Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne rozwiązania elewacyjne

Modern façade solutions

Zróżnicowane rozwiązania ogniw PV na elewacjach budynków
Fot. [2-6]

Zróżnicowane rozwiązania ogniw PV na elewacjach budynków


Fot. [2-6]

Tradycyjna forma elewacji wynika z konstrukcji budynku (np. murowej, drewnianej, drewniano-murowe, kamiennej) i jest jej elementem. Może występować także w postaci licowanej współczesną wyprawą tynkarską czy okładziną (ceramiczną, drewnianą, kamienną, stalową, z tworzyw sztucznych), nierzadko z bogatymi detalami architektonicznymi, charakterystycznymi dla okresu powstania budynku, zmodyfikowanymi lub dodanymi obecnie. Do tej grupy można zaliczyć także współczesne rozwiązania ścian żelbetowych z surowymi elewacjami z betonu architektonicznego.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

 

O czym przeczytasz w artykule?

Abstrakt

  • Elewacje fotowoltaiczne PV
  • Elewacje szklane
  • Elewacje zielone i pozostałe rozewiązania

W artykule autorzy zaprezentowali najbardziej innowacyjne i oryginalne rodzaje fasad: fotowoltaiczne, szklane, zielone i multimedialne. Omówili sposoby ich mocowania. Wymienili zalety ich zastosowania.

Modern façade solutions

In the article, the authors describe the most innovative and original types of façades: photovoltaic, glass, green and multimedia. The modes of their fixing are described, and the advantages from their use listed.

Na aktualny podział elewacji wpływają m.in. coraz nowsze rozwiązania technologiczne. Współcześnie można wyróżnić elewacje (fasady):

  • tradycyjne (także z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań materiałowych
  • wentylowane,
  • szklane,
  • fotowoltaiczne,
  • zielone,
  • multimedialne czy dynamiczne (z ruchomymi elementami, lub zmieniające kształt bryły i wyraz architektoniczny).

Elewacje fotowoltaiczne PV

Obok podstawowych zadań stawianych przed ścianami zewnętrznymi, takimi jak bezpieczeństwo konstrukcji, ochrona przeciwpożarowa, cieplna i akustyczna, odpowiednie rozwiązania techniczne umożliwiają także pozyskiwanie energii elektrycznej. Takimi rozwiązaniami są elewacje fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaics), których trwałe zintegrowanie z powłoką fasady określa się w skrócie jako BiPV (ang. Building Integrated Photovoltaics).

Najważniejszą składową technologii BiPV są moduły fotowoltaiczne, najczęściej łączone w złożone struktury. Fasadowe systemy fotowoltaiczne składają się z hermetycznych paneli z ogniwami PV wraz z pozostałymi elementami uzupełniającymi. Zaliczamy do nich m.in. skrzynki przyłączowe, okablowanie stałoprądowe, inwertery, regulatory napięcia, falowniki bądź akumulatory [1]. W tego typu rozwiązaniach stosowane są moduły o zróżnicowanych wielkościach, barwach i układach geometrycznych. Ich rozwiązania i powiązanie z konstrukcją budynku może być wykonane w zróżnicowany sposób (FOT. 1-5).

W zależności od rodzaju zastosowanych rozwiązań elewacyjnych można wymienić zróżnicowane techniki integracji modułów fotowoltaicznych z fasadą. Pierwszą jest nałożenie ogniw PV. W tej sytuacji konieczne jest odpowiednie zamocowanie poszczególnych modułów do specjalnej konstrukcji wsporczej. Takie rozwiązanie nie jest korzystnym z punktu widzenia estetyki elewacji. Innym rozwiązaniem jest zastąpienie w istniejących remontowanych lub przebudowywanych budynkach elementów okładzinowych fasad (płyty HPL itp.) ogniwami PV. Z technicznego punktu, a także uwzględniając zróżnicowane wymagania wizualne i trwałościowe, rozwiązaniem jest bezpośrednia integracja ogniw PV z fasadą budynku.

Mocowanie elementów fotowoltaicznych może być realizowane w różny sposób. Jednym z częstszych rozwiązań jest ich stosowanie na konstrukcji wsporczej z wytworzeniem pustki powietrznej jako przestrzeni wentylowanej, minimalizującej możliwość powstawania kondensacji pary wodnej.

FOT. 1-5. Zróżnicowane rozwiązania ogniw PV na elewacjach budynków; fot.: [2-6]

FOT. 1-5. Zróżnicowane rozwiązania ogniw PV na elewacjach budynków; fot.: [2-6]

Zaletą zastosowania elementów fotowoltaicznych w rozwiązaniach fasad wentylowanych jest też obniżenie temperatury zastosowanych modułów, poprawiające ich wydajność, a także możliwość umiejscowienia okablowania i wyposażenia uzupełniającego w wolnej przestrzeni.

