Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Renowacje obiektów budowlanych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Renowacje obiektów budowlanych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Renowacje obiektów budowlanych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Zagadnienia związane z renowacją należą do trudnych i złożonych. Dotyczy to zwłaszcza prac wykonywanych w obiektach zabytkowych, w których optymalnym rozwiązaniem byłoby powtórzenie oryginalnej technologii, co z różnych względów często okazuje się niemożliwe. W takich sytuacjach należy stosować materiały dobrze współpracujące z materiałem oryginalnym, umożliwiające łatwą naprawę, a niekiedy wielokrotne powtarzanie zabiegów zabezpieczających.

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.

Materiały prasowe news Słownik terminów i nazw dekarskich w trzech językach

Słownik terminów i nazw dekarskich w trzech językach Słownik terminów i nazw dekarskich w trzech językach

Terminologia dekarska wydaje się trudna? Mamy na to sprawdzony sposób – najnowsze wydanie „Słownika terminów i nazw dekarskich” w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. Nie jest to jednak...

Terminologia dekarska wydaje się trudna? Mamy na to sprawdzony sposób – najnowsze wydanie „Słownika terminów i nazw dekarskich” w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. Nie jest to jednak zwykły słownik, tłumaczący same hasła. Zawiera on również opis definicji oraz ich przekład na języki angielski i niemiecki.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – wytyczne

Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – wytyczne Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – wytyczne

Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Obiekty te mają charakter liniowy...

Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Obiekty te mają charakter liniowy i często w zasięgu ich oddziaływania znajduje się wiele obiektów budowlanych oraz infrastruktura techniczna. Jak budowa tuneli oddziałuje na sąsiadującą zabudowę i jak projektować tego rodzaju inwestycje?

Zagadnienia związane z renowacją należą do trudnych i złożonych. Dotyczy to zwłaszcza prac wykonywanych w obiektach zabytkowych, w których optymalnym rozwiązaniem byłoby powtórzenie oryginalnej technologii, co z różnych względów często okazuje się niemożliwe.

W takich sytuacjach należy stosować materiały dobrze współpracujące z materiałem oryginalnym, umożliwiające łatwą naprawę, a niekiedy wielokrotne powtarzanie zabiegów zabezpieczających.

Prace naprawczo-renowacyjne polegają przede wszystkim na odtwarzaniu izolacji poziomej i pionowej, a także rozwiązaniu problemów wynikających z obecności związków soli w zawilgoconym murze. Jeżeli to konieczne, muszą podawać sposoby osuszania obiektu oraz naprawy elewacji. Mogą także obejmować zespół czynności towarzyszących, np. udrożnienie lub zmianę sposobu odprowadzenia wód opadowych, reprofilację terenu czy naprawę lub wykonanie nowych instalacji.

Do renowacji należy podchodzić kompleksowo, na podstawie opracowanego w odniesieniu do danej sytuacji rozwiązania technologiczno-materiałowego, z uwzględnieniem konkretnych produktów. Niezwykle ważne jest, aby podczas wyboru technologii naprawy uwzględnić ograniczenia wynikające z warunków i struktury odnawianego obiektu oraz właściwości zastosowanych materiałów.

Nie wolno kierować się jedynie materiałami reklamowymi – producenci podają w nich zalety produktów, nie informują natomiast o ewentualnych ograniczeniach, wadach czy konsekwencjach złego zastosowania.

W każdej sytuacji należy sprawdzić, czy zmiany funkcjonalne nie spowodują późniejszych problemów w eksploatacji. Z zabytkowego dworku nie można bezkrytycznie zrobić np. apartamentu z basenem, sauną, garażem i jacuzzi (co czasem trudno wytłumaczyć inwestorom).

Nieprzemyślane zastępowanie oryginalnych wapiennych czy wapienno-cementowych tynków mocnymi cementowymi, wymiana okien na bardzo szczelne z tworzywa sztucznego, nowoczesna aranżacja łazienek z kabiną natryskową lub prysznicem w starym budynku o niesprawnej czy nieistniejącej wentylacji skutkują pojawieniem się kolonii grzybów na ścianach. Wraz z instalacją c.o. i ogrzewaniem podłogowym, umożliwiającymi normalne użytkowanie obiektu, pojawiają się nowe źródła pary wodnej.

