Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Modelowanie numeryczne pian polimerowych ukierunkowane na ich właściwości energochłonne

Numerical modeling of polymer foams with respect to their energy-absorbing capabilities

Modelowanie numeryczne pian polimerowych ukierunkowane na ich właściwości energochłonne

Modelowanie numeryczne pian polimerowych ukierunkowane na ich właściwości energochłonne

Do skonstruowania efektywnego elementu systemu pochłaniającego energię mechaniczną lub kinetyczną z materiałów pianowych potrzebna jest znajomość wpływu parametrów geometrii struktur na ich zdolność do pochłaniania energii, a także wiedza o mechanizmach zachowania struktur w czasie ich niszczenia. W tym celu wykonuje się zarówno badania eksperymentalne, jak i numeryczne.

Zobacz także

mgr inż. Damian Czernik Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania...

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania architektoniczno-budowlane, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Z drugiej, stosowane są systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu....

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

inż. Konrad Tatoń Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika...

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika przenikania ciepła U, mamy zawsze do czynienia z miejscami, w których przepływ ciepła jest dwu- lub nawet trójwymiarowy. Związane z tym dodatkowe straty ciepła muszą być starannie obliczone i uwzględnione w charakterystyce cieplnej budynku w formie liniowych i punktowych współczynników przenikania...

Abstrakt

Piany polimerowe mają właściwości, które pozwalają na stosowanie ich w lekkich elementach konstrukcyjnych oraz systemach pochłaniających energię. W zastosowaniach tych mogą być poddawane obciążeniom wieloosiowym i dlatego konieczne jest określenie kryterium ich niszczenia. W artykule przedstawiono metody modelowania struktur otwartokomórkowych z wykorzystaniem metody elementów skończonych i zaprezentowano wyniki analiz numerycznych badanego materiału z perspektywy ich właściwości energochłonnych.

Polymer foams have the potential for use in lightweight structural components and in energy absorption systems. They may be subjected to multi-axial loads in these applications and thus it is essential to determine the criterion for the failure of foams. The article presents the methods of modeling the open cell foam microstructures with the use of the finite element method and the results of numerical analyses of the researched material with respect to their energy-absorbing capabilities.

Na podstawie modeli numerycznych można analizować wpływ różnorodnych cech budowy strukturalnej materiałów pianowych na ich właściwości i zachowanie obserwowane na poziomie mikro- i makroskopowym.

Modele struktur mogą służyć do wyznaczania efektywnych, zastępczych charakterystyk wytrzymałościowych i charakterystyk procesu niszczenia. Stosuje się je w analizach jakościowych i ilościowych. Mogą też być one (po weryfikacji) używane w modelach wyższego rzędu, modelach całych elementów konstrukcyjnych, które nie musiałyby uwzględniać budowy strukturalnej.

Poniżej przedstawiamy wybrane metody modelowania struktur materiałów pianowych oraz przykładowe modelowanie i analizy struktury rzeczywistej piany polimerowej wykonane na podstawie tomografii komputerowej tego materiału.

Zastosowanie materiałów pianowych w pochłanianiu energii

Zdolność materiałów pianowych do pochłaniania energii może być wykorzystana w zastosowaniach zarówno wojskowych, jak i cywilnych.

Stosuje się je m.in. w:

  • elementach systemów pochłaniających energię wybuchu, których zadaniem jest ochrona załóg pojazdów wojskowych przed oddziaływaniem fali uderzeniowej detonacji,
  • elementach systemów pochłaniających energię zderzenia pojazdów (wypełnieniach profili budujących nadwozia i kabiny, wypełnieniach awaryjnych zderzaków pojazdów szynowych),
  • elementach systemów chroniących obiekty budowlane przed uderzeniami masywnych obiektów (w celu ochrony przed zniszczeniem budynków, filarów wiaduktów, nadbrzeży w portach itp.),
  • fotelach chroniących kierowców oraz pasażerów i ograniczających skutki kolizji,
  • fotelach pilotów i innych strukturach chroniących załogi i pasażerów w czasie upadku lub tzw. twardego lądowania statków powietrznych.

W wymienionych systemach stosuje się piany wytworzone z różnorodnych materiałów, np. z polimerów i metali (najczęściej stopów aluminium) o różnych typach porowatości: zamkniętej lub otwartej.

Metody analizy struktury materiałów porowatych

Materiały porowate i piany są przedmiotem intensywnych badań eksperymentalnych i numerycznych. W badaniach numerycznych spotyka się różne podejścia do zagadnienia modelowania ich struktury.

