Na zdjęciach widzimy pierwszy certyfikowany dom pasywny w Polsce w Smolcu pod Wrocławiem.
www.domy-pasywne.pl
Podstawowym elementem definiującym budownictwo pasywne jest dążenie do maksymalizacji zysków energetycznych i minimalizacji strat ciepła. Zarówno strat przez przenikanie oraz strat przez szczelne przegrody na skutek przewodzenia ciepła – tzw. transmisji, jak i tych wynikających z przepływu powietrza – tzw. wentylacji.
W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...
W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.
Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych...
Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. W pierwszych dniach lipca 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii [1] zaprezentowano projekt zmian w rozporządzeniu.
Instalatorzy często bywają narażeni na działanie czynników i substancji szkodliwych podczas wykonywania prac instalacyjnych, dlatego tak ważne jest skuteczne zapobieganie i stosowanie przepisów BHP przez...
Instalatorzy często bywają narażeni na działanie czynników i substancji szkodliwych podczas wykonywania prac instalacyjnych, dlatego tak ważne jest skuteczne zapobieganie i stosowanie przepisów BHP przez instalatorów. Podstawą BHP instalatora wykonującego prace drogowe jest rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Budownictwo pasywne to, mówiąc najprościej:
„…standard obiektów, który zapewnia bardzo dobre parametry izolacyjne i zastosowanie szeregu rozwiązań mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji” [1],
„…jedna z najbardziej zaawansowanych form budownictwa energooszczędnego, (będąca – przyp. red.) efektem coraz większej świadomości ekologicznej inwestorów oraz pochodną rosnących kosztów eksploatacyjnych” [2].
Z tych definicji wynikają dwa podstawowe kryteria budowy budynków pasywnych sformułowane przez Instytut Budynków Pasywnych [3]:
roczne zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania – określone zgodnie z ,,Pakietem do projektowania budynków pasywnych” (PHPP – Passivhaus – Projektierungs – Paket) – nie może przekroczyć 15 kWh/(m²·rok),
całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną na wszystkie potrzeby związane z utrzymaniem budynku (ogrzewanie, c.w.u. i prąd elektryczny) nie może przekroczyć 120 kWh/(m²·rok).
Kolejnym ważnym aspektem jest powłoka budynku, która powinna nie przepuszczać powietrza i ochronić przed utratą ciepła [1, 4].
W budynku pasywnym należy także stosować specjalną stolarkę okienną i drzwiową, najlepiej taką, która ma certyfikat wydany przez Instytut Budownictwa Pasywnego. Ze stolarką okienną wiąże się ponadto pasywne pozyskiwanie promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – odpowiednie kształtowanie architektury względem stron świata [1, 4]. W budynku pasywnym musi się znaleźć instalacja wentylacji mechanicznej z systemem nawiewno-wywiewnym o wysokiej sprawności odzysku ciepła (powyżej 75%), co zmniejszy straty ciepła związane z wentylacją o 75–90% [1].
Dodatkowym rozwiązaniem bardzo często stosowanym w budynkach pasywnych, a także energooszczędnych jest gruntowy wymiennik ciepła, który wspomaga pracę wentylacji mechanicznej. Zasada jego działania jest bardzo prosta. W miesiącach zimowych świeże powietrze wlatujące przez czerpnię jest wstępnie ogrzewane, a po przedostaniu się do rekuperatora zostaje nagrzane ciepłem pochodzącym z powietrza wywiewanego do optymalnej temperatury [1].
