Nieprawidłowości w programie Czyste Powietrze
PORT PC krytykuje nadużycia i uruchamia wsparcie dla pokrzywdzonych

PORT PC wskazuje nieprawidłowości w programie „Czyste Powietrze”, fot. Redakcja
W programie „Czyste Powietrze” jest wiele błędów. Zdaniem ekspertów, w dużej mierze wynika to z konstrukcji programu w jego dotychczasowej formie, w szczególności z wysokiego prefinansowania przy 100 proc. dofinansowaniu inwestycji bez ich należytej kontroli. PORT PC chce pomóc pokrzywdzonym beneficjentom i otwiera specjalną infolinię. Celem organizacji jest także pokazanie „Białej” i „Czarnej” księgi inwestycji realizowanych w ramach programu.
Zobacz także
Materiały prasowe news Nabór na gminnych operatorów Czystego Powietrza

Od 7 marca gminy mogą zgłaszać się do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na operatorów w programie „Czyste Powietrze”. Gminy, które podejmą się tego zadania, za skuteczne wsparcie...
Od 7 marca gminy mogą zgłaszać się do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na operatorów w programie „Czyste Powietrze”. Gminy, które podejmą się tego zadania, za skuteczne wsparcie każdego beneficjenta najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania otrzymają dodatkowe 1700 zł.
Materiały prasowe news NFOŚiGW przekazuje kolejne środki na program Czyste Powietrze

Konta 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) zasili łącznie 800 milionów złotych – będzie to kolejna transza na realizację wypłat z programu „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW)...
Konta 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) zasili łącznie 800 milionów złotych – będzie to kolejna transza na realizację wypłat z programu „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW) chce w tym roku przeznaczyć około 8 miliardów złotych na dopłaty do termomodernizacji domów i wymiany starych kotłów.
Czytaj całość »
Paroc Polska Sp. z o.o. Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego
Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym...
Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym idzie – wysokimi kosztami eksploatacji. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie, które nie tylko pomaga utrzymać przyjemny chłód latem, ale również przynosi wymierne korzyści zimą. Mowa o izolacji budynków wełną kamienną – materiałem, który zaskakuje swoją wszechstronnością i efektywnością. W poniższym...
Czytaj całość »Polska Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła zorganizowała 19 marca br. konferencję prasową pod hasłem „Oszukana transformacja”. Tytuł nawiązuje do problemów związanych z programem „Czyste Powietrze”, które wynikają – jak mówili uczestnicy spotkania – przede wszystkim z wprowadzonego w lipcu 2022 r. prefinansowania. Narzędzie to miało zapewnić dostępność środków dla najmniej zamożnych beneficjentów, a zamiast tego stało się polem do nadużyć przez niektóre firmy i budowania patologii w branży.
„Prefinansowanie pozwalało otrzymać 50 proc. ze 100 proc. dotacji jako przedpłatę na konto wykonawcy. W praktyce było to zaproszenie do stosowania nieuczciwych praktyk. Z jednej strony firmy, które z dotacji zrobiły sobie nieuczciwy biznes, celowo zawyżały ceny urządzeń, montażu i termomodernizacji, dopasowując je do maksymalnych kwot dofinansowania; często instalowały również urządzenia, które nie są dopuszczone do obrotu rynkowego lub nie mają żadnych znaków jakości. Z drugiej strony nakłaniały beneficjentów o niskich dochodach, nieświadomych ryzyka, do podpisywania pełnomocnictw i niekorzystnych umów. A potem, aby osiągnąć jak największy zysk, minimalizowały nakłady, montując np. pompy ciepła w budynkach bez odpowiednio wykonanej termoizolacji i bez odpowiednich instalacji. Obecna reforma programu « Czyste Powietrze » jest szansą na wyeliminowanie pewnych patologii, jednak działania muszą być radykalne” – mówił Paweł Lachman, prezes PORT PC.
W konferencji wzięli też udział eksperci z doświadczeniem przy wdrażaniu programu lub obsłudze beneficjentów.
„Jesienią ubiegłego roku miałem okazję przeprowadzić serię wywiadów z osobami zaangażowanymi we wdrażanie i wspieranie programu na różnych szczeblach, w tym w gminach i wojewódzkich funduszach ochrony środowiska. Było to jeszcze przed zawieszeniem przyjmowania wniosków w programie. Wszyscy moi rozmówcy wskazywali na ogromną skalę nadużyć ze strony nieuczciwych przedsiębiorców. Co bardziej zaangażowani ekodoradcy opowiadali, że pomagali mieszkańcom swoich gmin odstępować od niekorzystnych umów, co narażało ich czasami na ataki ze strony nieuczciwych przedsiębiorców” – referował prawnik Miłosz Jakubowski.
Natomiast instalator Tomasz Golański mówił: „O pracę w mojej firmie starało się wiele osób, które odchodziły z poprzednich firm, gdyż nie zgadzały się na niemoralne działania na granicy prawa. Instalacjami z pompami ciepła powinni zajmować się przeszkoleni profesjonaliści, którzy we właściwy sposób dobiorą urządzenie do standardu budynku, a w skrajnej sytuacji nawet uczciwie odradzą pewne działania, żeby nie wpędzić beneficjenta w koszty. To także nieuczciwa konkurencja dla firm, które chcą dostarczać produkty i usługi na wysokim poziomie”.
Największa skala nieprawidłowości to III grupa dofinansowania:
- beneficjent nie decydował o wyborze urządzenia, technologii i firmy instalacyjnej,
- agresywne i na granicy prawa działania „naganiaczy” – domokrążców i telemarketerów,
- według ekspertów sprawa jest znana i była jednoznacznie negatywnie oceniana od początku zmiany w programie, czyli od połowy 2022 r.
Uczestnicy konferencji oczekują od podmiotów państwowych – zwłaszcza obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – działań, które pomogą beneficjentom programu oszukanym przez nieuczciwych wykonawców. W zgodnej opinii uczestników, osoby te muszą otrzymać wsparcie od państwa, ponieważ w innym wypadku znacznie spowolni to transformację energetyczną, walkę z niską jakością powietrza, a także pogłębi zjawisko ubóstwa energetycznego w kolejnych latach.
Jakich zmian oczekuje PORT PC i cała branża instalacyjna?
- wprowadzenia ścisłej kontroli realizowanych inwestycji i audytów powykonawczych (włączenie gmin)
- lepszej weryfikacji firm biorących udział w programie
- certyfikowanej listy wykonawców
- wzmocnienia nadzoru nad procesem doboru urządzeń i ich jakości
- wprowadzenia cen referencyjnych w programie
Domagając się aktywności ze strony państwa, PORT PC jednocześnie sam już teraz chce pomóc pokrzywdzonym. Pierwszym z nich jest uruchomienie infolinii, gdzie beneficjenci mogą zgłosić swój problem, a także otrzymać bezpłatną poradę. Drugim, długofalowym działaniem, jest publikacja „Czarnej Księgi” programu, a następnie „Białej Księgi”. Pierwsza z nich będzie zawierać opisy nieuczciwych praktyk zgłoszonych przez infolinię, a także konkretne przypadki oszustw, druga zaś rekomendacje dla programu „Czyste Powietrze” w jego odświeżonej formie.
Infolinia dla pokrzywdzonych beneficjentów: +48 882 574 569, dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–16:00
Formularz „Czyste Powietrze” – pomoc dla zawiedzionych beneficjentów:
https://www.pompujcieplozglowa.pl/czyste-powietrze.html
Źródło: PORT PC