Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...
Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.
O przyszłości budownictwa na Konferencji IZOLACJE 2013
Od 2019 r. w krajach UE obligatoryjne będą standardy budownictwa prawie zeroenergetycznego. To, jak Polska przymierza się do ich wprowadzenia, oraz jaką rolę w nowoczesnym projektowaniu i architekturze odegrają izolacje, było tematem Konferencji IZOLACJE 2013.
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...
W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.
Bardzo istotnym elementem prawidłowej eksploatacji budynków jest przeprowadzenie kontroli (przeglądów) wynikających z Ustawy Prawo budowlane [1], ale także kontrola systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji...
Bardzo istotnym elementem prawidłowej eksploatacji budynków jest przeprowadzenie kontroli (przeglądów) wynikających z Ustawy Prawo budowlane [1], ale także kontrola systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynkach zgodnie z Ustawą o charakterystyce energetycznej budynków [2] oraz centralna ewidencja emisyjności budynków zgodnie z Ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów [3].
Konferencja odbywała się w dniach 27–28 lutego w Warszawie w hotelu Westin, a zorganizowana została przez redakcję miesięcznika IZOLACJE i serwisu internetowego www.izolacje.com.pl. Uczestniczyło w niej blisko 200 osób, w tym projektanci i architekci, przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych, wyższych uczelni technicznych, firm producenckich i wykonawczych oraz osoby w jakikolwiek sposób zainteresowane tematyką izolacji. Konferencja IZOLACJE 2013 była drugą edycją tego wydarzenia.
Jaka rola izolacji?
Hasło tegorocznej edycji konferencji: „Rola izolacji w nowoczesnym projektowaniu i architekturze” zostało zreferowane w inauguracyjnym wystąpieniu mgr. inż. arch. Mariusza Ścisło ze Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Przywołał on wyzwania, jakie stoją przed branżą budowlaną w krajach UE w związku z koniecznością wprowadzania standardów budownictwa o niemal zerowym zużyciu energii. By spełnić nowe wymagania, uczestnicy rynku będą musieli sięgać po nowoczesne izolacje cieplne (próżniowe, aerożelowe, transparentne lub inteligentne), a także po skuteczne izolacje przeciwwodne, techniczne czy akustyczne. W najbliższych latach obserwować więc będziemy dalszy wzrost znaczenia izolacji. Wprowadzanie wyższych wymagań będzie się również wiązało z koniecznością podnoszenia kwalifikacji przez osoby działające w branży budowlanej. Architekci, projektanci i wykonawcy będą się musieli wykazać w praktyce znajomością nowych zagadnień technicznych.
Polityka legislacyjna w UE i w Polsce
Pierwsza sesja poświęcona była regulacjom prawnym dotyczącym rynku izolacji. Jej główny temat: „Projektowane zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” został omówiony przez mgr. inż. Tomasza Żuchowskiego, zastępcę dyrektora Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W wystąpieniu przedstawił on aktualny stan prac nad wprowadzeniem zaostrzonych wymagań energetycznych. Proponowane zmiany w przepisach wzbudzają wiele emocji w środowisku, co znalazło odzwierciedlenie w dyskusji.
Polemikę wywołał również temat aktualnego stanu prawnego w zakresie przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynku, przedstawiony przez mgr. inż. Tomasza Gałązkę z resortu budownictwa. Prelegent zasygnalizował kierunki wprowadzania rozwiązań administracyjnych porządkujących m.in. wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych i istniejących budynków, a także kwestie nadawania uprawnień audytorom energetycznym, ich weryfikacji, kontroli, prowadzenia rejestrów itp. Wspomniał też o potrzebie wydania krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii, a także dokonaniu niezbędnych zmian w ustawach i przepisach wykonawczych do ustaw dotyczących systemów alternatywnych.
W referacie „Budownictwo zeroenergetyczne lub prawie zeroenergetyczne – aspekty pozaenergetyczne” dr inż. Konrad Witczak reprezentujący Politechnikę Łódzką oraz firmę Rockwool Polska omówił na przykładzie modelowego budynku jednorodzinnego tzw. podejście finansowe jako metodę obliczania kosztów całkowitych. Może ona być wykorzystana do ustalenia minimalnych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej, tak by miały one uzasadnienie ekonomiczne z punktu widzenia użytkownika budynku w 30-letnim okresie eksploatacji.
Blok tematyczny zakończył się referatem „Zmiany we wprowadzaniu na rynek wyrobów budowlanych wynikające z Rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 305/2011” wygłoszonym przez mgr inż. Jadwigę Tworek z Instytutu Techniki Budowlanej. Jego tematem były zmiany prawne, które od 1 lipca tego roku na obszarze UE ustanowią zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych (zwane potocznie CPR) i uchylą obowiązującą dotąd dyrektywę Rady 89/106/EWG. W związku z nowymi regulacjami zmieni się znaczenie niektórych pojęć (np. typu wyrobu), ich charakterystyka (wprowadzone zostaną tzw. „poziomy”, „klasy”, „wartości progowe”), a także pojawią się nowe kategorie oceny wyrobów w miejsce dotychczasowych aprobat technicznych (europejskie dokumenty oceny – EDO, europejskie oceny techniczne – EOT). W związku z tymi zmianami nowe obowiązki będą mieli producenci, importerzy i dystrybutorzy wyrobów budowlanych.
