Poliole poliestrowe Rigidol®
Poliole poliestrowe Rigidol®, fot. LERG
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
UE w Zasadach Zrównoważonego Rozwoju jasno określa wytyczne, za którymi w dobie kryzysu energetycznego i środowiskowego powinny podążać przedsiębiorstwa, by spełnić rosnące oczekiwania konsumentów.
LERG SA, w trosce o środowisko naturalne, wprowadza szereg rozwiązań zgodnych z trendem eko i zrównoważonym rozwojem. Jednym z ważniejszych wdrożonych rozwiązań w tym zakresie jest m.in. oferowanie ekologicznego produktu wytworzonego z materiałów recyklingowych – polioli poliestrowych Rigidol®. Obecnie zainteresowanie tego rodzaju produktami jest na tyle duże, że dotychczasowe możliwości produkcyjne są wykorzystywane na bieżąco. Dlatego wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klientów, LERG rozbudowuje instalację i z początkiem 2023 zwiększy swoje możliwości produkcyjne.
Produkty Rigidol®
Poliole poliestrowe Rigidol® są półproduktami mającymi formę lepkiej cieczy i jako takie stosowane są głównie do otrzymywania sztywnych pian izolacyjnych o podwyższonej ognioodporności. Do ich produkcji wykorzystywany jest m.in. recyklat PET z butelek plastikowych oraz inne surowce odnawialne.
To wyroby opracowane przy wysokim udziale materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów bioodnawialnych. Spełniają one wymagania jakościowe stawiane przez przetwórców w poszczególnych zastosowaniach, a ich proces przetwórstwa nie różni się od wyrobów wytworzonych na czystych surowcach petrochemicznych. W ofercie firmy znajdują się poliole zarówno tereftalowe, jak i ortoftalowe. Sprawdź >>
Produkcja polioli poliestrowych
Opracowano i wdrożono do produkcji m.in. wyroby, w których łączna zawartość zastosowanych wyżej materiałów wynosi od 64% do 79%. Jako materiał pochodzący z recyklingu zastosowano recyklat rPET. Są to odpady pokonsumenckie w formie płatków – głównie z butelek - oraz odpady przedkonsumenckie powstałe podczas produkcji preform lub butelek – głównie w formie bryłek. Zawartość rPET w omawianych poliolach dochodzi do 50%. Zastosowane materiały bioodnawialne stanowią do 32 procent – są to głównie oleje roślinne. Do produkcji stosowany jest także poprodukcyjny odpad organiczny.
Produkcja polioli poliestrowych oparta jest w niewielkim stopniu o „czyste” surowce pochodzenia petrochemicznego. Zastąpiono je surowcami pochodzącymi z recyklingu, odpadami pochodzącymi z syntezy chemicznej i surowcami bioodnawialnymi.
Dzięki temu produkty Rigidol® zaspokajają wymagania klientów, są jednocześnie konkurencyjne z ekonomicznego punktu widzenia i zgodne z równomiernym rozwojem gospodarki, społeczeństwa i środowiska.
Poliole poliestrowe Rigidol® znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in.:
- do produkcji płyt warstwowych, używanych do budowy obiektów wielkometrażowych typu magazyny, hale produkcyjne;
- do wytwarzania izolacji natryskowych, np. wewnętrznych izolacji dachowych, izolacji drzwi wielkogabarytowych;
- do produkcji pian montażowych jedno- i dwuskładnikowych stosowanych jako uszczelnienia przy montażu okien, drzwi;
- do produkcji klejów.
LERG to największy polski producent żywic syntetycznych. W swojej ofercie poza żywicami posiada m.in. poliole poliestrowe, formalinę, żelkoty oraz produkty do renowacji karoserii. Produkty LERG trafiają obecnie do ok. 40 krajów na całym świecie. Od kilkunastu lat firma intensywnie wzmacnia własne możliwości produkcyjne, poszerza gamę produktów i konsekwentnie buduje Grupę Chemiczną, która zyskuje wiodącą pozycję w Polsce i Europie. LERG to także jeden z największych i cenionych pracodawców w regionie podkarpackim. Zatrudnia ponad 600 osób, a w grupie kapitałowej ponad 1500.