Grupa VELUX dąży do osiągnięcia dożywotniej neutralności węglowej we współpracy z WWF
Grupa VELUX
Grupa VELUX zobowiązuje się zneutralizować całą emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności w 1941 roku, czyli łącznie 5,6 mln ton CO2. Aby osiągnąć ten cel, firma nawiązała współpracę z organizacją WWF i planuje realizację projektów ochrony oraz zasadzenia lasów, które pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi, zachowaniu bioróżnorodności i poprawie jakości życia lokalnych społeczności.
Targi BUDMA od ponad 30 lat skupiają całą branżę budowlaną w jednym miejscu. To czas premier rynkowych, nowości technologicznych, zdobywania nowych kontaktów biznesowych i kontraktów warunkujących rozwój....
Targi BUDMA od ponad 30 lat skupiają całą branżę budowlaną w jednym miejscu. To czas premier rynkowych, nowości technologicznych, zdobywania nowych kontaktów biznesowych i kontraktów warunkujących rozwój. Już w dniach 11–14 lutego 2025 r. odbędzie się kolejna edycja jednego z najważniejszych międzynarodowych spotkań branży budowlanej w Europie.
Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów...
Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów chemii budowlanej – podlegających wymaganiom rozporządzenia CPR oraz REACH, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Chemikaliów.
Grupa VELUX ogłosiła nową inicjatywę i zobowiązanie, w ramach których osiągnie dożywotnią neutralność węglową do 100. rocznicy założenia firmy przypadającej na rok 2041. Cel ten zostanie częsciowo zrealizowany przy współpracy z organizacją WWF (The World Wide Fund for Nature – Światowym Funduszem na rzecz Przyrody). Efektem współpracy będzie neutralizacja historycznego śladu węglowego* globalnego producenta okien dachowych, w ramach projektów ochrony lasów prowadzonych przez WWF. To 5,6 mln ton CO2 (zakres 1 i 2**) wyemitowanych od 1941 r.
Z myślą o przyszłości Grupa VELUX zobowiązuje się też znacząco obniżyć emisje dwutlenku węgla w ramach działalności firmy i łańcucha dostaw (emisje z zakresu 1, 2 i 3***) zgodnie z najbardziej ambitnym celem porozumienia paryskiego zakładającego ograniczenie wzrostu temperatury do maksymalnie 1,5°C. Dożywotnia neutralność węglowa to nowatorska koncepcja wdrożona przez Grupę VELUX i opracowana we współpracy z organizacją WWF. Zakłada ona wzięcie odpowiedzialności za dotychczasowe i przyszłe emisje dwutlenku węgla. Kluczowym elementem tego zobowiązania jest dążenie do zachowania lasów oraz fauny i flory całego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń.
„Nasza planeta stoi w obliczu poważnego kryzysu klimatycznego i środowiskowego, który wymaga zdecydowanych działań. Zgodnie z wartościami naszej firmy staramy się robić więcej niż inni. Dlatego też opracowaliśmy nowatorską koncepcję Dożywotniej Neutralności Węglowej. Nasz nowy projekt przewiduje 20-letnią współpracę z organizacją WWF i zakłada neutralizację historycznych emisji dwutlenku węgla firmy. Znacznie ograniczymy też przyszłą emisję CO2 i poprosimy naszych dostawców, aby zrobili to samo. Mamy nadzieję, że w ślad za nami Dożywotnią Neutralność Węglową osiągną także inne firmy, co pozwoli zapewnić lepszą przyszłość nam wszystkim” – mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
Z pomocą organizacji WWF Grupa VELUX osiągnie Dożywotnią Neutralność Węglową przez inwestycje w projekty ochrony lasów i bioróżnorodności opracowane specjalnie na potrzeby firmy i prowadzone przez następne 21 lat. Pozwoli to ograniczyć zanikanie siedlisk, wylesianie i degradację gleby, które zagrażają bioróżnorodności ekosystemów leśnych na całym świecie. Jednocześnie firma będzie współpracować z lokalnymi społecznościami oraz dążyć do poprawy jakości ich życia. Pierwsze dwa projekty zostaną zrealizowane w Ugandzie i Birmie.
W Ugandzie prace będą skupiały się wokół odtwarzania zdegradowanych lasów oraz zasadzania nowych, jak również ochrony naturalnych obszarów leśnych. Projekt zakłada także hodowlę drzew w szkółkach, innych systemach agroleśnych i plantacjach poza terenami chronionymi. Pozwoli to pokryć popyt na różne produkty leśne i ograniczyć pozyskiwanie ich z lasów naturalnych. Projekt w Birmie zakłada zabezpieczenie wielu kluczowych korytarzy ekologicznych wzdłuż przełęczy Singkhon (Maw Daung) oraz ochronę różnorodności tego obszaru w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i z korzyścią dla nich.
