Monter stolarki poszukiwany
Na rynku pracy coraz trudniej o odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W porównaniu z rokiem 2018 liczba profesji deficytowych, a więc takich, w których ofert pracy będzie więcej niż pracowników spełniających kryteria rekrutacyjne, wzrosła z 16% do 19%, a tendencja ta wciąż się pogłębia. Szczególne braki dotykają branżę budowlaną, w tym sektor stolarki otworowej.
Zobacz także
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Zapraszamy 28 listopada 2024 r. do Muzeum Wojska Polskiego...
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Zapraszamy 28 listopada 2024 r. do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.
Jak podaje ogólnopolskie badanie Barometr Zawodów, opracowane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w niemal wszystkich województwach pojawiają się problemy z rekrutacją pracowników w zawodach budowlanych. Brakuje przed wszystkim: betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych oraz monterów instalacji budowlanych.
Fachowiec na wagę złota
Wielu doświadczonych pracowników, oczekując wyższych zarobków, decyduje się na pracę za granicą. Jednak nie tylko przedsiębiorstwa mierzą się z brakiem pracowników. Także indywidualni inwestorzy mają problem ze znalezieniem fachowców do wykonania poszczególnych prac. Ścieżki poszukiwań są różne, często jednak kończy się na tym, że termin rozpoczęcia robót znacznie się przesuwa, co często skutkuje opóźnieniami lub wstrzymaniem inwestycji.
Taką sytuacje potwierdzają również wyniki badań przeprowadzone przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku. Okazuje się, że ponad 77 tys. gospodarstw domowych, które w latach 2016-2017 planowały wykonanie remontów, nie zrobiła tego właśnie ze względu na brak fachowców. Szacunki mówią, że w najbliższych latach ta liczba będzie jeszcze większa ze względu na pogłębiający się problem braku rąk do pracy.
Monter stolarki poszukiwany
Zamiary Polaków co do wymiany stolarki są również ambitne. Na mapie Polski w kategorii stolarki okiennej najwyżej plasuje się województwo pomorskie, gdzie blisko 27% gospodarstw domowych z planuje remont w tym zakresie. Z kolei największy odsetek planujących wymianę stolarki drzwiowej występuje w województwie śląskim (35,2%).
W całym procesie budowlanym monter stolarki często odpowiada nie tylko za samo wstawienie stolarki do budynku, ale też pełni funkcję doradcy, a niekiedy nawet sprzedawcy. Wyniki badań ASM pokazują, że znaczenie głosu montera w procesie decyzyjnym klienta jest bardzo duże.
Zawody deficytowe w podstawie szkolnictwa zawodowego i branżowego
Braki fachowców wynikają m.in. z braku kształcenia w zawodach budowlanych, ale też mniejszego zainteresowania nauką w tych profesjach. Potencjalnych kandydatów zniechęcają trudne warunki pracy wymagające siły fizycznej, dobrego stanu zdrowia, dyspozycyjności i gotowości do częstej zmiany miejsca pracy.
"Rozwiązaniem długofalowym jest zmiana struktury szkolnictwa zawodowego. Niejednokrotnie zdarza się, że liczba chętnych do kształcenia zawodowego jest zbyt mała, aby uruchomić w danym roku klasę o profilu budowlanym. Dlatego wspólnie z firmami zrzeszonymi w Związku POiD oraz organizacjami takimi jak Instytut Badań Edukacyjnych, podjęliśmy inicjatywę wdrożenia do programu szkolnictwa zawodowego oraz branżowego zawodu monter/instalator stolarki budowlanej. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy branży budowlanej na wysoko wykwalifikowanych pracowników zajmujących się m.in. montażem okien i drzwi balkonowych, bram, osłon okiennych i drzwiowych, a także montażem schodów modułowych. Już we wrześniu, w porozumieniu z placówkami szkolnictwa branżowego ruszamy z cyklem szkoleń dla kadry nauczycielskiej, które prowadzone będą w ośrodkach szkoleniowych, znajdujących się przy zakładach produkcyjnych firm członkowskich Związku POiD" - mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w POiD Związek Polskie Okna i Drzwi.
Dobra podstawa programowa i wykwalifikowana kadra nauczycielska, mają podnieść atrakcyjność tego zawodu.
Dobry montaż ważny jak dobry produkt
Wybierając okno, bramę lub drzwi do swojego domu staramy się dobrać jak najlepsze, odpowiadające naszym wymaganiom produkty. Zwracamy uwagę na ich parametry techniczne i estetykę. Zdecydowana większość z nas zdaje sobie sprawę, że właściwości wyrobu nie gwarantują bezproblemowej eksploatacji i skutecznej ochrony termicznej. Na równi z jego jakością, decyduje o tym dobry montaż. Dynamiczny rozwój technologii pozwala wciąż doskonalić produkty. To z kolei wymaga od wykonawców systematycznej aktualizacji wiedzy na temat najnowszych rozwiązań produktowych oraz innowacyjnych technik montażu, ale również aktualnie obowiązujących norm. Już dzisiaj można korzystać ze szkoleń organizowanych wspólnie z członkami POiD czy instytucjami takimi jak ITB, w ramach akcji "Dobry montaż". To jedna z inicjatyw Związku Polskie Okna i Drzwi, która ma na celu szerzenie wiedzy na temat dobrego montażu, propagowania edukacji w zawodzie montera stolarki budowlanej oraz promocji innowacyjnych rozwiązań montażowych i produkcyjnych.
Wyzwania branży stolarki budowlanej
Przed branżą stolarki staje ogromne wyzwanie. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy jest również powodem rosnącego kosztu montażu. Dlatego też branża podejmuje takie inicjatywy jak kampania "Dobry montaż", dzięki której chce podnosić kwalifikacje i wiedzę monterów, czy wdrożyć zawód montera do systemu edukacji.
Źródło: Związek POiD