W woj. kujawsko-pomorskim powstanie ponad 1200 nowych mieszkań
Wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Toruniu, fot. MRPiT
Akt notarialny spółki SIM KZN – Toruński podpisali w Toruniu przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości. Nowa spółka zajmie się budową dostępnych cenowo tanich mieszkań na wynajem w 17 gminach województwa kujawsko-pomorskiego. W wydarzeniu udział wzięli wicepremier Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek i wiceminister Anna Kornecka.
Zobacz także
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Zapraszamy 28 listopada 2024 r. do Muzeum Wojska Polskiego...
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Zapraszamy 28 listopada 2024 r. do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.
„Czego potrzebujemy, aby wyjść naprzeciw mieszkaniowym potrzebom polskich rodzin o średnich dochodach – także tym z mniejszych miejscowości? Odpowiedź jest prosta: dobrej współpracy między rządem i samorządem. Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe. Na tych właśnie założeniach oparte są SIMy, czyli spółki realizujące ideę budownictwa społecznego. Ich zadaniem jest budowa mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem. W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii opracowaliśmy oraz wdrożyliśmy rozwiązania realnie i skutecznie wspierające samorządy w zwiększaniu zasobu mieszkaniowego. Poszerzyliśmy też zakres działalności KZN poprzez możliwość tworzenia nowych oraz przystępowania do istniejących już SIM-ów. Poza tym KZN może przekazywać do SIM tereny pod inwestycje mieszkaniowe” – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin na konferencji prasowej w Toruniu.
„Niezmiernie cieszy mnie tempo, w jakim rozwija się ta forma współpracy. Wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie SIM-y powstaną już w każdym województwie – a spółki równie szybko rozpoczną budowę mieszkań. Warto zaznaczyć, jakie to będą mieszkania. Otóż społeczne inicjatywy mieszkaniowe budują lokale na wynajem z umiarkowanym czynszem. Wiele osób wciąż nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Ale każdy ma prawo do wygodnego mieszkania, do życiowej stabilizacji dla siebie i najbliższych. I chociaż nie wszystkich stać na kupno własnego mieszkania – to na pewno pracujących obywateli stać na regularne opłacanie rozsądnego czynszu” – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe tych osób mają być właśnie SIM-y. Ministerstwo wprowadziło szereg rozwiązań zachęcających gminy do budowy mieszkań, w tym poprzez społeczne inicjatywy mieszkaniowe. SIM-y mogą pozyskać preferencyjny kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Podniesiono też wsparcie finansowe z Funduszu Dopłat dla gmin na partycypację w budowę mieszkań z niższym, regulowanym czynszem.
Przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości wraz z minister Iwoną Michałek przez pół roku odwiedzili ponad 60 gmin. Na dzień dzisiejszy 17 z nich przystąpiło do aktu notarialnego powołującego spółkę SIM. Pozostali samorządowcy, zainteresowani dołączeniem do projektu Społecznych Inicjatyw Mieszkalnych, przystąpią do kolejnej spółki SIM, która ma wkrótce zostać powołana w województwie kujawsko-pomorskim.
Do tej pory Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe powstały w województwach: wielkopolskim, lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim oraz zachodniopomorskim. Jest to dowód na owocną współpracę pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, państwową spółką jaką jest KZN a samorządami, z korzyścią dla polskich rodzin.
SIM w kujawsko-pomorskim
SIM KZN – Toruński docelowo zajmie się budową mieszkań w miastach: Aleksandrów Kujawski, Grudziądz, Lipno, Rypin i Toruń oraz gminach: Aleksandrów Kujawski, Dobrzyń nad Wisłą, Fabianki, Gruta, Jabłonowo Pomorskie, Kowalewo Pomorskie, Lubień Kujawski, Lubraniec, Łysomice, Skępe, Świecie nad Osą, Wielgie.
Zgodnie z projektem ma ich w sumie powstać ponad 1200 o umiarkowanym czynszu, będą przeznaczone na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową.
Według prognoz, jeśli zostaną wniesione aporty gruntowe, Spółka SIM KZN Toruński rozpocznie proces inwestycji mieszkaniowych już w drugiej połowie 2022 roku.
Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to podmiot realizujący budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszu. Od 2022 roku po spłacie kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań, najemca będzie mógł ubiegać się o własność mieszkania lub skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, czyli rozliczyć wpłaconą partycypację w czynszu (dzięki temu najemca będzie płacił niższy, nawet o 20% czynsz).
Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii