Nowoczesne rozwiązania do walki z hałasem – kompozyt AKU-PRTM
Przekrój przez ścianę izolowaną AKU-PRTM z użyciem stelaża drewnianego (1 – ściana rodzima, 2 – taśma LSPE, 3 – konstrukcja drewniana, 4 – pianka AKU-PRTM 140, 5 – płyta g-k lub MgO)
Postęp w budownictwie trwa w najlepsze – nowe domy, fabryki czy też obiekty użyteczności publicznej są wykonywane z materiałów o lepszej izolacyjności termicznej, co przekłada się na mniejsze koszty utrzymania obiektu. Niestety czasem zapomina się o izolacji akustycznej, a wymagania normowe często są niewystarczające. Efektem jest to, że zza ściany słyszymy sąsiada, przeszkadza nam jego włączone radio lub telewizor, a w zakładzie pracy hałas przenika do chronionych pomieszczeń.
Czy istnieje zatem rozwiązanie, które może poprawić słabą akustycznie przegrodę bez znacznego zabierania przestrzeni z istniejącego pomieszczenia? Tak, istnieje – należy dołożyć stosunkowo cienką warstwę materiału izolacyjnego, a ten następnie przegrodę pokryć płytą gipsowo-kartonową lub tynkiem. Tym materiałem jest AKU-PRTM, czyli izolacja akustyczna oraz termiczna do ścian i sufitów o grubości od 20 do 100 mm, która chroni przed nadmiernym przenikaniem dźwięków powietrznych. Wersji o grubości 3, 5 i 10 mm używa się pod panele podłogowe w celu ochrony przed dźwiękami uderzeniowymi.
Jeśli dana ściana nie spełnia wymagań, oczywistym wyjściem jest wykonanie tzw. przedścianki, np. z cegły pełnej czy pustaka. To rozwiązanie zabiera cenne miejsce, ale nie zawsze jest możliwe, choćby ze względu na nośność stropu. Alternatywne metody lekkie, choć skuteczne, zabierają znacznie więcej przestrzeni. Rozwiązaniem jest użycie materiału AKU-PRTM, który umożliwia nawet trzykrotną oszczędność miejsca w stosunku do poprzednich metod, przy uzyskaniu takich samych lub wyższych parametrów skuteczności.
Czym jest materiał AKU-PRTM?
To specjalistyczny kompozyt pianek z atestem PZH o dużej gęstości ok. 140 kg/m3 i niskim współczynniku przewodzenia ciepła, wynoszącym 0,0392 W/(m·K). Szacowana poprawa izolacyjności akustycznej zależy od konstrukcji izolowanej przegrody i wynosi do 56 dB dla materiału o grubości 3 cm, ΔLw,R – do 27 dB dla materiału o grubości 2,5 cm.
Sposoby montażu
Istnieją dwie podstawowe metody montażu:
- z użyciem stelaża drewnianego lub metalowego oraz warstwy zewnętrznej w postaci płyty, np. gipsowo-kartonowej (RYS.),
- metoda klejenia izolacji i wszystkich warstw do powierzchni przegrody.
Jeśli wykonawca zdecyduje się na użycie tej drugiej metody, zyskuje lepsze wyniki izolacyjności akustycznej. W przypadku tego rozwiązania, jeśli chcemy np. uzyskać poprawę akustyki wnętrza, można zrezygnować z warstwy zewnętrznej, czyli płyty gipsowo-kartonowej poprzez nałożenie na izolację AKU-PRTM siatki i tynku zwykłego lub strukturalnego. Użycie płyty gipsowo-kartonowej o zwiększonej izolacyjności akustycznej także przekłada się na większe jej przyrosty w obu przedstawionych rozwiązaniach.