Istnieje wiele modeli materiałów/ośrodków ogólnie nazywanych wielokomórkowymi. Są one używane do badań numerycznych ceramik, kompozytów ceramicznych, gruntów, mieszanin, pianek, gąbek itp. Określona geometria może być adaptowana do budowania modeli różnych materiałów [1].

Modele abstrakcyjne (wyidealizowane) materiałów porowatych wykorzystują powtarzalność i symetrię takich brył, jak bryły platońskie (wielościany foremne), które można poddawać modyfikacjom, np. symetrycznemu ścinaniu naroży (rys. 1).

Przykład modelu bazującego na geometrii złożonej z brył dwóch typów o regularnych kształtach pokazano na rys. 2. Osiemnastościany nie muszą być foremne i dzięki temu możliwa jest łatwa zmiana stosunku objętościowego sześcianów do osiemnastościanów.

Modele numeryczne mogą bazować na zuniformizowanych elementarnych strukturach geometrycznych zapewniających powtarzalność przestrzenną. Dzięki temu można je rozbudowywać przez kopiowanie struktur elementarnych z przesunięciem [3].

Przykładem geometrii bazowej do budowy modelu struktury piankowej może być czternastościan Kelvina [4] (rys. 3). Jest to jedyny wielościan foremny, który potrafi zapełnić przestrzeń bez pozostawiania pustek. Wszystkie krawędzie czternastościanu mają jednakową długość. Wielościan składa się z kwadratów i sześcioboków foremnych. Geometria tego typu jest chętnie wykorzystywana przez badaczy do modelowania nie tylko pianek, ale też różnych materiałów, np. materiałów ziarnistych, ceramiki i kompozytów ceramicznych. Zaletą geometrii otrzymanego modelu struktury wielokomórkowej jest możliwość obcięcia jej do kształtu prostopadłościanu lub sześcianu. Ułatwia to definiowanie warunków brzegowych podparcia i obciążenia (rys. 4) [5].

Stosowane są także modele odzwierciedlające rzeczywistą strukturę. Mogą to być modele płaskie budowane na podstawie fotografii mikroskopowej przekroju przez próbkę materiału (rys. 4) lub modele przestrzenne budowane na podstawie badań metodami dyfrakcji rentgenowskiej lub neutronowej albo technikami tomograficznymi [6]. Na rys. 5 przedstawiono przykład skanu 3D pianki o porach otwartych uzyskanego za pomocą tomografii rentgenowskiej (rys. 6). Taki skan pozwala wygenerować model 3D wiernie odzwierciedlający rzeczywistość [7].

Stopień złożoności modeli może być różny. Wybór określonego sposobu modelowania zależy w dużym stopniu od posiadanych przez badacza możliwości badań eksperymentalnych, które mogą posłużyć w początkowej fazie prac jako źródło danych do tworzenia modeli numerycznych, a w dalszej – do weryfikacji poprawności zastosowanego modelu.

Przedstawione publikacje [1–9], które obszernie prezentują metody modelowania materiałów porowatych, nie pokazują jednak wyników analiz numerycznych tych struktur. Analizy numeryczne i ich implementacja do zagadnień opisujących struktury materiałów mogą pozwolić m.in. na obniżenie kosztów wprowadzania celowych modyfikacji tych materiałów do poprawy określonych parametrów globalnych (np. energochłonności).

Badania eksperymentalne piany polimerowej

W laboratorium badawczym Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej WAT wykonano badania ściskania piany poliuretanowej. Masa próbki – klocka o wymiarach 62×62×62 mm – wyniosła 8,5 g, prędkość obciążania – 50 mm/s.

Badania wykonano na maszynie wytrzymałościowej z głowicą 3000 kN.

Wyniki przedstawiono w postaci zależności naprężenie – odkształcenie (rys. 7), które przeliczono z zależności siła – przemieszczenie odczytanych z czujników maszyny wytrzymałościowej na podstawie zależności:

  • naprężenie σ = F/A (F – zmierzona siła, A – pole przekroju pop­rzecznego próbki niezdeformowanej),
  • odkształcenie ε = ∆l/l (∆l – przemieszczenie głowicy maszyny, l – wysokość próbki nieodkształconej).

Próbki filmowano kamerą do szybkich zdjęć Phantom v12 (fot. 1–3).

Przykładowe modelowanie i analizy numeryczne piany polimerowej

Na podstawie tomografii komputerowej wykonanej przy użyciu skanera mikrostruktury zbudowano rastrowy model numeryczny mikrostruktury badanej pianki poliuretanowej.

