W budowie izolacyjnych uszczelnień dużych zbiorników naziemnych oraz podłóg i ścian magazynów stężonych kwasów azotowych, siarkowych, a także innych agresywnych roztworów wodnych, środków ochrony roślin itp. wykonuje się obecnie szczelne spoinowanie oraz stosuje odpowiednio zabezpieczone geomembrany PEHD o grubości 1,5–3,5 mm.
Bojler elektryczny to urządzenie, które służy do podgrzewania i magazynowania ciepłej wody użytkowej. Jego podłączenie może wydawać się skomplikowane, ale przy odrobinie przygotowania da się przeprowadzić...
Bojler elektryczny to urządzenie, które służy do podgrzewania i magazynowania ciepłej wody użytkowej. Jego podłączenie może wydawać się skomplikowane, ale przy odrobinie przygotowania da się przeprowadzić je bez wsparcia specjalisty. Zadanie wymaga jednak uwagi i znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja krok po kroku, która pomoże sprawnie zamontować sprzęt.
Innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji klimatyzacyjnych. Zaaplikowany...
Innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji klimatyzacyjnych. Zaaplikowany pod panele fotowoltaiczne zwiększa efektywność ich działania poprzez odbijanie promieni słonecznych.
Choć temat izolacji może wydawać się mocno techniczny, warto przyjrzeć mu się bliżej, bo to od niej zależy nie tylko wysokość domowych rachunków, ale i codzienny komfort mieszkańców. Nawet najlepiej zaprojektowany...
Choć temat izolacji może wydawać się mocno techniczny, warto przyjrzeć mu się bliżej, bo to od niej zależy nie tylko wysokość domowych rachunków, ale i codzienny komfort mieszkańców. Nawet najlepiej zaprojektowany system grzewczy nie spełni swojej funkcji, jeśli ciepło będzie „uciekać” przez niedostatecznie zabezpieczone dach, ściany, okna czy podłogę. A jak sytuacja wygląda w przypadku izolacji domu szkieletowego z elementów prefabrykowanych? Szczegóły w artykule!
Geomembrany PEHD stosowane do uszczelnień zbiorników ziemnych lub magazynów substancji agresywnych
Wpływ agresywnych substancji chemicznych, a szczególnie stężonych kwasów nieorganicznych oraz nasyconych roztworów wodnych substancji chemicznych na geomembrany PEHD (polietylenu o wysokiej gęstości) został scharakteryzowany pod względem chemicznym w branżowych instrukcjach i aprobatach technicznych [5, 8, 10]. Zgodnie z nimi geomembrany PEHD są przeznaczone do:
wykonywania uszczelnień w obrębie obiektów magazynowania i dystrybucji paliw płynnych, substancji płynnych kwasów agresywnych, metanolu, wodnych roztworów amoniaku itp.,
uszczelniania budowli inżynierskich, w tym hydrotechnicznych, oraz zbiorników: wody pitnej, wód gaśniczych (ppoż.) oraz zbiorników retencyjnych, substancji i ścieków przemysłowych,
uszczelniania podłoży i wierzchowin składowisk odpadów.
Do tych celów stosowane są głównie geomembrany gładkie o grubościach: 1,5 mm, 2,0 mm, 2,5 mm oraz jedno- lub dwustronnie strukturyzowane – żebrowane zaczepowymi stożkami lub krzyżakami. Parametry tych wyrobów są następujące:
Fot. 1. Uszczelnienie geomembranowe naziemnego zbiornika wody gaśniczej elektrociepłowni. Geomembrany PEHD o grubości 2,5 mm są szczelnie spoinowane z kontrolą szczelności
gęstość ≥ 0,94 g/m2,
przesiąkliwość (72 h; 0,4 MPa) – brak przesiąkania,
granica plastyczności: wzdłuż, w poprzek ≥ 27 MPa,
giętkość przy przeginaniu na wałku w temp. 20°C – brak pękania,
wodochłonność ≤ 1,0%,
nasiąkliwość kąpieli o pH = 9,0 i pH = 4,5 – poniżej 5%,
zmiana wymiarów liniowych wzdłuż i w poprzek ≤ 2%.
