Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Technologia BIM - nowoczesny sposób projektowania w budownictwie

BIM technology - a modern approach to the construction design

Schemat wymiany informacji za pomocą formatu IFC na przykładzie projektu więźby dachowej
archiwa autorów

Schemat wymiany informacji za pomocą formatu IFC na przykładzie projektu więźby dachowej


archiwa autorów

Technologia BIM przynosi branży budowlanej wiele korzyści. Pełne wykorzystanie tego narzędzia wymaga współpracy międzybranżowej, odpowiedniego oprogramowania oraz poszerzania umiejętności uczestników procesu projektowania.

Zobacz także

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

BIM ALLY Sp. z o. o. Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 r.

Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 r. Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 r.

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...

Obecnie praktycznie nie wykonuje się już ręcznie dokumentacji technicznej. Systemy komputerowego wspomagania kreślenia (CAD - Computer Aided Design) pozwalają na nieograniczone możliwości korekty, oszczędność czasu, większą dokładność sporządzanej dokumentacji, a przy tym są narzędziami coraz prostszymi w obsłudze.

Powszechnie wykorzystywane systemy nie są jednak pozbawione ograniczeń. Informacje zawarte w plikach stworzonych za pomocą tradycyjnego programu CAD zawężają się do zbioru elementów geometrycznych, takich jak linie proste, krzywe, powierzchnie, prymitywne bryły itp., a program samodzielnie nie jest w stanie do takiego zbioru przypisać dodatkowych informacji. Do tego potrzebna jest wykwalifikowana osoba z wykształceniem technicznym, która przetworzy taką dokumentację.

Kolejne ograniczenie tradycyjnego procesu projektowania wynika z faktu, że jego poszczególni uczestnicy (inwestor, architekt, konstruktor, instalator, kosztorysant itd.), zazwyczaj korzystają z programów, między którymi nie ma bezpośredniej wymiany danych, co powoduje wielokrotne wprowadzanie tych samych informacji [1].

Koncepcje rozwiązania wymienionych problemów pojawiły się już w latach 70. XX w. [2, 3], ale dopiero od kilku lat obserwuje się tzw. nowe podejście w projektowaniu, a mianowicie modelowanie informacji o budynku (Building Information Modelling), w skrócie BIM [4]. Podejście to popularyzuje stowarzyszenie Building SMART, które opracowało otwarty format wymiany danych zwany IFC (­Industrial Foundation Classes) [5, 6].

Czym jest BIM?

W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu projektowania, BIM nie opiera się na wprowadzaniu prostych elementów geometrycznych, ale obiektów. Przykładowo, jeśli wprowadzamy do programu BIM drzwi, określamy ich położenie, wymiary przestrzenne, materiał z jakiego są wykonane, wartość współczynnika przenikania ciepła, koszt itp. [6, 7] (RYS. 1a, RYS. 1b i RYS. 1c).

Program wykorzystuje parametry do analizy. Liczba drzwi w projekcie może wówczas zostać automatycznie zliczona.

RYS. 1. Drzwi jako przykładowy obiekt umieszczony w projekcie BIM; rys.: archiwa autorów

RYS. 1. Drzwi jako przykładowy obiekt umieszczony w projekcie BIM; rys.: archiwa autorów

Wykryte zostaną także kolizje geometryczne drzwi z innymi obiektami [8, 9]. Podczas takiego projektowania modeluje się informację o budynku, a jej odczyt nie wymaga interpretacji poszczególnych uczestników procesu budowlanego. Informacja ta może zostać wykorzystana bezpośrednio przez program.

Obecnie mówi się o BIM, że jest to nie tyle narzędzie, co proces, podczas którego tworzony jest wirtualny model budynku - jego prototyp, nad którym praca trwa przez cały cykl życia produktu, jakim jest budynek [10].

Nie każdy uczestnik procesu budowlanego potrzebuje wszystkich informacji na temat budynku, jednak niemal każdy potrzebuje informacji na temat jego geometrii.