Skutkiem lekceważącego podejścia do renowacji i sposobu użytkowania obiektu są zatem nowe kłopoty, najczęściej związane z wilgocią.

Przykładowo: stare mury, chociaż bardzo grube, nie spełniają obecnych wymogów termoizolacyjności. Ogrzewanie pomieszczeń dostarcza dużej ilości ciepła, a ogrzane powietrze w zetknięciu z zimnymi ścianami skrapla się na ich powierzchni. Wentylacja (jeżeli istnieje) nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wymiany powietrza i usunąć nadmiaru wilgoci. W takich sytuacjach pierwszym odruchem jest zwykle chęć docieplenia ścian. Skoro są zimne i skrapla się na nich para wodna, to wydaje się, że trzeba je zaizolować, aby nie zachodził efekt skraplania. Ponieważ docieplenie od zewnątrz jest często problematyczne (np. ze względu na tynk renowacyjny lub bogato zdobione elewacje), pojawia się pytanie, czy można docieplać od wewnątrz i jakie materiały będą w danej sytuacji najlepsze (wełna, styropian, płyty klimatyczne). Należy zdawać sobie sprawę, że tego typu próby bez wykonania szczegółowych analiz cieplno-wilgotnościowych jedynie pogorszają sytuację. W ten sposób uda się wprawdzie zapewnić niską wartość współczynnika przenikania ciepła U, ale doprowadzimy do kondensacji pary wodnej. Jeżeli będzie ona w murze, należy ustalić, w której jego części, o jakiej szerokości i gdzie zostanie odprowadzona. Możliwe, że do wnętrza budynku, co pogorszy jeszcze warunki cieplno-wilgotnościowe.

W wielu przypadkach należałoby wykonać obliczenia numeryczne także w odniesieniu do stanu niestacjonarnego (zmiennych warunków temperaturowych i wilgotnościowych, z uwzględnieniem opadów, promieniowania słonecznego itp.). Bez tego może się okazać, że współczynnik U ma wartość czysto teoretyczną, a do wnętrza budynku dostarczone zostanie bardzo dużo wilgoci.

Innym problemem jest mieszanie systemów. Często zapomina się, że materiały w systemach charakteryzują się tzw. przestrzenią dobrej współpracy. Wprowadzenie materiału spoza systemu lub pominięcie jakiejś operacji technologicznej może mieć w przyszłości opłakane skutki.

Osobnym tematem jest jakość wykonywanych robót. Niestety, rynek kieruje się najczęściej kryterium ceny, a prace renowacyjne nie należą do tanich. Skutki ich zaniechania bywają jednak dużo bardziej dotkliwe. Podobnie odstępstwa od opracowanych technologii czy wszelkie zmiany, wynikające np. z nacisków inwestora liczącego na (pozorne) oszczędności lub wykonawcy, który źle skalkulował koszt robót i szuka oszczędności (co przy braku fachowego nadzoru nie jest takie trudne).

Ponadto w dokumentacji projektowej pojawiają się ewidentne błędy, wynikające z niewiedzy czy chęci szybkiego zysku, np. pomijanie niektórych podstawowych badań. Nagminne jest również lekceważenie reżimu technologicznego, wymuszane bardzo często przez samych inwestorów podających w specyfikacji istotnych warunków zamówienia terminy nie tylko nierealne ze względu na konieczność wykonywania prac zgodnie ze sztuką budowlaną, lecz także sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Środki finansowe marnotrawione są przede wszystkim w obiektach, w których przeprowadzenie prac wymaga spełnienia wymogów ustawy o zamówieniach publicznych. Tam jedynym kryterium jest cena. W efekcie zwykle likwiduje się skutki, a nie przyczyny, do tego najtańszą techniką, której w Europie Zachodniej nie stosuje się od ponad trzydziestu lat.

Nie chodzi jednak o to, aby odżegnywać się od nowoczesności w starych obiektach. Renowacja wykonana fachowo, na podstawie starannie opracowanego projektu, przy zastosowaniu przemyślanych rozwiązań technicznych, popartych rzetelną analizą stanu danego obiektu pozwoli potencjalnemu inwestorowi długo cieszyć się pięknem starych dworków i obiektów.