Izolacje techniczne w praktyce
Trzy wystąpienia stanowiły blok tematyczny dotyczący izolacji technicznych. W referacie wprowadzającym: „Izolacje techniczne – określanie minimalnej grubości izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych” dr Artur Miros z COBR Przemysłu Izolacji Budowlanej IZOLACJA w Katowicach omówił dostępne na rynku wyroby izolacyjne przeznaczone do tych zastosowań. O poprawie efektywności energetycznej i zwiększaniu oszczędności energii przy wykorzystywaniu rozwiązań firmy Thermaflex mówiła mgr inż. Maria Witkowska. Temat izolacji termicznych w zastosowaniach przemysłowych w kontekście ochrony środowiska zreferowany został przez mgr. inż. Ryszarda Borkowskiego z Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Przemysłowych.
Niedoceniana akustyka
Absorbującym tematem, sądząc po ożywionej dyskusji, okazały się izolacje akustyczne, którym poświęcona była osobna sesja. Zagadnienie to jest wciąż w naszym kraju niedoceniane. Polskie regulacje prawne dotyczące izolacyjności akustycznej są dość skąpe, a skala uciążliwości związanych ze złą akustyką budynków nadal jest znaczna. Z zaprezentowanych referatów wynika, że jest to problem złożony, za którym ukrywają się rozmaite przyczyny, takie jak źle oszacowane parametry techniczno-użytkowe, błędy wykonawcze, nieprzewidywalność skutków ludzkich działań lub ignorancja lokatorów. Szerzej kwestie te zostały omówione w referatach przygotowanych przez:
dr. Annę Iżewską z ITB oraz mgr. inż. Henryka Kwapisza z Saint-Gobain Construction Products Polska, marka Isover – „Przepisy i wymagania dotyczące ochrony przeciwdźwiękowej w Polsce na tle wybranych państw europejskich”,
dr. hab. inż., prof. ITB Barbarę Szudrowicz i dr. inż. Elżbietę Nowicką z ITB – „Błędy w projektowaniu i wykonawstwie izolacji akustycznych”,
dr. inż. arch. Andrzeja K. Kłosaka reprezentującego firmę archAKUSTIK oraz Politechnikę Krakowską – „Kształtowanie akustyki w budynkach – poprawne rozwiązania w projektowaniu i wykonawstwie”.
Izolacje w projektowaniu i wykonawstwie
Drugi, warsztatowy dzień konferencji wypełniony został 10 referatami na temat współczesnych wymagań przepisów budowlanych oraz nowoczesnych materiałów i technologii w praktyki projektowej i wykonawczej. W programie tej sesji znalazły się referaty:
„Analiza wymagań energetycznych w projekcie zmiany rozporządzenia w sprawie warunków technicznych” mgr. inż. Jerzego Żurawskiego z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska i dr. inż. Aleksandra Panka z Politechniki Warszawskiej;
„Ograniczanie skutków występowania mostków cieplnych w balkonach” mgr. inż. Ireneusza Stachury z firmy Schöck;
„Materiały do wykonywania hydroizolacji podziemnych części budynków i budowli” oraz „Renowacje zawilgoconych murów metodą iniekcji w technologii marki Weber Deitermann” mgr. inż. Macieja Rokiela z firmy Saint-Gobain Construction Products Polska, marka Weber Deitermann;
„Hydroizolacje podziemnych części budynków z wykorzystaniem mat bentonitowych” – prezentację przygotował dr inż. Krzysztof Pogan z firmy MAPEI Polska, referował zaś mgr inż. Mikołaj Alexandrowicz z firmy MAPEI Polska;
„Odtwarzanie izolacji poziomej i pionowej podczas renowacji obiektów zabytkowych” mgr. inż. Cezariusza Magotta z firmy Izoserwis;
„SikaProof®A – technologia uszczelnień przeciwwilgociowych i przeciwwodnych betonowych konstrukcji podziemnych” mgr. inż. Krzysztofa Śleszyckiego z firmy Sika Poland; referat przedstawiony został przez mgr. inż. Pawła Fiborka;
„Projektowanie przegród pod kątem zjawisk cieplno-wilgotnościowych” dr. inż. Adama Ujmy z Politechniki Częstochowskiej;
„Drenaż i izolacja ścian w gruncie przy użyciu Leca® KERAMZYTU” mgr. inż. Andrzeja Dobrowolskiego z firmy Saint-Gobain Construction Products Polska, marka Weber Leca;
„Nowoczesne technologie elewacyjne – dobór i projektowanie” dr. inż. arch. Janusza Barnasia z Politechniki Krakowskiej;
„Rozwiązania projektowo-architektoniczne fasad przeszklonych” dr. hab. inż. Dariusza Heima z Politechniki Łódzkiej.