„Efekty kryzysu klimatycznego i środowiskowego są coraz bardziej odczuwalne. Dlatego też potrzebne są zdecydowane i ambitne działania, które pozwolą nam zadbać o lepszą i zrównoważoną przyszłość dla wszystkich. Koncepcja Dożywotniej Neutralności Węglowej Grupy VELUX oraz jej zobowiązanie stanowią doskonały przykład dla innych firm. Dążenie do ograniczenia wzrostu temperatury do maksymalnie 1,5°C i jednoczesna ochrona terenów leśnych oraz bioróżnorodności – jak również korzyści, jakie działania te przynoszą społeczeństwu i gospodarce – to znakomity krok na drodze do neutralności węglowej i odpowiedzialnej wobec środowiska przyszłości. Jest to również dobry punkt wyjścia dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Wspólnie chcemy zainspirować inne firmy do osiągnięcia Dożywotniej Neutralności Węglowej oraz wyznaczyć wyższe standardy w zakresie ochrony środowiska i klimatu dla firm z całego świata” – mówi Marco Lambertini, Dyrektor Generalny WWF International.
Współpraca z WWF wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX 2030, która obejmuje zobowiązanie do ograniczenia emisji do poziomu określonego na podstawie badań naukowych przez inicjatywę SBTi (Science Based Targets initiative)****. Aby wprowadzić opisane zmiany, Grupa VELUX przyspieszy inwestycje w poprawę efektywności energetycznej zakładów produkcyjnych, a energię będzie pozyskiwać wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Firma planuje także zmienić metody specyfikacji i zakupu materiałów.
* Nie istnieje obecnie żadna standardowa metodologia obliczania historycznego śladu węglowego. Często brak wiarygodnych wskaźników emisji i danych dotyczących zużycia energii z przeszłości. Dlatego też Grupa VELUX opracowała własną metodę obliczania emisji dwutlenku węgla od momentu założenia. Metoda bazuje na korporacyjnym standardzie sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych (Korporacyjny Standard GHG Protocol) zastosowanym do danych historycznych. Ta nowatorska metodologia wraz z założeniami leżącymi u jej podstaw została niezależnie zweryfikowana przez Carbon Trust oraz ekspertów z organizacji WWF. ** Zakres 1 (emisje bezpośrednie powstałe w źródłach będących własnością firmy bądź przez nią nadzorowanych, np. w obiektach firmy, samochodach firmowych). Zakres 2 (pośrednie energetyczne emisje powstałe w wyniku zużywania zakupionej energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej, chłodu i ogrzewania zużytych przez daną firmę). *** Zakres 3 obejmuje wszystkie pozostałe pośrednie emisje powstałe w całym łańcuchu wartości firm (tzn. nabyte towary lub usługi, gospodarka odpadami i transport). *** Inicjatywa Science Based Targets initiative (SBTi) zachęca firmy do wyznaczania celów bazujących na badaniach naukowych oraz prześcigania konkurencji na drodze do gospodarki niskowęglowej. Jest ona wynikiem współpracy pomiędzy CDP, United Nations Global Compact, Światowym Instytutem Zasobów Naturalnych (WRI) i organizacją WWF na rzecz jednego z zobowiązań koalicji We Mean Business. Inicjatywa określa i promuje najlepsze praktyki w zakresie wyznaczania celów w oparciu o wiedzę naukową, oferuje zasoby i wskazówki pozwalające zmniejszyć utrudnienia w wyznaczaniu celów, a także niezależnie ocenia i zatwierdza cele przedsiębiorstw.
Już od 30 lat Baumit współtworzy polski rynek budowlany. Wieloletnia działalność firmy w naszym kraju to nieustanny rozwój w tworzeniu produktów usprawniających pracę na budowach, wydłużających trwałość...
Już od 30 lat Baumit współtworzy polski rynek budowlany. Wieloletnia działalność firmy w naszym kraju to nieustanny rozwój w tworzeniu produktów usprawniających pracę na budowach, wydłużających trwałość elewacji oraz wspierających zdrowe, energooszczędne budownictwo.
