Poznaj najczęściej występujące rodzaje systemów stropowych
Fot. T. Rybarczyk
W budownictwie ogólnym stosowanych jest wiele systemów stropowych. Najbardziej popularne są stropy gęstożebrowe (np. Teriva), żelbetowe wylewane na mokro, a także stropy półprefabrykowane (np. z płyt stropowych typu filigran lub 2K) lub prefabrykowane (np. z płyt kanałowych, płyt żerańskich).
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Istotnym elementem w konstrukcji budynku jest m.in. właściwe wykonanie oparcia stropu i odpowiednie ukształtowanie połączenia stropu z podporami, którymi najczęściej są ściany. W niniejszym artykule przedstawiono rozwiązania tych newralgicznych miejsc.
Oparcie stropu - istotny detal
Według postanowień zawartych w rozdziale 8.5.1. "Połączenia ścian ze stropami i dachami" normy PN-EN 1996-1-1 (Eurokod 6 "Projektowanie konstrukcji murowych - Część 1-1: Reguły ogólne dla zbrojonych i niezbrojonych konstrukcji murowych"), jeśli strop opiera się na ścianie, to należy zapewnić odpowiednią długość przekazywania obciążenia, z uwagi na wymagania nośności na obciążenia pionowe i nośności na ścinanie, z uwzględnieniem tolerancji produkcji i montażu elementów.
Innymi słowy oznacza to, że miejsca połączenia stropu ze ścianami należy odpowiednio zaprojektować i prawidłowo wykonać, w zależności od rodzaju stropu i jego specyfikacji produkcji i montażu. Należy przy tym zapewnić odpowiednią długość oparcia stropu oraz ukształtować wieniec żelbetowy w obszarze styku stropu ze ścianami.
Rys. 1. Oparcie stropu Teriva na ścianach zewnętrznych z ociepleniem; rys.: Solbet
Rys. 2. Oparcie stropu filigran na ścianach zewnętrznych z ociepleniem; rys.: Solbet
Rys. 3. Oparcie stropu z płyt kanałowych na ścianach zewnętrznych z ociepleniem; rys.: Solbet
Rys. 4. Oparcie stropu na belkach drewnianych na ścianach zewnętrznych z ociepleniem; rys.: Solbet
Rys. 5. Balkon wystawiony ze stropu Teriva równolegle do belek z wykonaniem docieplenia po wylaniu płyty – wariant dla ściany z ociepleniem; rys.: Solbet
Rys. 6. Połączenie płyty balkonowej ze stropem żelbetowym za pomocą zbrojonego łącznika termoizolacyjnego w ścianie z ociepleniem; rys.: Solbet
Właściwa długość oparcia stropu ze względów konstrukcyjnych
Minimalna długość oparcia stropu uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju stropu, ale również od rodzaju podpór (na jakiego typu elementach układa się stropy), rozpiętości stropu, obciążenia stropu i reakcji występujących w miejscu podparcia stropu. Producenci stropów definiują te wymagania konstrukcyjne, upraszczając je w taki sposób, by były łatwe do zinterpretowania (nie różnicują i nie wariantują długości oparcia). Zazwyczaj podają minimalną długość oparcia, niezależnie od rozpiętości, obciążenia oraz rodzaju elementu, na którym strop ma spoczywać.
Należy też przy tym zaznaczyć, że długość oparcia dla niektórych stropów (w szczególności żelbetowych półprefabrykowanych, np. typu filigran) jest uzależniona od ukształtowania oparcia po osiągnięciu pełnej wytrzymałości betonu i usunięciu podpór montażowych. Strefa podporowa może być ukształtowana poprzez warstwę nadbetonu, tak jak to jest np. w przypadku zastosowania stropu typu filigran. Płyty filigranowe w trakcie montażu mogą być zamontowane „na styk” z krawędzią muru i dopiero po ułożeniu zbrojenia na płycie i wylaniu warstwy nadbetonu zostaje skonstruowana strefa przypodporowa.
Wpływ rodzaju podpory na długość oparcia
Przy przyjmowaniu długości oparcia stropu należy wziąć pod uwagę rodzaj podpory, na którym on będzie opierany. Długość oparcia determinowana przez podporę zależy przede wszystkim od cech materiału, z którego jest ona wykonana. Przy oparciu na elementach, które nie powodują zagrożenia, np. ukruszenia się krawędzi podpór, przyjmuje się mniejszą długość oparcia. Ustawienie stropu na belce stalowej, żelbetowej lub drewnianej wymaga mniejszej długości oparcia niż na murze, w którym zachodzi np. większe prawdopodobieństwo ukruszenia się krawędzi elementów murowych.
Minimalne długości oparcia stropów w zależności od rodzaju podpór:
na murze - min. 75 mm,
na belce żelbetowej - min. 50 mm,
na belce stalowej - min. 50 mm,
na belce drewnianej - min. 50 mm.
Długość oparcia powinna też uwzględniać tolerancje wymiarowe elementów stropowych oraz dopuszczalne odchyłki wymiarowe wykonania konstrukcji, na której stropy będą opierane.