 

O Autorze / 7

Wstęp / 8

1. Diagnostyka w renowacji – zalecenia ogólne / 10

1.1. Najważniejsze parametry oraz definicje określające zachowanie się materiałów pod wpływem wody i wilgoci / 10
1.2. Źródła zawilgocenia obiektów / 15
1.3. Wybrane przyczyny zawilgocenia obiektów i ich objawy wizualne / 17
1.3.1. Ukształtowanie terenu i odprowadzenie wód opadowych / 17
1.3.2. Woda podciągana kapilarnie / 17
1.3.3. Ominięcie izolacji / 18
1.3.4. Bezpośrednie oddziaływanie wód opadowych / 18
1.3.5. Kondensacja pary wodnej / 19
1.3.6. Higroskopijność materiałów budowlanych / 19
1.3.7. Łączne oddziaływanie kilku rodzajów wilgoci / 20
1.4. Ogólne zalecenia diagnostyczne / 22
1.5. Planowanie prac renowacyjnych / 33

2. Przepona pozioma / 38

2.1. Materiały iniekcyjne / 39
2.2. Wymogi ogólne stawiane podłożu / 40
2.3. Zasady ogólne wykonywania prac / 43
2.3.1. Iniekcja ciśnieniowa / 46
2.3.1.1. Przygotowanie podłoża / 46
2.3.1.2. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 46
2.3.1.3. Przygotowanie materiału / 47
2.3.1.4. Wykonywanie iniekcji / 47
2.3.2. Iniekcja grawitacyjna (bezciśnieniowa) / 51
2.3.2.1. Przygotowanie podłoża / 51
2.3.2.2. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 51
2.3.2.3. Przygotowanie materiału / 51
2.3.2.4. Wykonywanie iniekcji / 51
2.3.3. Iniekcja wstępna wypełniająca pustki / 53
2.3.4. Kontrola podczas wykonywania iniekcji / 53
2.3.5. Kontrola po wykonaniu robót / 55

3. Izolacja pionowa oraz izolacja posadzki / 56

3.1. Materiały do wykonywania izolacji powłokowych / 58
3.1.1. Bezspoinowe materiały bitumiczne / 58
3.1.1.1. Masy asfaltowe / 58
3.1.1.2. Polimerowo-bitumiczne, grubowarstwowe masy uszczelniające (masy KMB) / 61
3.1.2. Bezspoinowe materiały cementowe / 63
3.1.2.1. Elastyczne szlamy (mikrozaprawy) uszczelniające / 63
3.1.2.2. Sztywne szlamy (mikrozaprawy) uszczelniające / 65
3.1.3. Rolowe materiały bitumiczne / 65
3.1.4. Rolowe materiały z tworzyw sztucznych / 68
3.1.5. Zasady doboru materiałów do wykonywania powłok wodochronnych / 68
3.1.6. Wymagania ogólne stawiane uszczelnianemu podłożu / 70
3.2. Izolacja z mas asfaltowych i mas KMB / 75
3.2.1. Wymagania stawiane podłożu / 75
3.2.2. Przygotowanie podłoża / 76
3.2.3. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 77
3.2.4. Przygotowanie materiału / 79
3.2.5. Aplikacja materiału / 79
3.2.6. Kontrola podczas wykonywania powłoki wodochronnej / 80
3.2.7. Kontrola po wykonaniu robót / 83
3.2.8. Ułożenie warstw ochronnych / 83
3.3. Izolacja z mikrozapraw (szlamów) uszczelniających / 84
3.3.1. Wymagania stawiane podłożu / 84
3.3.2. Przygotowanie podłoża / 85
3.3.3. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 85
3.3.4. Przygotowanie materiału / 86
3.3.5. Aplikacja materiału / 87
3.3.6. Kontrola podczas wykonywania powłoki wodochronnej / 88
3.3.7. Kontrola po wykonaniu robót / 91
3.3.8. Ułożenie warstw ochronnych / 91
3.4. Izolacja z rolowych materiałów bitumicznych / 91
3.4.1. Wymagania stawiane podłożu / 91
3.4.2. Przygotowanie podłoża / 92
3.4.3. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 93
3.4.4. Przygotowanie materiału / 94
3.4.5. Aplikacja materiału / 94
3.4.5.1. Papy termozgrzewalne / 94
3.4.5.2. Membrany samoprzylepne / 95
3.4.5.3. Papy klejone masą asfaltową / 95
3.4.6. Kontrola podczas wykonywania powłoki wodochronnej / 96
3.4.7. Kontrola po wykonaniu robót / 96
3.4.8. Ułożenie warstw ochronnych / 96
3.5. Izolacja z materiałów rolowych z tworzyw sztucznych / 97
3.5.1. Wymagania stawiane podłożu / 97
3.5.2. Przygotowanie podłoża / 98
3.5.3. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 99
3.5.4. Przygotowanie materiału / 99
3.5.5. Aplikacja materiału / 100
3.5.6. Kontrola podczas wykonywania powłoki wodochronnej / 100
3.5.7. Kontrola po wykonaniu robót / 100
3.5.8. Ułożenie warstw ochronnych / 100
3.6. Warstwy rozdzielające i ochronne / 100
3.7. Materiały do wykonywania iniekcji / 102
3.7.1. Materiały do iniekcji strukturalnych / 102
3.7.2. Materiały do iniekcji kurtynowych / 102
3.8. Iniekcja strukturalna / 103
3.8.1. Przygotowanie podłoża / 104
3.8.2. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 104
3.8.3. Wykonywanie iniekcji / 105
3.8.4. Kontrola podczas wykonywania iniekcji / 106
3.8.5. Kontrola po wykonaniu robót / 106
3.9. Iniekcja kurtynowa / 106
3.9.1. Przygotowanie podłoża / 107
3.9.2. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 107
3.9.3. Wykonywanie iniekcji / 107
3.9.4. Kontrola podczas wykonywania iniekcji / 109
3.9.5. Kontrola po wykonaniu robót / 109

