Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego
Technical and economic analysis of power supply sources for an energy-efficient building
Wymaganie oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej jest jednym z sześciu podstawowych wymagań stawianych budynkom zawartym w Ustawie Prawo budowlane.
www.freeimages.com
Na świecie obserwujemy coraz większe zużycie energii, mimo usilnego wprowadzania coraz to bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań mających je ograniczać. Należy przy tym zauważyć, iż przeważająca część konsumowanej energii pochodzi nadal ze źródeł pierwotnych kopalnych, konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa RYS. 1 i RYS. 2). Poszukuje się zatem coraz intensywniej różnego rodzaju alternatywnych rozwiązań, których zadaniem jest zmniejszenie zużycia tejże energii.
Zobacz także
Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności
Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...
Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.
OKNOPLAST Ekologiczne budownictwo – jak nowoczesne okna i drzwi wpływają na jakość powietrza i efektywność energetyczną budynków?
Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko...
Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko poprawiają efektywność energetyczną budynków, ale również jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wybór odpowiednich rozwiązań w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej staje się jednym z fundamentów zrównoważonego budownictwa, łącząc aspekty ekologiczne z komfortem użytkowników.
Abstrakt |
---|
Artykuł stanowi studium przypadku dla energooszczędnego budynku jednorodzinnego, dla którego dokonano wielowariantowej analizy zastosowania współczesnych źródeł energii. W rozważaniach przyjęto jako odniesienie ogrzewanie kotłem gazowym z tradycyjnymi grzejnikami płytowymi. Porównano je z alternatywnymi systemami grzewczymi, takimi jak: kocioł na paliwo stałe (ekogroszek, pellet), kocioł elektryczny, piece akumulacyjne, pompa ciepła typu powietrze–woda oraz pompa ciepła typu solanka–woda z ogrzewaniem wodnym podłogowym. Analizy przeprowadzono w programie RETScreen. Technical and economic analysis of power supply sources for an energy-efficient buildingThe article is a case study for an energy-efficient single-family building, for which a multivariate analysis of the use of modern energy sources has been carried out. A considered reference was heating with a gas boiler with traditional panel radiators. They were compared with alternative heating systems such as solid fuel boiler (eco-pea coal, pellets), electric boiler, storage stoves, air-to-water heat pump and brine-to-water heat pump with water floor heating. The analyzes were carried out in the RETScreen program. |
W budownictwie działania te to wprowadzanie "budownictwa energooszczędnego", w którym główny nacisk kładzie się na stosowanie ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz racjonalne jej wykorzystanie w trakcie eksploatacji obiektu budowlanego. Działania te znalazły wyraz w kreowanych przepisach natury prawnej, normalizacyjnej oraz różnego rodzaju regulacjach technicznych. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich dokumentów dotyczących powyższych zagadnień. Praktyczne znaczenie w promowaniu budownictwa energooszczędnego mają [2-5]. Podstawowe wymagania Unii Europejskiej w zakresie wymagań dla budynków sformułowano między innymi w dyrektywach [2], [6].
Wymaganie oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej jest jednym z sześciu podstawowych wymagań stawianych budynkom zawartym w [3].
Długofalowe, strategiczne cele polityki energetycznej UE w ścisłym powiązaniu z polityką przeciwdziałania zmianom klimatycznym zostały zdefiniowane przez Radę Europejską w marcu 2007 r., zobowiązując państwa członkowskie UE do osiągnięcia następujących celów do 2020 r.:
- redukcja przynajmniej 20% emisji gazów cieplarnianych UE w porównaniu z poziomem z 1990 r.,
- zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii do 20% oraz zwiększenie udziału biopaliw w transporcie do 10%,
- poprawa efektywności energetycznej o 20%.
W Polsce dokumentem o charakterze praktycznym ujmującym kwestie energooszczędności są Warunki Techniczne [5].
Należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż uzyskanie zawartych w nich wymagań w zakresie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP = 70 kWh/(m2·rok) jest niemożliwe do zrealizowania jedynie poprzez odpowiednią ekonomicznie uzasadnioną grubość materiału izolacyjnego przegród budowlanych.
- Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie nieunikniona.
- Budynki należy wyposażyć w systemy wykorzystujące energię ze źródeł traktowanych jako odnawialne.
Jeśli mowa o rozwiązaniach zaopatrzenia w ciepło, to obecnie istnieje wiele możliwości w tym zakresie np. kotły na biomasę, pompy ciepła typu powietrze–woda, powietrze–powietrze czy też pompy ciepła gruntowe z wymiennikiem pionowym lub poziomym do ogrzewania budynku czy łącznie ogrzewania i przygotowania c.w.u.
Zastosowanie wymienionych systemów uzależnione jest od zasobności portfela inwestora oraz warunków klimatycznych, a także wielkości i lokalizacji działki. Dla inwestora oprócz nakładów inwestycyjnych interesujące będą również koszty eksploatacyjne w dłuższym okresie użytkowania. Te natomiast uzależnione są od ceny nośnika energii oraz zużycia paliwa (zapotrzebowania na energię użytkową i sprawności systemu dostarczania ciepła).
Pamiętać również należy, iż wartość wskaźnika EP dodatkowo jest uzależniona od współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii wi, zależnego od nośnika energii końcowej. Wartości te są różne i w związku z tym bardzo istotny jest wybór nośnika energii końcowej. Przykładowo:
- dla gazu ziemnego, płynnego, węgla kamiennego i brunatnego wi = 1,1,
- biomasy wi = 0,2,
- energii elektrycznej wi = 3,0.
Powoduje to, że im wyższy wskaźnik wi posiada nośnik energii wykorzystywany w budynku, tym mniejsze musi być zapotrzebowanie na energię użytkową, aby spełnić wymaganie w zakresie wskaźnika EP. Powoduje to dodatkowe podwyższenie kosztów inwestycyjnych.
Autorzy podjęli próbę określenia opłacalności wybranych systemów ogrzewania dla różnych nośników energii końcowej.
Założenia analiz
Przeprowadzenie analizy wymagało przyjęcia parametrów związanych z kosztami inwestycyjnymi, cenami energii, charakterystyką techniczną przyjętych rozwiązań instalacyjnych oraz wskaźników ekonomicznych.
Ceny energii
Na podstawie analizy materiałów źródłowych przyjęto następujące ceny jednostkowe za energię:
- W taryfie G12 stawka dzienna dotyczy godzin 600-1300 oraz 1500-2200, natomiast nocna 2200-600 oraz 1300-1500 [7].
- Wartość opałową ekogroszku przyjęto 26 MJ/kg [8], natomiast pelletu 17,1 MJ/kg [9].
Koszty inwestycyjne
Przy ustalaniu kosztów inwestycyjnych posłużono się cenami katalogowymi producentów oferujących swoje produkty na rynku lokalnym. W zakresie podatku VAT przyjęto, że poszczególne urządzenia dostarczane są przez wykonawcę instalacji, a zatem wartość podatku VAT wynosi 8%. Wartości liczbowe podano w odniesieniu do poszczególnego wariantu i zestawiono w TABELI 1.
Parametry techniczne instalacji
Podstawowym parametrem decydującym o kosztach eksploatacji wybranej instalacji jest jej sprawność. W przypadku systemów grzewczych ich sprawność wyznaczono według wzoru [11]:
(1)
gdzie:
ηH,tot - średnia sezonowa sprawność całkowita systemu grzewczego budynku,
ηH,g - średnia sezonowa sprawność wytworzenia nośnika ciepła z energii dostarczonej do granicy bilansowej budynku,
ηH,s - średnia sezonowa sprawność akumulacji ciepła w elementach pojemnościowych systemu grzewczego budynku,
ηH,d - średnia sezonowa sprawność transportu (dystrybucji) nośnika ciepła w obrębie budynku,
ηH,e - średnia sezonowa sprawność regulacji i wykorzystania ciepła w budynku.
