Termowentylator - budowa, działanie i zastosowanie
Termowentylator, Fot. NEONET
Odpowiednia temperatura panująca we wnętrzu ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Nic więc dziwnego w tym, że gdy w pomieszczeniu jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, nie czujemy się najlepiej. Urządzeniem, które w sposób doraźny pozwala na osiągnięcie komfortu termicznego jest termowentylator. Na czym polega jego działanie?
Czym są termowentylatory?
Termowentylatory to urządzenia, których głównym zadaniem jest zapewnienie domownikom komfortu termicznego. Może służyć zarówno do dogrzewania pomieszczenia, jak i do jego schładzania, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Zazwyczaj termowentylatorów używa się jako urządzeń wielofunkcyjnych w domach i mieszkaniach, ale także w pomieszczeniach technicznych czy domkach letniskowych.
Dzięki zastosowaniu termowentylatora, temperatura we wnętrzu staje się komfortowa bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. termowentylator nie jest tym samym, czym jest tradycyjny wentylator. Wygląda bardziej jak grzejnik czy popularna farelka. Główną różnicą pomiędzy wentylatorem, a termowentylatorem polega na działaniu tych dwóch urządzeń. Wentylator tylko schładza powietrze, natomiast termowentylator ma również funkcję grzania.
Termowentylator ceramiczny - czym się cechuje?
Termowentylator ceramiczny doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu jako element dogrzewający lub chłodzący. Im większa jest moc grzania, tym skuteczniejsze jest działanie urządzenia. Warto wybierać takie modele, które mają dużą moc, bo dają one o wiele większe możliwości. Istotne jest, by termowentylator posiadał możliwość regulacji prędkości nadmuchu. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie jego działania do aktualnych potrzeb, bez względu na to, czy chcesz tylko delikatnie dogrzać pomieszczenie czy znacząco podnieść temperaturę w nim panującą.
W większości urządzeń możliwa jest regulacja prędkości nadmuchu oraz wybór odpowiedniego trybu pracy. Każdy termowentylator posiada określoną powierzchnię działania. Chodzi tu o to, na jakiej powierzchni jest on w stanie rozprowadzić powietrze. Wartość ta określona jest w metrach kwadratowych. Wiele modeli posiada funkcję oscylacji, która polega na równomiernym rozprowadzeniu ciepła w całym pomieszczeniu.
Jak działa termowentylator?
Termowentylatory występują w wielu rodzajach, które różnią się od siebie wyglądem, działaniem i zastosowaniem. Dostępne są zarówno termowentylatory pionowe, jak i urządzenia łazienkowe, bezprzewodowe czy małe termowentylatory na biurko. Ciekawą opcją są także termowentylatory służące do ogrzewania stóp. Bez względu na rodzaj i zastosowanie, działanie termowentylatora zawsze jest podobne. Każde urządzenie posiada spiralę grzejną, która jest rozgrzewana do bardzo wysokiej temperatury. Dzieje się tak, gdyż przepływa przez nią wysoki prąd.
Dzisiaj coraz częściej spotyka się urządzenia, w których zastosowano grzałki ceramiczne zamiast spirali, co sprawia, że bezpieczeństwo użytkowania takiego urządzenia jest o wiele wyższe. Grzałki bardzo szybko się nagrzewają i powoli oddają ciepło, ale pobierają więcej mocy. Aby ciepłe powietrze zostało wypchnięte na zewnątrz, za elementem grzejnym stosuje się specjalne śmigło, które obraca się i tym samym rozprowadza ogrzane powietrze po pomieszczeniu. Z przodu urządzenia znajduje się wylot powietrza, a z tyłu jego wlot. Przy wlocie często założony jest filtr, który zapobiega wlotowi kurzu i zanieczyszczeń.
Termowentylator łazienkowy - kiedy jest potrzebny?
Termowentylator łazienkowy to urządzenie, które sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła w łazience, np. podczas kąpieli małego dziecka, gdy temperatura jest zbyt niska, centralne ogrzewanie jest niewystarczająco wydajne bądź nie ma go wcale. Wystarczy podpiąć termowentylator, by w krótkim czasie w pomieszczeniu zrobiło się o wiele cieplej. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie zastępujące zwykłe ogrzewanie, a jedynie je wspomagające. Stosowane jest tymczasowo, nie na stałe. Termowentylator łazienkowy powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne i na wilgoć, której w łazience nie brakuje.
Termowentylator do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń
Termowentylatory najlepiej działają oczywiście w małych pomieszczeniach, chyba, że ich parametry techniczne pozwalają na równomierne rozprowadzanie powietrza na dużych powierzchniach. Wówczas także duże pomieszczenia mogą zostać skutecznie dogrzane bądź schłodzone. Termowentylator stosowany jest jako urządzenie chłodzące głównie latem, do obniżenia wysokiej temperatury panującej wewnątrz oraz jako urządzenie grzewcze, rozprowadzające we wnętrzu przyjemne ciepło i podnoszące temperaturę.
Każdy termowentylator posiada wyłącznik bezpieczeństwa, podnoszący poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania urządzenia. Skuteczne termowentylatory zapewniają komfort termiczny użytkowników, a nawiew zimnego powietrza pozwoli na przetrwanie nawet największych upałów, w których większość z nas nie czuje się dobrze. Termowentylatory najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach znajdziesz tutaj: NEONET - sprzęt grzejny.