Podłoże gruntowe pod uszczelnienia geomembranowe powinno spełniać wymagania nośności i stateczności zawarte w normie PN-B-03020. Powierzchnia podłoża powinna być gładka i jednolicie zagęszczona [4].
Fot. 2. Walec wibracyjny z aparaturą kontrolno-pomiarową zagęszczania podłoża ziemnego do 60 cm głębokości. Pomiary w skali Proctora do 100% twardości zagęszczanego podłoża
Arkusze geomembranowe o grubości 2–2,5 mm mają zwykle 5–10 m szerokości i 100–200 m długości. Geomembrany łączone na tzw. zakładkę spoinuje się za pomocą zgrzewania termicznego z równoczesną kontrolą szczelności spoinowanych arkuszy [2]. Geomembrany te montowane na podłogach betonowych muszą być układane na geosyntetycznych ochronnych geowłókninach o szerokości 5,8 m×50 m.
Układanie, spoinowanie i mocowanie arkuszy geomembran do podłogi i ścian magazynu należy wykonywać zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Drobne odstępstwa powinny być uzgadnianie z projektantem. Prace należy prowadzić zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, normami i wymaganiami montażowymi dotyczącymi geosyntetyków.
Geomembrany PEHD wbudowywane do podłoży betonowych itp. powinny mieć atesty i aprobaty techniczne (obecnie certyfikaty UE) zgodnie z wymaganiami polskich przepisów i warunków wykonywania robót budowlano-montażowych. Muszą być również przestrzegane przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy wykonujący roboty montażowe powinni być odpowiednio przeszkoleni oraz mieć odpowiednie uprawnienia w zakresie wykonywanych prac.
Rys. 1. Konstrukcje rozplanowania uszczelnień podłoża i zboczy zbiornika
Poniżej zostaną zaprezentowane rozwiązania geomembranowych uszczelnień magazynów płynów agresywnych oraz uszczelnień naziemnych zbiorników wody gaśniczej. Mogą być one wykorzystywane w projektowaniu i eksploatacji nowych, bezpiecznych magazynów substancji agresywnych.
Naziemny zbiornik do retencjonowania ścieków przemysłowych wykorzystywanych do celów gaśniczych popiołów i żużli hutniczych
Na fot. 1 pokazano uszczelniony geomembranami naziemny zbiornik wody gaśniczej. Podłoże ziemne tego zbiornika zostało najpierw mechanicznie zagęszczone na 60 cm grubości dna i skarp o pochyleniu 1:2. Stopień zagęszczania podłoża ziemnego w skali Proctora wynosi DPr ? 95%. Grubość gruntu zagęszczonego na skarpach niecki zbiornika wynosi 50 cm.
Do wymaganego parametrami geotechnicznymi zagęszczania podłoży ziemnych wykorzystuje się drogowe walce z wibracyjnym zagęszczaniem. Są one wyposażone w aparaturę kontrolno-pomiarową określającą stopnie zagęszczania w skali Proctora, co przedstawia fot. 2. Na rys. 1 pokazano poprzeczny przekrój konstrukcji zbiornika wody gaśniczej.
Magazyn 50% kwasu azotowego z podwójnie uszczelnioną geomembranami podłogą i ścianami ze studzienką kontroli awaryjnych przecieków kwasu
Obiekt ten pokazano na rys. 2. Magazyn zabezpieczony jest podwójnym uszczelnieniem. Wykonano je w następujący sposób:
górna geomembrana o grubości 2,5 mm jest jednostronnie strukturyzowana wystającymi ząbkami w celu umożliwienia awaryjnego przepływu kwasu do studzienki,
dolna geomembrana o grubości 2 mm jest obustronnie gładka.
Obydwie geomembrany mocowane są do ścian. Szczegóły technologiczno-konstrukcyjne tego mocowania pokazane są na rys. 3–4.