Na tej podstawie ustalono sprawności dla analizowanych wariantów, które przedstawiono w TABELI 2.
Parametry ekonomiczne
Podstawowym wskaźnikiem ekonomicznym wykorzystywanym w analizach jest NPV. Wyznaczany on jest jako różnica między zdyskontowanymi przepływami pieniężnymi a nakładami początkowymi. Inwestycja jest akceptowalna, gdy po upływie zadanego czasu inwestycji wartość NPV ≥ 0.
Zaletą wskaźnika NPV jest to, że uwzględnia zmianę wartości pieniądza w czasie, a całość przepływów pieniężnych związanych z inwestycją zapewnia porównywalność inwestycji. Wady to subiektywizm przy przyjmowaniu stopy dyskonta i nieuwzględnienie ryzyka związanego z inwestycją [12].
Nakłady finansowe poniesione na zmianę systemu ogrzewania wraz z przystosowaniem obiektu (dodatkowe ocieplenie) do zasilania energią elektryczną w porównaniu z ogrzewaniem kotłem gazowym kondensacyjnym nie zwrócą się w przyjętym czasie trwania przedsięwzięcia, tj. 25 lat.
Dla przeprowadzenia analizy wykonalności finansowej inwestycji przyjęto następujące parametry ekonomiczne:
- roczny wskaźnik wzrostu kosztów energii elektrycznej 3,7%, węgla 3,0%, paliwa gazowego 4,0% [13];
- stopa inflacji: średnia z ostatnich 5 lat (2013–2017), tj. 0,28% [14], jednakże biorąc pod uwagę wzrost inflacji i średnią z 10 lat, do obliczeń przyjęto wartość 2,0%,
- stopa dyskonta liczona jako suma inflacji, wartości 2-letnich obligacji skarbowych [15] oraz składnika ryzyka (1%), wynosi odpowiednio 5,1%.
Założono czas trwania inwestycji t = 25 lat oraz że nakłady inwestycyjne będą pochodziły w 100% z zasobów własnych.
Poza wyznaczeniem wartości NPV w opracowaniu dokonano analizy wrażliwości dla poszczególnych inwestycji. W analizie tej uwzględniono następujące parametry:
- zakres analizy ± 20%,
- próg akceptowalności przez inwestora 5000 zł dla NPV,
- akceptowalny poziom ryzyka 10%,
- zmienność parametrów ± 5%.
Analizę wrażliwości i ryzyka wykonano w odniesieniu do wskaźnika NPV
Metoda analizy poszczególnych wariantów
Uwagi ogólne
Analizy były prowadzone przy użyciu programu RETSreen [18], który jest narzędziem umożliwiającym przeprowadzenie połączonej analizy w zakresie kosztów produkcji energii i związanych z nimi nakładami inwestycyjnymi na źródło ciepła i instalację grzewczą.
W analizie uwzględnia się również wydatki związane z bieżącymi przeglądami i remontami wybranego systemu ogrzewania. Możliwości programu obejmują również przeprowadzenie obliczeń redukcji emisji gazów cieplarnianych dla różnych rodzajów proponowanych przedsięwzięć energooszczędnych i odnawialnych technologii energetycznych.
Program pozwala określić opłacalność inwestycji na wstępnym etapie projektowania oraz posiada wbudowane bazy danych o produktach i klimacie, które pozwalają skrócić czas i koszty związane z przygotowaniem wstępnego studium wykonalności. Przewidziano również możliwość wprowadzenia przez użytkownika powyższych danych, co jest niezmiernie istotne w obliczu szybko postępujących zmian w zakresie rozwiązań technicznych na rynku systemów grzewczych.
Metodyka analiz
Metodyka obliczeń zawarta w programie pozwala na wyznaczenie charakterystyki energetycznej obiektu na bazie wbudowanych danych klimatycznych i informacji o skorupie budynku (izolacyjność termiczna, powierzchnia oraz orientacja przegród zewnętrznych). Zdaniem autorów uzyskana w ten sposób charakterystyka energetyczna inwestycji jest zbyt uproszczona, dlatego dla przyjętych wariantów została ona wyznaczona w oparciu o [11], [16], [17], a następnie wprowadzona do programu RETScreen.