Pierwszym etapem budowy modelu było wykonanie tomografii komputerowej badanego materiału z użyciem piksela o rozmiarze 14,51 µm. Z powodu małej gęstości badanego materiału zastosowano filtr aluminiowy 50 mm. Na fot. 4 przedstawiono przykładowe wyniki wykonanej tomografii. Następnie za pomocą oprogramowania komputerowego tomografu przetworzono obraz przekrojów poprzecznych (rys. 8) na monochromatyczne mapy bitowe (rys. 9).

Dzięki własnemu oprogramowaniu napisanemu w języku Visual Basic przetworzono informacje z map bitowych na listę elementów skończonych oznaczających pustki i materiał w modelu numerycznym. Model numeryczny przedstawiono na rys. 10.

Analizę numeryczną przeprowadzono przy użyciu oprogramowania LS Dyna. Warunki brzegowe były następujące: płyta sztywna nieruchoma – podparcie próbki, płyta sztywna poruszająca się ze stałą prędkością 30 mm/ms (rys. 11). Zastosowano następujące parametry materiałowe poliuretanu: liczba Poissona ν = 0,35, moduł Younga E = 4 GPa, granica plastyczności – 75 MPa, model sprężystości – idealnie plastyczny. Próbkę zgnieciono o 1/3 jej wysokości.

Wyniki przedstawiono w postaci wykresu naprężenie – odkształcenie (rys. 12) oraz w postaci deformacji (rys. 13–15) i mapy naprężeń (rys. 16). Na ich podstawie można określić mechanizmy dominujące w strukturze piany podczas jej zgniatania. Widać, że materiał na poziomie mikrostruktury pracuje w zasadzie jednorodnie, występują tylko lokalne strefy uplastycznienia, które prawdopodobnie decydują o zniszczeniu.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono wybrane metody modelowania struktur materiałów pianowych. Zaprezentowano również przykładowe modelowanie i analizę numeryczną struktury rzeczywistej piany polimerowej wykonane na podstawie tomografii komputerowej tego materiału.

Zaprezentowane metody, które zostały opracowane w Katedrze Mechaniki i Informatyki Stosowanej WAT, mogą być stosowane w konstruowaniu elementów energochłonnych montowanych na pojazdach, budynkach lub innych elementach infrastruktury.

Literatura

  1. M.F. Ashby, A.G. Evans, N.A. Fleck et al., „Metal foams: A design guide”, Butterworth Heinmann, USA 2000.
  2. W. Huang, G. Donato, M.J. Blunt, „Comparison of streamline­‑based and grid-based dual porosity simulation”, „Journal of Petroleum Science and Engineering”, vol. 43/2004, pp. 129–137.
  3. M. Nygards, „Number of grains necessary to homogenize elastic materials with cubic symmetry”, „Mechanics of Materials”, vol. 35/2003, pp. 1049–1057.
  4. N.J. Mills, „The high strain mechanical response of the wet Kelvin model for open-cell foams”, „International Journal of Solids and Structures”, vol. 44 (2007), pp. 51–65.
  5. N.J. Mills, „The wet Kelvin model for air flow through open-cell polyurethane foams”, „Journal of Materials Science”, vol. 40/2005, pp. 5845–5851.
  6. Jeon, T. Asahina, K.J. Kang, S. Im, T.J. Lu, „Finite element simulation of the plastic collapse of closed-cell aluminum foams with X-ray computed tomography”, „Mechanics of Materials”, vol. 42/2010, pp. 227–236.
  7. I. Jeon, T. Asahina, „The effect of structural defects on the compressive behavior of closed-cell Al foam”, „Acta Mater”, vol. 53/2005, pp. 3415–3423.
  8. T. Niezgoda, W. Szymczyk, J. Małachowski, „Modelowanie numeryczne mikrostruktury ceramiki”, WNT, Warszawa 2005.
  9. S. Roux, F. Hild, P. Viot, D. Bernard, „Three-dimensional image correlation from X-ray computed tomography of solid foam”, „Composites Part A: Applied science and manufacturing”, vol. 39/2008, pp. 1253–1265.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Jan Osik Jan Osik, 27.01.2014r., 10:18:15 Chemicy muszą popracować, aby piany polimerowe miały odpowiednie właściwości użytkowe. Dzisiaj pracują oni nie tylko z retortą i probówką, ale i z programami komputerowymi, które znacząco przyspieszają tempo badań.