4. System tynków renowacyjnych / 112

4.1. Składniki systemu tynków renowacyjnych / 113
4.2. Wymagania ogólne stawiane podłożu pod pierwszą warstwę systemu / 119
4.3. Wykonanie systemu tynków dla wysokiego stopnia zasolenia / 119
4.3.1. Wymagania stawiane podłożu / 119
4.3.2. Przygotowanie podłoża / 120
4.3.3. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 122
4.3.4. Przygotowanie materiału / 122
4.3.4.1. Obrzutka / 122
4.3.4.2. Tynk podkładowy i renowacyjny / 123
4.3.4.3. Szpachla wygładzająca / 123
4.3.5. Aplikacja systemu / 124
4.3.5.1. Tynk podkładowy / 124
4.3.5.2. Kontrola podczas nakładania tynku podkładowego / 124
4.3.5.3. Pielęgnacja tynku podkładowego / 125
4.3.5.4. Kontrola przed nakładaniem tynku renowacyjnego / 126
4.3.5.5. Tynk renowacyjny / 126
4.3.5.6. Kontrola podczas nakładania tynku renowacyjnego / 126
4.3.5.7. Pielęgnacja tynku renowacyjnego / 127
4.3.5.8. Kontrola po związaniu tynku renowacyjnego / 127
4.3.5.9. Kontrola przed nakładaniem zaprawy wygładzającej / 127
4.3.5.10. Zaprawa (szpachla) wygładzająca / 127
4.3.5.11. Kontrola podczas nakładania szpachli wygładzającej / 128
4.3.5.12. Pielęgnacja zaprawy wygładzającej / 128
4.3.5.13. Kontrola po związaniu zaprawy wygładzającej / 128
4.3.5.14. Kontrola przed wykonaniem wymalowań / 128
4.3.5.15. Wykonywanie wymalowań ochronnych / 129
4.3.5.16. Kontrola podczas wykonywania wymalowań / 129
4.3.5.17. Pielęgnacja wymalowań / 129
4.3.5.18. Kontrola po wyschnięciu wymalowań / 129
4.4. Wykonanie systemu tynków dla średniego stopnia zasolenia / 130
4.4.1. Wymagania stawiane podłożu / 130
4.4.2. Przygotowanie podłoża / 130
4.4.3. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 130
4.4.4. Przygotowanie materiału / 130
4.4.4.1. Obrzutka / 130
4.4.4.2. Tynk renowacyjny / 130
4.4.4.3. Szpachla wygładzająca / 130
4.4.5. Aplikacja systemu / 130
4.4.5.1. Tynk renowacyjny – pierwsza warstwa / 131
4.4.5.2. Kontrola podczas nakładania pierwszej warstwy tynku renowacyjnego / 131
4.4.5.3. Pielęgnacja pierwszej warstwy tynku renowacyjnego / 131
4.4.5.4. Kontrola przed nakładaniem drugiej warstwy tynku renowacyjnego / 131
4.4.5.5. Tynk renowacyjny – druga warstwa / 131
4.4.5.6. Kontrola podczas nakładania drugiej warstwy tynku renowacyjnego / 131
4.4.5.7. Pielęgnacja drugiej warstwy tynku renowacyjnego / 131
4.4.5.8. Kontrola po związaniu tynku renowacyjnego / 131
4.4.5.9. Kontrola przed nakładaniem zaprawy wygładzającej / 132
4.4.5.10. Zaprawa (szpachla) wygładzająca / 132
