryć bitumicznych), wykonana fabrycznie w postaci posypki z drobnego żwirku łupkowego, oprócz funkcji osłonowych może spełniać równocześnie rolę warstwy rozdzielającej dla ciężkiej warstwy ochronnej. Przy powłokach z tworzyw sztucznych zaleca się ewentualnie stosowanie tkanin sztucznych o gramaturze powyżej 300 g/m2 w celu ochrony mechanicznej warstw pokryciowych.

Warstwy użytkowe

Są one związane ze sposobem użytkowania stropodachu. Pełnią funkcje podobne jak w warstwach ochronnych, a oprócz tego pozwalają na uzyskanie nawierzchni odpowiedniej dla ruchu pieszego lub kołowego, lub warstwy gruntu do uprawy roślin.

Grubości termoizolacji i dobór materiałów termoizolacyjnych – wymagania minimalne

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 6 listopada 2008 r. [3] wartości współczynnika przenikania ciepła U stropodachów nie mogą być większe niż Umax(tabela 3).

W nowych rozwiązaniach mają zastosowanie takie materiały termoizolacyjne, do których można bezpośrednio przyklejać pokrycie papowe. Z tego powodu materiały stosowane do ociepleń muszą charakteryzować się dużą odpornością na działanie wody, wysoką wytrzymałością na ściskanie i zginanie, stabilnością wymiarów i niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Najczęstsze zastosowanie mają obecnie płyty ze styropianu, płyty z polistyrenu ekstradowanego XPS oraz płyty z wełny mineralnej.

Norma PN-EN 13163 [4] podaje klasyfikację wyrobów ze styropianu pod względem zdolności do przenoszenia obciążeń. Według jej zapisów oraz wymagań normy PN-B-20132 [5] w stropodachach o konstrukcji drewnianej można stosować płyty ze styropianu typu EPS 100 lub EPS 200 odmiany samogasnącej o masie od 20 kg/m³, a w szczególnych wypadkach o masie 30 kg/m³ i więcej. Dokładne kody oznaczeń dla danych klas i poziomy wymagań dla danego typu płyt termoizolacyjnych podane są w normie PN-B-20132 [5].

Lepszym materiałem do ociepleń stropodachów są płyty z pianki polistyrenowej XPS o wytrzymałości na ściskanie od 200 do 700 kPa dla gęstości objętościowej od 28 do 38 kg/m3. W stropodachach płaskich mają również zastosowanie płyty twarde z wełny mineralnej o masie objętościowej przekraczającej 110 kg/m3. Kody oznaczeń płyt z wełny mineralnej zgodnie z ich zastosowaniem podaje norma PN-EN 13162 [6].

W tabeli 4 zestawiono wyniki obliczeń minimalnych grubości płyt termoizolacyjnych dla wartości współczynnika U = 0,25 W/(m²·K) zgodnie z aktualnymi wymaganiami ochrony cieplnej [3] oraz dla porównania dla budynków energooszczędnych przy wartości U = 0,15 W/(m²·K).

Jak wynika z danych zawartych w tabeli 4, mimo tzw. ciepłej konstrukcji wsporczej wykonanej z drewna wymagane minimalne grubości płyt termoizolacyjnych wynoszą dla standardowych rozwiązań dachów ok. 15 cm, natomiast dla budynków energooszczędnych ok. 25 cm. Ponadto, jak łatwo zauważyć, wpływ grubości deskowania pełnego oraz ochronnej posypki żwirowej na grubość termoizolacji jest niewielki.

Szczegóły stropodachu

Wymagania ogólne dotyczące rozwiązań szczegółów stropodachów

W miejscach styku stropodachu z elementami wystającymi ponad jego poziom, jak ściany budynków wyższych, kominy, a także wokół otworów odpływowych czy kominków odpowietrzających, wymagane jest specjalne ukształtowanie połączenia, zapewniające całkowitą szczelność, ale i możliwość przemieszczeń. Szczególnej uwagi i specyficznych obróbek wymaga także całe obrzeże płaskiego stropodachu.

Wszystkie detale muszą być wykonane tak, aby możliwe było łatwe ich konserwowanie, naprawa i kontrola aktualnego stanu. Dla sposobu wykonania połączeń istotne jest, czy połączenie stropodachu z innymi elementami odbywa się na jednolitej, sztywnej konstrukcji nośnej, czy też połączenie osłania niezależne elementy konstrukcyjne. W przypadku styku dwóch konstrukcji możliwe są wzajemne przemieszczenia obydwu części, a w ich następstwie pojawią się w warstwach pokrycia siły rozciągające i ścinające (połączenie ruchome – rys. 5).