W celu wymiany informacji między oprogramowaniem dostarczanym przez różnych producentów rozwijane są obecnie uniwersalne formaty wymiany danych. Jednym z nich jest otwarty format wymiany danych IFC (Industrial ­Foundation ­Classes), który pozwala przypisać do obiektów informacje wykorzystywane w poszczególnych branżach.

Do jednej geometrii przypisane zostają informacje dotyczące materiału, kosztów, czasu wbudowania, przenikania cieplnego itp. [6]. Unika się w ten sposób powtórnego wprowadzania geometrii w poszczególnych programach i eliminuje związane z tym błędy oraz znacznie oszczędza czas.

Kolejne osoby dokładają obiekty do modelu i przypisują im odpowiednie cechy oraz zależności geometryczne między nimi a istniejącymi już obiektami. Przykładowo, kosztorysant wprowadza jedynie informacje dotyczące kosztów poszczególnych elementów. Wszystko to odbywa się w modelu przestrzennym 3D, a więc automatycznie zostaną wykryte kolizje.

Jeśli mamy model 3D budynku, możemy otrzymać jego przecięcie (przekrój) w dowolnym miejscu.

Kiedy do obiektów w modelu przypisane są ich cechy, można automatycznie sporządzić rysunek [7], którego linie będą miały odpowiednią grubość, osie będą umieszczone w odpowiednich miejscach, a wymiarowanie zostanie sporządzone przez program według ustalonych reguł.

Sporządzona dokumentacja jest połączona z modelem i jeżeli dokonamy w nim zmiany (np. przesuniemy jedną ze ścian), rysunki zostaną automatycznie zaktualizowane [8, 9, 10]. Zestawienia materiałowe, elementów konstrukcyjnych, pozycji warsztatowych czy też wysyłkowych również mogą zostać wygenerowane automatycznie.

Gromadzenie informacji w jednym pliku przy wykorzystaniu ujednoliconego formatu wymiany danych poprawia jakość projektu nie tylko ze względu na ograniczenie pomyłek, skrócenia czasu pracy, lecz także ze względu na formę przekazania informacji niezbędnej do realizacji konstrukcji. 

Przykład wykorzystania technologii BIM

W przykładzie opisano projektowanie więźby dachowej z wykorzystaniem technologii BIM. Sporządzony przez architekta przestrzenny model wykorzystano do wizualizacji projektu oraz sporządzenia rysunków architektonicznych (RYS. 2).

Następnie model w formacie IFC wysłano do konstruktora, którego zadaniem było zaprojektowanie więźby dachowej. Na podstawie kształtu dachu, rozmieszczenia ścian na poddaszu oraz zawartych w projekcie ograniczeń geometrycznych konstruktor zamodelował kształt więźby.

W technologii BIM ukształtowanej belce może zostać automatycznie przypisany jej model analityczny. Możliwość tę wykorzystano w projekcie i po ukończeniu modelu geometrycznego został on przesłany do programu obliczeniowego.

W programie obliczeniowym nadano warunki brzegowe oraz obciążenia konstrukcji, a następnie wykonano obliczenia statyczne.

Warto zauważyć kształt deformacji płatwi podpierających krokwie. Analizując ich wytężenie w modelu płaskim bez uwzględnienia dokładnej geometrii dachu w postaci lukarny nad balkonem, otrzymuje się wytężenie o 8% mniejsze w porównaniu z modelem przestrzennym.

Ze względu na czasochłonność sporządzania przestrzennych modeli w programach obliczeniowych bez użycia technologii BIM konstruktorzy korzystają z płaskich modeli obliczeniowych, często uproszczonych w stosunku do modeli 3D. Wówczas, jak w powyższym przykładzie, mogą powstać rozbieżności w obliczeniach w modelu 2D i 3D.

Geometrię w formacie IFC stosunkowo małym nakładem pracy można wykorzystać do wykonania obliczeń na podstawie modelu 3D, dzięki czemu otrzymuje się dokładniejsze wyniki.