W przypadku stosowania konstrukcji słupowo-ryglowych (np. aluminiowych) elementy fotowoltaiczne stanowią wypełnienie szkieletu. W takim przypadku ogniwa PV są mocowane mechanicznie do profili nośnych, a także uszczelniane przy wykorzystaniu specjalnego szczeliwa silikonowego [1].

Innymi stosowanymi sposobami kotwienia są połączenia ogniw do konstrukcji ściennej za pomocą kotew lub konsol. Mogą się wówczas tworzyć się punktowe mostki termiczne, powstające poprzez przebicie warstwy ocieplenia elementem o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła. Najczęściej wykorzystywane rozwiązania w postaci kształtowników stalowych lub aluminiowych mogą mieć negatywny wpływ na stan ochrony cieplnej ścian zewnętrznych oraz możliwość kondensacji pary wodnej w przegrodzie.

RYS. 1-3. Konsola ciepła AGS typu HI+ (λ = 4,3 W/(m·K)) (1-2) wraz z rozkładem izoterm (3); rys.: [7]

RYS. 1-3. Konsola ciepła AGS typu HI+ (λ = 4,3 W/(m·K)) (1-2) wraz z rozkładem izoterm (3); rys.: [7]

W celu minimalizacji negatywnego wpływu punktowych mostków cieplnych można stosować konsole np. z dodatkowymi elementami rozdzielającymi konstrukcje, poprawiając ich negatywny wpływ w postaci punktowych mostków cieplnych. Należy pamiętać, iż zastosowanie tego typu rozwiązań obok zagadnień ochrony cieplnej powinno spełniać także wymagania ochrony przeciwpożarowej. Przykład opisywanego rozwiązania przedstawiono na RYS. 1-3 i RYS. 4.

Rozkład izoterm w przykładowej przegrodzie pozwala na ocenę jakości cieplnej zastosowanych rozwiązań projektowych [7]. Obok konieczności ograniczenia negatywnego wpływu mostków termicznych na stan ochrony cieplnej fasad fotowoltaicznych ważną kwestią jest izolacyjność cieplna stosowanych elementów pełnych PV. Materiały BiPV zapewniają nierzadko wartości współczynnika przenikania ciepła na poziomie zbliżonym do izolacyjności cieplnej konwencjonalnego podwójnego szklenia z warstwą niskoemisyjną, co jest szczególnie istotne w przypadku fasad z przestrzenią niewentylowaną lub słabo wentylowaną [1]. 

RYS. 4. Rozkład izoterm ściany z konsolą zimną aluminiową [λ = 200 W/(m·K)]; rys.: [7]

RYS. 4. Rozkład izoterm ściany z konsolą zimną aluminiową [λ = 200 W/(m·K)]; rys.: [7]

Elewacje szklane

Fasada szklana powinna spełniać wszystkie funkcje ściany zewnętrznej, nie stanowiąc jednakże konstrukcji nośnej budynku. Wśród elewacji szklanych wyróżnia się dwa zasadnicze typy: wykonane w systemie ramowym lub systemie bezramowym.

  • W systemie ramowym tafla szklana jest osadzana w profilach stalowych aluminiowych.
  • W systemach bezramowych przeszkleń strukturalnych tafla szklana jest mocowana punktowo do niezależnej konstrukcji nośnej [9].

Do najpopularniejszych rozwiązań elewacji szklanych należy fasada słupowo-ryglowa, która składa się z połączonych ze sobą w sposób trwały pionowych i poziomych elementów (słupów i rygli), zakotwionych bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku.

Fasady szklane możemy podzielić na fasady strukturalne i fasady półstrukturalne.

  • Fasada strukturalna jest rozwiązaniem, w którym wypełnienie jest zamocowane do ram aluminiowych za pomocą klejenia. Ramy mocowane są do konstrukcji fasady (słupów, rygli) za pomocą elementów niewidocznych od zewnątrz.
  • Fasada półstrukturalna (fasada semistrukturalna) jest rozwiązaniem, gdzie wypełnienie mocowane jest za pomocą niewidocznych od zewnątrz łapek mocujących. Od strony zewnętrznej widoczna jest jedynie fuga silikonowa.

Fasady szklane mogą być także mocowane do konstrukcji budynku punktowo. Rozwiązanie takie bazuje na pojedynczych uchwytach mocowanych do konstrukcji nośnej.

Rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne fasad są stosunkowo dobrze znane i szeroko stosowane przez architektów i projektantów konstrukcji. Nieco więcej problemów dostarcza strona "fizykalnych" rozwiązań fasad szklanych.

Jednymi z podstawowych parametrów charakteryzujących szklenie fasadowe są współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g [%], współczynnik przepuszczalności światła TL (lub LT) [%], a także współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2·K)].

Ze względu na zapewnienie odpowiednich wymagań mikroklimatu wnętrz (komfort cieplny latem) najistotniejszymi parametrami są dwa pierwsze ze wskazanych powyżej. Na ich wielkość wpływają rodzaj i charakterystyka zastosowanego przeszklenia. Współcześnie stosowane są różne sposoby ograniczające ilość promieniowania słonecznego do wnętrza budynku. Jednym z nich jest szklenie elektrochromatyczne, które "ciemnieje" przy zwiększonym nasłonecznieniu, mogąc ograniczać zużycie energii elektrycznej na klimatyzację w okresach letnich do 30% [10]. Szkło elektrochromatyczne wymaga użycia na powłoce tafli materiałów, które zmieniają swoje właściwości na skutek działania pola elektrycznego. To ich zdolność do pozyskiwania i oddawania jonów decyduje o przepuszczalności światła [10].

We wszystkich rodzajach budynków współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien oraz przegród szklanych i przezroczystych g liczony według wzoru:

gdzie:

gn - współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia,

ƒC - współczynnik redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne, w okresie letnim nie może być większy niż 0,35.

Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia gn należy przyjmować na podstawie deklaracji właściwości użytkowych okna. W przypadku braku danych wartość gn określa TABELA 1

TABELA 1. Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia [11]

TABELA 1. Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia [11]

Wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne ƒC określa TABELA 2.

TABELA 2. Wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne ƒC [11]

TABELA 2. Wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne ƒC [11]

W przypadku rozwiązań fasad, obejmujących swoją powierzchnią stosunkowo duży obszar przegród zewnętrznych powinny one charakteryzować się współczynnikami przenikania ciepła poniżej 0,9 W/(m2·K). Tego typu rozwiązania, w przypadku nieprawidłowego ich doboru bądź wykonania, mogą powodować duże straty ciepła przez przenikanie. Fasady o współczynniku przenikania ciepła nie przekraczającym 0,6 W/(m2·K) (współczynnik uwzględniający zarówno przeszklenia, jak i konstrukcję fasady szklanej) traktuje się jako rozwiązania energooszczędne.

Obok izolacyjności termicznej fasady szklanej należy także zapewnić odpowiednie rozwiązania i właściwy poziom wykonawstwa na styku połączeń konstrukcji i przeszklenia w miejscach szczególnych, np. w obrębie dachu lub tarasu. W takich przypadkach wymagane jest wykonanie szczegółowych obliczeń numerycznych, potwierdzających słuszność założonych rozwiązań projektowych w zakresie minimalizacji negatywnego oddziaływania mostków termicznych i powstawania kondensacji pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach przegród budowlanych i w ich wnętrzu.

Elewacje zielone

Zielone fasady powstały wskutek zastosowania nowych rozwiązań materiałowo-technologicznych w połączeniu z wymogami budownictwa ekologicznego. Ze względu na stosowanie zróżnicowanej roślinności nazywane są także "żywymi elewacjami".

Przyjęcie rozwiązań projektowych w postaci zielonych fasad ma wiele zalet. Rozwiązania fasad zielonych wpływają bowiem na poprawę warunków mikroklimatu zewnętrznego wskutek ograniczenia zanieczyszczeń powietrza i wody, a także zmniejszenia różnicy temperatury pomiędzy temperaturą powierzchni ściany zewnętrznej a temperaturą powietrza. Ma to związek m.in. z ograniczeniem promieniowania cieplnego ściany.

Zastosowanie warstwy roślinności na elewacji budynku może powodować korzystne zmiany w ochronie akustycznej budynków. Rozwiązania te mają dodatkowo korzystny wpływ na izolacyjność cieplną ścian zewnętrznych, zarówno w odniesieniu do zagadnień ochrony cieplnej zimą (ograniczenie strat ciepła), jak i ochrony cieplnej latem (ograniczenie efektu przegrzewania pomieszczeń).