Całkowitą szczelność i ciągłość pokrycia można uzyskać jedynie wtedy, gdy materiał pokrycia i połączeń ma te same lub zbliżone właściwości. Uszczelnienia pokrycia dachowego na obrzeżach, w miejscach styków z elementami wyższymi czy nad szczelinami dylatacyjnymi muszą przenosić siły poziome. Konieczne jest więc ich mocowanie w tej płaszczyźnie (mocowanie liniowe – rys. 5). W przypadku sztywnej konstrukcji nośnej i dodatkowo przy ciężkim pokryciu z warstwą osłonową lub użytkową mocowanie liniowe nie jest konieczne.

Połączenie stropodachu ze ścianami budynków wyższych, attykami, kominami itp.

Wysokość specjalnych obróbek w miejscach połączeń stropodachów z wyższymi elementami budynku powinna wynosić:

  • przy nachyleniach poniżej 5° nie mniej niż 15 cm (rys. 5),
  • przy nachyleniach powyżej 5° nie mniej niż 10 cm.

W rejonach, w których występują obfite opady śniegu, wysokości te powinny być jeszcze większe. Pionowe elementy obróbek powinny być na całej swojej wysokości całkowicie szczelne dla spiętrzonej wody z topniejącego śniegu, zacinającego deszczu i rozbryzgujących się na powierzchni stropodachu kropli wody. Pionowa warstwa izolacyjna musi być właściwie zamocowana, aby zapobiec obsuwaniu się jej i rozszczelnieniu obróbki. W przypadku pokryć bitumicznych realizuje się to przy użyciu sztywnych profili mocowanych do ściany co 20 cm (rys. 5). Profile te muszą być przerwane w miejscach szczelin dylatacyjnych. Paroizolacja powinna być wywinięta do góry powyżej warstwy termoizolacji (rys. 5).

Przy pokryciach bitumicznych należy unikać zaginania ich pod kątem prostym. Trójkątne profile, wykonane np. ze styropianu, umieszczone w narożach pozwalają zapobiec ostremu zaginaniu warstw pokrycia. Izolacja wywinięta na ścianę przyległą do stropodachu powinna być wklejona pomiędzy warstwy pokrycia i od góry osłonięta tynkiem o dużej przyczepności, aby zapobiec ewentualnej utracie szczelności połączenia. Warstwa izolacyjna połączenia jest dodatkowo osłaniana od wpływów środowiskowych i uszkodzeń mechanicznych blaszanym profilem i ewentualnie warstwą żwiru (rys. 5).

Przy drzwiach tarasowych wysokość pionowego wywinięcia izolacji wodoszczelnej ponad poziom pokrycia powinna również wynosić nie mniej niż 15 cm. Można tę wysokość zmniejszać o 5 cm tylko wyjątkowo, gdy odpływ wody z tarasu odbywa się bez zakłóceń, a kontrola szczelności obróbki jest możliwa na bieżąco. Ponad górną krawędzią obróbki połączenia należy wytworzyć kapinos, który spowoduje odrywanie od krawędzi ściany wody spływającej po niej. Przykładowe szczegóły stropodachów dla wybranych konstrukcji drewnianych przedstawiono na rys. 6, 7 i 8.

Podsumowanie

Długotrwałą niezawodną eksploatację stropodachu pełnego na konstrukcji drewnianej zapewni: dobór odpowiednich materiałów o wysokiej jakości, zastosowanie właściwej kolejności warstw, w tym rozdzielających i ochronnych, poprawne wykonanie detali, a w szczególności obrzeży dachu i przebić dachowych (kominów, włazów, świetlików itp.), właściwe ocieplenie zgodnie z aktualnymi wymaganiami ochrony cieplnej budynków [3].

Literatura

  1. DIN 1052-1, „Holzbauwerke Berechnung und Ausführung”, Ausgabe April 1988, Verlag, Berlin 1988.
  2. Cz. Byrdy, A. Byrdy, „Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych”, „Dachy Płaskie”, nr 1/2010.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r., nr 201, poz. 1238).
  4. PN-EN 13163:2009, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja”.
  5. PN-B-20132:2005, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Zastosowania”.
  6. PN-EN 13162:2009, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby z wełny mineralnej (MW) produkowane fabrycznie. Specyfikacja”.
  7. „Izolacje styropianowe w budownictwie. Poradnik dla projektantów”, Termo Organika, Kraków 2005.

CZERWIEC 2010

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • bok bok, 11.03.2014r., 13:42:50 Odwodnienia grawitacyjne w postaci wpustów dachowych <a href="http://www.dachyonline.pl/index.php?k148,rynny-wpusty-dachowe-odwodnienia-dachow-plaskich-sita-alutec-i-flavent" target="_blank">http://www.dachyonline.pl/index.php?k148,rynny-wpusty-dachowe-odwodnienia-dachow-plaskich-sita-alutec-i-flavent</a>

Powiązane

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » » Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Systemowe ocieplanie nawet starych budynków »

Systemowe ocieplanie nawet starych budynków » Systemowe ocieplanie nawet starych budynków »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.