Kolejnym zadaniem jest dobranie przekrojów o odpowiedniej nośności. Po kompletnym obliczeniu konstrukcji informacje o przekrojach, warunkach brzegowych i obciążeniach przesyłane zostają do modelu geometrycznego więźby, który z kolei może zostać przesłany do architekta, a następnie scalony z całym projektem budynku. Na podstawie modelu geometrycznego zostaje sporządzona w sposób automatyczny dokumentacja projektowa.

RYS. 2. Schemat wymiany informacji za pomocą formatu IFC na przykładzie projektu więźby dachowej; rys.: archiwa autorów

RYS. 2. Schemat wymiany informacji za pomocą formatu IFC na przykładzie projektu więźby dachowej; rys.: archiwa autorów

Podsumowanie

Dzięki technologii BIM projektant korzystający z aktualnych narzędzi wspomagania projektowania może skupić uwagę na rozwiązaniach jakościowych. Automatyczne wykrywanie kolizji eliminuje wiele błędów występujących w trakcie realizacji obiektu, a możliwość wykorzystania informacji zawartych w plikach podczas eksploatacji budowli ułatwia zarządzanie nią.

Modele 3D w porównaniu z modelami 2D w lepszym stopniu odzwierciedlają rzeczywistość, a dzięki otwartym formatom wymiany danych (np. IFC) informacje wprowadzane do programów w trakcie projektowania nie są dublowane, co oszczędza czas i środki finansowe oraz przyczynia się do polepszenia jakości projektów.

Proces wdrażania technologii BIM trwa w wielu krajach już od kilku lat. Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej, jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce, popularyzuje technologię BIM wśród studentów [10], dzięki czemu wiele wrocławskich biur projektowych wykorzystuje tę technologię.

Obecnie największym problemem wydaje się wykorzystanie współpracy międzybranżowej. Wiąże się to w dużej mierze ze zróżnicowanym poziomem implementacji technologii BIM w poszczególnych branżach uczestniczących w procesie budowlanym. Branża architektoniczna i konstrukcyjna wydają się gotowe do takiej współpracy, co pokazano na przykładzie zamieszczonym w artykule.

Literatura

  1. GCR, "Cost analysis of inadequate interoperability in the US capital facilities industry", Natl. Inst. Stand. Technol. NIST, 2004.
  2. C. Eastman, A. Others, "An Outline of the Building Description System. Research Report No. 50.", 1974.
  3. "BIM Handbook: A Guide to Building Inform Free Download", Free Textbook Haven.
  4. "Autodesk White Paper - autodesk_bim.pdf", strona internetowa: http://www.laiserin.com/features/bim/autodesk_bim.pdf.
  5. A/E/C Industry Alliance for Interoperability Links Building Industry Professions AT&T, Carrier Corp., Honeywell, Inc. and HOK Among Founding Members, Free Online Library”, strona interentowa: http://www.thefreelibrary.com/A%2FE%2FC+Industry+Alliance+for+Interoperability+Links+Building+Industry...-a016817760.
  6. "IFC4 Documentation", strona internetowa: http://www.buildingsmart-tech.org/ifc/IFC4/final/html/index.htm.
  7. K.Z. Chen, X.A. Feng, L. Ding, "Intelligent approaches for generating assembly drawings from 3-D computer models of mechanical products", "Computer-Aided Design", t. 34, nr 5/2002, s. 347-355.
  8. A. Monteiro, J. Poças Martins, "A survey on modeling guidelines for quantity takeoff-oriented BIM-based design", "Automation in Construction", t. 35/2013, s. 238–253.
  9. J.D. Manrique, M. Al-Hussein, A. Bouferguene, i R. Nasseri, "Automated generation of shop drawings in residential construction", "Automation in Construction", t. 55/2015, s. 15–24.
  10. K. Schabowicz, T. Gorzelańczyk, "Materiały do ćwiczeń projektowych z budownictwa ogólnego", Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2009.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paroc. Polska Sp. z o.o. Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego

Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego

Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym...

Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym idzie – wysokimi kosztami eksploatacji. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie, które nie tylko pomaga utrzymać przyjemny chłód latem, ale również przynosi wymierne korzyści zimą. Mowa o izolacji budynków wełną kamienną – materiałem, który zaskakuje swoją wszechstronnością i efektywnością. W poniższym...