4.4.5.11. Kontrola podczas nakładania szpachli wygładzającej / 132
4.4.5.12. Pielęgnacja zaprawy wygładzającej / 132
4.4.5.13. Kontrola po związaniu zaprawy wygładzającej / 132
4.4.5.14. Kontrola przed wykonaniem wymalowań / 132
4.4.5.15. Wykonywanie wymalowań ochronnych / 132
4.4.5.16. Kontrola podczas wykonywania wymalowań / 132
4.4.5.17. Pielęgnacja wymalowań / 133
4.4.5.18. Kontrola po wyschnięciu wymalowań / 133
4.5. Wykonanie systemu tynków dla niskiego stopnia zasolenia / 133
4.5.1. Wymagania stawiane podłożu / 133
4.5.2. Przygotowanie podłoża / 133
4.5.3. Kontrola stanu podłoża przed rozpoczęciem prac / 133
4.5.4. Przygotowanie materiału / 133
4.5.4.1. Obrzutka / 133
4.5.4.2. Tynk renowacyjny / 133
4.5.4.3. Szpachla wygładzająca / 134
4.5.5. Aplikacja systemu / 134
4.5.5.1. Tynk renowacyjny / 134
4.5.5.2. Kontrola podczas nakładania tynku renowacyjnego / 134
4.5.5.3. Pielęgnacja tynku renowacyjnego / 134
4.5.5.4. Kontrola po związaniu tynku renowacyjnego / 134
4.5.5.5. Kontrola przed nakładaniem zaprawy wygładzającej / 135
4.5.5.6. Zaprawa (szpachla) wygładzająca / 135
4.5.5.7. Kontrola podczas nakładania szpachli wygładzającej / 135
4.5.5.8. Pielęgnacja zaprawy wygładzającej / 135
4.5.5.9. Kontrola po związaniu zaprawy wygładzającej / 135
4.5.5.10. Kontrola przed wykonaniem wymalowań / 135
4.5.5.11. Wykonywanie wymalowań ochronnych / 135
4.5.5.12. Kontrola podczas wykonywania wymalowań / 135
4.5.5.13. Pielęgnacja wymalowań / 136
4.5.5.14. Kontrola po wyschnięciu wymalowań / 136
4.6. Badania stwardniałej zaprawy tynkarskiej w obiekcie / 136

5. Detale i prace uzupełniające / 137

5.1. Detale / 137
5.1.1. Wtórna izolacja zewnętrzna (powłokowa) / 137
5.1.2. Wtórna izolacja pionowa typu wannowego / 139
5.1.3. Iniekcja kurtynowa / 142
5.1.4. Iniekcja strukturalna / 142
5.2. Iniekcje uszczelniające / 143
5.2.1. Dobór iniektu / 143
5.2.2. Iniekcje zamykające oraz uszczelniające rysy i pęknięcia / 144

Literatura / 148

O AUTORZE

Maciej Rokiel – mgr inż., absolwent Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Od kilkunastu lat jest związany z branżą chemii budowlanej.

Na łamach prasy fachowej publikuje artykuły dotyczące nowoczesnych technologii i poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych hydroizolacji balkonów, tarasów, pomieszczeń mokrych i basenów.

Zajmuje się również zagadnieniami związanymi z kompleksową renowacją starych, zawilgoconych i zasolonych budynków oraz kosztorysowaniem nowych technologii.

Współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Mykologów Budownictwa. 


PLIKI DO POBRANIA


POBIERZ DARMOWY ROZDZIAŁ - Renowacje obiektów budowlanych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Opracowanie: Redakcja Detale projektowe dla architektów

Detale projektowe dla architektów Detale projektowe dla architektów

Książka ta skierowana jest przede wszystkim do odbiorcy posiadającego wiedzę ogólnobudowlaną na poziomie wyższego wykształcenia inżynierskiego. Została opracowana w przeświadczeniu, że szczegółowe detale...

Książka ta skierowana jest przede wszystkim do odbiorcy posiadającego wiedzę ogólnobudowlaną na poziomie wyższego wykształcenia inżynierskiego. Została opracowana w przeświadczeniu, że szczegółowe detale architektoniczno-budowlane mają bardzo duży wpływ na ostateczny wyraz architektoniczny budynków.

Opracowanie: Redakcja Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 6: Montaż okien i drzwi balkonowych

Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 6: Montaż okien i drzwi balkonowych Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 6: Montaż okien i drzwi balkonowych

Przedmiotem niniejszego zeszytu są warunki techniczne wykonania i odbioru montażu okien i drzwi balkonowych w budynkach.

Przedmiotem niniejszego zeszytu są warunki techniczne wykonania i odbioru montażu okien i drzwi balkonowych w budynkach.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej...

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej mierze aspektów racjonalizacji zużycia energii, poprawy efektywności energetycznej, a także ograniczenia emisji CO2.

Opracowanie: Redakcja Projektowanie konstrukcji murowych z uwagi na warunki pożarowe według Eurokodu 6

Projektowanie konstrukcji murowych z uwagi na warunki pożarowe według Eurokodu 6 Projektowanie konstrukcji murowych z uwagi na warunki pożarowe według Eurokodu 6

W pracy omówiono problematykę bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji murowych.

W pracy omówiono problematykę bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji murowych.

Opracowanie: Redakcja Podstawy projektowania konstrukcji budowlanych

Podstawy projektowania konstrukcji budowlanych Podstawy projektowania konstrukcji budowlanych

VADEMECUM PROJEKTANTA to kompleksowo ujęte kompendium wiedzy, zawierające podstawowe informacje i materiały pomocnicze związane z praktycznym stosowaniem Eurokodów dotyczących projektowania konstrukcji,...

VADEMECUM PROJEKTANTA to kompleksowo ujęte kompendium wiedzy, zawierające podstawowe informacje i materiały pomocnicze związane z praktycznym stosowaniem Eurokodów dotyczących projektowania konstrukcji, m.in. żelbetowych, stalowych, murowych i drewnianych, a także projektowania geotechnicznego.

Opracowanie: Redakcja Testy i zadania praktyczne, Egzamin zawodowy B.5, Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Testy i zadania praktyczne, Egzamin zawodowy B.5, Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie Testy i zadania praktyczne, Egzamin zawodowy B.5, Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

W publikacji zamieszczono 5 zestawów testowych przygotowujących do egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikację B.5 (Montaż systemów suchej zabudowy) w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych...

W publikacji zamieszczono 5 zestawów testowych przygotowujących do egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikację B.5 (Montaż systemów suchej zabudowy) w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Zeszyty projektanta: Projektowanie przegród poziomych w budownictwie energooszczędnym

Zeszyty projektanta: Projektowanie przegród poziomych w budownictwie energooszczędnym Zeszyty projektanta: Projektowanie przegród poziomych w budownictwie energooszczędnym

Projektowanie przegród zewnętrznych budynku w standardzie energooszczędnym wymaga od projektanta znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych...

Projektowanie przegród zewnętrznych budynku w standardzie energooszczędnym wymaga od projektanta znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych oraz przepisów prawnych w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Trzecia część "Zeszytów projektanta" poświęcona jest przegrodom poziomym - dachom, stropodachom, podłogom oraz stropom.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Jak projektować ocieplenia elewacji budynków w kontekście bezpieczeństwa pożarowego?

Jak projektować ocieplenia elewacji budynków w kontekście bezpieczeństwa pożarowego? Jak projektować ocieplenia elewacji budynków w kontekście bezpieczeństwa pożarowego?