Rozpiętość stropu a długość oparcia
Rozpiętość stropu ma wpływ m.in. na jego podatność na ugięcia. Dłuższe stropy uginają się zazwyczaj bardziej niż stropy o mniejszych rozpiętościach. Wynika to ze sztywności, dlatego dopuszczalna strzałka ugięcia jest uzależniona od rozpiętości. Większe dopuszczalne ugięcie stropu powoduje, że na podporze ma on większy obrót niż sztywniejszy strop o mniejszym ugięciu. To z kolei ma wpływ na możliwość powstania uszkodzeń podpory (ukruszenia krawędzi). Stąd zalecana długość oparcia, w zależności od rozpiętości stropu:
warunek: lo > l/80
gdzie:
lo - długość oparcia,
l - rozpiętość stropu w świetle podpór.
Ugięcie stropu na podporze można też ograniczyć, stosując tzw. zbrojenie obwodowe, które powoduje, że strop w jakimś stopniu można uznać za utwierdzony na podporze. Tego typu zabiegi stosowane są np. w Niemczech, gdzie częściowe zamocowanie stropu ułatwia wykonanie stropu. Ma to znaczenie przy montażu stropu gęstożebrowego. Wykonanie zbrojenia obwodowego w stropie gęstożebrowym prowadzi do tego, że nie jest potrzebna poduszka betonowa pod ustawione na niej belki stropowe.
Długość podparcia ze względu na docisk
Pomimo ogólnych zaleceń wynikających z zaleceń konstrukcyjnych to przytoczona wcześniej norma PN-EN 1996 1-1 zawiera zapis, że minimalna długość oparcia stropów (lub dachów) na ścianach powinna być zgodna z długością wymaganą obliczeniowo. Stąd też tego typu rozwiązania powinny być przeanalizowane projektowo.
Belki stropu gęstożebrowego oparte na podciągach oddzielonych dylatacją; fot.: T. Rybarczyk
Najczęściej sprawdza się ścianę na docisk. Poza tym w tej samej normie jest wskazówka, że siła skupiona powinna być przeniesiona na ścianę, na minimalną długość 90 mm lub na odcinku wynikającym z warunku nośności ściany na docisk, liczony zgodnie z punktem 6.1.3. normy PN-EN 1996-1-1. Zatem warunki przejęcia reakcji przez podpory powinny być sprawdzone przez projektanta.
Wieniec - istotny element oparcia stropu
Oprócz właściwego oparcia stropów należy również zadbać o właściwe ukształtowanie strefy przypodporowej. W przypadku oparcia jest to wieniec, który występuje w poziomie każdego stropu lub bezpośrednio pod nim. Zgodnie z pkt. 8.5.1.4 normy PN-EN 1996-1-1 wieńce powinny przenosić obliczeniową siłę rozciągającą równą 45 kN. We wcześniejszych wydaniach normy murowej był też zapis, że wieniec powinien mieć przekrój żelbetowy minimum 0,025 m2. Są to zatem konkretne i wystarczające wskazówki, jak należy taki wieniec zaprojektować.
Sposób rozwiązania wieńca zależy również od zastosowanego typu stropu - można go wykonać na kilka różnych sposobów.
Oparcie stropu - prawidłowe pod względem fizyki budowli
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane podparcie stropu wiąże się również z poprawnym rozwiązaniem wieńca pod względem zachowania izolacyjności termicznej. Wieńce, z uwagi na to, że są elementami żelbetowymi, są najsłabszymi miejscami pod względem izolacyjności cieplnej w ścianie. Oznacza to, że należy zadbać o to, by ściany w obszarze wieńców nie tworzyły mostków termicznych. Stąd w ścianach jednowarstwowych obudowy wieńca są zaizolowane termoizolacją i zabudowane płytkami (w przypadku ścian z betonu komórkowego). W przypadku ścian z ociepleniem całe powierzchnie ścian są ocieplone, więc nie ma konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów polegających na ociepleniu wieńców żelbetowych.
Strop gęstożebrowy oparty na poduszce żelbetowej; fot.: T. Rybarczyk
Strop gęstożebrowy oparty na wieńcu opuszczonym, wykonanym w kształtkach wieńcowych; fot.: T. Rybarczyk
Strop z płyt kanałowych montowany na poduszce żelbetowej; fot.: T. Rybarczyk
Strop z płyt kanałowych oparty na poduszce żelbetowej; fot.: T. Rybarczyk
Przy oparciu stropów bardzo ważnym elementem jest prawidłowe wykonanie połączenia pomiędzy stropem wewnętrznym a częścią wystającą poza obrys budynku, czyli balkonem. Jest to istotne ze względu na konstrukcję oraz ze względu na fizykę budowli.
Konstrukcyjne połączenie płyt balkonowych zapewnia się najczęściej za pomocą zbrojenia górnego. Przy tego typu rozwiązaniu żelbetowy wieniec występujący na styku wewnętrzne budynku, strop - płyta balkonowa to miejsce, które należy zabezpieczyć przed przemarzaniem. Jeśli stosuje się specjalne konstrukcyjne wkładki - tzw. konsole, to zapewniają one zamocowanie konstrukcyjne balkonu i zabezpieczają one przed powstaniem mostka termicznego. Jeśli takich systemowych rozwiązań się nie stosuje, to należy balkon od góry, dołu i po bokach zabezpieczyć za pomocą termoizolacji. Jeśli się tego nie zrobi na odpowiedniej szerokości, to balkon będzie mostkiem termicznym.
Jak widać rozwiązanie oparcia stropów to ważny element w budynku, który powinien być prawidłowo rozwiązany zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i pod względem fizyki budowli. Rozwiązanie tego detalu powinno znajdować się w projekcie, by nie było wątpliwości, jak należy go prawidłowo wykonać.
Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...
Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.