Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nośność kotew chemicznych w elementach wapienno‑piaskowych

Load-bearing capacity of bonded anchors in lime and sand blocks

FOT. 1-3. Zakotwienie pręta stalowego w drążonym bloku wapienno-piaskowym: w części pełnościennej (1), w środku otworu pionowego (2), na krawędzi otworu pionowego (3)
Archiwum autora

FOT. 1-3. Zakotwienie pręta stalowego w drążonym bloku wapienno-piaskowym: w części pełnościennej (1), w środku otworu pionowego (2), na krawędzi otworu pionowego (3)


Archiwum autora

Problem nośności kotew chemicznych (wklejanych) osadzonych w podłożach o dużej nośności był już wielokrotnie poruszany w literaturze technicznej oraz naukowo­‑technicznej. Nadal jednak powstają wątpliwości co do rzeczywistej nośności kotew osadzonych w elementach drążonych pionowo.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów skuteczności montażu kotew chemicznych (wklejanych) osadzonych w drążonych pionowo blokach wapienno-piaskowych. Badania wykonano dla przypadków montażu kotew w różnych fragmentach bloków: w części pełnościennej, w osi symetrii oraz na krawędzi otworu pionowego. Przebadano wpływ lokalizacji miejsc osadzenia kotew na sposób kształtowania się połączenia między żywicą a materiałem bloku. Główny nacisk położono na określenie wpływu lokalizacji montażu na nośność kotew.

Load-bearing capacity of bonded anchors in lime and sand blocks

The article shows the results of measurements of the performance of bonded anchors (adhesive anchors) set in vertically drilled lime and sand blocks. Testing covered the cases of anchors mounted in various sections of these blocks, namely in the solid wall part, in the symmetry axis, and at the edge of the vertical opening. The effects of anchor setting locations on the formation of resin to block material joints were investigated. The primary focus was put on determination of the impact of the assembly location on the load-carrying capacity of anchors.

Kotwy chemiczne (wklejane) należą współcześnie do najbardziej popularnych metod kotwienia. Istotnymi zaletami tej metody są:

  • nieskomplikowany montaż,
  • niewysoki koszt w porównaniu z innymi metodami
  • oraz możliwość stosowania w przypadku podłoży o niskiej nośności.

Największą niedoskonałością jest konieczność zachowania wysokiego poziomu reżimu technologicznego podczas realizacji prac związanych z montażem, w szczególności konieczność precyzyjnego oczyszczenia otworu, by zapewnić pełen kontakt między żywicą a materiałem podłoża.

Prześwietlenie miejsca osadzenia kotew przy użyciu promieniowania rentgenowskiego [1-2] w celu oceny stopnia zespolenia trzpienia stalowego z lepiszczem oraz lepiszcza z podłożem, jak również oceny kształtu materiału wypełniającego przygotowane otwory, jest metodą skuteczną i umożliwia uzyskanie wiarygodnych informacji co do prognozowanej skuteczności osadzenia kotew. Możliwe jest to jednak jedynie w skali laboratoryjnej [3-5].

Z zagadnieniem nośności kotew można spotkać się podczas eksploatacji budynków, gdy zachodzi konieczność osadzenia kotew w istniejącym murze otynkowanym lub ocieplonym materiałem termoizolacyjnym [6]. Powstają wówczas wątpliwości, czy należy dążyć do tego, aby osadzić kotwy w pełnościennych fragmentach muru i czy osadzenie w miejscu lokalizacji otworu pionowego pozostaje bez wpływu negatywnego na nośność kotew.

Aktualnie w literaturze brakuje analiz wpływu otworowania pionowego na nośność kotew chemicznych (wklejanych) w odniesieniu do elementów drobnowymiarowych, jakimi są wyroby wapienno-piaskowe w postaci bloków drążonych pionowo.

Celem artykułu jest ocena wpływu usytuowania miejsca montażu kotew chemicznych (wklejanych) w drążonych bloczkach wapienno-piaskowych na ich nośność, a także określenie mechanizmu zniszczenia kotew dla przyjętych lokalizacji ich montażu.