Poznaj zasady projektowania ocieplenia elewacji budynków w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Do kogo skierowane są wytyczne?

Poznaj zasady projektowania ocieplenia elewacji budynków w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Do kogo skierowane są wytyczne?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Hydroizolacje w budownictwie – projektowanie i wykonawstwo

Hydroizolacje w budownictwie – projektowanie i wykonawstwo Hydroizolacje w budownictwie – projektowanie i wykonawstwo

Poradnik Macieja Rokiela „Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo.” to już trzecie – poszerzone wydanie publikacji. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat materiałów i technologii...

Poradnik Macieja Rokiela „Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo.” to już trzecie – poszerzone wydanie publikacji. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat materiałów i technologii hydroizolacyjnych i obejmuje ponad 1000 stron najnowszych informacji z tej dziedziny.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Jak samodzielnie zbudować drewniany dom – instrukcja montażu

Jak samodzielnie zbudować drewniany dom – instrukcja montażu Jak samodzielnie zbudować drewniany dom – instrukcja montażu

Jak zbudować niewielki budynek mieszkalny z drewna? Zobacz pomocne informacje i fachowe porady.

Jak zbudować niewielki budynek mieszkalny z drewna? Zobacz pomocne informacje i fachowe porady.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Budownictwo ogólne. Podstawy projektowania i obliczania konstrukcji budynków

Budownictwo ogólne. Podstawy projektowania i obliczania konstrukcji budynków Budownictwo ogólne. Podstawy projektowania i obliczania konstrukcji budynków

Publikacja "Budownictwo ogólne. Podstawy projektowania i obliczania konstrukcji budynków” jest skierowana do inżynierów i ekspertów z branży budownictwa, a także studentów kierunków budownictwo i architektury.

Publikacja "Budownictwo ogólne. Podstawy projektowania i obliczania konstrukcji budynków” jest skierowana do inżynierów i ekspertów z branży budownictwa, a także studentów kierunków budownictwo i architektury.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2

Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2 Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2

W książce omówiono problematykę bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji z betonu. Scharakteryzowano termiczne i mechaniczne oddziaływania na konstrukcje, właściwości betonu oraz elementów żelbetowych i sprężonych...

W książce omówiono problematykę bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji z betonu. Scharakteryzowano termiczne i mechaniczne oddziaływania na konstrukcje, właściwości betonu oraz elementów żelbetowych i sprężonych w warunkach pożarowych. Opracowanie jest skierowane przede wszystkim do projektantów i wykonawców konstrukcji żelbetowych oraz rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli

Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli

Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą liczbę problemów...

Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią te powodowane przez wilgoć.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Roboty wykończeniowe - prefabrykowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych

Roboty wykończeniowe - prefabrykowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych Roboty wykończeniowe - prefabrykowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych

Publikacja zawiera warunki techniczne wykonania i odbioru elewacji wykonanych z prefabrykowanych zestawów do ocieplania ścian zewnętrznych budynków, zwanych również elewacjami veture. Ściany przewidziane...

Publikacja zawiera warunki techniczne wykonania i odbioru elewacji wykonanych z prefabrykowanych zestawów do ocieplania ścian zewnętrznych budynków, zwanych również elewacjami veture. Ściany przewidziane do ocieplania mogą być wykonane z elementów murowych (ceramicznych, silikatowych, z betonu kruszywowego, autoklawizowanego betonu komórkowego, kamienia naturalnego) lub z betonu (z elementów prefabrykowanych lub wylewanych na budowie). Opracowanie nie dotyczy ścian wykonanych z drewna lub metali.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Prawo zamówień publicznych - kosztorysowanie robót budowlanych

Prawo zamówień publicznych - kosztorysowanie robót budowlanych Prawo zamówień publicznych - kosztorysowanie robót budowlanych

W publikacji zawarto m.in. ujednolicony tekst ustawy - Prawo zamówień publicznych (DzU z 2019 r. poz. 1843 ze zm.) obowiązującej do 31 grudnia 2020 r. oraz nową ustawę - Prawo zamówień publicznych (DzU...

