Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza termograficzna stolarki okienno-drzwiowej

Wady izolacji termicznej budynków mieszkalnych na obszarze południowego Podlasia

Zdjęcie termograficzne okien od zewnątrz w bloku mieszkalnym
Fluke

Zdjęcie termograficzne okien od zewnątrz w bloku mieszkalnym


Fluke

Na koszty energii w budynku oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania ma wpływ wiele czynników. Ze strony budowlanej najważniejsze z nich to dobór odpowiednich, energooszczędnych technologii i materiałów, a także wszystkie działania związane z prawidłowym zaprojektowaniem oraz wykonaniem izolacji termicznej budynku. Konieczność wprowadzenia termoizolacji w budynkach wynika z uciążliwości w zakresie użytkowania lokali mieszkalnych. Problemem są straty ciepła i zawilgocenia, a w efekcie zagrzybienia. Do wyeliminowania tych niedogodności konieczne jest zastosowanie docieplenia w postaci płyt termoizolacyjnych wykonanych ze styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub wełny mineralnej.

Zobacz także

DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu? Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!

Portalokienny.pl Okna dachowe – nowoczesne rozwiązania

Okna dachowe – nowoczesne rozwiązania Okna dachowe – nowoczesne rozwiązania

Okna dachowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala wprowadzić do pomieszczeń naturalne światło oraz zapewniać im odpowiednią wentylację W dzisiejszych czasach, okna dachowe oferują wiele innowacyjnych...

Okna dachowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala wprowadzić do pomieszczeń naturalne światło oraz zapewniać im odpowiednią wentylację W dzisiejszych czasach, okna dachowe oferują wiele innowacyjnych możliwości, takich jak automatyczne sterowanie, czy funkcja samoczyszczenia, co przyczynia się do poprawy komfortu i oszczędności energii.

RoletyAlu Sp. z o.o. Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?

Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet? Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?

Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość...

Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość złożenia zamówienia bezpośrednio u producenta rolet zewnętrznych pozwala wyeliminować pośredników, co skraca czas potrzeby na realizację zamówień i przekłada się na dużo niższe ceny.

 

Abstrakt

Analiza termograficzna stolarki okienno-drzwiowej - identyfikacja wad izolacji termicznej budynków mieszkalnych na obszarze południowego Podlasia

Przedmiotem badań opisanych w artykule były obiekty mieszkalne zlokalizowane na obszarze południowego Podlasia, a celem pomiarów była ocena stanu izolacyjności cieplnej obiektów budowlanych. Podczas procesu oceny izolacyjności cieplnej budynku oraz wizualizacji mostków cieplnych za pomocą kamery termowizyjnej zrealizowano dodatkowo badania przy pomocy kwestionariusza ankiety, na zasadzie doboru losowego respondentów, dzięki którym określono cechy badanych obiektów. Na podstawie badań i otrzymanych  wyników poinformowano o lokalizacji mostków powodujących straty ciepła, przyczynach ich powstawania, a także sposobach ich niwelacji.

Thermographic analysis of window and door woodwork -identification of thermal insulation defects of residential buildings in the area of Southern Podlachia

The subject of research described in the article were residential structures in southern Podlachia, and the purpose of the measurements was the evaluation of the condition of thermal insulation capacity of structures. During the insulation capacity evaluation process of buildings and the visual presentation of thermal bridges using thermal vision cameras, the research was expanded using a survey conducted among a random group of respondents, thanks to which the properties of the analysed structures were determined. On the basis of the conducted research and the thermal vision measurements acquired in course of the process, bridges were found that cause thermal losses, along with the reasons of their emergence and the modes of their removal.

Aby docieplenie było skuteczne, trzeba zwrócić uwagę na poprawność jego wykonania i dobór materiałów dobrej jakości, dostosowanych do obowiązujących przepisów budowlanych.