W przeprowadzonych analizach wprowadzono własne dane związane z parametrami i kosztami urządzeń, instalacji oraz wskaźnikami dotyczącymi analizy wrażliwości i ryzyka. Dla ujętych w analizie nośników energii ich końcową cenę obliczono jako sumę opłat stałych i zmiennych, co w przypadku poszczególnych dostawców wyliczane jest z zależności (2)-(3).
Cenę jednostkową PJENEL dostarczanej przez [7] obliczono według zmodyfikowanej zależności, zgodnie z wartościami cen i opłat dla poszczególnych nośników energii (TABELA 3):
(2)
Cenę jednostkową PJG paliwa gazowego dostarczanego przez [8] obliczono według zmodyfikowanej zależności:
(3)
gdzie:
PJG, JENEL - cena jednostkowa energii elektrycznej [zł/kWh],
ΣSzł/mies. - suma stawek opłat dotyczących miesiąca [zł/mies.],
ΣSzł/kWh - suma stawek opłat dotyczących zużycia paliwa [zł/kWh],
ZPG, ENEL - zużycie odpowiednio paliwa gazowego, energii elektrycznej [kWh]
W przypadku paliwa stałego jego cenę skorygowano w nawiązaniu do wartości opałowej przyjmowanej przez program RETScreen [19], według wzoru (4):
(4)
gdzie:
CjE(P) - cena jednostkowa paliwa stałego: ekogroszek (pellet) [zł/t],
CE(P) - cena rynkowa dla klienta indywidualnego [zł/t],
WOE(P) - wartość opałowa paliwa stałego: ekogroszek (pellet) zgodnie z [18],
WOE(P)d - wartość opałowa paliwa stałego: ekogroszek (pellet) zgodnie z [8], [9].
Emisja zanieczyszczeń do atmosfery związana jest z zasilaniem systemu energią elektryczną oraz ciepłem sieciowym.
Celem określenia emisji zanieczyszczeń przyjęto dane o strukturze paliw zużywanych do wytwarzania energii elektrycznej sprzedawanej przez [7] w 2017 roku (TABELA 4).
TABELA 4. Struktura paliw i innych nośników energii pierwotnej zużywanych do wytwarzania energii elektrycznej sprzedawanej przez [7] w 2017 r.
Przedmiot analiz
Przedmiotem rozważań jest budynek jednorodzinny 2-kondygnacyjny, niepodpiwniczony, wykonany w technologii tradycyjnej murowanej, ze stropodachem wentylowanym.
- Na parterze znajdują się salon, kuchnia, jadalnia, cztery pokoje, łazienka, garderoba, pomieszczenie gospodarcze oraz spiżarnia.
- Na poddaszu zlokalizowano cztery pokoje, dwie garderoby, dwie łazienki i dwa pomieszczenia gospodarcze.
- Powierzchnia ogrzewana wynosi A = 238,0 m2.
- Garaż jest nieogrzewany.
- W budynku funkcjonuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła o sprawności odzysku η = 0,80.
Budynki nowo projektowane od 1.01.2021 r. będą musiały spełnić wymagania co do wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP na poziomie maksimum 70 kWh/m2·rok [5].
Ponieważ wartość ta jest ściśle powiązana ze współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi [11] na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii do budynku, pragnąc zachować wartość wskaźnika EP na zbliżonym poziomie niezależnie od nośnika energii, zmodyfikowano parametry izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych budynku wyjściowego.
Przy ogrzewaniu energią elektryczną przyjęto ocieplenie pianką poliuretanową o grubości dPUR = 0,30 m, o współczynniku przewodzenia ciepła λPUR = 0,025 W/(m·K). Natomiast dla budynku ogrzewanego gazem ziemnym ocieplenie przyjęto styropianem grubości dST = 0,20 m, dla którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λST = 0,042 W/(m·K).