W publikacji zawarto m.in. ujednolicony tekst ustawy - Prawo zamówień publicznych (DzU z 2019 r. poz. 1843 ze zm.) obowiązującej do 31 grudnia 2020 r. oraz nową ustawę - Prawo zamówień publicznych (DzU z 2019 r. poz. 2019) wchodzącą w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Roboty budowlane przy użyciu materiałów wybuchowych

Roboty budowlane przy użyciu materiałów wybuchowych Roboty budowlane przy użyciu materiałów wybuchowych

Publikacja omawia m.in.: zjawisko wybuchu i jego oddziaływanie w podstawowych ośrodkach, techniki inicjowania wybuchu ładunków MW, zasady realizacji robót strzałowych w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem...

Publikacja omawia m.in.: zjawisko wybuchu i jego oddziaływanie w podstawowych ośrodkach, techniki inicjowania wybuchu ładunków MW, zasady realizacji robót strzałowych w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem rozbiórki budynków, obiektów komunikacyjnych, wież i kominów, zasady realizacji robót strzałowych w gruntach, rodzaje zagrożeń i sposoby ich ograniczenia.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Diagnostyka obiektów budowlanych

Diagnostyka obiektów budowlanych Diagnostyka obiektów budowlanych

W publikacji przedstawiono najważniejsze problemy, analizy i wnioski dotyczące metod wykonywania ekspertyz, przeprowadzania diagnostyk i ocen wybranych typów obiektów budowlanych.

W publikacji przedstawiono najważniejsze problemy, analizy i wnioski dotyczące metod wykonywania ekspertyz, przeprowadzania diagnostyk i ocen wybranych typów obiektów budowlanych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe – podstawy diagnostyki

Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe – podstawy diagnostyki Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe – podstawy diagnostyki

Przedmiotem monografii są konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe (kominy żelbetowe i murowane, wieże telekomunikacyjne, wieże antenowe, widokowe itp.). Z jednej strony są to obiekty budowlane, z drugiej...

Przedmiotem monografii są konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe (kominy żelbetowe i murowane, wieże telekomunikacyjne, wieże antenowe, widokowe itp.). Z jednej strony są to obiekty budowlane, z drugiej zaś mogą pełnić funkcje urządzeń technologicznych o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania zakładów przemysłowych i elektrowni (np. kominy przemysłowe).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany

Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany

Oficyna Wydawnicza Polcen prezentuje kolejne wydanie publikacji pt. Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany na dzień 1 sierpnia 2023 r. wg stanu prawnego na dzień 15 lipca 2023...

Oficyna Wydawnicza Polcen prezentuje kolejne wydanie publikacji pt. Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany na dzień 1 sierpnia 2023 r. wg stanu prawnego na dzień 15 lipca 2023 r.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 kwietnia 2024 r.

Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 kwietnia 2024 r. Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 kwietnia 2024 r.

Zobacz zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków z omówieniem. Zmiany obowiązują od 1 kwietnia 2024 r.

Zobacz zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków z omówieniem. Zmiany obowiązują od 1 kwietnia 2024 r.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2024

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2024 Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2024

Poradnik jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego. Atutem książki jest komentarz opisowo-graficzny wkomponowany...

Poradnik jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego. Atutem książki jest komentarz opisowo-graficzny wkomponowany w treść ujednoliconych przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie uwzględniający znowelizowane przepisy (zmiany zaznaczono pogrubioną czcionką), które weszły w życie 1 kwietnia 2024 r.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Uprawnienia budowlane 2021

Uprawnienia budowlane 2021 Uprawnienia budowlane 2021

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych,...

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Roboty wykończeniowe – podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Roboty wykończeniowe – podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych Roboty wykończeniowe – podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru robót związanych z montażem podłóg zewnętrznych z desek kompozytowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru robót związanych z montażem podłóg zewnętrznych z desek kompozytowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Instalacje fotowoltaiczne 2021 – poradnik

Instalacje fotowoltaiczne 2021 – poradnik Instalacje fotowoltaiczne 2021 – poradnik

Książka skierowana jest do świadomych inwestorów, monteroówi handlowców, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi. Poszczególne rozdziały prowadzą czytelnika...

Książka skierowana jest do świadomych inwestorów, monteroówi handlowców, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi. Poszczególne rozdziały prowadzą czytelnika od wyboru optymalnych modułów fotowoltaicznych, przez dobór falownika, aż do konfiguracji całej instalacji.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.