Sponsorzy, patroni i partnerzy
Sponsorami Konferencji IZOLACJE 2013 były firmy: Knauf Insulation, Rockwool Polska, Thermaflex Izolacji, Mapei Polska, Saint-Gobain Construction Products Polska reprezentowana przez marki Weber Deitermann i Weber Leca, a także firmy Schöck i Sika.Patronat honorowy sprawowali: Ministerstwo Gospodarki, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Izolacji Budowlanej „IZOLACJA” w Katowicach.Patronatem merytorycznym objęły konferencję uznane na rynku wytwórców i wykonawców stowarzyszenia branżowe: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, DAFA Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad, Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej: MIWO, a także Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości.Patronat prasowy sprawowały specjalistyczne serwisy internetowe: Administrator24.info, Ekspertbudowlany.pl, Elektro.info.pl, Muratorplus.pl, Obud.pl, Rynekinstalacyjny.pl oraz portal Sztuka Architektury.
***
Ocena konferencji jest wysoka zarówno z uwagi na program merytoryczny, jak i jej stronę organizacyjną. Redakcja miesięcznika IZOLACJE i serwisu www.izolacje.com.pl już po raz drugi zadbała o udział w tym wydarzeniu ekspertów z branży izolacyjnej oraz umożliwiła interesującą wymianę poglądów między uczestnikami konferencji. O ile rok temu można było jedynie mówić o udanym debiucie tego wydarzenia, o tyle obecnie twierdzi się, że jest ono niezwykle cenne ze względu na wagę poruszanej tematyki. Wszystko to dobrze rokuje następnym edycjom Konferencji IZOLACJE.
Wystąpienie inauguracyjne podczas Konferencji IZOLACJE 2013 wygłosił Mariusz Ścisło ze Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.
Tomasz Żuchowski z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej omówił projektowane zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych.
Aktualny stan prawny w zakresie przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynku przedstawił Tomasz Gałązka z MTBiGM.
Jerzy Żurawski prowadził pierwszą sesję konferencji – Rynek izolacji a aktualne regulacje prawne.
Konrad Witczak przedstawił ekonomiczne aspekty wprowadzenia rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków.
Nowe zasady funkcjonowania rynku wyrobów budowlnych, które mają wejść w życie 1 lipca 2013, omówiła Jadwiga Tworek z Instytutu Techniki Budowlanej.
Sekretarz Generalny Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” Maciej Kubanek
Prezes Fundacji Poszanowania Energii Maciej Robakiewicz
Artur Miros wystąpił w sesji dotyczącej izolacji technicznych.
Maria Witkowska przedstawiła zalety rozwiązań izolacji firmy Thermaflex.
Referaty prezentowane podczas zostały wydane w formie książki.
Ryszard Borkowski wygłosił referat „Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych a ochrona środowiska”.
Maria Dreger z firmy Rockwool Polska mówiła o reakcji na ogień wyrobów do izolacji cieplnej.
Henryk Kwapisz (marka Isover) przeanalizował przepisy i wymagania dotyczące ochrony przeciwdźwiękowej w Polsce.
Błędy w projektowaniu i wykonawstwie izolacji akustycznych omówiła Elżbieta Nowicka z ITB.
Pierwszy dzień konferencji zakończył bardzo ciekawy wykład Andrzeja Kłosaka o akustyce w budownictwie.
Andrzej Kłosak (z lewej) z Anną Gil i Henrykiem Kwapiszem z Saint-Gobain Construction Products Polska.
Jerzy Żurawski w swoim wystąpieniu przeanalizował zmiany rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pod względem wymagań energetycznych.
Ireneusz Stachura z firmy Schöck radził, jak ograniczać skutki występowania mostków cieplnych w balkonach.
Maciej Rokiel mówił o hydroizolacji podziemnych części budynków i budowli.
Wystąpienie Mikołaja Alexandrowicza z firmy MAPEI Polska dotyczyło hydroizolacji podziemnych części budynków z wykorzystaniem mat bentonitowych.
Referat o odtwarzaniu izolacji poziomej i pionowej podczas renowacji obiektów zabytkowych wygłosił Cezariusz Magott.
Paweł Fiborek zaprezentował technologię uszczelnień przeciwwilgociowych i przeciwwodnych betonowych konstrukcji podziemnych.
Andrzej Dobrowolski przedstawiał zastosowanie Leca® KERAMZYTU przy drenażu i izolacji ścian w gruncie.
Janusz Barnaś omówił nowoczesne technologie elewacyjne.
Dariusz Heim zaprezentował rozwiązania architektoniczno-projektowe fasad przeszklonych.
Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...
Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).
Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...
Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami:
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.);
2. Ustawa z dnia 7 lipca...
Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...
Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.
Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?
Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?
Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?
Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).
W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....
W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...
Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.
Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.
Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw...
Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw i serwisantom.
W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle...
W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, które obowiązuje od dnia 1.03.2023 r.
Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia...
Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r.), zwanej w kręgach budowlanych „ustawą koncesyjną”.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.