Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Designing reinforcement of masonry structures using the FRCM system. Part 2

Siatka – składnik systemu FRCM do wzmacniania konstrukcji murowych, fot. Visbud-Projekt

Siatka – składnik systemu FRCM do wzmacniania konstrukcji murowych, fot. Visbud-Projekt

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Zobacz także

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Metodyka wzmacniania murowanych sklepień

Metodyka wzmacniania murowanych sklepień Metodyka wzmacniania murowanych sklepień

Sklepienia można wzmacniać na wiele różnych sposobów. Przedstawiamy nowoczesne metody wzmacniania zabytkowych zakrzywionych konstrukcji murowanych.

Sklepienia można wzmacniać na wiele różnych sposobów. Przedstawiamy nowoczesne metody wzmacniania zabytkowych zakrzywionych konstrukcji murowanych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

***

Tekst jest drugą częścią artykułu opisującego zasady projektowania wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM. Omówiono dwa rodzaje wzmocnienia konstrukcji murowej: wzmocnienie muru zginanego w płaszczyźnie i skrępowanie murowanego słupa systemem FRCM.

Designing reinforcement of masonry structures using the FRCM system. Part 2

The text is the second part of the article describing the principles of designing reinforcements of masonry structures using the FRCM system. Two types of reinforcement of the masonry structure were discussed: strengthening of the bending wall and confining the masonry column with the FRCM system.

***

Wzmocnienie konstrukcji murowych

Sprawdzanie nośności wzmocnionej konstrukcji murowej prowadzić należy tylko dla stanu granicznego nośności. W normie CNR-DT 215/2018 [1] przyjęto, że wzrost nośności elementu wzmocnionego nie może być większy niż 50% nośności elementu niewzmocnionego. Norma CNR-DT 215/2018 rozróżnia następujące rodzaje wzmocnienia konstrukcji murowej:

  • wzmocnienie muru ścinanego w płaszczyźnie (ten typ wzmocnienia został omówiony w numerze 2/2023),
  • wzmocnienie muru zginanego w płaszczyźnie,
  • skrępowanie murowanego słupa systemem FRCM.

Wzmocnienie muru zginanego w płaszczyźnie

Zgodnie z wytycznymi włoskimi CNR-DT 215/2018 [1] w celu zwiększenia wytrzymałości ścian na zginanie w płaszczyźnie możliwe jest wzmocnienie systemem FRCM. Wzmocnienie powinno być nakładane po obu stronach ściany, zwykle pokrywając prawie całą powierzchnię. Ten układ wzmacniający zwiększa wytrzymałość ściany na zginanie tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zakotwiony. Wzmocnienie, które zostało przedłużone o co najmniej 300 mm poza strefę potrzebną lub połączone z murem za pomocą odpowiednich systemów kotwiących, uważa się za prawidłowo zakotwione.

Poznaj: Rolę metod diagnostycznych w ocenie wytrzymałości betonu na przykładzie budynku zabytkowego

Nośność na zginanie związaną z nośnością muru na ściskanie można obliczyć przy założeniu, że:

  • płaskie przekroje przed odkształceniem pozostają płaskie po odkształceniu,
  • istnieje pełne połączenie pomiędzy FRCM a murem.

Związki konstytutywne dla muru przy jednoosiowym stanie naprężenia można opisać w następujący sposób (RYS. 1):

  • naprężenie rozciągające: znikome, zdeterminowane niską obliczeniową wytrzymałością muru na rozciąganie ƒt, przy odkształceniu εt,
  • ściskanie: zachowanie liniowe do obliczeniowej wytrzymałości na ściskanie ƒd i
rys 1 drobiec
RYS. 1. Zależność naprężenie–odkształcenie dla muru; rys.: Ł. Drobiec

O ile nie są dostępne dane eksperymentalne, obliczeniowe odkształcenie muru εmu jest równe 3,5‰.

rys 2 drobiec
RYS. 2. Zależność naprężenie–odkształcenie dla wzmocnienia FRCM; rys.: Ł. Drobiec

Związki konstytutywne dla wzmocnienia przy jednoosiowym stanie naprężenia można opisać w następujący sposób (RYS. 2):

  • zależność naprężenie odkształcenie σε w strefie naprężeń rozciągających jest liniowo-sprężysta do wartości odkształcenia granicznego εƒd określonej jako konwencjonalne graniczne odkształcenie ε(α)lim,conv w przypadku mechanizmów niszczących z powodu odspojenia pośredniego lub jako konwencjonalne graniczne odkształcenie εlim,conv w przypadku odklejenia na krańcach wzmocnienia,
  • wzmocnienie nie pracuje na ściskanie.