Modelowanie architektury i przestrzeni budynku pasywnego
Na etapie projektowania budynku pasywnego należy zwrócić szczególną uwagę na następujące aspekty:
kształt budynku – projektanci muszą dążyć do uzyskania prostej zależności, tzn. współczynnik kształtu budynku A/V (stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury) powinien być jak najmniejszy – bryła budynku powinna być zwarta;
zorientowanie budynku względem stron świata rozpatrywane jako: – pasywne pozyskiwanie promieniowania słonecznego, czyli grupowanie największych powierzchni przeszkleń na elewacjach południowych, co gwarantuje, że straty wynikające z przenikania ciepła przez okna rekompensowane będą zyskami czerpanymi z promieni słonecznych; należy unikać stosowania przeszkleń na elewacjach od strony północnej; – rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz obiektu – w trakcie projektowania układu funkcjonalnego budynku powinno się brać pod uwagę charakterystykę cieplną pomieszczeń i starać się je grupować w taki sposób, aby te pełniące funkcje higieniczno-sanitarne znajdowały się z dala od przegród zewnętrznych; celem takiego rozplanowania jest uniknięcie sytuacji, w której doprowadza się do najwyższej amplitudy temperatur po dwóch stronach przegrody, co powodowałoby względnie najwyższe straty ciepła [1, 2];
lokalne uwarunkowania rozpatrywane jako: – właściwe zaprojektowanie zieleni, które jest bardzo pomocne w zapewnieniu odpowiednich temperatur w budynku przez cały rok; np. zasadzenie drzew liściastych przed fasadą południową daje korzyści latem w postaci zacienienia oraz chroni pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem się; natomiast zimą, kiedy drzewa tracą liście, nie ma już naturalnej bariery, która uniemożliwiałaby przedostanie się promieni słonecznych do budynku, a więc słońce stanowi istotne źródło ciepła w bilansie energetycznym; od strony północnej niezależnie od pory roku warto zaplanować zieleń iglastą, która tworzy strefę buforową – chroni elewację północną przed zimnymi wiatrami mogącymi powodować nadmierne wychłodzenie budynku; – uwzględnienie istniejących zbiorników wodnych.
Wymagania stawiane przegrodom zewnętrznym
Przegrody zewnętrzne w budownictwie pasywnym muszą charakteryzować się najlepszymi wartościami współczynnika przenikania ciepła U [W/(m²·K)] ze względu na duże wymogi energetyczne, jakie się im stawia. Podstawowe zasady dobrej ochrony cieplnej, które możemy znaleźć w książce ,,Podstawy budownictwa pasywnego PIBP” [3], są następujące:
,,musi być określona zamknięta powłoka termiczna, obejmująca całą przestrzeń komfortu cieplnego; wszystkie pomieszczenia, których temperatura ma wynosić ponad 15°C, znajdują się wewnątrz tej powłoki”,
,,powłoka termiczna musi wszędzie wykazywać bardzo wysoką izolacyjność cieplną – może być przerwana jedynie przez dobrze powiązane z nią okna; minimalna grubość ocieplenia powinna wynosić w każdym miejscu powłoki 25 cm (materiał o przewodności cieplnej λ = 0,04 W/(m·K))”.
W praktyce oznacza to, że powłoka termiczna każdego rzutu i każdego przekroju projektowanego budynku musi dawać możliwość obrysowania jej w sposób ciągły grubym pisakiem o szerokości 25 cm w skali, która odpowiadałaby grubości ocieplenia. W miarę możliwości wskazane jest dalsze ulepszanie izolacji termicznej nieprzezroczystych przegród zewnętrznych budynku. Zalecana wartość współczynnika przenikania ciepła U powinna wynosić ok. 0,10 W/(m²·K), co odpowiada ok. 40-centymetrowej grubości materiału ocieplającego (przy założeniu, że wartość λ materiału wynosi 0,04 W/(m·K)).
Jednym z najważniejszych aspektów rzutujących na końcowy bilans energetyczny budynku pasywnego, a w konsekwencji na komfort jego użytkowników jest skrupulatne zaprojektowanie przeszkleń spełniających surowe wymogi PIBP. Stolarka okienna pełni bowiem następujące funkcje:
w pasywny sposób pozyskuje promieniowanie słoneczne,
ogranicza straty ciepła spowodowane przenikaniem i minimalizuje pobór energii przeznaczonej do ogrzewania,
gwarantuje wysoką temperaturę na powierzchni wewnętrznej okna, a w ten sposób zapewnia komfort cieplny mieszkańcom i unikniecie zjawiska kondensacji wilgoci [5].