Powiązane

Materiały prasowe news Działalność SIPUR w drugiej połowie 2022 r.

Działalność SIPUR w drugiej połowie 2022 r. Działalność SIPUR w drugiej połowie 2022 r.

W drugiej połowie 2022 r. Związek „SIPUR” uczestniczył w wielu konferencjach, webinariach i warsztatach. prowadził też prezentacje o wyrobach poliuretanowych dla studentów wydziałów budownictwa i pokrewnych...

W drugiej połowie 2022 r. Związek „SIPUR” uczestniczył w wielu konferencjach, webinariach i warsztatach. prowadził też prezentacje o wyrobach poliuretanowych dla studentów wydziałów budownictwa i pokrewnych na uczelniach technicznych.

prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz, dr inż. Mariusz Szustak, dr inż. Łukasz Bednarz news Konferencja REMO 2022

Konferencja REMO 2022 Konferencja REMO 2022

XVI Konferencja Naukowo-Techniczna REMO2022 „Problemy remontowe w budownictwie ogólnym i obiektach zabytkowych”, która odbyła się w dniach 6–9.12.2022 w Szklarskiej Porębie, to jedno z ważniejszych w kraju...

XVI Konferencja Naukowo-Techniczna REMO2022 „Problemy remontowe w budownictwie ogólnym i obiektach zabytkowych”, która odbyła się w dniach 6–9.12.2022 w Szklarskiej Porębie, to jedno z ważniejszych w kraju wydarzeń dla branży budowlanej i architektonicznej, miejsce prezentacji wyników prowadzonych badań naukowych, a także dyskusji naukowych i eksperckich. Spotkanie łączy inżynierów, architektów i konserwatorów zabytków.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Małgorzata Kośla Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych

Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych

Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych jest koniecznością w zakresie zrównoważonego budownictwa. Jednak wybór systemu certyfikacji nie jest prosty. Od czego zależy oznakowanie ekologiczne...

Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych jest koniecznością w zakresie zrównoważonego budownictwa. Jednak wybór systemu certyfikacji nie jest prosty. Od czego zależy oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych? Przede wszystkim od lokalizacji, standardów obowiązujących w danym kraju, a także przeznaczenia budynku. Bez względu na jego rodzaj, każdy system weryfikacyjny ma za zadanie poprawić jakość życia, zmniejszyć ingerencję w środowisko naturalne oraz dbać o wykorzystywanie...

dr inż. Andrzej Konarzewski Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny

Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny

Sektor budownictwa dostarcza od 5% do 10% Produktu Krajowego Brutto (PKB) w każdym kraju na świecie i jest głównym pracodawcą, z 10% zatrudnieniem. W tym samym czasie jest odpowiedzialny za zużycie 40%...

Sektor budownictwa dostarcza od 5% do 10% Produktu Krajowego Brutto (PKB) w każdym kraju na świecie i jest głównym pracodawcą, z 10% zatrudnieniem. W tym samym czasie jest odpowiedzialny za zużycie 40% energii, 50% wszystkich naturalnych zasobów i 60% powstających odpadów. Zrównoważony sektor budowlany jest kluczem będącym w stanie doprowadzić do redukcji globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG), a także jest odpowiedzialny za bardziej zrównoważony świat.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Targi BUDMA 2022 – najważniejsze spotkanie branży budowlanej

Targi BUDMA 2022 – najważniejsze spotkanie branży budowlanej Targi BUDMA 2022 – najważniejsze spotkanie branży budowlanej

Trzydziestej, jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyła ekspozycja Targów Maszyn Budowlanych oraz Materiałów i Technologii dla Budownictwa Infrastrukturalnego...

Trzydziestej, jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyła ekspozycja Targów Maszyn Budowlanych oraz Materiałów i Technologii dla Budownictwa Infrastrukturalnego INTERMASZ/INFRATEC, a także branży kominkowej i kamieniarskiej. Od 1 do 4 lutego, na łącznej powierzchni 36 000 m2, swoją ofertę zaprezentowało ponad 350 firm z 21 krajów.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Adam Ujma news XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego

XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego XVIII  Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego

W dniach 3–5 listopada br. odbyła się XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję...

W dniach 3–5 listopada br. odbyła się XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję zorganizowała Katedra Inżynierii Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Patronat nad konferencją objął JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol oraz Komisja Inżynierii Budowlanej PAN o. Katowice i Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki...

