Kompletne systemy dachów zielonych
Wykorzystywanie powierzchni dachu jako ogrodu dachowego staje się coraz bardziej popularne. Wymaga to jednak zastosowania odpowiedniego układu dachu i zazielenień.
Firma Bauder opracowała kompletne systemy dachów zielonych (fot. 1–2), zarówno w uprawie intensywnej, jak i ekstensywnej. Systemy zazielenienia intensywnego z trawnikami, obszarami dla roślin, ścieżkami i powierzchniami przeznaczonymi do wypoczynku mogą być formowane i użytkowane w ten sam sposób co ogrody.
Natomiast dachy w uprawie ekstensywnej składają się z mało wymagających roślin, przeważnie niskopiennych, i można po nich chodzić tylko w celu dokonywania przeglądu i konserwacji.
Dachy w uprawie ekstensywnej czy intensywnej?
Celem ekstensywnej uprawy dachu (rys. 1) jest zasadzenie na jego powierzchni roślinności charakteryzującej się niewielkim ciężarem i wymagającym minimalnej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów oraz dodatkowym nawożeniu.
Z kolei uprawa intensywne (rys. 2) daje możliwość różnorodnego kształtowania zieleni, ale wymagany nakład prac na pielęgnację dachu jest znacznie wyższy w porównaniu z uprawą ekstensywną.
Przy odpowiednich założeniach i prawidłowym wykonawstwie dachy zielone mogą być wykorzystywane niemal jak ogrody. Możliwe jest zarówno sadzenie trawy, jak i uprawa drzew. Dowiedz się więcej o dachach zielonych >>
Powierzchnie dachowe coraz częściej wykorzystywane są do celów użytkowych, np. do tworzenia ogrodów dachowych
Rysunek 1 | Rysunek 2 |
Układy dachu zielonego: z zazielenieniem ekstensywnym (1) oraz intensywnym (2)
Przy właściwym ukształtowaniu warstwy wegetacyjnej, wystarczającym nawodnieniu i zaopatrzeniu w składniki odżywcze warunki do wzrostu roślin na dachu są porównywalne z tymi na normalnym gruncie.
Należy jednak przewidzieć i uwzględnić okoliczności mogące mieć wpływ na zieleń, np. negatywne oddziaływanie światła odbitego od fasad. Planowanie uprawy intensywnej, a w szczególności dobór odpowiedniego asortymentu roślin, wymaga więc wiedzy specjalistycznej.
Zabezpieczenie przed przerastaniem korzeni
W dachach zielonych jedna warstwa powinna być warstwą przeciwkorzenną, zabezpieczającą hydroizolację przed przenikaniem korzeni. Skuteczną ochronę przed przerastaniem korzeni, potwierdzoną badaniami FLL, zapewniają następujące produkty:
- Uniwersalna papa nawierzchniowa – jakość bitumu modyfikowanego elastomerami przewyższa znacznie wymagania normy DIN, natomiast wkładka nośna jest z dobrej jakości poliestru.
Powierzchnia papy pokryta łupkiem w kolorze zielonym stanowi zabezpieczenie przed działaniem promieniowania UV. Nadaje się ona dzięki temu zarówno do wykonywania przyłączeń, jak i jako ochrona przeciwkorzenna na wypadek, gdyby dach płaski miałby być pokryty zielenią w późniejszym terminie. - Papa Bauder PLANT E – elastomerobitumiczna papa zgrzewalna o układzie warstw odpornym na przenikanie korzeni według wytycznych FLL, z najwyższej jakości wkładką nośną oraz recepturą bitumu, montowana zapomocą zgrzewania (powierzchnia górna – łupek, powierzchnia dolna – folia).
- Folia BauderTHERMOPLAN-T – nowoczesny system hydroizolacji FPO składający się z wysokiej klasy termoplastycznych poliolefin FPO. Stanowi połączenie dobrej stabilności wymiarowej, elastyczności i bardzo wysokiej wytrzymałości na obciążenie oraz działanie promieniowania UV i temperatury.
Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów >>
Zalety dachów zielonych
Systemy zazielenienia dachów podnoszą wartość budynków w następujący sposób:
- zatrzymują i opóźniają odpływ wody deszczowej do kanalizacji, a co za tym idzie umożliwiają obniżenie opłat za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji,
- zwiększają ochronę termiczną i akustyczną dachów,
- chronią termoizolację przed ekstremalnymi różnicami temperatur, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi i przedłużają żywotność dachu,
- polepszają mikroklimat przez pochłanianie lotnych zanieczyszczeń, wyrównywanie różnic temperaturowych oraz regulację wilgotności powietrza,
- zapewniają estetyczny wygląd.
KONTAKT
|
|
---|---|
Bauder Polska Sp. z o.o. |