Alve Drabiny Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie

Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie

W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość,...

W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość, uniwersalność, wytrzymałość i mobilność. Poznajmy praktyczne zastosowania tego rodzaju drabiny w domu i ogrodzie!

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie? Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, który może być wykorzystany do skutecznego ocieplenia wszystkich przegród budynku i to niezależnie od jego przeznaczenia. Można go stosować do izolacji...

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, który może być wykorzystany do skutecznego ocieplenia wszystkich przegród budynku i to niezależnie od jego przeznaczenia. Można go stosować do izolacji ścian zewnętrznych, podłóg, fundamentów, dachów skośnych czy płaskich, a także parkingów.

Bricomarché Wełna izolacyjna – zadania i właściwości

Wełna izolacyjna – zadania i właściwości Wełna izolacyjna – zadania i właściwości

Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania...

Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania oraz właściwości, które decydują o popularności tego materiału.

Wienerberger Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego

Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego

Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając...

Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając jego zalety. Dowiedz się, dlaczego pustaki ceramiczne są popularnym wyborem inwestorów i jak mogą wpłynąć na jakość i wydajność Twojej budowy.

BAŁTYKGAZ Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki

Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki

Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą...

Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą oraz jak świadomie wykorzystywać trendy rynkowe, aby maksymalizować korzyści finansowe przy zakupie gazu?

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Sika Poland Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym? Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa...

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenie mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Gizo Rental Sp. z o.o. sp.k. Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo!

Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo! Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo!

Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...

Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?

BIM ALLY Sp. z o. o. Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 r.

Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 r. Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 r.

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...

Materiały prasowe news Mieszkanie Plus – projektowanie i budowa lokali we Wrocławiu w 2021 r.

Mieszkanie Plus – projektowanie i budowa lokali we Wrocławiu w 2021 r. Mieszkanie Plus – projektowanie i budowa lokali we Wrocławiu w 2021 r.

Spółka PFR Nieruchomości już niebawem uruchomi budowę w stolicy Dolnego Śląska. Pierwsze wrocławskie mieszkania powstaną przy ul. Kolejowej. W projektowaniu znajduje się także osiedle w północnej części...

Spółka PFR Nieruchomości już niebawem uruchomi budowę w stolicy Dolnego Śląska. Pierwsze wrocławskie mieszkania powstaną przy ul. Kolejowej. W projektowaniu znajduje się także osiedle w północnej części miasta. Architekci opracowują dokumentację projektową dla 400 mieszkań w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej.

Materiały prasowe news BIM Standard PL dla inwestorów

BIM Standard PL dla inwestorów BIM Standard PL dla inwestorów

Pod patronatem Polskiego Związku Pracowników Budownictwa, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy udziale generalnych wykonawców, projektantów, ekspertów...

Pod patronatem Polskiego Związku Pracowników Budownictwa, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy udziale generalnych wykonawców, projektantów, ekspertów Fundacji EccBIM oraz pracowników Urzędu Zamówień Publicznych powstała publikacja „BIM Standard PL”. Celem opracowania jest wsparcie inwestorów, w tym zamawiających publicznych, w efektywnym i skutecznym przygotowaniu i realizacji inwestycji zgodnie z metodyką BIM.

Materiały prasowe news Mieszkanie Plus: inwestycja w Warszawie realizowana w BIM

Mieszkanie Plus: inwestycja w Warszawie realizowana w BIM Mieszkanie Plus: inwestycja w Warszawie realizowana w BIM

Osiedle, które powstanie przy ul. Ratuszowej w Warszawie, będzie pierwszą inwestycją spółki PFR Nieruchomości projektowaną w technologii BIM.

Osiedle, które powstanie przy ul. Ratuszowej w Warszawie, będzie pierwszą inwestycją spółki PFR Nieruchomości projektowaną w technologii BIM.

