Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?
Klinkier jest doskonałym wyborem, który podkreśli wygląd elewacji w każdym stylu, fot. Paradyż
Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne zewnętrzne sprawią natomiast, że budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Jaki materiał izolacyjny można stosować pod płytki elewacyjne z klinkieru? Czym kierować się wybierając płytki zewnętrzne, aby elewacja zachowała trwałość i estetyczny wygląd na lata? Podpowiadamy.
Sekrety ciepłego domu: wybór izolacji termicznej do płytek elewacyjnych
Najpopularniejsze rodzaje zewnętrznej elewacji termicznej w naszym klimacie to styropian, wełna, warstwowe systemy izolacyjne oraz piana. Klinkierowe płytki elewacyjne można stosować zarówno na wełnie, jak i na styropianie. Wybór grubości oraz dokładnych parametrów technicznych materiału będzie zależał od warunków technicznych określonych w projekcie budowlanym. Ze względu na znaczny ciężar płytek elewacyjnych, należy zastosować ruszt konstrukcyjny lub inne wzmocnienie, w postaci zbrojenia siatką w zaprawie klejowej, oraz dodatkowe kołki mocujące z metalowym trzpieniem.
Ciekawym rozwiązaniem są gotowe, wielowarstwowe systemy elewacyjne. Produkty są zgrzewane w cienkie płyty elewacyjne nawet o grubości 1 cm, które również można wykończyć płytkami z klinkieru. Zaletą systemowych płyt ociepleniowych jest ich lekkość przy zachowaniu wysokich parametrów technicznych.
Płytki elewacyjne kamieniopodobne to ciekawe produkty do wykorzystania także na ogrodzeniach czy rabatach. Fot. Paradyż
Montaż płytek klinkierowych na elewacji – podstawy
Klinkier elewacyjny mocujemy przy pomocy elastycznych klejów mrozoodpornych, przeznaczonych do tego typu ceramiki. Elastyczna zaprawa klejowa nie tylko utrzyma cienkie płytki elewacyjne na ścianie, ale także będzie w stanie przenosić naprężenia powstające wskutek odkształceń termicznych poszczególnych płytek na elewacji. Aby płytki klinkierowe elewacyjne były zamocowane poprawnie i przez lata cieszyły estetycznym wyglądem, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli płytki klinkierowe układamy na ociepleniu z wełny lub styropianu, musimy zastosować siatkę zbrojącą z włókna szklanego lub akrylu. Siatkę oraz przechodzące przez izolację kołki zatapiamy w masie klejowej. W przypadku wykończenia elewacji nowo budowanych budynków musimy poczekać minimum 3 miesiące.
Jak kleimy płytki elewacyjne zewnętrzne? Najpierw płytki klinkierowe kleimy w narożnikach i ościeżach. Lekkie płytki elewacyjne zewnętrzne kleimy od góry, natomiast płytki klinkierowe ciężkie kleimy od dołu elewacji. W drugim przypadku często stosuje się też w dolnej części cokołu stalową listwę, która podtrzyma ciężar okładziny.
Jak nakładać klej podczas klejenia płytki na elewacje? Metodą podwójnego smarowania „mokre na mokre”, czyli zarówno na spód płytek elewacyjnych, jak i na powierzchnię ściany. Warstwa klejowa nie może być grubsza niż sugerowana przez producenta. Płytki klinkierowe elewacyjne dociskamy do powierzchni ściany, aby całkowicie wypełnić klejem przestrzeń pomiędzy nimi. To zapobiegnie przedostawaniu się wody pod płytki elewacyjne i odspajanie ich od ściany.
Błędy wykonawcze – jak uniknąć błędów podczas klejenia płytek?
- Źle przygotowane podłoże – tu możemy wskazać nieprawidłowo wykonaną lub brakującą izolację przeciwwilgociową, słaba przyczepność spowodowana niedosuszoną powierzchnią, uszkodzeniami itp., oraz nieodpowiednie kołkowanie ocieplenia i siatki.
- Źle dobrany klej pod płytki klinkierowe elewacyjne – chemia budowlana użyta do klejenia klinkieru musi być elastyczna i mrozoodporna.
- Nieodpowiednie klejenie – pod płytką nie może pozostać żadna wolna przestrzeń, niewypełniona klejem. Smarujemy metodą „mokre na mokre” zarówno ścianę, jak i płytki elewacyjne.
- Brak lub zbyt cienkie fugi – masa fugująca przenosi naprężenia, które powstają w płytkach pod wpływem kurczenia się i rozszerzania płytek w różnych temperaturach. Zbyt cienka fuga spowoduje pękanie i odspajanie płytek elewacyjnych od ściany. Fugi muszą być elastyczne, odporne na działanie wilgoci i mrozu.
- Brak dylatacji – elewacje klinkierowe, zwłaszcza te o dużych powierzchniach i ciemne, muszą być podzielone na segmenty co 12–16 m2. Szczeliny dylatacyjne są wykonywane też w miejscach dylatacji konstrukcyjnych oraz tam, gdzie zmienia się rodzaj podłoża. Dylatacje wypełniamy trwale elastyczną masą.
Modne czy ponadczasowe? Jak wybrać płytki elewacyjne?
Elewacja jest wizytówką twojego domu – musi podkreślać styl oraz indywidualny charakter budynku. Nowoczesne płytki elewacyjne zewnętrzne mogą z powodzeniem imitować takie materiały, jak różne rodzaje kamienia, cegły i drewna. Klinkier elewacyjny jest doskonałym wyborem ze względu na wytrzymałość, niezależnie od warunków atmosferycznych i wyjątkowe walory dekoracyjne. Płytki elewacyjne zewnętrzne występują w różnych kolorach, dlatego warto dobrze przemyśleć kolor elewacji. Wybierając płytki klinkierowe elewacyjne, trzeba dopasować je kolorem do odcienia dachu oraz stolarki. Wśród modnych wzorów możemy wskazać płytki elewacyjne zewnętrzne drewnopodobne – ciepły rysunek drewna to świetny wybór zarówno do klasycznych, jak i współczesnych budynków. Dobrze wyglądają z jasnoszarym lub grafitowym dachem.
Ponadczasowe są odcienie czerwonej cegły – czerwony klinkier elewacyjny świetnie komponuje się z brązem i ciepłymi odcieniami żółci. Doskonale sprawdza się w klasycznym budownictwie jednorodzinnym. Podobnie jest w przypadku płytek elewacyjnych imitujących kamień naturalny, np. piaskowiec, trawertyn czy granit. Będą idealnym rozwiązaniem na cokół wokół budynku. Płytki elewacyjne grafitowe i szare można wykorzystać na budynkach typowo nowoczesnych. Szeroki wybór płytek elewacyjnych sprawia, że łatwo znajdziemy płytki klinkierowe na elewację w każdym stylu.