Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej

Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej
MFiPR

Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej


MFiPR

Komisja Europejska i Bank Światowy będą nadal wspierać Polskę w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Podczas spotkania w warszawskim biurze Banku Światowego, przedstawiciele polskiego rządu, administracji publicznej, Banku i Komisji Europejskiej zastanawiali się, jak zwiększyć skuteczność programu "Czyste Powietrze". Uczestnicy spotkania komitetu Inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz regionów rozwijających się - Catching-up Regions podkreślali, że program wpisuje się w nowy kierunek polityki Europejskiego Zielonego Ładu.

Zobacz także

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

Materiały prasowe news Planowanie przestrzenne na podstawie nielegalnych decyzji o warunkach zabudowy

Planowanie przestrzenne na podstawie nielegalnych decyzji o warunkach zabudowy Planowanie przestrzenne na podstawie nielegalnych decyzji o warunkach zabudowy

NIK skontrolowała wydawanie decyzji o warunkach zabudowy przez urzędy gmin. Okazało się, ze większość skontrolowanych gmin wydawała dokumenty z naruszeniem prawa, nierzetelnie prowadziła postępowania oraz...

NIK skontrolowała wydawanie decyzji o warunkach zabudowy przez urzędy gmin. Okazało się, ze większość skontrolowanych gmin wydawała dokumenty z naruszeniem prawa, nierzetelnie prowadziła postępowania oraz nieskutecznie nadzorowała korzystanie z nieruchomości objętych decyzjami o warunkach zabudowy. Połowa z nich nie aktualizowała dokumentów planistycznych lub przygotowywała je nieprawidłowo. Ponadto żadna ze skontrolowanych jednostek nie prowadziła rzetelnie analiz dotyczących wpływu wydanych decyzji...

Materiały prasowe news Kraków nie jest już stolicą smogu

Kraków nie jest już stolicą smogu Kraków nie jest już stolicą smogu

Wprowadzenie w Krakowie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tysięcy przestarzałych kotłów doprowadziły do bezprecedensowej poprawy jakości powietrza, dzięki czemu miasto przestało być...

Wprowadzenie w Krakowie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tysięcy przestarzałych kotłów doprowadziły do bezprecedensowej poprawy jakości powietrza, dzięki czemu miasto przestało być polską stolicą smogu. Od 2012 do 2023 r. liczba dni smogowych, czyli takich, w których przekraczane są poziomy dopuszczalne pyłu PM10, zmniejszyła się o około 100 dni. Problemem wciąż pozostaje napływ zanieczyszczeń z sąsiednich gmin oraz wysokie stężenia dwutlenku azotu, za które odpowiada ruch...

"Kluczem do sukcesu jest koordynacja wszystkich sił i środków, a z pewnością Polska poradzi sobie z problemem smogu" - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W spotkaniu uczestniczyli także: Erich Unterwurzacher, dyrektor Dyrekcji Generalnej do spraw polityki regionalnej i miejskiej, Arup Banerji, dyrektor na Unię Europejską Banku Światowego, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju.

Potrzeby w zakresie środków na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce są bardzo duże. Fundusze unijne powinny je uzględniać także w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. Priorytetem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej ma być zapewnienie komplementarności wsparcia środków z polityki spójności ze środkami krajowymi. Docelowe rozwiązania będzie można jednak programować dopiero po przyjęciu Wieloletnich Ram Finansowych i zakończeniu procesu negocjacji nowych rozporządzeń.

O konieczności angażowania dalszych środków w ochronę powietrza mówił także Erich Unterwurzacher, dyrektor Dyrekcji Generalnej do spraw polityki regionalnej i miejskiej.

"Program «Czyste Powietrze» wpisuje się w Europejski Zielony Ład. Polska już dokonała ogromnego wysiłku transformacji energetycznej. Potrzeby w tym zakresie są nadal bardzo duże" - mówił Erich Unterwurzacher.

W tej edycji wsparcie eksperckie dotyczy tylko aspektów związanych z jakością powietrza.

"Naszym celem jest pomóc Polsce stworzyć taki program na rzecz poprawy jakości powietrza, który będzie skutecznie docierał do różnych osób, zarówno tych zamożnych, jak i biedniejszych. Przed nami wyboista droga i wiele trudnych decyzji do podjęcia. Jednak przy współpracy administracji centralnej, samorządów, firm i społeczeństwa obywatelskiego oraz wsparciu reform ze strony Komisji Europejskiej i Banku Światowego, wierzę, że już za kilka lat Polacy będą oddychać dobrej jakości powietrzem" - powiedział Arup Banerji.

"Środki unijne z powodzeniem były już angażowane w cele klimatyczne w obecnym okresie programowania 2014-2020. Dostępny był szeroki wachlarz narzędzi zarówno na poziomie krajowym, jak i w regionach. Planując działania w zakresie poprawy jakości powietrza na kolejny siedmioletni okres będziemy brać pod uwagę efekty prac Banku Światowego w ramach Catching-up Regions oraz nasze dotychczasowe doświadczenia" - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Catching-up Regions to finansowana przez Dyrekcję Generalną do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej inicjatywa zapewniająca pomoc o charakterze doradczym zespołu ekspertów Banku Światowego dla polskich regionów. Celem inicjatywy jest zidentyfikowanie barier wzrostu i przeprowadzenie działań, które odblokują potencjał i pomogą w lepszym wykorzystaniu środków w ramach polityki spójności. Inicjatywa jest realizowana od 2016 r. Po polskiej stronie jej realizację koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

domni.pl Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?

Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom? Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?

Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne...

Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne zewnętrzne sprawią natomiast, że budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Jaki materiał izolacyjny można stosować pod płytki elewacyjne z klinkieru? Czym kierować się wybierając płytki zewnętrzne, aby elewacja zachowała trwałość i estetyczny wygląd na lata?...

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.