Opis metod badawczych

Podczas doświadczeń zastosowano dwie metody badawcze:

  • promieniowanie rentgenowskie

Promieniowanie rentgenowskie [4, 7-8] jest diagnostyczną metodą bezinwazyjną i należy do radiografii konwencjonalnej, w której wymagana jest ekspozycja analizowanej próbki na promieniowanie jonizujące (promieniowanie rentgenowskie), określane też w literaturze jako promieniowanie X.

Otrzymywany obraz jest cieniem próbki, która pochłania częściowo lub całkowicie promieniowanie generowane przez lampę rentgenowską. Otrzymywany obraz jest negatywem próbki, to znaczy, że obszary białe (mniej zaciemnione) odpowiadają obszarom struktury próbki, które bardziej od pozostałych pochłaniają promieniowanie.

Często spotyka się również wyniki eksperymentów obrazowanych jako pozytywy. To znaczy, że fragmenty próbek charakteryzujące się mniejszym zagęszczeniem (ewentualnie mniejszą grubością lub mniejszą gęstością), przez które przedostaje się promieniowanie, są wizualizowane jako elementy jaśniejsze, natomiast fragmenty charakteryzujące się podwyższonym zagęszczeniem widoczne są jako ciemniejsze.

  • oraz metodę pull-out.

Test pull-out jest diagnostyczną metodą destrukcyjną polegającą na wyrywaniu elementu osadzonego z podłoża z jednoczesnym szacowaniem siły potrzebnej do zniszczenia połącznia między osadzonym elementem a podłożem. Algorytm pomiarów z zastosowaniem tej metody opisany został m.in. w [9].

Stanowisko badawcze

Badania przeprowadzono na próbkach wykonanych poprzez osadzenie prętów stalowych w blokach wapienno-piaskowych drążonych pionowo klasy 20, umożliwiających wykonanie przegród pionowych o odporności ogniowej REI240/EI240, przy zachowaniu izolacyjności akustycznej RA1 = 54 dB, RA2 = 51 dB, RW = 56 dB.

  • Zastosowane bloki miały wymiary 240×333×199 mm i posiadały 2 pionowe otwory przelotowe o średnicy 40 mm, rozmieszczone w odległości 80 mm (krawędź otworu) od zewnętrznej płaszczyzny poprzecznej bloczka.
  • Podczas badań wykorzystano bloki należące (zgodnie z wymaganiami normy [10]) do grupy 1 i kategorii I elementów.
  • Użyto prętów stalowych M10 ze stali węglowej S235JR długości 150 mm, przy czym fragmenty długości 120 mm zostały wprowadzone w podłoże.
  • Do osadzenia prętów zastosowano dwuskładnikową żywicę poliestrową do podłoży murowanych.
  • Dla właściwego (równomiernego) rozprowadzenia żywicy w wykonanych otworach zastosowano tuleje siatkowe 15×125 mm.
  • W celu przeprowadzenia doświadczeń wybrane zostały 3 przekroje:
    - w części pełnościennej (FOT. 1) (patrz: zdjęcie główne po lewej),
    - w środku otworu pionowego (FOT. 2) (patrz: zdjęcie główne - w środku)
    - na krawędzi otworu pionowego (FOT. 3) (patrz: zdjęcie główne - po prawej).
  • Dla potrzeb badań rentgenowskich po osadzeniu prętów stalowych z bloków wapienno-piaskowych wycięto próbki o wymiarach 240×120×199 mm. Przygotowane (docięte) próbki miały jednakowe wymiary dla wszystkich przypadków zakotwienia prętów stalowych. Dla każdego z przypadków lokalizacji prętów stalowych przygotowano 1 próbkę, całkowita liczba przygotowanych próbek wynosiła 3.
  • Dla potrzeb testów ­pull-out przygotowano po 4 próbki dla każdego przypadku osadzenia trzpienia stalowego. Całkowita liczba przygotowanych do badań pull-out próbek wynosiła 12. W trakcie przeprowadzonych badań zastosowano medyczny aparat rentgenowski (FOT. 4-6).
    Podczas doboru parametrów urządzenia pomiarowego uwzględniono zalecenia oraz wyniki doświadczeń zamieszczone w [4, 11-12].
  • Podczas testów pull-out zastosowano urządzenie umożliwiające wytworzenie siły wyrywającej do 145 Kn.
  • Otwory do osadzenia kotew wykonano w pozycji wertykalnej (pionowej), natomiast ich oczyszczenie poprzez przedmuchanie i odkurzenie oraz samo osadzenie trzpieni stalowych wykonano w pozycji horyzontalnej (poziomej), tak aby w sposób jak najbardziej wiarygodny odzwierciedlić rzeczywiste warunki osadzania kotew chemicznych (wklejanych). Doświadczenia wykonano jedynie dla przypadku osadzenia pojedynczej kotwy, nie przebadano nośności kotew w grupie.