Materiały prasowe news Nowelizacja ustaw wprowadzających elektroniczny dziennik budowy

Nowelizacja ustaw wprowadzających elektroniczny dziennik budowy Nowelizacja ustaw wprowadzających elektroniczny dziennik budowy

Prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, dokumentowanie przebiegu robót budowlanych online, możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego i wprowadzenie przepisów regulujących...

Prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, dokumentowanie przebiegu robót budowlanych online, możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego i wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie portalu e-Budownictwo – m.in. te zmiany znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

dr inż. Jarosław Szulc Nowelizacja Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów w odniesieniu do budownictwa wielkopłytowego

Nowelizacja Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów w odniesieniu do budownictwa wielkopłytowego Nowelizacja Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów w odniesieniu do budownictwa wielkopłytowego

Świadomość ograniczonych zasobów naturalnych surowców energetycznych na świecie (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) wymusiła poszukiwania rozwiązań ukierunkowanych na obniżenie energochłonności we wszystkich...

Świadomość ograniczonych zasobów naturalnych surowców energetycznych na świecie (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) wymusiła poszukiwania rozwiązań ukierunkowanych na obniżenie energochłonności we wszystkich dziedzinach gospodarki, również w sektorze budownictwa, w którym szacunkowo zużywa się około 41% całkowitej wytwarzanej energii.

Materiały prasowe news Weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego

Weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego Weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym. 19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja...

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym. 19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Znikają także absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Wzmacnia się też stabilność działań inwestora.

Materiały prasowe news Panele Paroc Panel System dla centrów danych

Panele Paroc Panel System dla centrów danych Panele Paroc Panel System dla centrów danych

Płyty warstwowe AST® od Paroc Panel System są coraz częściej wybierane do budowy centrów danych, ponieważ firmy z branży technologicznej poszukują materiałów trwałych i ognioodpornych pod kątem bezpieczeństwa...

Płyty warstwowe AST® od Paroc Panel System są coraz częściej wybierane do budowy centrów danych, ponieważ firmy z branży technologicznej poszukują materiałów trwałych i ognioodpornych pod kątem bezpieczeństwa fizycznego, ale także pod względem ochrony cennych danych cyfrowych.

Materiały prasowe news Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA

Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA

3 września w miejscowości Przygoń odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia DAFA.

3 września w miejscowości Przygoń odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia DAFA.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany

Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany

Oficyna Wydawnicza Polcen prezentuje kolejne wydanie publikacji pt. Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany na dzień 1 sierpnia 2023 r. wg stanu prawnego na dzień 15 lipca 2023...

Oficyna Wydawnicza Polcen prezentuje kolejne wydanie publikacji pt. Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany na dzień 1 sierpnia 2023 r. wg stanu prawnego na dzień 15 lipca 2023 r.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Okresowe kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych

Okresowe kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych Okresowe kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi terminów przeprowadzania kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych MR przypomina, że nie musi być ona przeprowadzana w chwili obecnej. Właściciele...

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi terminów przeprowadzania kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych MR przypomina, że nie musi być ona przeprowadzana w chwili obecnej. Właściciele lub zarządcy obiektów mają cały rok kalendarzowy na to, aby zapewnić jej realizację.

dr inż. Adam Ujma news XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym

XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym

W dniach 4-6 grudnia 2019 r. odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i Technologie Energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana...

W dniach 4-6 grudnia 2019 r. odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i Technologie Energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Patronat nad konferencją objęli JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, Komisja Inżynierii Budowlanej Polskiej Akademii Nauk oraz Komisja Ochrony Środowiska...

Materiały prasowe news Zmiany w Prawie budowlanym - prostszy i szybszy proces inwestycyjny

Zmiany w Prawie budowlanym - prostszy i szybszy proces inwestycyjny Zmiany w Prawie budowlanym - prostszy i szybszy proces inwestycyjny

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie ma przełożyć się na wzrost liczby oddawanych mieszkań - taki był m.in. zakładany efekt zmian w Prawie budowlanym, którego projekt przeszedł przez pierwsze...

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie ma przełożyć się na wzrost liczby oddawanych mieszkań - taki był m.in. zakładany efekt zmian w Prawie budowlanym, którego projekt przeszedł przez pierwsze czytanie na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury. Jednym z celów nowelizacji, którą przygotowało Ministerstwo Rozwoju, jest deregulacja. Znikną też absurdy, np. konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń.

mgr inż. Izabela Szerszeniewska Transport szynowy – niedogodność czy korzyść dla nieruchomości sąsiednich?