Zbliża się kolejna edycja wydarzenia w całości poświęconemu systemom ociepleń budynków, organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń. X Międzynarodowa Konferencja ETICS odbędzie się Żninie...
Zbliża się kolejna edycja wydarzenia w całości poświęconemu systemom ociepleń budynków, organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń. X Międzynarodowa Konferencja ETICS odbędzie się Żninie w dniach 9–10 maja.
W kwietniu br. sieć sklepów „dom i ogród” Bricomarché wystartowała z aż 6 placówkami w różnych regionach kraju. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 r. zrealizowała niemal 70 proc. całorocznego planu...
W kwietniu br. sieć sklepów „dom i ogród” Bricomarché wystartowała z aż 6 placówkami w różnych regionach kraju. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 r. zrealizowała niemal 70 proc. całorocznego planu otwarć. Marka konsekwentnie realizuje strategię ekspansji i ma ambicję, by objąć 3. miejsce na rynku DIY w Polsce.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska ocenił jakość powietrza za rok 2023 i na jej podstawie sklasyfikował strefy, według kryteriów określonych pod kątem ochrony zdrowia ludzi i ochrony roślin.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska ocenił jakość powietrza za rok 2023 i na jej podstawie sklasyfikował strefy, według kryteriów określonych pod kątem ochrony zdrowia ludzi i ochrony roślin.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,6 (przed miesiącem minus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,7% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 14,3%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,6 (przed miesiącem minus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,7% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 14,3% (przed miesiącem odpowiednio 11,6% i 15,6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W pierwszym kwartale 2024 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz...
W pierwszym kwartale 2024 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.
Prawie 120 tys. zł – taką kwotę przeznaczy Fundacja Cemex na wsparcie inicjatyw zgłoszonych w Konkursie Wolontariatu. Dzięki przyznanym grantom, pracownicy i pracowniczki Cemex zrealizują w całym kraju...
Prawie 120 tys. zł – taką kwotę przeznaczy Fundacja Cemex na wsparcie inicjatyw zgłoszonych w Konkursie Wolontariatu. Dzięki przyznanym grantom, pracownicy i pracowniczki Cemex zrealizują w całym kraju 24 projekty.
Rekordowa liczba ponad 300 uczestników wzięła udział w XIV Kongresie Stolarki Polskiej, który odbył się 23 maja br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Rozmowy w ramach czterech bloków tematycznych zakończyły...
Rekordowa liczba ponad 300 uczestników wzięła udział w XIV Kongresie Stolarki Polskiej, który odbył się 23 maja br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Rozmowy w ramach czterech bloków tematycznych zakończyły się przyjęciem rezolucji, która określi dalsze działania Związku POiD. Podczas kongresowej gali wręczone zostały natomiast branżowe wyróżnienia.
Kolejne zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Osoby korzystające z dofinansowań będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń – uchroni to beneficjentów przed nietrafionymi inwestycjami i zawyżonymi...
Kolejne zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Osoby korzystające z dofinansowań będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń – uchroni to beneficjentów przed nietrafionymi inwestycjami i zawyżonymi rachunkami. To pierwsze takie uszczelnienie programu od jego uruchomienia.
Szersze zastosowanie elementów drewnianych oraz doprecyzowanie kwestii związanych z usytuowaniem budynków – to najważniejsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych budynków.
Szersze zastosowanie elementów drewnianych oraz doprecyzowanie kwestii związanych z usytuowaniem budynków – to najważniejsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych budynków.
Wprowadzenie w Krakowie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tysięcy przestarzałych kotłów doprowadziły do bezprecedensowej poprawy jakości powietrza, dzięki czemu miasto przestało być...
Wprowadzenie w Krakowie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tysięcy przestarzałych kotłów doprowadziły do bezprecedensowej poprawy jakości powietrza, dzięki czemu miasto przestało być polską stolicą smogu. Od 2012 do 2023 r. liczba dni smogowych, czyli takich, w których przekraczane są poziomy dopuszczalne pyłu PM10, zmniejszyła się o około 100 dni. Problemem wciąż pozostaje napływ zanieczyszczeń z sąsiednich gmin oraz wysokie stężenia dwutlenku azotu, za które odpowiada ruch...
NIK skontrolowała wydawanie decyzji o warunkach zabudowy przez urzędy gmin. Okazało się, ze większość skontrolowanych gmin wydawała dokumenty z naruszeniem prawa, nierzetelnie prowadziła postępowania oraz...