Na podstawie badań zróżnicowanych zespołów naukowych, opisanych przez [12], można stwierdzić, że zastosowanie zielonych fasad powoduje:

  • obniżenie temperatury fasady latem wskutek zacienienia o maks. 30°C,
  • obniżenie temperatury fasady latem wskutek parowania wody od 2 do 10°C,
  • obniżenie temperatury powietrza zewnętrznego w obrębie roślinności o 0,8-1,3°C,
  • wzrost temperatury powierzchni ściany zimą za roślinnością o 3-7°C,
  • minimalizacja naprężeń termicznych elewacji wskutek ograniczenia temperatury jej powierzchni,
  • zmniejszenie zużycia energii pierwotnej wskutek ograniczenia energii chłodu latem,
  • produkcja tlenu w ilości do 1,7 kg·O2/m2·a,
  • związanie i filtracja zanieczyszczeń powietrza w ilości 2,3 kg·CO2/m2·a dla roślinności o szerokości 20 cm.

Istnieją zróżnicowane koncepcje umożliwiające realizację fasad zielonych. Jedną z nich jest koncepcja "żywej ściany". Rozwiązanie to polega na zamocowaniu do ściany zewnętrznej stelażu, do którego przytwierdza się materiał, w którym ukorzenia się roślinność. Jest ona podlewana przy wykorzystaniu systemów nawadniających. Występują dwie podstawowe metody tworzenia żywych fasad.

  • Pierwsza wykorzystuje trzywarstwowy system, na który składają się kolejno: warstwa PVC, warstwa filcu i metalowa konstrukcja. Woda wzbogacona o substancje odżywcze jest przepuszczana przez całą wysokość ściany, a jej nadwyżka zbierana jest na samym dole i specjalnym systemem transportowana jest z powrotem na górę ściany.
  • Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kasetonów wykonanych z odpornego na erozję metalu lub z tworzywa sztucznego [13].

Fasady zielone mogą zostać wykonane w oparciu o zróżnicowane warianty rozwiązań (FOT. 8-10). Najprostszą konstrukcję stanowią stalowe linki mocowane do elewacji za pomocą specjalnych kotew. Inną możliwością jest umieszczenie roślinności na elewacjach skonstruowanych na zasadzie rusztu metalowego.

FOT. 8-10. Zróżnicowane rozwiązania fasad zielonych; fot. [13], [15]

FOT. 8-10. Zróżnicowane rozwiązania fasad zielonych; fot. [13], [15]

Inny podział systemów budowy pionowych ogrodów, uwzględniający sposób sadzenia roślin uwzględnia: system filcowy, system modułowy (panelowy) i system kontenerowy [14].

  • System filcowy wykorzystuje zdolność mat zbudowanych ze splecionych ze sobą włókien syntetycznych do akumulacji wody. Maty te są połączone wzajemnie tworząc kieszenie, w których sadzone są rośliny.
  • W przypadku systemów modułowych należy wykonać konstrukcję nośną, do której mocowane są panele z filcem, a elewacja zabezpieczana jest izolacją przeciwwodną o właściwościach przeciwkorzennych.
  • Systemy kontenerowe zwane są także systemami hybrydowymi. Rozwiązanie to wymaga stosunkowo wytrzymałych konstrukcji. System jest rozwiązaniem kaskadowym i polega na umieszczeniu pojemników z roślinnością na poszczególnych kondygnacjach. Istotną kwestią z punktu widzenia utrzymania roślinności jest system nawadniający. Prawidłowo wykonany, z systemem rur doprowadzających wodę, minimalizuje możliwość wbijania się korzeni w konstrukcję ściany.

Pozostałe rozwiązania

Jednym z ciekawych rozwiązań fasad są elewacje multimedialne. Powstają one z wykorzystaniem siatek metalowych z wbudowanymi diodami LED, zawieszanych w postaci kurtyny na elewacji budynku. Dzięki nim możliwe jest przekazywanie informacji graficznej w formie napisów, znaków lub obrazów, ruchomych lub nieruchomych, w pełnej palecie barw. Jakość wyświetlanego obrazu zależy od pionowego rozstawu siatek i poziomego odstępu pomiędzy poszczególnymi diodami [9]. Instalowane systemy pozwalają na dynamiczne sterowanie podświetleniem. Stosowane są ochrony i zabezpieczenia przed niską i wysoką temperaturą. Zamocowane na Stadionie Narodowym oprawy LED przeznaczone są do pracy w zakresie od –20°C do +40°C. W momencie wystąpienia temperatury krytycznej system wyłącza oświetlenie, które zostaje przywrócone ponownie po jej ustąpieniu. Możliwe także jest także programowanie scenariuszy świetlnych [16].

Jednym z największych ekranów LED w Polsce jest fasada Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W tym wypadku punkty świetlne LED umieszczone są na stalowych linkach, za mleczną fasadą, przekrywającą właściwą elewację.