Odpowiednim narzędziem diagnostycznym do oceny prac termomodernizacyjnych jest kamera termowizyjna. Zasada działania polega na zdalnej i bezdotykowej ocenie rozkładu temperatury na powierzchni badanego ciała. Metoda ta jest oparta na obserwacji i zapisie rozkładu promieniowania podczerwonego wysyłanego przez każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i przekształceniu tego promieniowania na światło widzialne. Termowizja znalazła szczególnie szeroki zakres zastosowań w ocenie stanu technicznego budynków i lokali. Kamery termowizyjne umożliwiają badania i diagnozowanie m.in. stanu izolacji ścian, stolarki okiennej, wentylacji, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej i wodociągowe.

Najczęstsze wady w izolacjach

W obecnych czasach bardzo istotnym czynnikiem podczas budowy domów jest prawidłowy dobór izolacji termicznej i prawidłowość jej wykonania. Błędy, które zostaną popełnione w trakcie realizacji prac izolacyjnych, mają duży wpływ na koszty związane z użytkowaniem, a także wpływają na komfort mieszkańców.

Wady izolacji termicznej budynku są najczęściej spowodowane przez niestaranne wykonanie lub niedostateczne kwalifikacje wykonawcy [1, 2].

  • Często spotykaną wadą jest ocieplenie wykonane w postaci pojedynczej warstwy. Nawet przy odpowiedniej grubości izolacji niedostateczne przyleganie ułożonych obok siebie płyt styropianu czy wełny mineralnej albo ich niedokładne dosunięcie do ściany tworzy mostki termiczne będące źródłem strat ciepła. Można temu zapobiec np. układając dwie warstwy o mniejszej grubości, dzięki czemu miejsca połączeń w jednej warstwie będą przykryte warstwą kolejną.
  • Równie częsta wadą jest stosowanie materiałów złej jakości lub uszkodzonych mechanicznie, które nie zapewnią odpowiedniej izolacyjności.
  • Stosowanie produktów różnych producentów może doprowadzić do różnych problemów ze szczelnością ocieplenia [3-5]. Najlepiej wybrać produkty tej samej firmy, które zostały przetestowane. Pozwoli to uniknąć problemów ze złuszczaniem, odszczepianiem, brakiem spójności oraz wieloma innymi problemami tego typu.
RYS. 1. Lokalizacja badanego obszaru na mapie; rys.: [6]

RYS. 1. Lokalizacja badanego obszaru na mapie; rys.: [6]

Badania diagnostyczne

W procesie identyfikacja wad izolacji termicznej przy pomocy kamery termowizyjnej przeprowadzono pomiary na 35 budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na obszarze powiatu bialskiego oraz okolic (RYS. 1). Udział w badaniu był dobrowolny.

Analiza wyników pomiarów skoncentrowana była na zlokalizowaniu wad izolacji termicznej w obrębie stolarki drzwiowej, a także wizualizacji mostków cieplnych badanych budynków budowlanych. Pomiary termowizyjne zostały przeprowadzone za pomocą kamery termowizyjnej FLIR T420bx dzięki życzliwości Regionalnego Centrum Badań Środowiska, Rolnictwa i Technologii innowacyjnych EKO-AGRO-TECH Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Pomiary termowizyjne przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego 2018 r. Temperatura na zewnątrz, jaka utrzymywała się do 24 godzin przed przeprowadzoną kontrolą, znajdowała się w przedziale od –3°C do +2°C. W czasie kontroli nie występowało żadne nasłonecznienie, niebo było w pełni zachmurzone. Do 12 godzin przed kontrolą również brak jakiekolwiek nasłonecznienia, a niebo przez cały okres w pełni zachmurzone.

Badania przeprowadzono w sprzyjających pomiarom warunkach atmosferycznych. Temperatura powietrza wnętrza badanych pomieszczeń wahała się na poziomie 28°C. Różnica temperatur między pomieszczeniem a temperaturą zewnętrzna wyniosła 24°C. W trakcie pomiarów temperatura utrzymywała się na podobnym poziomie. W związku z powyższym stwierdzono, że warunki pogodowe ani ich zmienność w ciągu 24 godzin poprzedzających pomiar nie miały istotnego wpływu na wyniki badania.

