Modernizacja dachów pochyłych
Z badań i doświadczeń zbieranych w UE wiadomo, że remonty dachów przeprowadza się orientacyjnie co 30 lat. Powodów do remontowania jest wiele. Pokrycia i inne materiały tworzące dach niszczą się lub wymagają odnowienia. Oprócz tego stale rosną wymagania i pojawiają się nowe funkcje dachów (przykład fotowoltaika). Każdy remont dachu należy wykorzystać jako okazję do jego ocieplenia, ponieważ dodatkowa warstwa termoizolacji jest dobrą inwestycją oszczędzającą wydatki na energię już w najbliższym okresie grzewczym.
Często remontów dachów dokonuje się również tylko po to, aby je ocieplić z wiadomych powodów. Dobrze izolowany dach kumuluje te oszczędności rok po roku i inwestycja szybko się zwraca. Warto przypomnieć, że energooszczędność budynków zależy nie tylko od grubości i jakości materiałów termoizolacyjnych, lecz także od skuteczności ich osłony przed zawilgoceniem. Wiadomo bowiem, że ze wzrostem zawilgocenia wszelkich materiałów ocieplających spada ich termoizolacyjność. Dlatego opłaca się zastosować dobre materiały osłonowe i zaangażować dobrych wykonawców.
Do materiałów osłaniających termoizolacje zalicza się wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK) układane pod pokryciami i na termoizolacjach oraz paroizolacje układane pod termoizolacjami. MWK wypuszczają parę wodną napływającą z wnętrza pomieszczeń tylko wtedy, gdy są odpowiednio wentylowane dzięki przepływowi powietrza atmosferycznego wzdłuż kontr łat. Natomiast paroizolacje należy montować tak, aby tworzyły szczelną dla powietrza powłokę. Taki system materiałów dominuje we współczesnych dachach stromych. Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów >>
Dzieje się tak, ponieważ w Polsce od wielu lat zauważalne są zmiany w nastawieniu osób budujących się do kryteriów doboru materiałów i wykonawców. Okazuje się, że nasze społeczeństwo uczy się i wyciąga wnioski z doświadczeń zdobytych przez ostatnie 30 lat. Coraz więcej inwestorów tak dobiera materiały i dekarzy, aby zwiększyć pewność zbudowania dobrego lub bardzo dobrego dachu. Kryterium cenowe nadal jest stosowane, ale już dużo rozsądniej.
Zbyt wielu ludzi przekonało się, że wybierając wyłącznie tanich wykonawców i tanie materiały muszą dachy budować dwa razy co okazuje się droższe i bardziej stresujące. Z tego powodu wzrasta sprzedaż droższych, bo grubszych membran wstępnego krycia (MWK) i paroizolacji.
Grubsze MWK są bardziej odporne na działania promieniowania ultrafioletowego (ich głównego wroga) i automatycznie bardziej wytrzymałe mechanicznie. Z tych powodów są trwalsze. Dobrzy dekarze orientują się w tych zagadnieniach i nie chcą układać membran cieńszych niż 160 - 170 g/m². Podobne zjawiska polegające na wzroście zainteresowania jakością można zaobserwować w popycie na paroizolacje.
Firma Marma Polskie Folie od wielu lat oferuje bogaty asortyment tych lepszych membran i paroizolacji. Wśród tych produktów są wysokoparoprzepuszczalne membrany o ciężarze powierzchniowym od 150 do 300 g/m². Jest ich wiele i mają bardzo uniwersalne zastosowania. Na przykład: MWK o nazwie Ekran Dachowy Włochaty (265 g/m²) jest stosowany również jako warstwa poślizgowa pod popularnymi pokryciami z płaskich blach panelowych (rąbków zatrzaskowych) oraz pod blachami układanymi na rąbek. W tym zastosowaniu polecamy również absolutną nowość na rynku europejskim Ekran MPFort 2F, który wykazuje się również własnościami akustycznymi, co w przypadku blach ma czasami duże znaczenie.
Wspominamy o tym dlatego, że remonty są również okazją do zastosowania lepszych materiałów, których nie było w czasie pierwotnej budowy. Ekran MPFort 2F jest tego dobrym przykładem. Pojawił się niedawno i jest produkowany według zastrzeżonej nowej metody wytwarzania. Charakteryzuje się tym, że oprócz bardzo wysokiej wytrzymałości i trwałości ma dodatkowe nowe cechy uzyskane dzięki połączeniu dwóch filmów. W środku każdej tradycyjnie produkowanej membranie wstępnego krycia (MWK) jest film, który zatrzymuje wodę, a przepuszcza parę wodną. Dowiedz się więcej >>
W Ekranie MPFort 2F są dwa takie filmy połączone specjalną włókniną o pionowych włóknach tworzących dodatkową przestrzeń rozdzielającą, która między innymi powoduje tłumienie wysokich dźwięków oraz wspomaga paroprzepuszczalność.
Taki zestaw właściwości jest absolutną nowością szczególnie przydatną w dachach ocieplanych sztywnymi termoizolacjami piankowymi, które mają większą przewodność akustyczną od tradycyjnych termoizolacji z wełny mineralnej. Ekran MPFort 2F jest membraną bardzo uniwersalną, ponieważ może być stosowany jako uszczelnienie wszystkich pokryć leżących na dachach, jako MWK oraz jako warstwa poślizgowa pod pokryciami z płaskich blach łączonych na wszelkiego rodzaju rąbki.
Jego grubość i materiał (polipropylen) powodują, że blachy są trwalsze, bo nie ulegają uszkodzeniom powstającym w trakcie ich codziennych ruchów termicznych. Blacha rozszerzając się i kurcząc pod wpływem zmian temperatur trze po podłożu i gdy leży bezpośrednio na drewnie, w którym muszą być łby śrub lub gwoździ, przeciera się po kilku latach. Wyraźnie więc widać, że Ekran MPFort 2F ma szczególnie znaczenie dla dachów pokrytych różnego typu blachami, które łatwo przenoszą dźwięki powietrzne. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ważny fakt - Ekran łączy w sobie bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną z bardzo wysoką paroprzepuszczalnością.
Należy również zauważyć, że w celu dokonania głębokiej termomodernizacji dachów i ścian trzeba skutecznie osłaniać nie tylko termoizolacje, ale również konstrukcje tych przegród budowlanych. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu zagrożenia jakie stanowią przewiewy, których bardzo destruktywną rolę potwierdzono naukowo. Przewiewy to przepływy ciepłego i wilgotnego powietrza wewnętrznego przez nieszczelności w konstrukcji dachów i ścian. Powietrze przepływając przez te szczeliny zostawia w nich skropliny i zwiększa straty ciepła. Często jedyną radą jest zastosowanie paroizolacji, które przy szczelnym ułożeniu przyczyniają się do podniesienia standardu budynków i oszczędniejszego gospodarowania energią.
Zapraszamy na strony: www.marma.com.pl i www.dachowa.com.pl