Fasady multimedialne mogą być zintegrowane z systemami wytwarzającymi energię. Przykładem takiego obiektu jest budynek Greenpix w Pekinie (FOT. 11), gdzie frontową elewację wyposażono w instalację medialną LED i zintegrowane wielowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne, połączone warstwowo ze szkłem (tzw. ogniwa BIPV).

FOT. 11. Fasada multimedialna Greenpix w Pekinie; fot. [17]

FOT. 11. Fasada multimedialna Greenpix w Pekinie; fot. [17]

Umożliwia to pozyskanie energii w ciągu dnia na pokrycie zapotrzebowania fasady medialnej nocą. Kwadratowe płyty elewacyjne mają dodatkowo nadruk w formie małych kwadratów z kilkoma rodzajami modułów graficznych [17].

Innym rozwiązaniem są elewacje dynamiczne. Od dawna mobilność fasad wyznaczały takie elementy jak markizy, okiennice i żaluzje. Dzisiejsze technologie umożliwiają projektowanie i realizację całkowicie zmieniających się elewacji. Najpopularniejsze na tym polu są ruchome fasady, które reagują na zmieniające się pory dnia, temperaturę i nasłonecznienie.

Jednym z pierwszych budynków, w którym zastosowano fasady reagujące na zewnętrzne środowisko, jest gmach Instytut Świata Arabskiego w Paryżu, gdzie na południowej fasadzie obiektu zastosowany został system zacieniający. Za szkłem ustawiono kwadratowe pola stalowych soczewek, zamykające się przy dużym nasłonecznieniu.

Systemy osłon mogą jednak przyjmować różne formy, od klasycznych lamelowanych żaluzji, poruszających się wokół własnej osi, przez zwijane rolety do bardzo skomplikowanych geometrycznie wielopłaszczyznowych systemów, które składają się lub rozkładają, reagując na zmiany oświetlenia. Przykładem są mobilne wieże w Abu Zabi, wyposażone w ruchomą powłokę, złożoną z przestrzennych elementów (trójkątów). Powłoka (ekran) działa jako ściana osłonowa, zamocowana na niezależnej ramie oddalonej dwa metry od budynku. Każdy trójkąt pokryty jest powłoką z włókna szklanego i zaprogramowany do reagowania na ruch słońca w taki sposób, aby zmniejszać intensywność ciepła i blask. Osłona w całości zamyka się w godzinach wieczornych [18].

Literatura

  1. www.muratorplus.pl/technika/fasady/fotowoltaika-nowy-element­‑projektowania-fasad-aa-rnBF-NQ3e-GqTj.html
  2. www.pvdatabase.org
  3. www.mark-magazine.com
  4. www.baunetzwissen.de
  5. www.ligocka103.pl
  6. www.geb-info.de
  7. www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/28214/moduly-pv-na­‑elewacjach-budynkow-analiza-rozwiazan-dostepnych-na-rynku
  8. www: planungshilfen und details stoventec artline-photovoltaik­‑fassadensysteme
  9. J. Adamowski, "Nowoczesne elewacje budynków projektowane zgodnie z zasadami inżynierii fasad", "Materiały budowlane" 9/2012, s. 2-6.
  10. T. Malkowski, "Skóra która żyje. Warsztat architekta", "Fasady", wyd. Murator, 2018.
  11. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (DzU Nr 75, poz. 690) wraz z późniejszymi zmianami.
  12. J. Dettmar, N. Pfoser, M. Sieber, Gutachten fassadenbegrünung gutachten über quartiersorientierte unterstützungsansätze von fassadenbegrünungen für das Ministerium für Klimaschutz, Umwelt, Landwirtschaft, Natur- und Verbraucherschutz (MKUNLV) NRW tu Darmstadt, Darmstadt 2016.
  13. www.architekturakrajobrazu.info
  14. www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,green_walls czyli_zielone_sciany_jako_ekologiczne_przegrody_budowlane-cz_I, 6612
  15. www.vertuss.com
  16. "Multimedialne fasady z oświetleniem LED", artykuł sponsorowany firmy OSRAM,
  17. "Materiały Budowlane" 9/2012, str. 8-9.
  18. K. Szmuryło, "Fasada inspirowana technologiami", "Świat szkła" 4/2015.
  19. www.infoarchitekta.pl/artykuly:4-projekty:5730-czule-wieze-al-bahar.html.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Ochroń się przed hałasem! »

Ochroń się przed hałasem! » Ochroń się przed hałasem! »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Systemowe docieplanie fasad »

Systemowe docieplanie fasad » Systemowe docieplanie fasad »

Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji »

Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji » Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.