Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Akustyka budowlana ścian i stropów

Cz. III. Rozwiązania materiałowe ścian i stropów w aspekcie ich właściwości akustycznych

Armstrong

Armstrong

Projektowanie budynków wymaga m.in. wiedzy na temat izolacyjności akustycznej rozwiązań stosowanych do wznoszenia ścian i stropów, a co za tym idzie – także spełnienia przez nie wymagań normowych.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Stosowane w budownictwie do wznoszenia ścian i stropów materiały, w odniesieniu do których przeprowadzone zostały badania laboratoryjne izolacyjności akustycznej, zebrano w tabelach 1–3. W celu zgrubnej ich oceny w aspekcie izolacyjności akustycznej pogrubiono te rozwiązania, które dają szansę na spełnienie wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej przegród międzylokalowych w budynkach wielorodzinnych. Nie ustosunkowano się do wymagań stawianym przegrodom zewnętrznym, ponieważ wymagania te uzależnione są bezpośrednio od poziomu hałasu zewnętrznego i w związku z tym przydatność konkretnego rozwiązania należy rozpatrywać indywidualnie.

Przegląd rozwiązań ścian

W większości przypadków dotyczących izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami w budynku mieszkalnym wskaźnikiem adekwatnym do oceny jest wskaźnik R’A1. Jego wartości oraz wartości wskaźnika RA2 dla wybranych rozwiązań materiałowych pokazano w tabeli 1. Pogrubieniem zaznaczono te materiały, przy użyciu których prawdopodobne jest (po uwzględnieniu przenoszenia bocznego) spełnienie standardów wymaganych w odniesieniu do ścian międzylokalowych w budynkach wielorodzinnych, określonych wskaźnikiem R’A1R min. = 50 dB.

W tabeli 1 podano wartości projektowe skorygowane o 2 dB. Na podstawie tych danych należy stwierdzić, że uzyskanie parametrów normowych nie jest zadaniem łatwym do realizacji. Tylko przegrody o masie powierzchniowej przekraczającej 300 kg/m² charakteryzują się wskaźnikiem RA1R ≥ 53 dB. Wyjątek stanowią systemowe lekkie ściany na szkielecie z kształtowników zimnogiętych. Takie rozwiązania mają pozytywną opinię ITB dotyczącą stosowania jako ściany międzylokalowe, ich przyjęcie może jednak budzić wątpliwości przyszłych mieszkańców. Dodatkowo należy pamiętać, że wartości wskaźników podanych w tabeli 1 należy skorygować o wartość przenoszenia bocznego dźwięku, a dla konstrukcji ściennych tego typu jego udział w całości energii akustycznej przekazywanej między pomieszczeniami jest znaczący.

Rozwiązaniem, które nie zostało ujęte w tabeli 1, są podwójne ściany masywne. Można wyróżnić w tej grupie dwa rodzaje przegród:

  • ściany oddylatowane na całej powierzchni (od fundamentów po dach) – w odniesieniu do tego rozwiązania można uznać, że brak jest przenoszenia bocznego,
  • ściany posadowione na wspólnym stropie oraz połączone ze ścianami bocznymi – połączenie na obwodzie stanowi drogę boczną dla dźwięku.

Zaleca się wykonanie przegród podwójnych jako niesymetrycznych (każda ze ścian o innej grubości). Izolacyjność akustyczną ścian podwójnych masywnych przyjmuje się większą o 3–7 dB od ściany pojedynczej o tej samej masie powierzchniowej (przy dylatacji 5–10 cm). Dodatkowo przy wypełnieniu dylatacji wełną mineralną można liczyć na zwiększenie izolacyjności akustycznej o dodatkowe 1–3 dB [1].

Teoria ta jest prawdziwa, jednak tylko do pewnej grubości granicznej przegród symetrycznych. Powyżej niej izolacyjność ściany podwójnej jest niższa niż ściany pojedynczej o równoważnej masie powierzchniowej. Grubość graniczna różna jest przy różnych rozwiązaniach materiałowych. Dla ściany podwójnej symetrycznej z betonu komórkowego wynosi 8–12 cm (grubość każdej z dwóch części przegrody). Z tych względów trudno jednoznacznie określić przydatność ścian podwójnych jako przegród rozdzielających.