W TABELI 5 zestawiono współczynniki przenikania ciepła U przegród budowlanych dla budynku zasilanego gazem oraz prądem elektrycznym.
Obciążenie cieplne obliczono zgodnie z [16], które dla budynku ogrzewanego gazem wynosi ΦHLGAZ = 10,81 kW, a jednostkowe zapotrzebowanie na moc grzewczą 45,4 W/m2.
Wartość wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosi EPGAZ = 58 kWh/(m2·rok) oraz wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową EUGAZ = 15,5 kWh/(m2·rok).
Przy ogrzewaniu budynku energią elektryczną projektowe obciążenie cieplne wynosi ΦHLENEL = 8,79 kW, a jednostkowe zapotrzebowanie na moc grzewczą 36,9 W/m2. Wartość wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosi EPENEL = 65 kWh/(m2·rok) oraz wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową EUENEL = 3,2 kWh/(m2·rok).
Charakterystyka wariantów
W analizie rozpatrzono siedem wariantów związanych z rodzajem instalacji grzewczej. Wariant W0 przyjęto jako poziom porównawczy z uwagi na popularność stosowania kotłów gazowych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. W TABELI 1 przedstawiono ogólny opis rozważanych wariantów wraz z przyjętymi nakładami inwestycyjnymi, natomiast w TABELI 2 ogólną charakterystykę techniczno-ekonomiczną omawianych wariantów.
W wariantach W3 i W4 cenę jednostkową obliczono w oparciu o stawkę nocną taryfy G12 [7]. Natomiast dla wariantów W5 i W6 uwzględniono podział na taryfę dzienną i nocną G12 [7].
W przypadku ogrzewania energią elektryczną do kosztów inwestycyjnych dodano koszty związane z poprawą charakterystyki energetycznej skorupy budynku.
Dla wszystkich wariantów do kosztów instalacji dodano dodatkowo 5% jako rezerwę na nieprzewidziane wydatki. W rozważaniach opłacalności poszczególnych wariantów jako nakłady inwestycyjne przyjęto koszty związane z przystosowaniem systemu c.o. do innego nośnika energii w porównaniu z wariantem bazowym (W0).
W przypadku paliw stałych koszty związane z transportem paliwa zostały wliczone do jego ceny jednostkowej. Koszt ocieplenia m2 przy użyciu styropianu przyjęto 120 zł/m2, a pianką poliuretanową 320 zł/m2 [20]. Powierzchnia do ocieplenia 925,3 m2.
Wyniki obliczeń i ich analiza
Na podstawie uzyskanych wyników analiz (RYS. 3-4, RYS. 5-6 i RYS. 7-8), można stwierdzić, iż dla przyjętych założeń tylko jeden wariant (W1) wykazuje nadwyżkę finansową w porównaniu do rozwiązania wyjściowego (W0). W wariancie tym przyjęto ogrzewanie budynku przy pomocy kotła na paliwo stałe - ekogroszek.
Najmniej opłacalnymi rozwiązaniami są te, w których wykorzystywana jest energia elektryczna do zasilania systemu c.o., tj. W3-W6.
RYS. 9. Współczynnik emisji zanieczyszczeń (GHG) tCO2/a dla poszczególnych wariantów; rys.: J. Belok, B. Wilk-Słomka
Nakłady finansowe poniesione na zmianę systemu ogrzewania wraz z przystosowaniem obiektu (dodatkowe ocieplenie) do zasilania energią elektryczną w porównaniu z ogrzewaniem kotłem gazowym kondensacyjnych nie zwrócą się w przyjętym czasie trwania przedsięwzięcia, tj. 25 lat.
RYS. 9. ilustruje wielkość emisji zanieczyszczeń (GHG) wyrażoną w tCO2/a. Na jego podstawie można stwierdzić, iż porównywalne wartości uzyskano dla wariantu W1 (ogrzewanie ekogroszek), W5 (pompa ciepła powietrze–woda) oraz W6 (pompa ciepła glikol–woda). Najwyższe wartości uzyskano dla wariantu W4 - ogrzewanie piecami akumulacyjnymi. Najniższą emisją zanieczyszczeń charakteryzuje się wariant W2 - ogrzewanie kotłem na pellet.
