Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jakie dachy wybierają Polacy?

Wyniki badania "Pod pewnym dachem"

Jakie dachy wybierają Polacy?
Superdekarz.pl

Jakie dachy wybierają Polacy?


Superdekarz.pl

Jakie dachy podobają się Polakom i jaka jest nasza świadomość na temat dostępnej oferty różnego rodzaju pokryć dachowych oraz akcesoriów do budowy dachu? Oto wnioski z badania "Pod pewnym dachem 2019" przeprowadzonego przez portal SUPERDEKARZ.PL w okresie od listopada 2019 do stycznia 2020.

Zobacz także

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Konferencja Naukowo-Techniczna REMOnty 2025

Konferencja Naukowo-Techniczna REMOnty 2025

REMOnty to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są...

REMOnty to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia dotyczące remontów i konserwacji obiektów budowlanych. Konferencja odbędzie się w Zagórzu Śląskim w terminie 12–15.05.2025 r.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.

W badaniu "Pod pewnym dachem” wzięły udział osoby, które już są właścicielami domu lub w przeszłości budowały dom, a także osoby, które planują budowę w przyszłości. Celem badania (ankieta on-line) było sprawdzenie, m.in. kto ma ostateczny wpływa na wybór rodzaju dachu oraz ekipy dekarskiej, jakie decyzje podejmują inwestorzy i co nimi kieruje, a także jaki jest ich poziom świadomości dotyczący zakupów innych elementów dachowych oraz otwartość na technologie pozwalające na oszczędzanie energii. 

Kto i co wpływa na nasze decyzje?

Wśród posiadaczy domu aż 78% podjęło decyzję o wyborze pokrycia dachowego samodzielnie lub w porozumieniu z partnerem, a 19% skłoniło się do propozycji firmy dekarskiej lub budowlanej. Na wybór ekipy dekarskiej w największym stopniu wpływ miały rekomendacje znajomych (37%), ale równie ważna była dobra oferta i wrażenie, jakie zrobiła firma podczas spotkania (23,3%). Na pytanie "Co miałoby dla Ciebie największe znaczenie przy wyborze ekipy kładącej dach", osoby planujące budowę odpowiedziały odwrotnie: doświadczenie w kładzeniu danego typu pokrycia dachowego (46,2%), a na drugim miejscu polecenie znajomych (35,4%).

Zdecydowana większość tej grupy respondentów (75,4%) przy wyborze dekarza brałaby pod uwagę posiadane przez dekarza nagrody i certyfikaty udzielane przez producenta materiałów dachowych. Deklarują oni, że zakup materiałów budowlanych wolałaby zlecić firmie dekarskiej (54%), niż dokonywać ich samodzielnie.

Jakie dachy wybieramy?

Wśród osób posiadających domy 32% posiada dach kryty dachówką ceramiczną, 25% blachodachówką, na trzecim miejscu 15,6% eternitem (to prawdopodobnie właściciele starszych domów, które potencjalnie wymagać będą wymiany pokrycia dachowego). To nieco inny wynik niż ten opublikowany w opracowaniu "Rynek pokryć dachowych w Polsce – prognozy rozwoju na lata 2018–2021", gdzie ankietowanymi byli przedstawiciele firm dekarskich. Zadeklarowali oni, że w ostatnim roku budujący wybierali blachodachówkę (44%), a za nią dachówkę ceramiczną (39%).

Wśród osób, które jeszcze nie posiadają własnego domu, 66% wybrałyby dach dwuspadowy, wielospadowy 20% a płaski ok 10%. Ta grupa deklaruje również, że poszukiwania produktów na swój dach rozpoczęłaby najpierw od blachodachówki (40%) i nieznacznie mniej, bo 39% – od dachówki ceramicznej.

Modna czerń z połyskiem

Co w głównej mierze zadecydowało o wyborze materiału na pokrycie dachu? Można to podsumować: jesteśmy praktycznymi estetami. Na pierwszym miejscu znalazła się bowiem stylistyka – końcowy efekt pasujący do projektu domu (34,4%), dalej relacja jakości do ceny (30%) oraz kolor i wykończenie pokrycia (21,1%).

Odpowiedzi na pytanie "W jakim kolorze jest twój dach?" potwierdzają, że lubimy modną szarość i czerń (48,9%), ale zamiłowanie do tradycji nie mija – czerwony dach posiada 22,2% a brązowy 15,6%. Podobne wyniki pokazują preferencje osób, które planują budowę domu: 43,1% wybrałoby dach w kolorze szarym, 20% w czarnym, a w tradycyjnym czerwonym lub brązowym ok 24%.