NIK skontrolowała wydawanie decyzji o warunkach zabudowy przez urzędy gmin. Okazało się, ze większość skontrolowanych gmin wydawała dokumenty z naruszeniem prawa, nierzetelnie prowadziła postępowania oraz nieskutecznie nadzorowała korzystanie z nieruchomości objętych decyzjami o warunkach zabudowy. Połowa z nich nie aktualizowała dokumentów planistycznych lub przygotowywała je nieprawidłowo. Ponadto żadna ze skontrolowanych jednostek nie prowadziła rzetelnie analiz dotyczących wpływu wydanych decyzji...
Trwa kolejna odsłona konkursu „Inwestycja Roku” organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych w kraju inwestycji.
Trwa kolejna odsłona konkursu „Inwestycja Roku” organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych w kraju inwestycji.
W okresie styczeń-kwiecień br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym...
W okresie styczeń-kwiecień br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w kwietniu 2024 r. była niższa...
Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w kwietniu 2024 r. była niższa o 2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (w kwietniu ub.r. wzrost o 1,1%) oraz wyższa o 9% w stosunku do marca br. (w 2023 r. spadek o 3,6%).
W bieżącym miesiącu wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,3 (przed miesiącem minus 2,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,2% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13,5% (przed miesiącem...
W bieżącym miesiącu wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,3 (przed miesiącem minus 2,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,2% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13,5% (przed miesiącem odpowiednio 11,7% i 14,3%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Pomimo przejściowej korekty, czyli reakcji rynku na boom inwestycyjny, długoterminowe perspektywy dla rynków pokryć dachowych nadal są obiecujące. Jakie czynniki będą w najbliższych latach wspierać proces...
Pomimo przejściowej korekty, czyli reakcji rynku na boom inwestycyjny, długoterminowe perspektywy dla rynków pokryć dachowych nadal są obiecujące. Jakie czynniki będą w najbliższych latach wspierać proces odbudowy potencjału rynków pokryć dachowych?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Obecne warunki techniczne, jakim powinny...
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Obecne warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, będą obowiązywały o dwa lata dłużej.
Eksperci z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) zbadali, jak poprawa jakości powietrza wpłynęła na nasze zdrowie. Analiza objęła mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego...
Eksperci z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) zbadali, jak poprawa jakości powietrza wpłynęła na nasze zdrowie. Analiza objęła mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego w latach 2018–2022. Walka o czystsze powietrze przyniosła skutek – to aż 25 tysięcy przedwczesnych gonów mniej.
Dąbrowskiego, Zakładowa, Kolejowa, Zatorska, Białowieska i Hermanowska to wrocławskie lokalizacje inwestycji PFR Nieruchomości. W 2016 r. spółka udostępniła w stolicy Dolnego Śląska pierwsze mieszkania...
Dąbrowskiego, Zakładowa, Kolejowa, Zatorska, Białowieska i Hermanowska to wrocławskie lokalizacje inwestycji PFR Nieruchomości. W 2016 r. spółka udostępniła w stolicy Dolnego Śląska pierwsze mieszkania na wynajem. Dziś do dyspozycji najemców jest ponad 700 mieszkań. Kolejne ponad 2,6 tysiąca znajduje się na różnych etapach realizacji – w budowie, z pozwoleniem na budowę i w projektowaniu.
Potencjał polskiego rynku budowlanego w perspektywie do 2029 r. pozostaje znaczący. Jakie czynniki na to wpływają? Zdecydowana większość planowanych inwestycji zlokalizowana jest na obszarze sześciu najbardziej...
Potencjał polskiego rynku budowlanego w perspektywie do 2029 r. pozostaje znaczący. Jakie czynniki na to wpływają? Zdecydowana większość planowanych inwestycji zlokalizowana jest na obszarze sześciu najbardziej rozwiniętych województw, które łącznie odpowiadają za dwie trzecie rynku budowlanego.
Masz problem z wodą i wilgocią w domu? Skorzystaj z oferty Centrum Hydroizolacji Sika skierowanego do profesjonalistów z branży budowlanej. Służy propagowaniu wiedzy oraz szkoleniu fachowców w zakresie...
Masz problem z wodą i wilgocią w domu? Skorzystaj z oferty Centrum Hydroizolacji Sika skierowanego do profesjonalistów z branży budowlanej. Służy propagowaniu wiedzy oraz szkoleniu fachowców w zakresie ochrony przed działaniem wilgoci i wody w budynkach. Bogata ekspozycja materiałów hydroizolacyjnych ułatwia poznanie technologii oraz dobór odpowiednich rozwiązań.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.