Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska
fot. PU Polska
PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji to organizacja założona w 2017 r. i zrzeszająca ośmiu największych pracodawców – producentów płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym PUR i poliizocyjanurowym PIR.
Firmy skupione w PU Polska to (w kolejności alfabetycznej):
- Adamietz Sp. z o.o.,
- ArcelorMittal Construction Polska Sp. z o.o.,
- Balex Metal Sp. z o.o.,
- Gór-Stal Sp. z o.o.,
- Izopanel Sp. z o.o.,
- Kingspan Sp. z o.o.,
- Marcegaglia Poland Sp. z o.o.,
- Ruukki Polska Sp. z o.o.
W skład zarządu wchodzą prezes Marek Dzikiewicz (Balex Metal) oraz wiceprezesi: Adam Muzyczuk (Izopanel), Artur Krzywulski (Kingspan) i Waldemar Szostak (Ruukki Polska). Członkami Stowarzyszenia są Jarosław Łoś (Adamietz), Marek Zioło (Arcelor Mittal), Jarosław Wilk (Gór-Stal) oraz Sławomir Witkowski (Marcegaglia).
Podstawowa działalność
Podstawowym celem Związku jest działalność na rzecz wspierania dobrych praktyk handlowych, innowacyjnych technik, technologii i rozwiązań mających na celu udoskonalanie produktów izolacyjnych, a także ujednolicenie i kontrola standardów jakościowych. PU Polska ma w swoich założeniach również wdrażanie działań wspierających uczciwą konkurencję na rynku producentów materiałów izolacyjnych w interesie zarówno przedsiębiorców, jak i klientów. Ponadto reprezentując i chroniąc interesy producentów płyt izolacyjnych z rdzeniem poliuretanowym PUR i poliizocyjanurowym PIR, prowadzi działania przeciwdziałające rozpowszechnianiu nieprawdziwych, nierzetelnych i wprowadzających w błąd informacji o producentach i produktach PUR i PIR. PU Polska w swoich założeniach planuje także szeroko zakrojoną działalność na rzecz ochrony środowiska poprzez promowanie i rozpowszechnianie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie.
Wśród planowanych i realizowanych działań Związku Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji prezes Marek Dzikiewicz wymienia przede wszystkim edukację, normalizację i legislację. Działania te obejmują publikacje artykułów o produktach PUR i PIR, wystąpienia na seminariach, udział w konferencjach naukowo-technicznych, prace związane z interpretacją zapisów normatywnych, a także udział w pracach instytucji odpowiedzialnych za stanowienie prawa i norm związanych z budownictwem. Za niezwykle istotny element wspólnych działań członkowie Związku PU Polska uznali także ujednolicenie komunikacji, ustalanie wspólnej interpretacji zapisów normatywnych, przyjęcie i stosowanie jednolitych standardów jakości oraz prowadzonej dokumentacji technicznej.
W celu skutecznej realizacji powyższych celów członkowie Związku PU Polska powołali swoich reprezentantów – grupę ekspertów tworzących Komitet Techniczny, którego podstawowym celem jest właśnie ujednolicenie oraz kontrola standardów jakościowych materiałów izolacyjnych ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR. Komitet Techniczny PU Polska zajmuje się ustalaniem wspólnej interpretacji zapisów norm i stosowaniem jej w bieżącej działalności produkcyjnej, komunikacji oraz w dokumentach towarzyszących, a także ustalenie i przyjęcie wspólnego standardu w zakresie odpowiedzialności za jakość produktów. W ramach działalności PU Polska wypracowuje także wspólne standardy współpracy z dostawcami m.in. w zakresie odpowiedzialności za wady, standardy jakości czy metodologię prowadzenia testów kontroli surowców.
PU Polska bierze również konsekwentny, stały i aktywny udział w pracach instytucji odpowiedzialnych za stanowienie prawa i norm związanych z budownictwem. Związek jest umieszczony w rozdzielniku Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wykorzystywanym do konsultacji i opiniowania stosownych projektów ustaw i rozporządzeń.
Reprezentanci PU Polska prowadzą również prace w zakresie tworzenia nowych norm oraz zmian w istniejących normach europejskich w ramach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Komitetach Technicznych:
- KT 180 ds. Bezpieczeństwa Pożarowego Obiektów,
- KT 211 ds. Wyrobów do Izolacji Cieplnej w Budownictwie,
- KT 179 ds. Ochrony Cieplnej Budynków,
- KT 234 ds. Elementów do Pokryć Dachowych.
Działalność ta jest niezwykle istotna w aktywności PU Polska. Pozwala ona Związkowi wypracowywać i umacniać pozycję opiniotwórczą, aktywną i mającą bezpośredni wpływ na proces normalizacji i tworzenia ustaw.
W ramach działalności edukacyjnej i informacyjnej PU Polska publikuje branżowe artykuły prasowe, a także prowadzi cykl artykułów eksperckich i materiałów edukacyjnych na swojej stronie internetowej. W ten sposób PU Polska pragnie skutecznie i globalnie dotrzeć do środowiska związanego z szeroko pojętą ochroną przeciwpożarową, architektów, konstruktorów, inżynierów budownictwa prezentując klasyfikacje odporności ogniowych osiąganych przez płyty z rdzeniem PUR/PIR i możliwości z zakresu ich stosowania w budownictwie. Tą drogą PU Polska uzyskuje dogodną możliwość przedstawienia osiągnięć i parametrów produktów z grupy technologii poliuretanowych w budownictwie na tle rozwiązań alternatywnych odpowiadających w sposób doskonały zaostrzającym się wymaganiom energooszczędności.
Podsumowując, płyty warstwowe z rdzeniem PIR/PUR są kategorią materiałów o bardzo szerokim zastosowaniu, z jednej strony dość popularną, a z drugiej podlegającą ciągłemu rozwojowi i doskonaleniu, jak na przykład temu wynikającemu z rosnących oczekiwań co do energooszczędności budynków. Jako PU Polska chcemy, aby aktualny przekaz w tym zakresie docierał zarówno do środowiska wykonawców, jak i architektów, konstruktorów, inwestorów oraz uczelni technicznych.
Chcemy też, aby z czasem PU Polska stał się rozpoznawalnym znakiem, kojarzącym się z wysoką jakością wyrobu i zaufaniem do producentów będących członkami Stowarzyszenia.