    Otwory do osadzenia tulei siatkowych wykonano wiertłem o średnicy 16 mm, a ich głębokość w przypadku podłoża pełnościennego wynosiła 130 mm. Umożliwiło to wykonanie kotwienia na głębokość 125 mm, co było równe, zgodnie z zaleceniami producenta żywicy, głębokości kotwienia maksymalnego hnom, max (heff max). Dla zastosowanych kotew standardowa głębokość kotwienia wynosiła hnom, stand (heff, min) = 85 mm.
    W przypadku otworów wykonywanych w osi symetrii oraz na krawędzi otworów pionowych grubość ściany bloku wapienno-piaskowego wynosiła 100 mm.
FOT. 4-6. Stanowiska badawcze: medyczny aparat rentgenowski - urządzenie nadawcze z lampą rentgenowską (4), odbiornik (5), aparat pull-out (6); fot.: archiwum autora

FOT. 4-6. Stanowiska badawcze: medyczny aparat rentgenowski - urządzenie nadawcze z lampą rentgenowską (4), odbiornik (5), aparat pull-out (6); fot.: archiwum autora

Wyniki badań

Badania doświadczalne z zastosowaniem promieniowania rentgenowskiego przeprowadzono dla przypadku ekspozycji horyzontalnej oraz wertykalnej (FOT. 7-12). Wyniki pokazały zespolenie między trzpieniami stalowymi a żywicą, jak również między żywicą a podłożem.

Szczegółowy opis wyników badań z zastosowaniem promieniowania rentgenowskiego zamieszczono w [5].

W przypadku doświadczeń z prętami osadzonymi w części pełnościennej uśredniona wartość siły wyrywającej będąca średnim obciążeniem niszczącym FRu, m wynosiła 3,60 kN, przy czym największa siła wynosiła 3,80 kN, a najmniejsza 3,40 kN (TABELA).

TABELA. Zestawienie wyników badań kotew chemicznych (wklejanych)

TABELA. Zestawienie wyników badań kotew chemicznych (wklejanych)

Podczas doświadczeń z prętami osadzonymi w środku otworu pionowego nastąpił zdecydowany wzrost siły niszczącej, którego uśredniona wartość wynosiła 13,60 kN, najmniejsza siła niszcząca wynosiła 12,90 kN, a największa 14,20 kN.

W przypadku doświadczeń z prętami osadzonymi na krawędzi otworu pionowego charakteryzowały się one dużym rozrzutem - ich uśredniona wartość wynosiła 10,15 kN, przy czym najmniejsza siła niszcząca wynosiła 6,65 kN, a największa 13,65 kN.

 

FOT. 7-12. Radiogramy pionowe i poziome zakotwienia pręta stalowego w drążonym bloku wapienno-piaskowym: w części pełnościennej, w środku otworu pionowego, na krawędzi otworu pionowego, uzyskane na podstawie pomiarów przy użyciu aparatu rentgenowskiego; fot.: archiwum autora

FOT. 7-12. Radiogramy pionowe i poziome zakotwienia pręta stalowego w drążonym bloku wapienno-piaskowym: w części pełnościennej, w środku otworu pionowego, na krawędzi otworu pionowego, uzyskane na podstawie pomiarów przy użyciu aparatu rentgenowskiego; fot.: archiwum autora

Analiza wyników badań

Na FOT. 13-20 przedstawiono wyniki badań.

Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń stwierdzono, że podczas doświadczeń wystąpiły 2 mechanizmy zniszczenia zakotwienia prętów stalowych:

  • mechanizm (1) - zniszczenie połącznia w miejscu styku trzpienia z żywicą (tzw. wysunięcie pręta),
  • mechanizm (2) - zniszczenie połączenia w miejscu styku żywicy z podłożem (tzw. wyrwanie pręta).

Katalog techniczny producenta żywicy zastosowanej podczas doświadczeń zawierał wyniki nośności prętów stalowych zakotwionych w elementach wapienno-piaskowych tylko dla przypadku zakotwienia prętów w blokach o wymiarach 240×238×238 mm, które posiadają centralnie rozmieszczony 1 pionowy otwór przelotowy o średnicy 40 mm.

Brak było jakiejkolwiek informacji na temat wpływu otworowania rozumianego jako drążenie pionowe na nośność kotew chemicznych (wklejanych). Dla tego wyrobu wartość średniego obciążenia niszczącego FRu, m wynosiła 5,11 kN i była najwyższą wartością spośród zamieszczonych w katalogu technicznym.

W przypadku pręta stalowego osadzonego w części pełnościennej bloku wapienno-piaskowego zniszczenie nastąpiło dla FRu, m = 3,60 kN (TABELA). Dla tego przypadku osadzenia prętów we wszystkich przebadanych próbkach zniszczenie nastąpiło według mechanizmu (2) - poprzez wyrwanie pręta, wokół którego wyklinował się stożek odłamu silikatu.

Pochylenie pobocznicy stożka wynosiło ~40°. Zniszczenie połączenia żywica–podłoże miało charakter sygnalizowany - widoczne było sukcesywne wypiętrzanie się stożka podczas wyrywania.

Dla przypadku osadzenia pręta stalowego w osi otworu przelotowego pojawił się (1) mechanizm zniszczenia poprzez wysunięcie pręta. Podobnie jak w przypadku mechanizmu (2), również w tym przypadku zniszczenie miało charakter sygnalizowany.

FOT. 13-20. Wyniki badań zakotwienia pręta stalowego w drążonym bloku wapienno-piaskowym: w części pełnościennej (13-14), w środku otworu pionowego (15-16), na krawędzi otworu pionowego (17-20); fot.: archiwum autora

FOT. 13-20. Wyniki badań zakotwienia pręta stalowego w drążonym bloku wapienno-piaskowym: w części pełnościennej (13-14), w środku otworu pionowego (15-16), na krawędzi otworu pionowego (17-20); fot.: archiwum autora

Zniszczenie połącznia trzpień–żywica było jednakowe (równomierne) wzdłuż całej długości wyciągniętego pręta stalowego.

W przypadku zniszczenia poprzez wysunięcie pręta zniszczenie nastąpiło dla FRu, m = 13,75 kN. Przyczyną tak znaczącego wzrostu nośności było wytworzenie się bryły żywicy wzdłuż pionowego drążenia, które po zastygnięciu stanowiło dodatkowe zakotwienie dla pręta stalowego, uniemożliwiające wyrwanie elementu stalowego z bloku silikatowego.

Dla przypadku osadzenia pręta stalowego na krawędzi otworu przelotowego pojawił się zarówno (2), jak też (1) mechanizm zniszczenia. W przypadku zniszczenia poprzez wysunięcie pręta (1) nastąpiło ono dla FRu, m = 13,65 kN.

Prawdopodobną przyczyną wzrostu nośności jest wytworzenie się niesymetrycznej bryły żywicy wzdłuż pionowego drążenia, która po zastygnięciu uniemożliwiała wyrwanie się elementu stalowego z bloku silikatowego. W przypadku zniszczenia według mechanizmu (2) poprzez wyrwanie pręta nastąpiło ono dla FRu, m = 6,65 kN.