Zależność izolacyjności akustycznej od grubości przegrody podwójnej i pojedynczej wykonanej z betonu komórkowego pokazano na rys. 1. W przypadku masywnych ścian murowanych bardzo istotną rolę odgrywa połączenie ściany ze stropem. W wypadku ścian nośnych połączenie to jest szczelne akustycznie, ponieważ strop poprzez wieniec oparty jest na ścianie.

Inaczej ma się sytuacja w wypadku przegród, które stanowią tylko wypełnienie przestrzeni między stropami. Zachodzi wówczas konieczność pozostawienia szczeliny podstropowej. Prawidłowo zaprojektowana szczelina pozwala na ugięcie się stropu, tak aby nie opierał się na ostatniej warstwie muru. Najczęściej wysokość szczeliny wynosi 1,5–2 cm. Wypełnienie szczeliny powinno być elastyczne i jednocześnie zapełniać całą przestrzeń podstropową.

Warunki te spełnia wełna mineralna o gęstości min. 60 kg/m³ oraz specjalne pianki o zwiększonej gęstości. Istotne jest także wykończenie warstwy wierzchniej w miejscu połączenia stropu ze ścianą. Badania wykonane przez producenta bloczków wapienno-piaskowych wskazują na bardzo dobre parametry akustyczne połączeń wykonanych za pomocą masy ogniochronnej [2]. Na rys. 2 pokazano szczegół poprawnie wykonanej szczeliny podstropowej.

Przegląd rozwiązań stropów

Do oceny przenikania dźwięków powietrznych przez stropy stosuje się takie same kryteria jak w wypadku ścian – najczęściej wskaźnikiem adekwatnym do oceny jest wskaźnik R’A1. W tabeli 2 pokazano wartości wskaźników RA1 i RA2 wybranych rozwiązań stropów. Pogrubiono te rozwiązania, przy użyciu których prawdopodobne jest spełnienie wymagań normowych. Podane w tabeli 2 wartości projektowe skorygowano o 2 dB.

Na podstawie przedstawionych danych należy stwierdzić, że uzyskanie wymaganych parametrów izolacyjnych stawia pod znakiem zapytania użycie stropów gęstożebrowych (możliwość spełnienia wymagań przy ograniczeniu przenoszenia bocznego do wartości 1 dB). W tabeli 2 zamieszczono także rozwiązanie w postaci stropu drewnianego o poprawionych parametrach akustycznych, którego izolacyjność od dźwięków powietrznych określona podczas badań terenowych wyniosła R’A1 = 67 i R’A2 = 61 dB. Przekrój przez strop pokazano na rys. 3.

Najczęstszym elementem budynku, gdzie generowane są dźwięki uderzeniowe, jest strop. Sporadycznie mamy do czynienia z generowaniem dźwięków uderzeniowych w ścianach budynku (np. podczas remontów; wiercenia, stukania itp.). Z tego względu właśnie stropy zabezpiecza się przed hałasem tego typu. Jedynym sposobem, który gwarantuje skuteczną redukcję poziomu uderzeniowego w budynkach wielorodzinnych, jest poprawnie wykonana podłoga pływająca. W celu uwzględnienia jej udziału w redukcji dźwięków uderzeniowych należy posługiwać się wzorem:

L'n,w= Ln,w,eq – ΔLwR + K dB,

gdzie:

Ln,w,eq – równoważny ważony wskaźnik poziomu uderzeniowego znormalizowanego stropu bez dodatkowych warstw [dB],

ΔLwR – ważony wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego przez podłogę [dB],

K – poprawka uwzględniająca przenoszenie dźwięków uderzeniowych przez jednorodne elementy boczne [dB] (tablica 1 normy PN-EN 12354-2:2002 [3]).

