25-lecie działalności URSA Polska
W 2022 r. URSA Polska obchodzi 25-lecie działalności, fot. URSA Polska
Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed utratą ciepła oraz nadmiernym nagrzewaniem. Jej popularność systematycznie rośnie.
Zobacz także
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Zapraszamy 28 listopada 2024 r. do Muzeum Wojska Polskiego...
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Zapraszamy 28 listopada 2024 r. do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.
Pierwsze produkty tej hiszpańskiej firmy pojawiły się na światowym rynku ponad 70 lat temu i szybko zdobyły uznanie wielu inwestorów. Obecnie URSA jest jednym z największych producentów wełny mineralnej w Europie, dostarczających energooszczędne rozwiązania dla budownictwa. Bogata oferta firmy obejmuje nowatorskie i kompleksowe systemy izolacji termicznej i akustycznej o zróżnicowanych parametrach i zastosowaniu.
W Polsce URSA obecna jest od 1997 r. W Warszawie mieści się biuro handlowe URSA Polska, a w Dąbrowie Górniczej działa fabryka, w której jest wytwarzana mineralna wełna szklana URSA GLASSWOOL.
Właściwości i zalety szklanej wełny mineralnej
Ciepły i cichy dom to podstawowe warunki spokojnego i bezpiecznego życia jego mieszkańców. Wysokie jednak wydatki na ogrzewanie mogą ten spokój zakłócić. Rozwiązaniem jest więc ocieplenie budynku skutecznym i sprawdzonym materiałem termoizolacyjnym, a do takich należy szklana wełna mineralna.
Szklana wełna mineralna to produkt naturalny, bo powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, pochodzącej z recyklingu. Po roztopieniu surowiec poddaje się procesowi rozwłóknienia, a włókna zlepia żywicą. Kolejny etap produkcji to formowanie płyt lub mat różnej grubości i wymiarów oraz o różnym przeznaczeniu.
Niewątpliwą zaletą szklanej wełny mineralnej jest doskonała izolacyjność termiczna, dzięki której w chłodne dni ciepło nie ucieka z wnętrza budynku, a w letnie upały zapewnia przyjemny chłód. Znakomicie też tłumi hałas dobiegający zarówno z zewnątrz domu, jak i z sąsiednich pomieszczeń.
Ważną cechą szklanej wełny mineralnej jest również wysoka ognioodporność, zaliczana do klasy A1, co oznacza, że w razie zaprószenia ognia produkt ten nie będzie go rozniecał.
Paroprzepuszczalność to kolejna istotna zaleta szklanej wełny mineralnej. Nie ma więc obawy, że będzie kumulowała wilgoć i tym samym przyczyniała się do rozwoju grzybów szkodliwych dla zdrowia mieszkańców.
Ponadto, wełna mineralna szklana jest lekka, co znacznie ułatwia jej transport zarówno na plac budowy, jak i przenoszenie na wyższe części domu. A samo przycinanie arkuszy i ich układanie jest bardzo łatwym zadaniem.
Izolacyjność wełny
Znajdziemy w niej rozwiązania do całościowej termoizolacji budynków – od fundamentów, przez podłogi i ściany, aż po dach. Wszystkie produkty charakteryzują najwyższe standardy i są wytwarzane z zachowaniem wartości etycznych biznesu. Są też bezpieczne, co również potwierdzają uzyskane certyfikaty jakościowe.
Komfort zaś użytkowania materiałów marki URSA zapewniają doskonałe właściwości izolacji termicznej i akustycznej. I co bardzo ważne, produkty z mineralnej wełny szklanej stanowią również skuteczną ochronę ogniową budynków.
URSA Polska oferuje trzy grupy wyrobów z mineralnej wełny szklanej: URSA GLASSWOOL, URSA PUREONE, URSA AIR oraz płyty z polistyrenu ekstrudowanego URSA XPS. Produkty te uzupełniają się i tworzą kompleksowe rozwiązania izolacyjne dla różnych form budownictwa.
W grupie URSA GLASSWOOL mamy do wyboru płyty i rulony w rolkach różnej grubości i wymiarach oraz granulat. Deklarowana wartość współczynnika przewodzenia ciepła oznaczonego symbolem λ wynosi od 0,032 W/(m·K).
Natomiast URSA PUREONE to linia produktów premium nowej generacji. Dostępne są w rulonach zwiniętych w rolki, a grubość materiału jest różna. Współczynnik λ wynosi od 0,031 W/(m·K) i jest to najniższa wartość dla wełny mineralnej w rolkach w Polsce.
URSA AIR to płyty (panele) do budowy izolacji kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Pokryte są aluminium i włóknem szklanym, dzięki czemu nie gromadzi się na nich brud i można je czyścić mechanicznie. Wartość zaś λ to od 0,032 W/(m·K).
Z kolei URSA XPS to izolacyjne płyty z polistyrenu ekstrudowanego różnej grubości i o różnorodnym zastosowaniu. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ wynosi od 0,031 W/(m·K).
Tak bogata i różnorodna oferta zaspokoi więc oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, zapewniając im komfortowe warunki w domowym zaciszu.
Ekologiczne budownictwo przyszłości
Od początku istnienia firmy URSA nadrzędnym jej celem i jednocześnie priorytetem jest troska o środowisko naturalne. Wyraża się ona nie tylko w ograniczaniu emisji CO2 do atmosfery dzięki wytwarzaniu izolacyjnych materiałów zmniejszających ilość energii zużywanej do ogrzewania budynków, ale także wykorzystywaniu łatwo dostępnych i odnawialnych surowców. Ponadto, produkty te mogą zostać poddane recyklingowi.
URSA z powodzeniem wdrożyła program ESG, który obejmuje zarządzanie środowiskowe, społeczne i korporacyjne. Wyznacza on strategię firmy i kierunki działania, jakie należy podjąć, aby zahamować zmiany klimatyczne i poprawić bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnej redukcji kosztów. A jedyną drogą prowadzącą do tego celu jest zrównoważony rozwój i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań.
URSA Polska, świętując 25-lecie swojej działalności, podkreśla, że koncentruje się na tworzeniu produktów zaspokajających oczekiwania inwestorów i jednocześnie przyjaznych dla środowiska. A w konsekwencji do podniesienia standardów ekologicznych polskiego budownictwa.
Źródło: URSA Polska