Czyste Powietrze+, czyli prefinansowanie w programie, fot. NFOŚiGW
Popularny program „Czyste Powietrze” wciąż się rozwija. MKiŚ wprowadza nowe rozwiązanie finansowe, korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. „Z wyprzedzeniem” można będzie dostać do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.
Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...
Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.
Poroelastyczna nawierzchnia pozwala zmniejszyć poziom hałasu toczenia pojazdów samochodowych nawet o 10 decybeli. Ogranicza też ryzyko zapłonu rozlanego paliwa podczas wypadku. Politechnika Białostocka...
Poroelastyczna nawierzchnia pozwala zmniejszyć poziom hałasu toczenia pojazdów samochodowych nawet o 10 decybeli. Ogranicza też ryzyko zapłonu rozlanego paliwa podczas wypadku. Politechnika Białostocka wspólnie z Politechniką Gdańską i Firmą Budowlano-Drogową MTM uzyskała patent „Poroelastyczna mineralno-asfaltowa kompozycja do otrzymywania warstwy ścieralnej nawierzchni drogowych”.
Program priorytetowy „Czyste Powietrze” od czasu jego uruchomienia we wrześniu 2018 r. podlega stałej analizie i ewaluacji – co ma wspierać główny cel, czyli wymianę kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze źródła ciepła wraz z kompleksową termomodernizacją budynków mieszkalnych. Proponowana zasada prefinansowania to kolejna zmiana w programie, która uwzględnia skomplikowane obecnie uwarunkowania geopolityczne i rynkowe, w tym inflację i rosnące ceny nośników energii. Teraz beneficjenci nie będą musieli czekać na pieniądze – dostaną je relatywnie szybko po złożeniu wniosku o dotację.
Program „Czyste Powietrze+” jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy wciąż mają stare piece węglowe. Istotą zmiany jest przedpłata, czyli uruchamienie dotacji jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby sfinansować taką inwestycję z własnych środków. Na te działania przeznaczono kwotę 1,8 mld zł. Ministerstwo liczy na to, że jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach, a ponad 37 tys. rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów.
Nowe rozwiązanie jest skierowane do beneficjentów 2) i 3) części programu „Czyste Powietrze” i będzie dostępne tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie. Warunkiem wypłaty prefinansowania ma być przesłanie, wraz z wnioskiem o dotację, umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. Prefinansowanie w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego wykonawcy, będzie wypłacane bezpośrednio na jego konto, zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz warunkami programu.
„Prefinansowanie w programie «Czyste Powietrze+» to jedno z szeregu działań, których skutkiem ma być skuteczna eliminacja największego źródła smogu w Polsce, jakim są piece na paliwa stałe oraz idąca z tym parze zdecydowana poprawa stanu powietrza w naszym kraju” – zaznacza Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Warto przypomnieć, że 25 stycznia br. uruchomiono zmiany na rzecz najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych, czyli finansowe wsparcie wymiany pieca i ocieplenia domu. Dzięki opcji prefinansowania remont będzie można jeszcze szybciej i sprawniej przeprowadzić, dysponując niemal od razu dużą częścią pieniędzy z dotacji.
Dokumenty trzeba będzie składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (GWD) – z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym, a w przypadku braku takiego podpisu, po przesłaniu wersji elektronicznej wniosku, wydrukowania formularza, ręcznego podpisania i przesłania pocztą lub przekazania za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie. Sam wniosek o dofinansowanie (jego formularz) zostanie poszerzony o dodatkowe warunki związane z prefinansowaniem, jeśli wnioskodawca zadeklaruje chęć skorzystania z tego finansowego udogodnienia.
Rozpatrzenie wniosku zainteresowanej osoby powinno trwać do 14 dni. Następnie w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem będzie uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 proc. przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia. Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia właściciel remontowanego domu jednorodzinnego złoży końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego przez beneficjanta. Rozpatrzenie wniosku o płatność przez właściwy terytorialnie wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy z dotacji, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentu przez beneficjenta.