Podsumowanie
Współczesne budownictwo energooszczędne ukierunkowane jest na wykorzystanie coraz bardziej zaawansowanych technicznie urządzeń zasilających obiekty w ciepło. Urządzenia te pobierają energię z różnych nośników, tworząc skomplikowane systemy charakteryzujące się znacznie wyższym udziałem w kosztach realizacji obiektu w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych.
Połączenie wielu układów (źródło ciepła, sterowanie w postaci hydrauliki i elektroniki) w jeden system często skraca jego żywotność do kilkunastu lat (system działa tak długo jak jego najmniej trwały element).
Pojawia się zatem pytanie, które z nich powinny być stosowane, biorąc pod uwagę aktualny koszt inwestycji i ceny na rynku nośników energii.
Powiązaną kwestią jest problem wyboru źródła zasilania obiektu z punktu widzenia ochrony środowiska. Okazuje się bowiem, że rozwiązania optymalne dla ochrony środowiska nie zawsze są zbieżne z ekonomicznym punktem widzenia. Należałoby się zatem zastanowić, czy kierunkiem, w którym należy poszukiwać rozwiązania problemu, nie jest dofinansowywanie inwestycji, a obniżenie kosztów energii?
Literatura
- https://yearbook.enerdata.net/total-energy/world-consumption‑statistics.html (dostęp: 10.09.2018 r.).
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dn. 19.05.2010 r. w sprawie jakości energetycznej budynków.
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (DzU Nr 89, poz. 414, z późniejszymi zmianami).
- Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU 2008, nr 223, poz. 1459, z późniejszymi zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2017 r., poz. 2285).
- Dyrektywa Rady z dn. 13.09.1993 r. mająca na celu ograniczenie emisji CO2 przez podniesienie skuteczności energetycznej (93/76/EWG).
- https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy (dostęp: 12.09.2018 r.).
- https://www.weglokokskraj.pl/pl/sprzedaz-wegla/ekogroszek‑skarbek (dostęp: 12.09.2018 r.).
- pellasx.pl/ogrzewanie-pelletem/Pelle (dostęp: 12.09.2018 r.).
- pgnig.pl/dla-domu/taryfa (dostęp: 12.09.2018 r.).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 27.02.2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU z 2015 r., poz. 376, z późniejszymi zmianami).
- W. Rogowski, "Rachunek opłacalności inwestycji. Wyzwania teorii i potrzeby praktyki", Wyd. Wolters Kluwer, Warszawa 2013 r.
- www.katowice.energiaisrodowisko.pl/energia-w-twoim-miescie/13-dynamika-wzrostu-cen (dostęp: 12.09.2018 r.).
- stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskaźniki-cen/wskaźniki-cen-towarow-i-uslug-pot-inflacja (dostęp: 12.09.2018 r.).
- www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-2-letnie-dos/dos0920 (dostęp: 12.09.2018 r.).
- PN-EN 12831-1:2017-08, "Charakterystyka energetyczna budynków. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego, cz. 1. Obciążenie cieplne".
- PN-EN ISO 52016-1:2017-09, "Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia, wewnętrzne temperatury oraz jawne i utajone obciążenia cieplne. Część 1: Procedury obliczania".
- www.retscreen.net (dostęp: 02.09.2018 r.).
- www.retscreen.net/Clean Energy Project Analysis/RETScreen Engineering&Cases Textbook (dostęp: 02.09.2018 r.).
- www.kb.pl/porady/cennik-elewacji (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.viessmann.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.vaillant.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.dedietrich.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.buderus.com/pl/pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.galmet.com.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.defro.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.kospel.pl/pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.elterm.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.stiebel-eltron.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.dimplex.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).
- www.nibe.pl (dostęp: 20.09.2018 r.).