Jakie dachy podobają się nam najbardziej? Większość zwraca uwagę na lekko błyszczącą dachówkę (43,3%), nieco mniej na matową (32,2%), a na dach płaski wskazało 8,9% ankietowanych. Na dachach skośnych najbardziej podoba nam się nowoczesna dachówka płaska (32,2%), potem holenderka płaska i tradycyjna karpiówka (po ok 22%).

Akcesoria dachowe

Przystępując do budowy myślimy głównie o materiale, kolorze i stylistyce, natomiast niewidoczne elementy dachu często pozostają w tyle naszych rozważań. Potwierdzają to odpowiedzi. Zdecydowana większość, bo 71% wybrało rodzaj ocieplenia, 62% folię lub membranę paroprzepuszczalną, natomiast w małym stopniu wybieramy rodzaj izolacji nakrokwiowej oraz papy bitumicznej i membrany syntetycznej – w przypadku płaskich dachów, pozostawiając wybór w gestii wykonawcy. Trudny do wykonania, ale oddających mistrzostwo dekarza dach z woli okiem oraz ozdoby dachowe posiada zaledwie 8% ankietowanych.

Wśród osób, które wzięły udział w badaniu, ponad 54% nie posiada zabezpieczeń przeciwśniegowych, co być może można tłumaczyć coraz rzadszymi opadami śniegu w Polsce. Jednak aż 49% ankietowanych twierdzi, że nie posiada stopni kominiarskich, co dziwi z uwagi na niezbędność tego elementu dachu do przeglądów kominiarskich (wymaganych przez ubezpieczycieli budynków) czy innych prac montażowych (np. anten, solarów), a także konserwacji dachów skośnych.

Technologie i utrzymanie dachu

Czy jesteśmy otwarci na nowe technologie i energooszczędne rozwiązania? Rosnące ceny energii elektrycznej z pewnością wpływają na trendy, bo aż 36,7% rozważa w najbliższym czasie renowację dachu wraz instalację paneli fotowoltaicznych produkujących energię i 28,9% jeszcze nie myślało nad tym rozwiązaniem, ale bierze je pod uwagę. Wśród planujących budowę 62,5% przy budowie dachu rozważałaby zakup i instalację paneli fotowoltaicznych produkujących energię, 25% bierze to pod uwagę, zaledwie 12,5% – nie. Konserwacja dachu nie jest naszą najmocniejszą stroną. Na pytanie "Jak często wykonujesz profesjonalny przegląd swojego dachu?" zaledwie 29% wykonuje przegląd co rok, 13% co dwa lata, a 58% w ogóle o tym nie myślało. Osoby planujące budowę aż w 94% skorzystałoby z okazji otrzymania gwarancji producenta na prawidłowe funkcjonowanie dachu przez min. 15 lat.

Zdecydowana większość ankietowanych (ok. 75%) wybrałaby ponownie ten sam rodzaj pokrycia, kolor, model i producenta. Wygląda na to, że choć cały proces budowy domu i dachu przysparza nam sporo stresu i zabiera wiele czasu, to nasze wybory nas cieszą.

Źródło: Superdekarz.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Maryan Maryan, 01.04.2020r., 19:58:49 A ja mam wrażenie, że oprocz wszystkich rzeczy, o których napisano w tym artykule, wpływ na konkretny rodzaj dachy masz też region kraju, w którym się mieszka. Np. zauważam, że w mojej, tj. południowo-wschodniej części kraju znacznie częściej, niż w innych częściach kraju, na dachach spotykane są pokrycia z blachy. Sam zresztą też jakiś czas temu budowałem dom dla naszej rodziny, i też mamy na dachu blachę :) konkretnie panele dachowe z Regametu. Wygląda to naprawdę efektownie (matowa struktura, grafitowy kolor), a jeśli chodzi o kwestie użytkowe, techniczne, to absolutnie jest to pokrycie jak dla mnie bez jakichkolwiek zarzutów.
  • ArekP. ArekP., 30.01.2021r., 21:16:26 Nie dziwi mnie, że aż 25% osób decyduje się na blachodachówki. Sam je mam na swoim dachu i muszę przyznać, że jestem z nich bardzo zadowolony. Blachodachówka jest estetycznym rozwiązaniem (zdecydowałem się na blachodachówkę dwumodułową), a w dodatku trwałym. Ja ze swojej strony mogę polecić blachodachówki firmy Regamet, które służą mi już od kilku dobrych lat bez jakichkolwiek problemów. Polecam!

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.