Sprawdzenie szczelności powłoki budynku nie jest niczym skomplikowanym, a dokonuje się tego za pomocą tzw. testu szczelności. Próbę przeprowadza się w trakcie budowy po wykończeniu budynku od zewnątrz oraz w czasie prac wykończeniowych we wnętrzu. Podczas jej wykonywania mierzy się parametr n50, który określa liczbę wymian powietrza w kubaturze budynku w czasie 1 godz. przy różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku równej 50 Pa. Innymi słowy w ciągu godziny wymieniona zostanie określona przez współczynnik część powietrza wewnątrz budynku, np. w budynku o współczynniku n50 = 0,50 h–1 przez godzinę zostanie wymieniona połowa powietrza z jego wnętrza.
Do przeprowadzenia próby ciśnieniowej wykorzystuje się wentylator montowany przeważnie w drzwiach wejściowych lub w jednym z okien, przy czym pozostałe otwory w przegrodach zewnętrznych należy dokładnie uszczelnić. Test szczelności wykonuje się dwukrotnie, przy wytworzeniu wewnątrz obiektu nadciśnienia oraz podciśnienia względem ciśnienia atmosferycznego, w celu sprawdzenia szczelności przegród zewnętrznych na konwekcję powietrza w obu kierunkach. Warunek szczelności dla budynków pasywnych zostanie spełniony, jeśli wielkość współczynnika n50 będzie mniejsza od wartości n50 < 0,60 h–1 [1].
Odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu zależy też od zapewnienia mu dopływu świeżego powietrza, a więc wentylacji. Aby system wentylacyjny mógł prawidłowo funkcjonować w budynku pasywnym, a przy tym osiągać wysoką sprawność (η > 75%), musi być wyposażony w odpowiedni wymiennik ciepła. Jednak w okresie zimowym, gdy temperatura spada poniżej –5°C, może dojść do oblodzenia po stronie wyrzutu zużytego powietrza. Skutecznym rozwiązaniem stosowanym w celu uniknięcia tego problemu jest wykorzystanie gruntowego wymiennika ciepła [3].
W tabeli 1 przedstawiono charakterystyczne parametry budynku pasywnego w porównaniu z budynkiem tradycyjnym i energooszczędnym.
Przykładowe realizacje budynków pasywnych w krajach Europy pokazano na fot. 1–9.
Obliczenia cieplne przegród zewnętrznych
W ramach opracowania wykonano koncepcję architektoniczno-budowlaną pasywnego budynku jednorodzinnego (rys. 1–6). Zaprojektowany został do realizacji w technologii tradycyjnej murowanej z ociepleniem wykonanym w technologii ETICS (BSO, lekkiej-mokrej). W celu sprawdzenia izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynku wykonano obliczenia zgodnie z obowiązującymi normami przedmiotowymi.
Obliczenie współczynnika przenikania ciepła Uc [W/(m²·K)] ściany zewnętrznej
Obliczeń dokonano zgodnie z normą PN-EN 6946:2008 [9]. Ściana zewnętrzna miała następujący układ warstw (rys. 7):
tynk cementowo-wapienny o gr. 2 cm, λ = 0,82 W/(m·K),
bloczek wapienno-piaskowy o gr. 24 cm, λ = 0,75 W/(m·K),
styropian o gr. 30 cm, λ = 0,04 W/(m·K),
tynk cienkowarstwowy o gr. 1 cm, λ = 0,80 W/(m·K).