W tabeli 3 pokazano wartości równoważnego ważonego wskaźnika poziomu uderzeniowego znormalizowanego dla stropu bez dodatkowych warstw Ln,w,eq w odniesieniu do wybranych rozwiązań materiałowych. Pogrubieniem zaznaczono te materiały, przy użyciu których prawdopodobne jest spełnienie wymagań normowych (przy założeniu wpływu podłogi pływającej ΔLw = 25 dB, przenoszenia bocznego K = 2 dB oraz korekty 2 dB). W tabeli 3 nie umieszczono ze względu na brak badań laboratoryjnych pokazanego na rys. 3 stropu drewnianego, jednak wyniki badań terenowych świadczą o bardzo dobrej izolacyjności od dźwięków uderzeniowych tego rozwiązania, potwierdzonej wynikiem L’n,w = 48 dB. Należy jednak nadmienić, że większość standardowych stropów drewnianych charakteryzuje się niską izolacyjnością od dźwięków uderzeniowych.

W tabeli 4 zestawiono wybrane rozwiązania podłóg pływających oraz podaną przez producenta wartość ważonego wskaźnika zmniejszenia poziomu uderzeniowego przez podłogę. Pogrubieniem zaznaczono podłogi charakteryzujące się wskaźnikiem ΔLw ≥ 25 dB.

Na podstawie analizy danych z tabeli 4 można przypuszczać, że wykonanie podłogi pływającej o wskaźniku ΔLw ≥ 25 dB nie nastręcza trudności. Użytkownicy nowych mieszkań często jednak wskazują właśnie na dźwięki uderzeniowe jako źródło najbardziej uciążliwych hałasów. Wyniki badań laboratoryjnych tłumienia dźwięków uderzeniowych przez podłogi pływające różnego typu na masywnym stropie wzorcowym przeprowadzone w Laboratorium Akustycznym Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej [4] potwierdzają negatywne odczucia użytkowników mieszkań. W tabeli 5 zestawiono wszystkie przebadane podłogi, natomiast na rys. 4 przedstawiono wyniki badań. Dodatkowo w odniesieniu do materiałów, dla których informacje takie były dostępne, na wykresie pokazano wartości ΔLw deklarowane przez producentów.

W wyniku przeprowadzonych badań należy stwierdzić, że w odniesieniu do wszystkich podłóg wykonanych na bazie styropianu elastycznego odnotowano znaczący niedobór wyznaczonej wartości ΔLw w stosunku do wartości deklarowanych przez producentów. Zdecydowanie korzystniej sytuacja przedstawia się dla podłóg pływających wykonanych na bazie wełny mineralnej. Może to prowadzić do sytuacji, kiedy pomimo prawidłowo wykonanej prognozy akustycznej, opartej na wartościach deklarowanych przez producentów, parametry rzeczywiste zrealizowanych stropów z podłogami pływającymi będą znacząco odbiegać od wymagań normowych.

Przykład obliczeniowy prognozy izolacyjności akustycznej

Poniżej przedstawiono tok obliczeniowy dotyczący sprawdzenia pod względem izolacyjności akustycznej ściany zewnętrznej, ściany międzymieszkaniowej oraz stropu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. W obliczeniach izolacyjności przegród wewnętrznych posłużono się metodą szacunkową [5]. Należy nadmienić, że w sytuacjach bardziej skomplikowanych konieczne jest wykorzystanie metodologii obliczeń zawartej w normach projektowych [6, 3].

Na rys. 5 pokazano rzut pomieszczeń (kondygnacja powtarzalna).

Dane:

  • wysokość użytkowa mieszkania h = 2,5 m,
  • ściana „1” – międzymieszkaniowa: żelbetowa monolityczna, gr. 15 cm,
  • ściana „2” – zewnętrzna: z betonu komórkowego 500 kg/m³, gr. 24 cm + system ETICS (BSO),
  • okno z kształtowników PVC 4+4/16 (powietrze),
  • ściana „3” i „4” wewnętrzna z betonu komórkowego 500 kg/m³, gr. 10 cm,
  • strop gęstożebrowy CERAM, gr. 24 cm, 314 kg/m² + podłoga pływająca (wełna mineralna 2 cm + jastrych cementowy 4 cm, ΔLW = 26 dB, ΔLWR = ΔLW – 2 = 26 – 2 = 24 dB).

