Izolacja tarasów i balkonów - zrób to profesjonalnie
Izolacja tarasów i balkonów - zrób to profesjonalnie
VISBUD-Projekt
Balkony, tarasy i loggie ze względu na działanie czynników klimatycznych narażone są na największe obciążenia. Ciągła zmienność temperatur, suchość i wilgotność powodują uszkodzenia w postaci na przykład rys, nieszczelności. Jednocześnie te elementy budynku stają się naturalnym przedłużeniem powierzchni mieszkalnej, dlatego należy je skutecznie i estetycznie zabezpieczać.
Budowa poszczególnych warstw wykładzin tarasów i balkonów jest różna. Inna będzie dla tarasu naziemnego, inna dla tarasu nadziemnego, balkonu czy loggii. Układ poszczególnych warstw zależy również od wyboru odprowadzania wody. Wyróżniamy powierzchniowy sposób odprowadzania wody i drenażowy sposób odprowadzania wody.
W pierwszym przypadku całkowite odprowadzanie wody opadowej następuje po powierzchni użytkowej (np. wykładzinie ceramicznej). Cechą charakterystyczną jest występowanie tzw. uszczelnienia zespolonego (podpłytkowego), w którym okładzina ceramiczna jest zespolona bezpośrednio z hydroizolacją. W drugim przypadku zakłada się możliwość wnikania wody opadowej w warstwie wierzchniej konstrukcji balkonu czy tarasu, a jej odprowadzenie następuje bezpośrednio z powierzchni hydroizolacji. Dowiedz się więcej >>
Hydroizolacja tarasów i balkonów
Skupiając się wyłącznie na hydroizolacji tarasów i balkonów, produkty stosowane w tym obszarze można podzielić na dwie grupy:
» hydroizolacyjne wyroby rulonowe:
- rulonowe materiały bitumiczne (papy, maty samoprzylepne),
- wyroby rulonowe z tworzyw sztucznych,
» wyroby (masy) nanoszone w postaci płynnej, półpłynnej, tworzące po wyschnięciu powłoki hydroizolacyjne:
- elastyczne jedno- i dwuskładnikowe mikrozaprawy polimerowo-cementowe,
- jedno- i dwuskładnikowe polimerowo-bitumiczne, grubowarstwowe masy uszczelniające (KMB),
- elastyczne powłoki żywiczne (najczęściej poliuretanowe).
Firma Hahne, której przedstawicielem w Polsce jest VISBUD-Projekt, od dawna już odchodzi od zawodnych systemów płytek ceramicznych na balkonach i tarasach. Skupia się natomiast na drenażowych powłokach zewnętrznych. Wykonane okładziny z kamienia naturalnego, połączonego żywicą poliuretanową, stanowią najwyższej jakości możliwość dekoracyjnej renowacji i kształtowania balkonów, tarasów, jak również schodów zewnętrznych. Są one układane na warstwie hydroizolacji wykonanej z elastycznej, płynnej, jednokomponentowej izolacji poliuretanowej (RYS. 1) lub z elastycznej, dwukomponentowej zaprawy mineralnej (RYS. 2).
RYS. 1. Przekrój budowy systemów drenażowych wykładzin
1 - podłoże: beton, jastrych, płytki; 2 - grunt; 3 - izolacja poliuretanowa; 4 - wykładzina drenażowa
RYS. 2. Przekrój budowy systemów drenażowych wykładzin
1 - podłoże: beton, jastrych, płytki; 2 - grunt; 3 - izolacja mineralna z siatką; 4 - wykładzina drenażowa
Tarasy, balkony i loggie to newralgiczne części bryły budynków. Są podatne na wpływ niszczących czynników: środowiska atmosferycznego (woda, wilgoć, promieniowanie UV), czynników termicznych, mechanicznych, chemicznych i biologicznych. Wilgoć i obecność mostków cieplnych to przyczyny korozji płyt balkonowych i przemarzania stropów pod tarasami. Z temperaturą związane są odkształcenia, a z wodą jej destrukcyjne oddziaływanie na konstrukcję tarasów i balkonów, dlatego konieczne jest zapewnienie szczelności w tych obszarach. |
---|
W przypadku hydroizolacji poliuretanowej możliwe jest zastąpienie wykładziny drenażowej wykładziną zewnętrzną wykonaną z barwnego poliuretanu odpornego na działanie UV.
Drenażowe wykładziny na powierzchniach balkonów
Istotą drenażowych wykładzin na powierzchniach balkonów i tarasów jest fakt, że nie stanowią one bariery dla wody opadowej. Woda opadowa swobodnie przechodzi przez taką wykładzinę i zatrzymuje się na warstwie izolacji. Możliwość przemieszczania się wody w takiej wykładzinie nie jest hamowana, grawitacyjnie przemieszcza się w kierunku odpływów lub krawędzi powierzchni balkonów (tarasów). Woda też swobodnie odparowuje. Nie mamy więc zjawiska zamykania wody opadowej pod powierzchnią wykładziny zewnętrznej.
To zjawisko występuje często przy wykładzinach wykonanych z płytek ceramicznych. Woda opadowa zamknięta pod ich powierzchnią w sposób destrukcyjny wpływa na izolacje podpłytkowe i kleje, a w zimie jest przyczyną występowania szkód mrozowych. RYS. 1 i 2 pokazują przekrój budowy systemów drenażowych wykładzin.
W każdym przypadku izolacja jest lokowana bezpośrednio pod wykładziną drenażową. Jest to izolacja powłokowa, która różni się rodzajem użytych materiałów. W pierwszym przypadku jest to izolacja na bazie reaktywnej (IMBERAL® RSB 54Z), w drugim - na bazie żywicy poliuretanowej (HADALAN® DS91 13P). Zastosowanie żywicy poliuretanowej zwiększa przede wszystkim możliwości izolacji do przenoszenia rys.