Z raportu firmy badawczej Spectis „Rynek wyrobów betonowych w Polsce 2024–2029” wynika, że po dwóch latach dynamicznych wzrostów w 2023 r. wartość rynku wyrobów betonowych zmalała w ujęciu nominalnym o ok....
Z raportu firmy badawczej Spectis „Rynek wyrobów betonowych w Polsce 2024–2029” wynika, że po dwóch latach dynamicznych wzrostów w 2023 r. wartość rynku wyrobów betonowych zmalała w ujęciu nominalnym o ok. 15%, do poziomu 11 mld zł. Na najbliższe lata eksperci przewidują umiarkowane tempo odbudowy wartości rynku.
Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali. W związku z wymaganiami dotyczącymi...
Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali. W związku z wymaganiami dotyczącymi odpowiedniej klasy przeciwpoślizgowości, na schodach stosuje się żywice z dodatkami, takimi jak piasek kwarcowy, płatki, kruszywo marmurowe. Wykorzystanie różnych materiałów i technologii pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne, odpowiednie do pomieszczeń przemysłowych oraz bardziej eleganckich,...
Pomimo przejściowej głębokiej korekty, przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce wygląda pozytywnie. Po dwucyfrowych realnych spadkach odnotowanych w latach 2022–2023, od 2024 r. rynek termoizolacji...
Pomimo przejściowej głębokiej korekty, przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce wygląda pozytywnie. Po dwucyfrowych realnych spadkach odnotowanych w latach 2022–2023, od 2024 r. rynek termoizolacji stopniowo odbudowuje swoją pozycję, głównie za sprawą ożywienia w budownictwie mieszkaniowym. W ujęciu długoterminowym, powinno rosnąć znaczenie segmentu remontów i modernizacji.
W jubileuszowej odsłonie programu Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma firmie Austrotherm przyznano dwa wyróżnienia – Super Marki oraz Marki 15-lecia w kategorii Producenci styropianu.
W jubileuszowej odsłonie programu Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma firmie Austrotherm przyznano dwa wyróżnienia – Super Marki oraz Marki 15-lecia w kategorii Producenci styropianu.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,2 (przed miesiącem minus 2,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,2 (przed miesiącem minus 2,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13% (przed miesiącem odpowiednio 11,1% i 13,7%). Według pozostałych przedsiębiorstw ich sytuacja nie uległa zmianie.
W okresie styczeń–czerwiec br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba pozwoleń na budowę oraz liczba rozpoczętych inwestycji.
W okresie styczeń–czerwiec br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba pozwoleń na budowę oraz liczba rozpoczętych inwestycji.
Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w czerwcu 2024 r. przez przedsiębiorstwa budowlane liczące powyżej 9 pracowników była niższa o 8,9% w porównaniu z analogicznym okresem...
Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w czerwcu 2024 r. przez przedsiębiorstwa budowlane liczące powyżej 9 pracowników była niższa o 8,9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego r. (w czerwcu ub.r. wzrost o 1,6%) oraz wyższa o 5% w stosunku maja br. (przed rokiem wzrost o 7,7%).
„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu...
„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem, przez ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.
Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego...
Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.
Cement z dodatkiem skrobi? Naukowiec z ZUT w swoich badaniach chce potwierdzić możliwości nowego betonu – stosunkowo wysoką wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie bardzo dobrą izolacyjność termiczną.
Cement z dodatkiem skrobi? Naukowiec z ZUT w swoich badaniach chce potwierdzić możliwości nowego betonu – stosunkowo wysoką wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie bardzo dobrą izolacyjność termiczną.
Pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia, czyli 1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training odbędzie się w dniach 4–6 września...
Pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia, czyli 1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training odbędzie się w dniach 4–6 września 2024 r. na Politechnice Białostockiej. To wydarzenie dla studentów i doktorantów, którzy chcą poszerzać swoje możliwości badawcze i sieć międzynarodowych kontaktów.
W dniu 12 września br. w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółom...
W dniu 12 września br. w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich, w oparciu o nowe wytyczne opracowane przez Stowarzyszenie.