Sprawdzenie izolacyjności ściany międzymieszkaniowej – dźwięki powietrzne:

RA1R = 53 dB (na podst. Instrukcji ITB nr 369/2002 [7]),

Ka = 5 dB (na podst. tablicy II.1-1.3. wiersz 4.1. Instrukcji ITB nr 406/2005 [5]),

R’A1 = RA1R – Ka = 53 – 5 = 48 dB,

R’A1 min. = 50 dB.

R’A1 = 48 dB < R’A1 min. = 50 dB – warunek normowy niespełniony.

Sprawdzenie stropu rozdzielającego mieszkania:

  • dźwięki powietrzne:
    RA1R = 52 dB (na podst. Instrukcji ITB nr 369/2002 [7] dla stropu z podłogą pływającą),
    Ka = 4 dB (dla powierzchni stropu S = 9,87 m², na podst. tablicy II.2-3.1. wiersz 2.1. Instrukcji ITB nr 406/2005 [5]),
    R’A1 = RA1R – Ka = 52 – 4 = 48 dB,
    R’A1 min. = 51 dB.
    R’A1R = 48 dB < R’A1 min. = 51 dB – warunek normowy niespełniony.
  • dźwięki uderzeniowe:
    Ln,w,eq = 77 dB (na podst. Instrukcji ITB nr 369/2002 [7] dla stropu Ceram);
    średnia masa ścian obliczona na podstawie Sbi i mbi:
    Sb1 = 6,25 m², Sb2 = 7,62 m², Sb3 = 4,45 m², Sb4 = 9,87 m², mbi – jak na rys. 3, mbśr = 144 kg/m²,
    K = 2 dB (na podst. tablicy 1 normy PN- -EN 12354-2:2002 [3]), L’n,w = Ln,w,eq – ΔLwR + K = 77 – 24 + 2 = 55 dB,
    L’ n,w maks. = 58 dB.
    L’ n,w =55 dB < L’ n,w maks. = 58 dB – warunek normowy spełniony.  

Sprawdzenie izolacyjności ściany zewnętrznej z oknem. Przyjęto na podstawie pomiarów hałasu środowiskowego miarodajny poziom dźwięku A hałasu zewnętrznego występującego w odległości 2 m od fasady projektowanego budynku LAeqD = 68 dB w odniesieniu do dnia i LAeqN = 58 dB w odniesieniu do nocy.

Dźwięki powietrzne:
izolacyjność części pełnej ściany (beton komórkowy 500 kg/m³, gr. 24 cm + system EICS (BSO)),
RA2R = 40 dB (na podst. Instrukcji ITB nr 369/2002 [7]),
RA2R = RA2R + ΔRA2R =40 + (–2) = 38 dB (uwzględniono wpływ systemu ETICS).

Izolacyjność okna:
RA2R = 29 dB (nierozszczelnione),
RA2R = 27 dB (rozszczelnione – z zastosowaniem uszczelki zaślepiającej kanał, na podst. Instrukcji ITB nr 369/2002 [7]).

Na podstawie wzoru:

(pomijamy wpływ bocznego przenoszenia dźwięku Ka = 0 dB)

R’A2R,wyp = RA2R,wyp = 32 dB,
R’A2 min. = 33 dB5) – dla LAeqD = 68 dB,
LAeqN = 58 dB.
R’A2R,wyp = 32 dB < R’A2 min. = 33 dB – warunek normowy niespełniony.

Fot. Próbka fasady aluminiowej zamontowana w otworze badawczym sprzężonych komór pogłosowych Katedry Procesów Budowlanych Politechniki Śląskiej

Fot. Próbka fasady aluminiowej zamontowana w otworze badawczym sprzężonych komór pogłosowych Katedry Procesów Budowlanych Politechniki Śląskiej

Możliwości weryfikacji założeń projektowych na etapie wznoszenia budynku oraz po jego ukończeniu

By zweryfikować na etapie projektowania, czy projektowany obiekt będzie spełniał wymagania dotyczące ochrony przed hałasem, należy przeanalizować prognozowaną izolacyjność akustyczną. Niejednokrotnie jednak w przypadku stosowania rozwiązań nowatorskich lub wykonywania przegród o złożonej budowie wskazana jest weryfikacja obliczonej izolacyjności akustycznej na podstawie laboratoryjnych lub terenowych badań izolacyjności akustycznej. Takie sprawdzenie przeprowadza się najczęściej przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zastosowania konkretnego rozwiązania materiałowego w całym budynku lub dużej jego części. Badania laboratoryjne przeprowadzane są na próbce stanowiącej fragment przegrody, której parametry izolacyjne mają być określone.