Fot. 3. Przykład geomembrany strukturyzowanej
Fot. 4. Przykład geomembrany dwustronnie gładkiej
Kontenerowy magazyn substancji chemicznych
Pokazany na rys. 5a–c magazyn uszczelniony jest na powierzchni podłogi i na wewnętrznych ścianach kontenera strukturyzowaną geomembraną PEHD. Prezentowane uszczelnienie ma kształt płytkiej wanny.
Magazyn ten zgodnie z wymaganiami budowlanymi, pożarowymi i eksploatacyjnymi wyposażony jest w:
gaśnicę p.poż.,
wentylator z zabezpieczeniem ppoż.,
wywietrznik dachowy zapewniający wymianę powietrza wewnątrz magazynu,
małą rampę podjazdową z drogi do magazynu zakładowego,
chemoodporny podest z kratownicy stalowej nad podłogą wykonaną z betonu polimerowego,
Rys. 2. Budynek magazynu kwasu azotowego uszczelnionego podwójnie geomembraną PEHD (z kontrolą przecieków do studzienki)
Zaprojektowane uszczelnienie uniemożliwia jakiekolwiek przeciekanie agresywnych substancji magazynowanych do podłoża ziemnego i wód gruntowych. Małe ilości płynów magazynowych wynikające z okresowego oczyszczania zbiorników powinny być odprowadzane do odpowiedniej kanalizacji ścieków przemysłowych lub zbiornika awaryjnego.
Rys. 3–4. Konstrukcje mocowania geomembran do ścian budynku magazynowego: geomembrana mocowana spoinowaniem – rozwiązanie typowe (3), geomembrana mocowana śrubami zakotwionymi w ścianie dociskowym płaskownikiem stalowym – rozwiązanie alternatywne (4)
Rys. 5a–c. Budowa i wykonanie uszczelnienia podłogi i ścian magazynu kontenerowego na płynne substancje agresywne: plan rzutu poziomego magazynu (a), konstrukcyjny przekrój podłużny magazynu (b), konstrukcyjno-technologiczne rozwiązanie naroża podłogi i ścian oraz podbudowy fundamentowej (c)
Zakończenie
Dobrze opracowane założenia projektowe oraz prowadzenie budowy magazynów substancji agresywnych zgodnie z krajowymi normatywami budowlanymi zapewniają odpowiednią szczelność stosowanych geomembran PEHD.
Do końcowego odbioru spoinowanych geomembran powinny być przedstawione:
wyniki badań nieniszczących połączeń spoinowanych,
protokoły odbiorów częściowych i końcowych z zapisami w dzienniku budowy,
rysunki wykonawcze rozplanowania, montażu i spoinowania geomembran.
Podstawowymi wytycznymi eksploatacji magazynów substancji agresywnych są branżowe charakterystyki kwasów nieorganicznych, środków ochrony roślin, materiałów palnych, olejów napędowych, metanolu itp. [8, 9, 10, 11].
Literatura
W. Cichy, „Normalizacja europejska w zakresie geosyntetyków”, IZOLACJE nr 7/8/2006, s. 28–33.
S. Stępniak, „Plan zapewnienia jakości w budowie uszczelnień geomembranowych wykonywanych na podłożach składowisk odpadów”, IZOLACJE nr 11/12/2007, s. 72–75.
Geomembrany CARBOFOL 406 z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD), Aprobata Techniczna ITB, AT-15-6362/2004.
PN-B-10290:1997 „Geomembrany. Ogólne wymagania dotyczące wykonawstwa geomembran na budowie składowisk odpadów stałych”.
„Geosyntetyki NAUE. Wpływ agresywnych substancji chemicznych na trwałość geomembrany PEHD – CARBOFOL”, Warszawa 2007.
GFA. Geselschaft für Flächen-Abdichtung, Hamburg 1990.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU z 2003 r. nr 121, poz. 1138).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (DzU z 2003 r. nr 121, poz. 1139).
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznych i preparatu niebezpiecznego (DzU z 2002 r. nr 140, poz. 1171, ze zm.: DzU z 2005 r. nr 2, poz. 8).