Należy zauważyć, że siły wyrywające dla mechanizmu (2) były ~85% większe od wartości sił uzyskanych przy osadzeniu prętów stalowych w części pełnościennej pustaków.

Jednocześnie pochylenie pobocznicy stożka było mniejsze i wynosiło ~55°, co wyraźnie wskazywało na tendencje do zniszczenia według mechanizmu (1) w przypadku kotwienia w strefach przy pionowych otworach drążonych, gdzie część siły wyrywającej przejmuje bryła żywicy tworząca się w pionowym kanale.

Siły wyrywające dla występującego w tej lokalizacji prętów mechanizmu (1) były nieznacznie niższe od sił dla przypadku osiowego zakotwienia pręta stalowego w otworze pionowym. Powyższe wyniki potwierdzają tezę, że poprawnie ukształtowana żywica w pionowym kanale zwiększa nośność zakotwienia ze względu na wytworzenie się dodatkowej bryły kotwiącej działającej jak zawłoka.

Skuteczność montażu kotew chemicznych - wnioski

Metoda promieniowania rentgenowskiego umożliwia oszacowanie poprawności montażu kotew chemicznych (wklejanych) w blokach wapienno-piaskowych. Możliwa jest jednak do stosowania wyłącznie w skali laboratoryjnej, ze względu na brak możliwości wygenerowania wiązki promieniowania rentgenowskiego w kierunku prostopadłym do osadzonych kotew, zamontowanych w elementach konstrukcyjnych w skali naturalnej.

Montaż kotew chemicznych (wklejanych) w kierunku prostopadłym do drążonych pionowo kanałów nie powoduje negatywnego spadku ich nośności. Kotwy zakończone poprawnie uformowaną bryłą żywicy, przyległą do ścian wewnętrznych kanałów pionowych, charakteryzują się zwiększoną nośnością ze względu na fakt, że żywica stanowi dodatkowe zakotwienie oraz działa jak zawłoka przytrzymująca pręt stalowy.

Literatura

  1. A.R. Potter i in., "X-ray images of defect formation in porcelain ceramics during drying", "NDT&E", nr 36/2001, s.77–83.
  2. M. Kuroda, S. Yamanaka, Y. Isobe, "Detection of plastic deformation and estimation of maximum value of residual stress in low carbon steel by X-ray stress analysis using statistical techniques", "NDT&E", nr 36/2001, s.77–83.
  3. L. Kukiełka, "Podstawy badań inżynierskich", PWN, Warszawa 1997.
  4. M. Niedostatkiewicz, "Badania deformacji w materiałach sypkich podczas dynamicznego przepływu w silosach", Monografia. Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 145, s. 1-371, Gdańsk 2014.
  5. M. Niedostatkiewicz, J. Haras, "Zastosowanie promieniowanie rentgenowskiego w diagnostyce montażu kotew wklejanych", "Materiały Budowlane", 12/2015, s. 39-42.
  6. M. Substyk, "Utrzymanie i kontrola okresowa obiektów budowlanych", Wydawnictwo ODDK, Warszawa 2012.
  7. G.-R. Tillack, C. Nockemann, C. Bellon, "X-ray modeling for industrial applications", "NDT&E", 33/2000, s. 481-488.
  8. E. Badel, P. Perre, "Using a digital X-ray imaging device to measure the swelling coefficients of a group of wood cells", "NDT&E", nr 34/2001, s. 345-353.
  9. PN-EN 12504-3:2006, "Badania betonu w konstrukcjach. Część 3: Oznaczanie siły wyrywającej".
  10. PN-EN 771-2:2011, "Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 2: Elementy murowe silikatowe".
  11. N. Rahmanian, M. Ghadiri, X. Jia, F. Stepanek, "Characterisation of granule structure and strength made in a high shear granulator", "Powder Technology", nr 192/2009, s. 184-194.
  12. R. Caulkin i in., "Simulations of structures in packed columns and validation by X-ray tomography", "Ind. Eng. Chem. Res.", nr 48/2009, s. 202-213.
  13. Katalog techniczny Koelner. Edycja 10

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.