Zakłada się, że początkowo wzmocnienie nie wykazuje sztywności ani wytrzymałości na ściskanie. Następnie jeśli na skutek zginania w płaszczyźnie oś obojętna przecina wzmocnioną strefę, która zostaje podzielona tą osią na dwie części, jedna jest rozciągana, a druga niereaktywna.

Nośność murowanych ścian na zginanie w płaszczyźnie jest weryfikowana, gdy spełniony jest następujący związek:

rys 3 drobiec
RYS. 3. Rozkład sił wewnętrznych i oznaczenia przyjmowane w obliczeniach nośności muru ściskanego i zginanego w płaszczyźnie ze wzmocnieniem FRCM; rys.: Ł. Drobiec

gdzie:

Msd – obliczeniowy moment zginający,
MRd,ƒ – nośność na zginanie wzmocnionej ściany.

W przypadku zginanego w płaszczyźnie przekroju jak na RYS. 3, obliczeniową nośność niewzmocnionego muru na zginanie w płaszczyźnie można wyznaczyć ze wzoru:

gdzie:

E – moduł sprężystości muru zgodnie z PN-EN 1996-1-1 [2],
yn – odległość od osi obojętnej do krawędzi ściskanej, obliczana ze wzoru:

W przypadku zniszczenia przez osiągnięcie maksymalnego odkształcenia muru przy ściskaniu (εm = εmu na RYS. 3) i przy osi obojętnej usytuowanej w przekroju ściany, nośność wzmocnionej ściany można obliczyć ze wzoru:

gdzie:

a pozostałe oznaczenia jak wyżej.

W przypadku zniszczenia przez osiągnięcie maksymalnego odkształcenia wzmocnienia FRCM przy rozciąganiu (εƒ = εƒd na RYS. 3), gdy oś obojętna usytuowana jest w przekroju ściany oraz gdy

gdzie:

a pozostałe oznaczenia jak wyżej.

W przypadku zniszczenia przez osiągnięcie maksymalnego odkształcenia wzmocnienia FRCM przy rozciąganiu (εƒ = εƒd na RYS. 3), gdy oś obojętna usytuowana jest w przekroju ściany oraz gdy maksymalne odkształcenie muru εm spełnia warunek εm εm, nośność wzmocnionej ściany można obliczyć ze wzoru:

gdzie:

a pozostałe oznaczenia jak wyżej.

Obliczeniową nośność na zginanie muru wzmocnionego systemem FRCM można również oszacować w sposób uproszczony, zakładając stały wykres naprężeń ściskających równych αm ƒm, o wysokości równej βyn (RYS. 4). Można przyjąć, że αm = 0,85 i 0,6 β 0,8.

Stosując podejście uproszczone, uzyskuje się nieco prostsze wzory na nośność muru wzmocnionego, a rozważane przypadki redukują się do dwóch.

W przypadku zniszczenia przez osiągnięcie maksymalnego odkształcenia muru przy ściskaniu (εm = εmu na RYS. 4) i przy osi obojętnej usytuowanej w przekroju ściany, nośność wzmocnionej ściany można obliczyć ze wzoru:

gdzie:   

a pozostałe oznaczenia jak wyżej.

rys 4 drobiec
RYS. 4. Uproszczony rozkład sił wewnętrznych i oznaczenia przyjmowane w obliczeniach nośności muru ściskanego i zginanego w płaszczyźnie ze wzmocnieniem FRCM; rys.: Ł. Drobiec

W przypadku zniszczenia przez osiągnięcie maksymalnego odkształcenia wzmocnienia FRCM przy rozciąganiu (εƒ = εƒd na RYS. 4), gdy oś obojętna usytuowana jest w przekroju ściany, nośność wzmocnionej ściany można obliczyć ze wzoru:

gdzie:

a pozostałe oznaczenia jak wyżej.