Więźba dachowa zaprojektowana została jako drewniana jętkowa. Krokwiami będą belki dwuteowe, w których dodatkowo wolna przestrzeń między pasem górnym a dolnym zostanie wypełniona materiałem izolacyjnym. Środnik krokwi należy wzmacniać drewnianymi deskami mocowanymi za pomocą gwoździ. Jętka wykonana będzie z deski o tarcicy 3,8x20 cm. Kąt nachylenia krokwi α = 40°. Rozstaw wiązarów – co 80 cm. Pokrycie dachu dachówką zakładkową ceramiczną na łatach 4x6 cm oraz kontrłatach 4x6 cm przyciskających folię dachową wstępnego krycia. Folia musi być wysokoparoprzepuszczalna. Ocieplenie stanowi 40 cm styropianu ułożonego między krokwiami. Pod krokwiami powinna być przymocowana szczelnie paroizolacja, a następnie płyty gipsowo-kartonowe 1,25 cm na łatach drewnianych 3x5 cm. Powstałą przestrzeń trzeba wypełnić dodatkową warstwą styropianu.
Obliczenie współczynnika przenikania ciepła U [W/(m²·K)] podłogi na gruncie
Obliczeń dokonano zgodnie z normą PN-EN 13370:2008 [10]. Podłoga składała się z następujących warstw (rys. 9):
płytki ceramiczne,
gładź cementowa,
styropian o gr. 30 cm,
izolacja bitumiczna,
płyta betonowa,
ubity grunt.
Współczynnik przenikania ciepła U = 0, 080 W/(m²·K).
Charakterystyka cieplno-wilgotnościowa złączy ściany zewnętrznej
Obliczono ją przy zastosowaniu programu komputerowego TRISCO. W pracy szczegółowo przedstawiono obliczenia jednego wybranego mostka cieplnego: połączenie ściany zewnętrznej ze stropem w przekroju przez nadproże z oknem (rys. 10). Obliczone parametry dla danego złącza wykonano zgodnie z procedurami prezentowanymi w pracy K. Pawłowskiego [11] i otrzymano:
wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła górnej części złącza ΨiG = 0,004 W/(m·K),
wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła dolnej części złącza ΨiD = 0,092 W/(m·K),
wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła całego złącza Ψi = 0,096 W/(m·K),
czynnik temperaturowy według normy PN-EN ISO 13788:2003 [12] na podstawie temperatury minimalnej (tmin. 12,42°C) w złączu fRsi = 0,810.
Obliczenie współczynnika przenikania ciepła Uk [W/(m²·K)] ściany zewnętrznej
Współczynnik Uk obliczany był z uwzględnieniem mostków cieplnych (rys. 11). Obliczeń dokonano według własnych algorytmów [13]. Do analizy wybrano ścianę parteru budynku (wyodrębnioną przez przegrody do niej prostopadłe: strop, podłogę na gruncie i ściany zewnętrzne). Wartości linowych współczynników przenikania ciepła przyjęto na podstawie obliczeń własnych [8] i zestawiono w tabeli 2. Wyniki obliczeń przedstawiono w tabeli 3.
Podsumowanie i wnioski
Na podstawie wykonanej koncepcji architektoniczno-budowlanej oraz obliczeń cieplno-wilgotnościowych pasywnego budynku jednorodzinnego można sformułować następujące uwagi końcowe:
uniknięcie występowania mostków cieplnych nawet w budownictwie pasywnym, które charakteryzuje się skrajnie niskim zapotrzebowaniem na ciepło, jest niemożliwe;
w budownictwie pasywnym mostki cieplne mają istotny wpływ na parametry cieplno-wilgotnościowe przegród zewnętrznych budynku i jego złączy, np. przy obliczeniu współczynnika przenikania ciepła ściany zewnętrznej z uwzględnieniem mostków cieplnych straty ciepła wynikające z ich występowania wynoszą ok. 55%;
programy komputerowe pozwalają w sposób dokładny opracować katalogi mostków termicznych; w Polsce nie został jeszcze stworzony katalog mostków termicznych dotyczący budynków pasywnych;
projektowanie budynku pasywnego jest procesem złożonym, wymagającym dużej wiedzy oraz doświadczenia, a często także współpracy wielu osób;
można zaobserwować wzrost zainteresowania budownictwem pasywnym oraz rozwiązaniami energooszczędnymi w Polsce i z pewnością w miarę upływu czasu świadomość ekologiczna Polaków będzie coraz większa.
