Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2024 r.
Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2024 r., fot. Grupa PSB Handel
Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?
Zobacz także
Materiały prasowe news Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej – seminarium naukowo-techniczne
W dniu 9 października 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pt. „Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej”, którego głównymi...
W dniu 9 października 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pt. „Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej”, którego głównymi pomysłodawcami są członkowie bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Materiały prasowe news Wartość rynku budowlanego w Polsce do 2026 r.
Rynek budowlany w Polsce odnotował imponujący wzrost wartości, która w ciągu ostatnich ośmiu lat uległa podwojeniu. Wzrost ten nie przekłada się jednak na zwiększenie wolumenu rynku, który jest w stagnacji...
Rynek budowlany w Polsce odnotował imponujący wzrost wartości, która w ciągu ostatnich ośmiu lat uległa podwojeniu. Wzrost ten nie przekłada się jednak na zwiększenie wolumenu rynku, który jest w stagnacji od ponad dekady. Jest to zjawisko charakterystyczne dla branż, w których ceny rosną, a ilość realizowanych projektów pozostaje na podobnym poziomie. Po słabszym 2024 r., prognozy na najbliższe lata sugerują dalszy wzrost wartości rynku. Szacuje się, że w 2026 r. wartość rynku budowlanego w Polsce...
Materiały prasowe news Produkcja budowlano-montażowa w lipcu 2024 r.
Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w lipcu 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 1,4% w porównaniu z analogicznym...
Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w lipcu 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 1,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. (w lipcu ub.r. wzrost o 1,1%) oraz wyższa o 0,9% w stosunku czerwca br. (przed rokiem spadek o 6,9%).
W sierpniu 2024 r. vs do sierpnia 2023 r. dynamika cen wyniosła minus 0,4%. W kanale detalicznym spadek cen stanowił -1%, natomiast w hurtowym ceny wzrosły o +0,3%.
Porównując miesiąc sierpień 2024 r. do lipca br. średnia cen materiałów zmieniła się tylko o minus 0,2%. Analizując zaś dane narastająco (za okres styczeń–sierpień 2024 do roku 2023) ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,2%.
Ceny towarów w sierpniu 2024 r., w stosunku do sierpnia 2023 r., wzrosły w 7 grupach towarowych: płyty OSB, drewno (+10%), cement, wapno (+4%), stolarka i ściany, kominy (po +3%), farby, lakiery i otoczenie domu (po +1%) oraz motoryzacja (+0,1). Spadek cen nastąpił w 13 kategoriach. Do 1% spadły ceny w grupach: chemia budowlana, dekoracje, wyposażenie, AGD, instalacje, ogrzewanie oraz izolacje termiczne. W kolejnych grupach spadki były następujące: narzędzia, ogród, hobby oraz płytki, łazienki, kuchnie (po -2%), izolacje wodochronne (-3%), oświetlenie, elektryka, wykończenia, dachy, rynny oraz sucha zabudowa oraz (po -4%).
Ceny produktów w sierpniu 2024 r., w stosunku do lipca br., wzrosły w 6 grupach towarowych. W tych kategoriach ceny wzrosły do 1%: ściany, kominy, motoryzacja, otoczenie domu, wykończenia, płytki, łazienki, kuchnie oraz narzędzia. Nie zmieniły się ceny w grupach: chemia budowlana, izolacje termiczne i dekoracje. W 7 grupach ceny spadły do 1%: stolarka, dachy, rynny, farby, lakiery, cement, wapno, instalacje, ogrzewanie, wyposażenie, AGD oraz ogród, hobby. Największy spadek cen miał miejsce w kategorii: sucha zabudowa, izolacje wodochronne i płyty OSB, drewno (po -1) oraz oświetlenie, elektryka (-2%).
Natomiast, za okres styczeń–sierpień 2024 r. vs do analogicznego okresu 2023 r., odnotowano wzrost cen w 4 grupach towarowych, z największym wzrostem w cemencie, wapnie (+5%) oraz w farbach, lakierach (+3%). Do o 1% wzrosły ceny w chemii budowlanej i stolarce. Tymczasem, spadki cen miały miejsce w 16 kategoriach. Do 1% spadły ceny w grupach: motoryzacja i wyposażenie, AGD. Dalej w kolejności plasowały się: dekoracje, instalacje, ogrzewanie, płytki, łazienki, kuchnie, ściany, kominy i narzędzia (po -2%), otoczenie domu, izolacje wodochronne i oświetlenie, elektryka (po -3%), ogród, hobby (-4%), izolacje termiczne (-5%), sucha zabudowa i wykończenia (po -6%) oraz dachy, rynny (-7%). A największy spadek cen wystąpił w płytach OSB i drewnie (-10%).
Źródło: Marzena Mysior-Syczuk
Grupa PSB Handel