Większość budynków poddanych diagnozie to domy jednorodzinne (91,2%), zbudowane z cegły (82,9%) lub betonu (28,6%), ocieplone styropianem (45,7%) lub wełną (25,7%). Średnia grubość ocieplenia wynosi ok. 14,5 cm ± 7,5 cm. Prawie jedna trzecia (28,6%) badanych obiektów nie ma żadnego ocieplenia. Znaczna większość budynków ma wstawione okna plastikowe (77,1%) lub nowoczesne drewniane (17,1%), które również są energooszczędne. Największa część budynków poddanych pomiarom ogrzewana jest przy wykorzystaniu drewna (68,6%) lub węgla (65,7%) i tylko 5,7% przy pomocy gazu (RYS. 2).

RYS. 2. Cechy badanych domów; rys.: D. Tokarski, I. Ickiewicz, W. Żukiewicz-Sobczak

RYS. 2. Cechy badanych domów; rys.: D. Tokarski, I. Ickiewicz, W. Żukiewicz-Sobczak

Identyfikacja wad izolacji termicznej budynków mieszkalnych przy użyciu termografii

Termogramy można zrobić zarówno od zewnątrz budynku, jak i od środka. W obu przypadkach będą widoczne istniejące mostki termiczne, przez które tracimy ciepło. W przypadku, w którym badań dokonuje się od środka ogrzewanego pomieszczenia, miejsca mostków lub ubytki izolacji będą pokazane jako miejsca zimniejsze i zazwyczaj są oznaczone kolorem ciemniejszym. Jeżeli badanie termowizyjne przeprowadzamy od zewnątrz lub w pomieszczeniu nieogrzewanym, sytuacja będzie odwrotna [2, 7, 8].

FOT. 1-2. Zdjęcia termograficzne drzwi wejściowych w domu jednorodzinnym; fot.: D. Tokarski, I. Ickiewicz, W. Żukiewicz-Sobczak

FOT. 1-2. Zdjęcia termograficzne drzwi wejściowych w domu jednorodzinnym; fot.: D. Tokarski, I. Ickiewicz, W. Żukiewicz-Sobczak

FOT. 3-4. Zdjęcia termograficzne okien od wewnątrz pomieszczenia w bloku mieszkalnym; fot.: D. Tokarski, I. Ickiewicz, W. Żukiewicz-Sobczak

FOT. 3-4. Zdjęcia termograficzne okien od wewnątrz pomieszczenia w bloku mieszkalnym; fot.: D. Tokarski, I. Ickiewicz, W. Żukiewicz-Sobczak

Badania termowizyjne budynków pozwalają wykryć wszelkie możliwe wady izolacji termicznej oraz ocenić jakość użytych materiałów budowlanych i stan ocieplenia, a także zlokalizować nieszczelności powodujące infiltrację zimnego powietrza do wnętrza domu [9]. Dzięki badaniom termowizyjnym możemy przeanalizować skorupę budynku, skontrolować przyziemia i izolację fundamentów, zlokalizować mostki cieplne liniowe i punktowe, sprawdzić poprawność montażu oraz izolacyjność termiczną stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także możemy wykryć zawilgocenia w budynku [10].

Okna i drzwi mają duży wpływ na wielkość straty ciepła w budynku. Dotyczy to zarówno starej stolarki drewnianej, jak i nowej wykonanej np. z PVC. Na wielkość tych strat ma wpływ niestaranne wykonanie, niepoprawna konstrukcja okna/drzwi, jakość materiałów użytych do ich produkcji, uszczelki złej jakości, a przede wszystkim sposób ich zamontowania w otworach.