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opublikował już dwunastą edycję znanego już w sektorze energetyki odnawialnej raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”. Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod...
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opublikował już dwunastą edycję znanego już w sektorze energetyki odnawialnej raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”. Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Największy wzrost mocy PV odnotowano w farmach o mocy powyżej 1 MW, podczas gdy tempo wzrostu mikroinstalacji znacząco spowolniło.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowała publikację „Opłata zastępcza w polskim systemie białych certyfikatów”, która ma dostarczyć niezbędne informacje potrzebnych w dyskusji nad usprawnieniem...
Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowała publikację „Opłata zastępcza w polskim systemie białych certyfikatów”, która ma dostarczyć niezbędne informacje potrzebnych w dyskusji nad usprawnieniem systemu świadectw efektywności energetycznej, oraz przedstawić sposoby na poprawę obecnej sytuacji. „Opłata zastępcza” hamuje realizację inwestycji w zakresie zmniejszania zużycia energii – zmiana tylko tego jednego elementu może znacząco zwiększyć liczbę i skalę inwestycji w zmniejszanie zużycia...
Austrotherm ogłosił letnią promocję adresowaną do swoich dystrybutorów. Każdy autoryzowany dystrybutor, który w okresie od 7 do 31 sierpnia br. zamówi co najmniej 30 m³ szarego styropianu Austrotherm,...
Austrotherm ogłosił letnią promocję adresowaną do swoich dystrybutorów. Każdy autoryzowany dystrybutor, który w okresie od 7 do 31 sierpnia br. zamówi co najmniej 30 m³ szarego styropianu Austrotherm, gratis otrzyma stylowe spodnie robocze.
Już 5 i 6 października w hali Expo-Łódź, na Targach Efektywności Energetycznej, zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży OZE i HVAC. Wydarzenie jest skierowane do instalatorów i profesjonalistów,...
Już 5 i 6 października w hali Expo-Łódź, na Targach Efektywności Energetycznej, zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży OZE i HVAC. Wydarzenie jest skierowane do instalatorów i profesjonalistów, osób planujących związać się z tymi branżami, oraz konsumentów. Czołowi przedstawiciele sektora przedstawią innowacyjne rozwiązania oraz pokażą trendy wpływające na rynek.
Targi paryskie BATIMAT (Mondial du Bâtiment) uznawane są za jedną z największych imprez wystawienniczych rynku budowlanego na świecie. Skupiają w sobie trzy wydarzenia targowe: targi Batimat (sektor budowlany),...
Targi paryskie BATIMAT (Mondial du Bâtiment) uznawane są za jedną z największych imprez wystawienniczych rynku budowlanego na świecie. Skupiają w sobie trzy wydarzenia targowe: targi Batimat (sektor budowlany), Interclima (technika sanitarna) i Idéobain (łazienki i akcesoria łazienkowe). Organizowane są w cyklu dwuletnim.
NFOŚiGW przekaże 36,4 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS) na „odbetonowanie” terenów w sześciu polskich miejscowościach.
NFOŚiGW przekaże 36,4 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS) na „odbetonowanie” terenów w sześciu polskich miejscowościach.
Do 30 września 2024 r. instytucje publiczne mogą ubiegać się o środki inwestycyjne z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Trwają nabory w programie FENX.01.01 Poprawa...
Do 30 września 2024 r. instytucje publiczne mogą ubiegać się o środki inwestycyjne z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Trwają nabory w programie FENX.01.01 Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w naborze konkurencyjnym wynosi pół miliarda, a w trybie niekonkurencyjnym – 400 milionów zł.
Już 12 września 2024 r., w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. Tematem tegorocznej...
Już 12 września 2024 r., w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. Tematem tegorocznej edycji będzie szeroko pojęta energooszczędność w nowoczesnym budownictwie.
Ruszył nabór w trybie konkurencyjnym o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę,...
Ruszył nabór w trybie konkurencyjnym o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS), Część 3) Poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (wraz z instalacją OZE) – budynki wielorodzinne”.
W okresie styczeń–lipiec 2024 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym...
W okresie styczeń–lipiec 2024 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.