M. Idczak, „Ogólna koncepcja budynku pasywnego”, „Materiały Budowlane”, nr 1/2007.
W. Feist, G. Schlagowski, „Podstawy budownictwa pasywnego”, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego PIBP, Gdańsk.
S. Firląg, „Domy pasywne – nowy standard w budownictwie”, „Materiały Budowlane”, nr 1/2007.
S. Firląg, M. Idczak, „Okna w budynkach pasywnych – funkcje, wymagania, bilans energetyczny, komfort cieplny”, Instytut Budynków Pasywnych IBP,www.ibp.com.pl.
E. Szczechowiak, „Budynki energooszczędne i pasywne”, „Czysta Energia”, nr 3/2008.
J. Żurawski, „Budownictwo energooszczędne i pasywne”, „Materiały Budowlane”, nr 1/2009.
T. Grykałowski, „Studium projektowe słabych miejsc w pasywnych budynkach jednorodzinnych”, praca magisterska napisana w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli UTP w Bydgoszczy pod kierunkiem dr. inż. Krzysztofa Pawłowskiego.
PN-EN ISO 6946:2008,,,Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.
PN-EN ISO 13370:2008,,,Cieplne właściwości użytkowe budynków. Przenoszenie ciepła przez grunt. Metody obliczania”.
K. Pawłowski, „Współczesna charakterystyka mostka cieplnego”, „IZOLACJE”, nr 9/2008.
PN-EN ISO 13788:2003,,,Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej i konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metody obliczania”.
K. Pawłowski, „Procedury uwzględniania mostków termicznych w ocenie charakterystyki energetycznej budynków”, „IZOLACJE”, nr 7/8/2009.
PN-EN ISO 13789:2008, „Cieplne właściwości użytkowe budynków. Współczynniki przenoszenia ciepła przez przenikanie i wentylację. Metoda obliczania”.
Tabela 1. Podstawowe różnice w parametrach między budynkami tradycyjnymi, energooszczędnymi a pasywnymi (oprac. własne na podst.: E. Szczechowiak [6] i J. Żurawski [7])
Budynek jednorodzinny w Egringen (Efringen-Kirchen) w Niemczech; ściana murowana z bloczków silikatowych ocieplona styropianem o gr. 30 cm
Na rysunkach 1-6 jest projektowany pasywny budynek jednorodzinny: widok z góry, ...
...od strony południowo-wschodniej, ...
... od strony północno-wschodniej, ...
... widok na taras zielony, ...
... widok od strony południowo-zachodniej ...
oraz od strony północno-zachodniej.
Rys. 7–9. Układ warstw analizowanych konstrukcji ściany zewnętrznej (7), połaci dachowej (8) oraz podłogi na gruncie (9).
Rys. 10. Połączenie ściany zewnętrznej ze stropem w przekroju przez nadproże z oknem
Rys. 11. Wytypowana do obliczeń ściana budynku pasywnego
Tabela 2. Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła projektowanego budynku
Tabela 3. Wyniki obliczeń współczynnika przenikania ciepła Uk ściany zewnętrznej z uwzględnieniem liniowych mostków cieplnych
Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia „Energising Europe with Solar Heat” – plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, mający na celu przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji...
Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia „Energising Europe with Solar Heat” – plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, mający na celu przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji ciepła i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez masowe wdrażanie technologii energii słonecznej w europejskich budynkach i przemyśle.
Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero...
Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero 2050: Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 r.”1 Raport przedstawia kierunki zmian technologicznych, które są konieczne na drodze do wypełnienia celów ustanowionych w Europejskim Zielonym Ładzie2 wraz z oceną wpływu tych zmian na sektor wytwarzania energii elektrycznej i ciepła...
W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...
W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.
Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...
Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.
26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...
Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).
Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...
Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).
Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...
Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami:
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.);
2. Ustawa z dnia 7 lipca...
Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...
Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.
Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?
Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?
Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?
Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.