Zdjęcia termograficzne na FOT. 1-2 ilustrują obraz termograficzny drzwi, natomiast zdjęcia na FOT. 3-4 dotyczą wad izolacyjnych okien zlokalizowanych wewnątrz badanych budynków.

W przypadku drzwi można zaobserwować dużą stratę ciepła głównie w dolnej części obrysu drzwi. Powstały tu mostek termiczny może być spowodowany nieszczelnością uszczelki lub nieprawidłową konstrukcją drzwi. Natomiast w przypadku okien zlokalizowano liczne mostki punktowe łączące się w linie po obrysie ramy okiennej (mostek liniowy) oraz w miejscu łączenia szyb z ramą. Okna zostały najprawdopodobniej nieprawidłowo zamontowane - brak odpowiedniego uszczelnienia, a uszczelki okien nie spełniają swojej roli.

FOT. 5-6. Zdjęcia termograficzne nadproża okiennego i ściany fundamentowej; fot.: D. Tokarski, I. Ickiewicz, W. Żukiewicz-Sobczak

FOT. 5-6. Zdjęcia termograficzne nadproża okiennego i ściany fundamentowej; fot.: D. Tokarski, I. Ickiewicz, W. Żukiewicz-Sobczak

Niedostateczne ocieplenie ścian fundamentowych, wieńców, nadproży oraz płyt balkonowych powodują mostki liniowe, które przekładają się na dużą stratę ciepła. Mostki te powstają w wyniku błędnej technologii budowy lub niestarannego wykonania prac budowlanych.

FOT. 5-6 ukazują liniowe mostki termiczne nadproża okiennego i ściany fundamentowej. Występują tu duże straty ciepła. Aby je wyeliminować, należy wykonać odpowiednią izolację termiczną.

Podsumowanie i wnioski

Szczególnym zastosowaniem badań termowizyjnych jest diagnostyka izolacyjności cieplnej budynków. Dzięki wykorzystaniu termografii można wykrywać wady izolacji termicznej przegród zewnętrznych i wszelkie mostki termiczne oraz nieszczelności umożliwiające ucieczkę ciepła w wyniku zintensyfikowanej wentylacji. Warunkiem zobrazowania wad izolacji metodą pomiarów termowizyjnych jest różnica temperatur po obu stronach przegrody. Badania można wykonywać tylko wtedy, kiedy występuje odpowiednia różnica temperatur.

Wykorzystanie termowizji w diagnostyce cieplnej budynków pozwala na wykonanie oceny izolacyjności budynku bez potrzeby ingerencji w przegrody oraz pozwala jednocześnie zobrazować cały budynek lub dużą jego część.

Zastosowanie termowizji nie ogranicza się jedynie do oceny izolacyjności termicznej budynków. Istnieje też możliwość wykrywania za pomocą kamery termowizyjnej wilgoci w przegrodach budowlanych. Obecność wody w porach materiału budowlanego powoduje pogorszenie właściwości izolacyjnych. Dzięki temu na obrazie termowizyjnym można rozróżnić obszary zawilgoceń, określać ich zasięg, a nawet wskazywać źródła wilgoci.

Badanie miało na celu ocenę stanu izolacyjności cieplnej obiektów budowlanych w zakresie elementów stolarki drzwiowej budynków mieszkalnych zlokalizowanych na obszarze Południowego Podlasia. Użyto kamery termowizyjnej w celu ukazania mostków termicznych w całym obiekcie mieszkalnym (FOT. 7-10).

FOT. 7-10. Zdjęcia termograficzne okien od zewnątrz (blok mieszkalny); fot.: Fluke

FOT. 7-10. Zdjęcia termograficzne okien od zewnątrz (blok mieszkalny); fot.: Fluke

Przeprowadzono, także krótką ankietę, w której wzięli udział mieszkańcy domów ocieplonych i domów bez wykonanej izolacji termicznej. Otrzymane odpowiedzi i wyniki pozwoliły opracować cechy budynków porównujące budynki z izolacją termiczną i bez niej. Na podstawie uzyskanych termogramów mieszkańcy zostali poinformowani o występujących mostkach punktowych i liniowych powodujących straty ciepła, przyczynach ich powstawania, a także sposobach ich niwelacji.