W przypadku wzmocnień ułożonych w pasach, obliczeniową wytrzymałość na zginanie muru wzmocnionego systemem FRCM można ocenić w podobny sposób, pomijając pasy ułożone w strefie ściskanej.

rys 5 drobiec
RYS. 5. Wzmocnienie FRCM ułożone pasami; rys.: Ł. Drobiec

Jeżeli rozstaw pƒ pasów o szerokości bƒ (RYS. 5) jest wystarczająco mały w stosunku do wysokości przekroju, obliczeniową nośność na zginanie można wyznaczyć za pomocą podanych powyżej wzorów, zastępując grubość t2f grubością równoważną:

Murowane słupy skrępowane systemem FRCM

Murowane słupy poddane głównie osiowym siłom ściskającym można skrępować za pomocą systemu FRCM poprzez owinięcie słupa kompozytem FRCM. W takim przypadku włókna zbrojenia powinny być zorientowane prostopadle do osi kolumny. W ten sposób zewnętrzny płaszcz FRCM ogranicza odkształcenia poprzeczne, wywołując w murze korzystny stan ściskania trójosiowego. Zaleca się wykonanie zakładów zbrojenia na jedną czwartą długości obwodu sekcji lub 300 mm, w zależności od tego, która wartość jest większa.

Skrępowanie systemem FRCM można stosować zarówno w przypadku elementów uszkodzonych lub zdegradowanych, jak i nieuszkodzonych. Skrępowanie systemem FRCM powinno obejmować całą zewnętrzną powierzchnię elementu, który ma być wzmocniony. Wzmocniony element powinien spełniać warunek:

gdzie:

NSd – obliczeniowe obciążenie osiowe słupa,
NRd,c – obliczeniowa nośność słupa skrępowanego systemem FRCM, którą można obliczyć ze wzoru:

A – pole powierzchni murowanego słupa,
ƒd,c – obliczeniowa wytrzymałość na ściskanie słupa wzmocnionego systemem FRCM.

Obliczeniową wytrzymałość na ściskanie ƒd,c słupa wzmocnionego systemem FRCM można uzyskać, definiując wytrzymałość graniczną ƒ1, opisaną właściwościami mechanicznymi matrycy, która w przypadku uszkodzenia wpływa na skuteczność wzmocnienia. Obliczenia należy jednak prowadzić w taki sposób, aby nie doprowadzić do zniszczenia wzmocnionego słupa. Dlatego obliczeniowa wytrzymałość na ściskanie fd,c zależy od efektywnej wytrzymałości granicznej ƒ1,eff mniejszej niż ƒ1.

Obliczeniowa wytrzymałość na ściskanie fd,c zależy również od wytrzymałości na ściskanie ƒd murowanego słupa:

gdzie:

α1 – jest współczynnikiem, który w przypadku braku wiarygodnych wyników eksperymentalnych można przyjąć jako równy α1 = 0,5,

k' – jest bezwymiarowym współczynnikiem wzrostu wytrzymałości, określonym na podstawie wyników eksperymentalnych uzyskanych na próbkach murowych o cechach zbliżonych do elementu, który ma być ograniczony.

Alternatywnie można przyjąć następujący wzór:

ρm – gęstość muru w kg/m3,
α2 i α3 – współczynniki, które można ostrożnie przyjąć jako równe 1,0, jeśli wyniki badań nie są dostępne.

W przypadku słupów okrągłych o średnicy D, skrępowanych nƒ warstwami wzmacniającymi, o równoważnej grubości włókien tƒ w kierunku prostopadłym do osi elementu i o wytrzymałości na ściskanie matrycy ƒc,mat, efektywną wytrzymałość graniczną ƒ1,eff systemu FRCM można obliczyć jako:    

gdzie:

kH – jest współczynnikiem sprawności poziomej, który należy przyjąć równy 1 dla słupów okrągłych z ciągłym owinięciem systemem FRCM,
εud,rid – obliczeniowe odkształcenie kompozytu FRCM, obliczane jako:    

gdzie:

tmat– całkowita grubość wzmocnienia FRCM,
α4  – współczynnik, który w przypadku braku wyników badań można przyjmować równy α4 = 1,81.

W przypadku znacznie częściej występujących w praktyce słupów o przekroju kwadratowym lub prostokątnym wzmocnienie systemu FRCM w porównaniu do słupów okrągłych daje znacznie mniejszy wzrost wytrzymałości.

W przypadku braku odpowiednich badań eksperymentalnych potwierdzających skuteczność, efekt skrępowania systemem FRCM jest pomijany dla przekrojów prostokątnych o stosunku kształtu b/h > 2, gdzie b jest większym, a h mniejszym wymiarem przekroju (RYS. 6).

rys 6 drobiec
RYS. 6. Skrępowanie systemem FRCM słupów prostokątnych. Objaśnienia: 1 – wzmacniany słup, 2 – system FRCM; rys.: Ł. Drobiec

Przed zastosowaniem systemu FRCM należy wyoblić naroża przekroju poprzecznego, aby zapobiec niebezpiecznym miejscowym spiętrzeniom naprężeń, które mogłyby doprowadzić do przedwczesnej awarii wzmocnionego słupa. Promień naroża musi spełniać następujący warunek rc 20 mm. W przypadku słupów skrępowanych stalowymi siatkami UHTSS wyoblanie naroży można pominąć. Należy jednak stosować się do wytycznych producenta zbrojenia stalowego.