Transport szynowy – niedogodność czy korzyść dla nieruchomości sąsiednich? Transport szynowy – niedogodność czy korzyść dla nieruchomości sąsiednich?

Pewnie dla większości z nas zadane w tytule pytanie będzie miało charakter stricte retoryczny. Wskazanie uciążliwości związanych z mieszkaniem w sąsiedztwie linii tramwajowej lub kolejowej nie nastręcza...

Pewnie dla większości z nas zadane w tytule pytanie będzie miało charakter stricte retoryczny. Wskazanie uciążliwości związanych z mieszkaniem w sąsiedztwie linii tramwajowej lub kolejowej nie nastręcza nam bowiem żadnych trudności. Ponadto trudno znaleźć osobę, która w XXI wieku nie słyszała o negatywnym wpływie hałasu oraz drgań (generowanych przez poruszające się pociągi) na ludzki organizm.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe – podstawy diagnostyki

Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe – podstawy diagnostyki Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe – podstawy diagnostyki

Przedmiotem monografii są konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe (kominy żelbetowe i murowane, wieże telekomunikacyjne, wieże antenowe, widokowe itp.). Z jednej strony są to obiekty budowlane, z drugiej...

Przedmiotem monografii są konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe (kominy żelbetowe i murowane, wieże telekomunikacyjne, wieże antenowe, widokowe itp.). Z jednej strony są to obiekty budowlane, z drugiej zaś mogą pełnić funkcje urządzeń technologicznych o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania zakładów przemysłowych i elektrowni (np. kominy przemysłowe).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Diagnostyka obiektów budowlanych

Diagnostyka obiektów budowlanych Diagnostyka obiektów budowlanych

W publikacji przedstawiono najważniejsze problemy, analizy i wnioski dotyczące metod wykonywania ekspertyz, przeprowadzania diagnostyk i ocen wybranych typów obiektów budowlanych.

W publikacji przedstawiono najważniejsze problemy, analizy i wnioski dotyczące metod wykonywania ekspertyz, przeprowadzania diagnostyk i ocen wybranych typów obiektów budowlanych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Roboty budowlane przy użyciu materiałów wybuchowych

Roboty budowlane przy użyciu materiałów wybuchowych Roboty budowlane przy użyciu materiałów wybuchowych

Publikacja omawia m.in.: zjawisko wybuchu i jego oddziaływanie w podstawowych ośrodkach, techniki inicjowania wybuchu ładunków MW, zasady realizacji robót strzałowych w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem...

Publikacja omawia m.in.: zjawisko wybuchu i jego oddziaływanie w podstawowych ośrodkach, techniki inicjowania wybuchu ładunków MW, zasady realizacji robót strzałowych w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem rozbiórki budynków, obiektów komunikacyjnych, wież i kominów, zasady realizacji robót strzałowych w gruntach, rodzaje zagrożeń i sposoby ich ograniczenia.

dr inż. Jan Antoni Rubin, dr inż. Bożena Orlik-Kożdoń Biodeterioracja pleśniowa mikrośrodowiska mieszkalnego człowieka

Biodeterioracja pleśniowa mikrośrodowiska mieszkalnego człowieka Biodeterioracja pleśniowa mikrośrodowiska mieszkalnego człowieka

Grzyby pleśniowe, ze względu na specyfikę morfologiczną, biochemiczną i fizjologiczną, są organizmami dominującymi w szeroko pojętym mikrośrodowisku mieszkalnym człowieka. Grzyby te rozwijają się w zasadzie...

Grzyby pleśniowe, ze względu na specyfikę morfologiczną, biochemiczną i fizjologiczną, są organizmami dominującymi w szeroko pojętym mikrośrodowisku mieszkalnym człowieka. Grzyby te rozwijają się w zasadzie na wszystkich podłożach organicznych i nieorganicznych w warunkach ich silnego zawilgocenia

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Obciążenia pokryć i konstrukcji dachowych

Obciążenia pokryć i konstrukcji dachowych Obciążenia pokryć i konstrukcji dachowych

Jakie rodzaje obciążeń mogą oddziaływać na pokrycia i konstrukcje dachów? Podstawę do obliczeń poszczególnych rodzajów obciążeń stanowią stosowne normy.

Jakie rodzaje obciążeń mogą oddziaływać na pokrycia i konstrukcje dachów? Podstawę do obliczeń poszczególnych rodzajów obciążeń stanowią stosowne normy.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.