Często takim badaniom poddaje się np. fasady zewnętrzne, których izolacyjność akustyczna uzależniona jest nie tylko od rodzaju ramy i szklenia, lecz także od wielkości i kształtu poszczególnych kwater. Na fot. pokazano widok próbki fasady aluminiowej zamontowanej w otworze badawczym sprzężonych komór pogłosowych w celu przeprowadzenia badania izolacyjności akustycznej właściwej.

W celu przeprowadzenia badań terenowych konieczne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczeń rozdzielonych przegrodą, która ma zostać przebadana. Takie pomieszczenia muszą być wyposażone w kompletną stolarkę okienną i drzwiową oraz podłogi pływające.

Wszystkie przegrody, którym stawiane są wymagania izolacyjności akustycznej, można poddać weryfikacji pomiarowej, w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków zarówno powietrznych, jak i uderzeniowych. Najczęściej należą do tej grupy: ściany wewnętrzne, ściany zewnętrzne, stropy z podłogą, drzwi wejściowe do mieszkań lub pokoi (w budynkach zamieszkania zbiorowego). W efekcie uzyskuje się wynik, który jest porównywany bezpośrednio z wymaganiami normy [8]. Badania przeprowadza się zgodnie z procedurami zawartymi w odpowiednich normach PN-EN ISO 140-4, 5, 7, 14 przywołanych w rozporządzeniu [9]. Oczywiście, także na etapie już zrealizowanego budynku istnieje możliwość wykonania pomiarów kontrolnych. Niestety, jeśli okaże się wówczas, że obiekt nie spełnia wymagań akustycznych, poprawa izolacyjności będzie bardzo kosztowna, a często wręcz niemożliwa do realizacji. Obecnie nie ma obowiązku wykonywania badań kontrolnych izolacyjności akustycznej w budynkach przed oddaniem ich do użytkowania, jednak można sądzić, że w przyszłości wzorem części krajów UE takie badania będą obligatoryjne. Aktualnie badania te realizowane są często na podstawie wymagań postawionych przez inwestora (w szczególności zagranicznego).

Na rys. 6 przedstawiono przykładowy protokół pomiarowy z badań terenowych izolacyjności akustycznej właściwej ściany międzymieszkaniowej w budynku szeregowym.

Artykuł jest częścią referatu wygłoszonego podczas XXVI Ogólnopolskich Warsztatów Pracy Projektanta Konstrukcji w Szczyrku w 2011 r.

Literatura

  1. B. Szudrowicz, „Akustyka budowlana” (w:) „Budownictwo ogólne, tom 2: Fizyka budowli” praca zbiorowa pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. P. Klemma, ARKADY, Warszawa 2005.
  2. „Ochrona przed hałasem w systemie Nowoczesne SILIKATY”, „Materiały Budowlane”, nr 8/2009, s. 20–21.
  3. PN-EN 12354-2:2002, „Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami”.
  4. L. Dulak, R. Żuchowski, „Badania laboratoryjne tłumienia dźwięków uderzeniowych przez podłogi pływające na masywnym stropie wzorcowym”, Badania statutowe Katedry Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, Gliwice 2009.
  5. Instrukcja ITB nr 406/2005, „Metody obliczania izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami wg PN-EN 12354-1:2002 i PN-EN 12354-2:2002”.
  6. PN-EN 12354-1:2002, „Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków powietrznych pomiędzy pomieszczeniami.
  7. Instrukcja ITB nr 369/2002, „Właściwości dźwiękoizolacyjne przegród budowlanych i ich elementów”, ITB, Warszawa 2002.
  8. PN-B-02151-3:1999, „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania”.
  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2009 r. nr 56, poz. 461).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Ochroń się przed hałasem! »

Ochroń się przed hałasem! » Ochroń się przed hałasem! »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Systemowe docieplanie fasad »

Systemowe docieplanie fasad » Systemowe docieplanie fasad »

Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji »

Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji » Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.