Nośność słupów o przekroju prostokątnym i kwadratowym, skrępowanych systemem FRCM można obliczyć, stosując wzory (2129), przy czym współczynnik sprawności poziomej kH należy obliczyć ze wzoru:    

We wzorach (2129) jako D należy przyjąć długość przekątnej przekroju kwadratowego lub prostokątnego.

Oprogramowanie do obliczeń wzmocnień konstrukcji murowych systemem FRCM

Firma RureGold Srl na stronie internetowej (www.ruregold.com – uwaga: oprogramowanie można pobrać tylko ze strony włoskojęzycznej) bezpłatnie udostępnia oprogramowanie Masonry FRCM System pozwalające obliczać wzmocnienie konstrukcji murowych systemami FRCM w oparciu o Eurokod 6 i normę włoską [1].

Masonry FRCM System oferuje możliwość obliczania wzmocnień murowanych ścian (moduł WALL), słupów o przekroju kwadratowym, prostokątnym i okrągłym (moduł COLUMN) oraz ścian wypełniających (moduł INFILL PANEL).

Wyniki badań

Na Politechnice Śląskiej przeprowadzono obszerne badania murowanych ścian poddanych ściskaniu i ścinaniu oraz ściskanych murowanych słupów wykonanych z autoklawizowanego betonu komórkowego oraz z cegły pełnej. Wyniki tych badań znaleźć można w pracach [37]. Badania wykazały pozytywny wpływ wzmocnienia na mur, szczególnie taki, który był wcześniej uszkodzony (zarysowany). Największy wpływ wzmocnienia stwierdzono w murowanych słupach skrępowanych systemem FRCM.

Podsumowanie

Brak wytycznych projektowych zgodnych z pakietem norm Eurokod skutecznie utrudniał projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z zastosowaniem systemów FRCM. Wprowadzenie normy CNR-DT 215/2018 [1] zgodnej z eurokodami pozwala obecnie na skuteczne projektowanie takich wzmocnień. Proces projektowy ułatwia darmowe oprogramowanie, dostępne na stronie internetowej producenta systemu.

Autor pragnie wyrazić podziękowanie dla firmy Visbud-Projekt za współpracę i pomoc w badaniach wzmocnień FRCM.

Literatura

1. CNR-DT 215/2018 „Guide for the Design and Construction of Externally Bonded Fibre Reinforced Inorganic Matrix Systems for Strengthening Existing Structures” (wersja angielska, 2018 r.)
2. PN-EN 1996-1-1+A1:2013-05: Eurokod 6, „Projektowanie konstrukcji murowych. Część 1-1: Reguły ogólne dla zbrojonych i niezbrojonych konstrukcji murowych”.
3. Ł. Drobiec, R. Jasiński, W. Mazur, R. Jokiel, „Badania wpływu wzmocnienia murów z ABK za pomocą zaprawy cementowej z włóknami”, „Cement Wapno Beton” 25, nr 5/2020, s. 376–389.
4. Ł. Drobiec, W. Mazur, R. Jokiel, „Studies on the effects of superficial strengthening with FRCM system on compressive strength of AAC masonry”, „Budownictwo i Architektura” 19 (3) 2020, s. 21–30.
5. Ł. Drobiec, W. Mazur, R. Jokiel, „Badanie wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie zarysowanych murów z ABK”, „Materiały Budowlane” 12/2020, s. 33–35.
6. Ł. Drobiec, R. Jasiński, W. Mazur, R. Jokiel, „Badanie wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ścinanie murów z elementów z autoklawizowanego betonu komórkowego”, „Materiały Budowlane” 5/2021, s. 17–20.
7. Ł. Drobiec, R. Jasiński, W. Mazur, R. Jokiel, „Comparison of Influence of Superficial Strengthening with FRCM System and Kind of Mortar Type on Shear Strength of Autoclaved Aerated Concrete Masonry”, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 1203 (2021) 022052.

Komentarze

Powiązane

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » » Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Systemowe ocieplanie nawet starych budynków »

Systemowe ocieplanie nawet starych budynków » Systemowe ocieplanie nawet starych budynków »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.