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (DzU z 2001 r. nr 62, poz. 627).
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa...
W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenie mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?
Rzeczoznawca majątkowy odgrywa kluczową rolę w procesie sporządzania operatu szacunkowego. To on, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, zapewnia rzetelne oszacowanie wartości nieruchomości, które może...
Rzeczoznawca majątkowy odgrywa kluczową rolę w procesie sporządzania operatu szacunkowego. To on, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, zapewnia rzetelne oszacowanie wartości nieruchomości, które może być wykorzystane w wielu sytuacjach prawnych, finansowych czy administracyjnych. Operat szacunkowy sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę ma charakter dokumentu urzędowego, akceptowanego przez sądy, banki oraz inne instytucje.
Rewolucja w projektowaniu urządzeń HVAC, napędzana przez innowacyjne materiały, takie jak spieniony polipropylen (EPP) i spieniony polistyren (EPS), jest dowodem na to, że przyszłość branży może być zarówno...
Rewolucja w projektowaniu urządzeń HVAC, napędzana przez innowacyjne materiały, takie jak spieniony polipropylen (EPP) i spieniony polistyren (EPS), jest dowodem na to, że przyszłość branży może być zarówno ekologiczna, jak i efektywna. W miarę jak coraz więcej firm zaczyna dostrzegać zalety EPP i EPS, możemy spodziewać się, że ich zastosowanie będzie rosło, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia użytkowników.
Pokrycie dachu decyduje o trwałości nie tylko samego dachu, ale także całego budynku. Nieprawidłowo wykonany dach lub źle dobrane materiały hydroizolacyjne mogą prowadzić do szybkiej degradacji dachu i...
Pokrycie dachu decyduje o trwałości nie tylko samego dachu, ale także całego budynku. Nieprawidłowo wykonany dach lub źle dobrane materiały hydroizolacyjne mogą prowadzić do szybkiej degradacji dachu i przecieku wody do wnętrza budynku. Prawidłowo wykonana renowacja pokrycia jest kluczem do dalszego spokojnego i bezpiecznego użytkowania budynku.
Choć temat izolacji może wydawać się mocno techniczny, warto przyjrzeć mu się bliżej, bo to od niej zależy nie tylko wysokość domowych rachunków, ale i codzienny komfort mieszkańców. Nawet najlepiej zaprojektowany...
Choć temat izolacji może wydawać się mocno techniczny, warto przyjrzeć mu się bliżej, bo to od niej zależy nie tylko wysokość domowych rachunków, ale i codzienny komfort mieszkańców. Nawet najlepiej zaprojektowany system grzewczy nie spełni swojej funkcji, jeśli ciepło będzie „uciekać” przez niedostatecznie zabezpieczone dach, ściany, okna czy podłogę. A jak sytuacja wygląda w przypadku izolacji domu szkieletowego z elementów prefabrykowanych? Szczegóły w artykule!
Innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji klimatyzacyjnych. Zaaplikowany...
Innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji klimatyzacyjnych. Zaaplikowany pod panele fotowoltaiczne zwiększa efektywność ich działania poprzez odbijanie promieni słonecznych.
Bojler elektryczny to urządzenie, które służy do podgrzewania i magazynowania ciepłej wody użytkowej. Jego podłączenie może wydawać się skomplikowane, ale przy odrobinie przygotowania da się przeprowadzić...
Bojler elektryczny to urządzenie, które służy do podgrzewania i magazynowania ciepłej wody użytkowej. Jego podłączenie może wydawać się skomplikowane, ale przy odrobinie przygotowania da się przeprowadzić je bez wsparcia specjalisty. Zadanie wymaga jednak uwagi i znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja krok po kroku, która pomoże sprawnie zamontować sprzęt.
Geosyntetykami nazywa się szeroką gamę produktów, głównie z tworzyw sztucznych (polimerycznych), stosowanych najczęściej w budownictwie ziemnym [1]. Materiały pochodzenia chemicznego, które obecnie spełniają...