Literatura

  1. T. Kisilewicz, A. Wróbel, A. Wróbel, "Inwentaryzacja rzeczywistych strat ciepła przez przegrody budynków z wykorzystaniem termografii", Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, Vol. 18, 2008.
  2. J. Żurawski, "Termowizja jako weryfikacja jakości prac izolacyjnych", "IZOLACJE" 11/12/2008.
  3. T. Kisilewicz, E. Królak, Z. Pieniążek, "Fizyka cieplna budowli", Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 1998.
  4. P. Klemm, "Budownictwo ogólne, t. 2, Fizyka budowli", Arkady, Warszawa 2006.
  5. Z. Rymarczyk, M. Dzierzgowski, M. Strzeszewski, "Zastosowanie termografii do jakościowej oceny ochrony cieplnej budynków" [w:]  "Energooszczędne kształtowanie środowiska wewnętrznego", praca zbiorowa pod red. Z. Popiołka, Politechnika Śląska, Gliwice 2005.
  6. Mapa województwa lubelskiego: https://www.google.pl/maps/place/lubelskie.
  7. J. Jaworski, "Termografia budynków", Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2000.
  8. L. Laskowski, "Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku", Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2005.
  9. A. Wróbel, "Termografia w pomiarach inwentaryzacyjnych obiektów budowlanych", Rozprawy Monografie nr 209, Wydawnictwa AGH, Kraków 2010.
  10. S. Wiśniewski, T. Wiśniewski, "Wymiana ciepła", Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1994.
  11. B. Więcek, G. De Mey, "Termowizja w podczerwieni. Podstawy i zastosowania", Wydawnictwo PAK, Warszawa 2011.12. Katalogi i prospekty firmy FLIR Systems.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ przegród przezroczystych w budynku ogrzewanym i chłodzonym na jakość energetyczną

Wpływ przegród przezroczystych w budynku ogrzewanym i chłodzonym na jakość energetyczną Wpływ przegród przezroczystych w budynku ogrzewanym i chłodzonym na jakość energetyczną

Praktyka pokazuje, że projektanci nie zagłębiają się w szczegóły dotyczące parametrów stolarki okiennej, ponieważ zakładają, że zastosowany zostanie wyrób budowlany spełniający wymagania prawne. Tymczasem...

Praktyka pokazuje, że projektanci nie zagłębiają się w szczegóły dotyczące parametrów stolarki okiennej, ponieważ zakładają, że zastosowany zostanie wyrób budowlany spełniający wymagania prawne. Tymczasem sprawa nie jest tak prosta – niekoniecznie zastosowanie produktu spełniającego wymogi obowiązujących przepisów wpłynie na korzystną ocenę energetyczną budynku.

mgr inż. Jerzy Żurawski Energooszczędna stolarka budowlana

Energooszczędna stolarka budowlana Energooszczędna stolarka budowlana

W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia...

W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia się nadmiar energii, co w wielu wypadkach wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań chłodzących lub ograniczających okresowo zyski ciepła. Jak pogodzić tak odmienne zadania stawiane stolarce okiennej i drzwiowej?

dr inż. Aleksander Antoni Starakiewicz, dr inż. Jerzy Szyszka Wybrane aspekty doboru okien w budynkach

Wybrane aspekty doboru okien w budynkach Wybrane aspekty doboru okien w budynkach

Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W...

Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W przypadku ścian, stropów, stropodachów, podłóg na gruncie mechanizm powstawania strat ciepła związany jest z jego przenikaniem, dlatego działania termomodernizacyjne sprowadzają się najczęściej do zwiększenia izolacyjności termicznej przegród przez zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia...