Materiały prasowe news Nowe badanie użytkowników BIM w Polsce

Nowe badanie użytkowników BIM w Polsce Nowe badanie użytkowników BIM w Polsce

Aby dokładniej poznać potrzeby profesjonalistów poruszających się w środowisku BIM oraz pomóc im w doborze dopasowanych rozwiązań, Paroc i Foamglas, producenci izolacji budowlanych i technicznych wchodzące...

Aby dokładniej poznać potrzeby profesjonalistów poruszających się w środowisku BIM oraz pomóc im w doborze dopasowanych rozwiązań, Paroc i Foamglas, producenci izolacji budowlanych i technicznych wchodzące w skład rodziny Owens Corning, uruchomiły kompleksowe badanie internetowe.

Materiały prasowe news Cyfryzacja procesu budowlanego – ankieta dotycząca BIM

Cyfryzacja procesu budowlanego – ankieta dotycząca BIM Cyfryzacja procesu budowlanego – ankieta dotycząca BIM

Ministerstwo Rozwoju zaprasza do udziału w ankiecie, której celem są konsultacje merytoryczne wzorów dokumentów BIM opracowywanych w ramach projektu „Cyfryzacja procesu budowlanego” realizowanego przez...

Ministerstwo Rozwoju zaprasza do udziału w ankiecie, której celem są konsultacje merytoryczne wzorów dokumentów BIM opracowywanych w ramach projektu „Cyfryzacja procesu budowlanego” realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z PWC i wspieranego przez Komisję Europejską.

Materiały prasowe news Strefa Projektanta - nowe narzędzie od marki Isover

Strefa Projektanta - nowe narzędzie od marki Isover Strefa Projektanta - nowe narzędzie od marki Isover

Projektowanie przegród budynku ze względu na ich izolacyjność termiczną, akustyczną, bezpieczeństwo pożarowe i zrównoważone budownictwo jest ważnym elementem w prowadzeniu i realizacji inwestycji. Aby...

Projektowanie przegród budynku ze względu na ich izolacyjność termiczną, akustyczną, bezpieczeństwo pożarowe i zrównoważone budownictwo jest ważnym elementem w prowadzeniu i realizacji inwestycji. Aby wspierać ten proces, Isover oferuje narzędzia umożliwiające planowanie dociepleń budynków zgodnie z aktualnymi standardami budownictwa. Jednym z rozwiązań jest właśnie oddana do użytku Strefa Projektanta.

Jarosław Guzal BMI: To nigdy nie jest tylko dach

BMI: To nigdy nie jest tylko dach BMI: To nigdy nie jest tylko dach

Włodzimierz Kurpiński - dyrektor marketingu w BMI Group Poland - w rozmowie z Jarosławem Guzalem przedstawia rozwiązania na dachy płaskie i skośne, a także plany firmy na najbliższe miesiące.

Włodzimierz Kurpiński - dyrektor marketingu w BMI Group Poland - w rozmowie z Jarosławem Guzalem przedstawia rozwiązania na dachy płaskie i skośne, a także plany firmy na najbliższe miesiące.

dr inż. Andrzej Szymon Borkowski, inż. Weronika Kołpa, inż. Dominika Kwiecińska, inż. Magdalena Lewandowska Wykorzystanie BIM do wyboru energooszczędnych materiałów izolacyjnych

Wykorzystanie BIM do wyboru energooszczędnych materiałów izolacyjnych Wykorzystanie BIM do wyboru energooszczędnych materiałów izolacyjnych

Branża budowlana jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska oraz pochłaniających największą ilość surowców [9]. Ograniczenie emisji CO2 z sektora budowlanego jest najważniejszym czynnikiem w walce...

Branża budowlana jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska oraz pochłaniających największą ilość surowców [9]. Ograniczenie emisji CO2 z sektora budowlanego jest najważniejszym czynnikiem w walce ze zmianami klimatycznymi, której celem jest obniżenie średniej temperatury atmosfery [6]. Budynki odpowiadają za 38% światowych emisji CO2, przy czym 28% pochodzi z eksploatacji budynków, a pozostałe 10% spowodowane jest zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.