Profile wykończeniowe do systemów dociepleń – dylatacje w ETICS

Profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS – dylatacje, fot. Bella Plast
System dociepleń budynków BSO (bezspoinowy system ociepleń), ETICS (ang.: external thermal insulation composite system) popularnie nazywany metodą lekką mokrą – z wykorzystaniem okładzin termicznych typu styropian i wełna mineralna – to najpowszechniejsza i wciąż pod względem ekonomicznym – najbardziej atrakcyjna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków.
Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń. Sprawdź >>
Jak i co dylatować w ETICS?
Wykonanie elewacji metodą lekką mokrą, czyli przy zastosowaniu okładzin termicznych styropianowych lub z wełny mineralnej zbrojonych siatką szklaną, z zewnętrzną wyprawą cienkowarstwowych tynków strukturalnych, wymaga wykonania dylatacji. Spowodowane jest to różnicą twardości i elastyczności, a także w rozszerzalności termicznej materiałów budowlanych.
Elementem najmniej elastycznym, i co za tym idzie najbardziej kruchym, są tynki cienkowarstwowe oraz warstwa zbrojąca, składająca się z kleju oraz siatki szklanej. I ażeby skutecznie zabezpieczyć powierzchnię elewacji przed uszkodzeniami, pęknięciami i rysami w tynku, należy zastosować systemowe profile dylatacyjne Bella Plast.
![]() |
![]() |
BP13 - listwa dylatacyjna przyokienna | BP13 - listwa dylatacyjna do prowadnic rolet zewnetrznych |
Miejscem występującym w każdym budynku, najczęściej wymagającym zamontowania dylatacji, są okna. Tu należy zastosować listwy przyokienne dylatacyjne PVC z serii BP13. Listwy mają za zadanie oddzielić tynk od powierzchni ościeżnicy okiennej lub drzwiowej poprzez użycie w konstrukcji listwy specjalnej elastycznej pianki dylatacyjnej, która pochłonie i zniweluje naprężenia i drgania w tym newralgicznym miejscu. Listwy dylatacyjne należy także instalować w przypadku montażu rolet zewnętrznych. Połączenie tynku z prowadnicą rolety musi zostać odpowiednio zdylatowane poprzez zastosowanie listwy dylatacyjnej do prowadnic rolet: BP13 R.
Kolejnym obszarem, gdzie niezbędne jest zamontowanie dylatacji w ETICS, jest powierzchnia elewacji w sytuacji, kiedy rozpiętość budynku przekracza 15 m lub kiedy budynek lub zespół budynków jest posadowiony na oddzielnych ławach fundamentowych. I dokładnie na wysokości takiego podziału powinna przebiegać pionowa linia dylatacji. W tym przypadku należy zastosować listwę dylatacyjną PVC o nazwie BP15 E lub w przypadku, kiedy ławy fundamentowe tworzą połączenie kątowe – listwę dylatacyjną BP16. Obydwie listwy posiadają specjalną elastyczną membranę, którą należy wprowadzić do wnętrza szczeliny dylatacyjnej. Dowiedz się więcej >>
![]() |
![]() |
BP15 E - dylatacja z membrana | BP16 V z membraną kątową |
W przypadku elewacji, na powierzchni której zaprojektowano podziały kolorystyczne, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia ze skrajnie różną kolorystyką pod względem jasności, czyli np. obszar w kolorze czarnym lub ciemnym szarym i obszar np. w kolorze białym – należy w miejscu podziału kolorystyki zastosować listwy dylatacyjne podtynkowe o nazwie BP15 EXT. Ważną sprawą jest pozostawienie w tym przypadku, pod membraną dylatacyjną, przerwy w ciągłości siatki szklanej zbrojącej.
Innym miejscem zastosowania dylatacji są parapety blaszane. Tu dedykowana jest listwa podparapetowa o nazwie BP20, którą montujemy pod parapetem, oraz listwa BP20SC, którą montujemy na końcach parapetu blaszanego i łączymy za pomocą siatki szklanej z powierzchnią glifu.
![]() |
![]() |
BP20 - listwa dylatacyjna podparapetowa | BP20 SC |