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Tomasz Zduniewicz, dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk Wady i awarie szyb zespolonych

Wady i awarie szyb zespolonych Wady i awarie szyb zespolonych

Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej....

Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej. Ich produkcja znajduje się obecnie na wysokim poziomie (jest praktycznie w pełni zautomatyzowana), a producenci dokładają starań, aby odbiorca był zadowolony z ich produktów, jednak zdarza się, że wyroby te mają wady i ulegają awariom.

dr inż. Aleksander Antoni Starakiewicz Bilans cieplny stolarki okiennej

Bilans cieplny stolarki okiennej Bilans cieplny stolarki okiennej

Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie...

Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie okien pojawia się pytanie: które okna są najbardziej energooszczędne?

mgr inż. Jerzy Żurawski Ocena energetyczna stolarki budowlanej

Ocena energetyczna stolarki budowlanej Ocena energetyczna stolarki budowlanej

Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.

Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Sebastian Sacha Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien

Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien

Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także...

Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także możliwości wymiany powietrza oraz doprowadzenia go w ilości zapewniającej poprawne działanie urządzeń wentylacyjnych.

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Sebastian Sacha Jakość szyb zespolonych stosowanych w budownictwie a eksploatacja pomieszczeń

Jakość szyb zespolonych stosowanych w budownictwie a eksploatacja pomieszczeń

Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest...

Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest również, aby pomieszczenie było odpowiednio eksploatowane. Chodzi tu głównie o jego ogrzewanie oraz sprawnie działającą wentylację.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Łukasz Lewandowski Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny

Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny

W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory...

W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory przewidziane na stolarkę powodują bowiem przerwanie ciągłości izolacyjności cieplnej, a w konsekwencji powstawanie mostków cieplnych.

mgr inż. Jerzy Żurawski Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne

Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne

Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane...

Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane i jakie będą ich konsekwencje?

dr inż. Magdalena Grudzińska Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują...

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują zyski słoneczne.

dr inż. Wiesław Sarosiek, mgr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9...

Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9 W/(m2·K) lub niższym bez wyraźnego zaznaczenia, że są to przeważnie parametry oszklenia, a nie całego okna (współczynnik całego okna jest często znacznie wyższy).

dr inż. Mariusz Sobolewski, dr inż. Aurelia Błażejczyk Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

mgr inż. Jerzy Żurawski Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia...

Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia ich rodzaje.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.

Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.

mgr inż. Jerzy Żurawski Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią

Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią

Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie...

Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie rozwiązania zmniejszające znacząco zużycie energii.

mgr inż. Daniel Izydorczyk , mgr inż. Bartłomiej Sędłak, dr inż. Paweł Sulik Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych

Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych

Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności...

Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności ogniowej, porównali także izolacyjność ogniową elementów próbnych drzwi w zależności od rodzaju ich konstrukcji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej...

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej mierze aspektów racjonalizacji zużycia energii, poprawy efektywności energetycznej, a także ograniczenia emisji CO2.

dr inż. Anna Lis Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy...

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy wiążą się z funkcjonowaniem stolarki budowlanej w budynku? Jak można poprawić izolacyjność termiczną stolarki?

dr inż. Anna Lis Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie...

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie stolarki okiennej?

mgr Agata Grudecka Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Rolety i markizy do ochrony przed słońcem

Rolety i markizy do ochrony przed słońcem Rolety i markizy do ochrony przed słońcem

Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy...

Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy markiz. Można je zastosować zarówno do okien pionowych, jak i połaciowych.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej

Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej

W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością,...

W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością, a także dobrą estetyką. Konsumenci decydują się na okna w dużych rozmiarach, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni ścian zewnętrznych.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych

Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych

Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni...

Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni ramy okiennej i długości mostka termicznego na styku szkło–rama oraz zmniejszeniem powierzchni szklonej okna. Ostatecznie potwierdzić tę tezę można jednak poprzez prawidłowo zaplanowane i realizowane badanie.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.