Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?
Cykl szkoleń Sika i ACO
Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym? Fot. Sika
W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenia mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!
Posadzki w zakładach przetwórstwa są narażone na oddziaływanie wielu czynników – mechanicznych, termicznych oraz chemicznych. Można wspomnieć chociażby o powszechnie spotykanym ciężkim ruchu wózków na twardych kołach, często skoncentrowanym w obszarach kluczowych, zmiennych warunkach termicznych czy wilgoci.
Posadzki powinny być więc zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, żeby pozostały trwałe i funkcjonalne przez lata użytkowania, zapewniając bezpieczne środowisko pracy z możliwie niskim ryzykiem poślizgnięcia się i upadku. Równie istotnym parametrem jest spełnianie przez nie rygorystycznych norm higieny i bezpieczeństwa żywności.
Tak jak stal nierdzewna
Wyznacznikiem standardów w zakresie czystości bakteryjnej w zakładach przetwórstwa – m.in. ze względu na możliwość efektywnego czyszczenia i dezynfekcji – jest stal nierdzewna, wykorzystywana w elementach, urządzeniach, pojemnikach i narzędziach mających bezpośredni kontakt z żywnością. Jakie rozwiązanie sprawdza się jednak w praktyce, jeśli chodzi o posadzki? Sprawdź >>
Posadzki w zakładach przetwórstwa są intensywnie użytkowane i w ciągu dnia wielokrotnie narażone na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Dla zapewnienia bezpiecznego, higienicznego i wydajnego środowiska roboczego zasadnicze znaczenie mają profil powierzchni i jej rodzaj. Przykładem rozwiązania, które od lat sprawdza się w tak wymagających warunkach, są przemysłowe posadzki poliuretanowo-cementowe Sika Ucrete. Są gęste i nienasiąkliwe – o zerowej absorpcji wody – dzięki czemu nie sprzyjają rozwojowi bakterii. Antybakteryjne działanie posadzek żywicznych Sika Ucrete – do 99,99% redukcji bakterii w ciągu 24 godzin – potwierdziły testy wykonane zgodnie z normami ISO 22196 i IMSL 2014. Warto też dodać, że są łatwe w utrzymaniu czystości – podobnie jak stal nierdzewna – i trwałe. Dowodem na efektywność rozwiązania jest fakt, że wiele posadzek tego rodzaju mających 20–30 lat nadal jest w użyciu – wyjaśnia Janusz Banera, menadżer ds. techniczno-marketingowych w Sika Poland.
Szkolenie przeprowadzone przez Sika i ACO dotyczyło m.in. głównych cech konstrukcyjnych posadzek w przemyśle spożywczym, ryzyk mikrobiologicznych w środowisku zakładów przetwórczych oraz procedur czyszczenia i dezynfekcji posadzek, a także systemów odwadniania. Podczas warsztatu uczestnicy mieli możliwość wypróbowania rozwiązań Sika i ACO – szkolenie miało więc równocześnie wymiar praktyczny. Kolejne wydarzenie zaplanowano na 2025 r. Informacje o szkoleniu pojawią się na stronie: www.pol.sika.com