Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych
FOT. 1. Uszczelnienie dachu żywicami PMMA – podłoże z papy, fot. WestWood Liquid Technologies Ltd.
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
Zobacz także
dr inż. Krzysztof Pogan, WestWood® Kunststofftechnik GmbH Rozwiązania dla parkingów wielopoziomowych i podziemnych
Parkingi wielopoziomowe i podziemne to niewątpliwie budowle, których nie można porównać do powszechnie spotykanych w budownictwie tradycyjnych budowli żelbetowych. Swoimi właściwościami przypominają one...
Parkingi wielopoziomowe i podziemne to niewątpliwie budowle, których nie można porównać do powszechnie spotykanych w budownictwie tradycyjnych budowli żelbetowych. Swoimi właściwościami przypominają one raczej budowle drogowe, jak np. mosty. Zatem muszą spełniać wysokie wymagania w zakresie trwałości – powinny możliwie długo pozostać odporne na oddziaływanie warunków zewnętrznych i służyć przez długi czas.
WestWood® Kunststofftechnik GmbH dr inż. Krzysztof Pogan
WestWood Kunststofftechnik GmbH – żywice PMMA
FOT. 2. Uszczelnienie dachu żywicami PMMA – podłoże betonowe, fot.: WestWood Liquid Technologies Ltd.
Płynne żywice na bazie polimetakrylanu metylu (PMMA) charakteryzują się dobrą przyczepnością do różnorodnych materiałów (beton, asfalt, papa, jastrych, płytki ceramiczne, drewno, metal, tworzywa sztuczne). W praktyce, na stosunkowo niewielkiej powierzchni występują zróżnicowane materiały podłoża i dodatkowe elementy wyposażenia, które muszą zostać we właściwy sposób uszczelnione. Nawierzchnia musi także, a może przede wszystkim, spełnić indywidualne wymagania właścicieli budynków i obiektów w zakresie koloru i charakteru powierzchni, a nade wszystko trwałości i niezawodności.
Uszczelnienie i izolacja płyt betonowych mostów/wiaduktów, modernizacja nawierzchni użytkowej parkingów, dachów, balkonów czy tarasów stanowi wyzwanie zarówno pod względem technologicznym, jak i projektowym. Dodajmy do tego jeszcze czas na wykonanie prac i warunki, w jakich należy przeprowadzić te prace.
Żywice na bazie polimetakrylanu metylu (PMMA), ze względu na swoją charakterystykę i właściwości, pozwalają na wykonywanie prac izolacyjnych i modernizacyjnych w trudnych warunkach pogodowych tam, gdzie inne materiały nie mogą być aplikowane.
Szybki czas reakcji żywic PMMA, w zakresie nawet 15–18 min (w temperaturze 20°C) oraz możliwość regulacji tego czasu dozowaniem odpowiedniej ilości katalizatora, w zależności od temperatury otoczenia i wymaganego czasu, pozwalają na aplikację tych materiałów, gdy temperatura podłoża jest wyższa niż 0°C, a wilgotność powietrza nie przekracza 90%. Powoduje to, że przytoczone rozwiązania świetnie nadają się do stosowania w obiektach inżynierii komunikacyjnej, przede wszystkim tam, gdzie istotny jest krótki czas wykonania poszczególnych etapów robót i szybki postęp prac. Dowiedz się więcej >>
Tam, gdzie brakuje czasu – żywice PMMA, produkowane przez WestWood Kunststofftechnik GmbH w Petershagen, sprawdzą się idealnie.
Warunki stosowania żywic PMMA:
- temperatura podłoża – od 0°C,
- wilgotność otoczenia – do 90%,
- wilgotność resztkowa w podłożu betonowym – do 6%.
Produkty na bazie żywic PMMA można pogrupować w zależności od obszarów zastosowania:
- gruntowanie, wzmocnienie i naprawa podłoża,
- systemy uszczelnień na mostach i wiaduktach pod papę termozgrzewalną lub pod asfalt twardo lany,
- nawierzchnie trudnościeralne na chodnikach mostowych, ciągach pieszych, parkingach podziemnych i wielopoziomowych wraz z barwnym znakowaniem,
- uszczelnienia balkonów i tarasów,
- uszczelnienia i renowacja pokryć dachowych.
Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na uszczelnienia detali, przejść rurowych, wpustów czy odwodnień punktowych lub liniowych, a także szczelin i pęknięć w podłożu. Podobne rozwiązania można stosować nie tylko w obiektach inżynierii komunikacyjnej, ale także na dachach, balkonach i tarasach.
Uszczelnienia detali, przejść rurowych, połączeń blachy z papą, miejsc wokół świetlików czy kominów oraz koryt odpływowych wykonuje się, wklejając flizelinę WeVlies w elastyczną żywicę Wecryl R230. W tym miejscu należy dodać, że żywica ta występuje w kilku wariantach, co umożliwia efektywne wykonywanie uszczelnień w zróżnicowanych warunkach otoczenia – wersja standardowa (Wecryl R230), wersja tiksotropowa (Wecryl R230thix) oraz wersja przeznaczona do pracy w warunkach wysokiej temperatury (Wecryl R230thix HT). Niezależnie od tego, czas wiązania reguluje się dodatkiem proszkowego katalizatora (Wekat 900) w ilości uzależnionej od temperatury podłoża i otoczenia.
Rozwiązanie to nadaje się także do wykonywania docelowej powłoki uszczelniającej na połaciach dachowych pokrytych papą czy też blachą. System sprawdza się przy szybkich naprawach miejscowych przecieków i skutecznej likwidacji nieszczelności.
Proponowany system Wecryl do uszczelnień i renowacji połaci dachowych posiada Europejską Ocenę Techniczną ETA-16/0812, co potwierdza jakość i niezawodność tych materiałów.
Przedstawiona powyżej różnorodność produktów i systemów opartych na żywicach PMMA pozwala na znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla sytuacji, z jaką mierzy się wykonawca specjalistycznych robót.
Poprzez właściwe doradztwo techniczne oraz szkolenia produktowe nasza wiedza i doświadczenie spełnia oczekiwania najbardziej wymagających Klientów.