Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, obiektach z utrudnionym dostępem do elewacji czy na budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.
Firma Recticel oferuje takie rozwiązanie z zastosowaniem płyt termoizolacyjnych Eurothane G, produktu o zamkniętej strukturze komórkowej z paroszczelnymi okładzinami. Podstawowym wymogiem stosowania tej metody jest brak zawilgocenia ściany.
Eurothane G to płyty termoizolacyjne ze sztywnej pianki poliizocyjanurowej (PIR) w obustronnej okładzinie paroizolacyjnej, przez co skutecznie minimalizuje się oddziaływanie dyfuzji i akumulacji pary wodnej w produkcie. Płyta zespolona jest jednostronnie z płytą gipsowo-kartonową.
Współczynnik oporu dyfuzyjnego gotowego produktu wynosi μ > 17 000. Tak wysoki opór dyfuzyjny produktu bardzo ogranicza dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia w przegrodę i umożliwia spełnienie wymagania dotyczące minimalnego współczynnika temperaturowego fRsi, aby wyeliminować powstawaniem pleśni w przegrodzie. Oczywiście każdą przegrodę należy sprawdzić pod względem cieplno-wilgotnościowym. Dowiedz się więcej >>
Płyty występują w praktycznych wymiarach 1200×2600 mm, w grubościach rdzenia PIR od 20 do 120 mm (+12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa). Gęstość rdzenia PIR to 30 kg/m3. Płyty Eurothane G charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, λ = 0,022 W/(m·K), co jest korzystne, kiedy docieplenie odbywa się kosztem pomniejszenia powierzchni pomieszczenia.
Na przykład, aby spełnić aktualnie obowiązujące wymaganie dla współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych Umax = 0,23 W/(m2·K), w przypadku docieplenia ściany z cegły ceramicznej pełnej grubości 38 cm należy zastosować płytę Eurothane G o grubości 80 mm.
Płyty Eurothane G mogą być również zastosowane jako termoizolacja ścian wydzielenia pomieszczeń o różnych strefach temperatur. Typowym przykładem jest zastosowanie płyt Eurothane G na ścianach klatek schodowych, gdzie już przy grubości PIR 20 mm uzyskuje się współczynnik Umax = 1,0 W/(m2·K).
Pod względem reakcji na ogień płyta Eurothane G klasyfikowana jest jako Bs-1, d0. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego opinia techniczna wydana przez ITB potwierdza możliwość zastosowania płyt Eurothane G na ścianach wewnętrznych klatek schodowych i na drogach ewakuacyjnych.
Płyty Eurothane G są wygodnym produktem do wbudowania. Gotowy „prefabrykat” znacznie usprawnia i skraca czas wykonania prac na budowie. Nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi, wystarczą: piła ręczna lub pionowa, łata budowlana, poziomica, młotek gumowy i szpachlówki. Płyty najczęściej przykleja się bezpośrednio do ściany na kleje do płyt gipsowo-kartonowych metodą obwodowo-punktową, zgodnie z zasadą: kilka placków kleju wewnątrz płyty oraz pasmo kleju dookoła płyty (ok. 40% powierzchni płyty). Po kilku dniach, po odparowaniu wody i związaniu kleju, można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych. Sprawdź >>
Inny sposób montażu to mocowanie mechaniczne za pomocą wkrętów do drewnianego rusztu lub profili do płyt gipsowo-kartonowych. Ten sposób montażu jest najczęściej stosowany, kiedy ściana jest nierówna lub jej powierzchnia nie zapewnia wymaganej przyczepności. Mocowanie mechaniczne należy zastosować również w przypadku mocowania płyt do sufitów. Po zamontowaniu płyt przystępuje się do obróbki styków płyt (fuga, klej, taśma do spoinowania, gładź), a ich powierzchnię szpachluje. W ten sposób uzyskuje się trwałe podłoże do dalszego wykończenia, np. malowania i tapetowania. Jeżeli zachodzi potrzeba wzmocnienia narożników i ościeży, to stosuje się narożniki ochronne, analogicznie jak dla płyt gipsowo-kartonowych. Płyty Eurothane G można pokrywać różnymi materiałami wykończeniowymi, z wyjątkiem tych, które w swoim składzie zawierają wapno.