Geosyntetykami nazywa się szeroką gamę produktów, głównie z tworzyw sztucznych (polimerycznych), stosowanych najczęściej w budownictwie ziemnym [1]. Materiały pochodzenia chemicznego, które obecnie spełniają bardzo istotną rolę w zakresie obniżenia materiało- i transportochłonności w budownictwie inżynieryjnym, wymieniane są obligatoryjnie w specyfikacjach robót.
Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.
Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.
Autor przedstawia założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omawia sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych...
Autor przedstawia założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omawia sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych zbiorników. Przedstawia też sposoby układania i łączenia geomembran oraz główne problemy systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów.
Autor omawia sposoby poprawnego wykonawstwa geomembran podczas budowy składowisk i zbiorników. Przedstawia najważniejsze elementy przygotowania podłoża, transportu i składowania materiałów oraz procesu...
Autor omawia sposoby poprawnego wykonawstwa geomembran podczas budowy składowisk i zbiorników. Przedstawia najważniejsze elementy przygotowania podłoża, transportu i składowania materiałów oraz procesu ich łączenia i montażu. Szczególną uwagę zwraca na rolę kontroli jakości poszczególnych etapów wykonawstwa.
Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona...
Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem zastosowania tych materiałów w kilku funkcjach jednocześnie jest budowa dna składowiska odpadów komunalnych lub przemysłowych.
Warstwy przejściowe w konstrukcjach drenaży mają przeciwdziałać wynoszeniu przez wodę drobnych frakcji gruntu. Geotekstylia zabudowane w takich miejscach podlegają kolmatacji materiałem wynoszonym z przepływającą...
Warstwy przejściowe w konstrukcjach drenaży mają przeciwdziałać wynoszeniu przez wodę drobnych frakcji gruntu. Geotekstylia zabudowane w takich miejscach podlegają kolmatacji materiałem wynoszonym z przepływającą wodą. Określenie zmiany przepływu takiego wyrobu jest istotne dla poprawności działania systemu.
Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane...
Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane geosyntetyki powinny podlegać surowemu reżimowi technologicznemu.
Geomembrany muszą spełniać swoje funkcje przez cały okres funkcjonowania obiektu. W tym czasie narażone są na agresywne działanie chemiczne i mikrobiologiczne produktów procesów biologicznych zachodzących...
Geomembrany muszą spełniać swoje funkcje przez cały okres funkcjonowania obiektu. W tym czasie narażone są na agresywne działanie chemiczne i mikrobiologiczne produktów procesów biologicznych zachodzących w składowiskach/wylewiskach oraz w glebie.
W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich...
W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich wystąpienia?
W krajach Unii Europejskiej, także w Polsce, od kilku lat sprawdzane są pod względem szczelności geomembrany uszczelniające podłoże ziemne i skarpy składowisk odpadów. Geomembrany te, stosowane w budowie...
W krajach Unii Europejskiej, także w Polsce, od kilku lat sprawdzane są pod względem szczelności geomembrany uszczelniające podłoże ziemne i skarpy składowisk odpadów. Geomembrany te, stosowane w budowie nowoczesnych składowisk, dostarczane są z firmowymi certyfikatami szczelności. Jednak w czasie ich przeładunku, magazynowania, transportu i spoinowania oraz w czasie układania i montażu na podłożu ziemnym składowiska dochodzi do punktowych przebić, naderwań itp. uszkodzeń oraz zmniejszenia ich gęstości...
Trwałość konstrukcji wykonywanych z zastosowaniem materiałów geosyntetycznych zależy w dużym stopniu od wyboru konkretnego rodzaju i gatunku geosyntetyków, a także od jakości wykonania. Etapem często pomijanym...
Trwałość konstrukcji wykonywanych z zastosowaniem materiałów geosyntetycznych zależy w dużym stopniu od wyboru konkretnego rodzaju i gatunku geosyntetyków, a także od jakości wykonania. Etapem często pomijanym przez projektantów jest wykonanie szczegółowych obliczeń, które umożliwią prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie konstrukcji.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.