Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych
Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych, fot. Recticel
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Mając to na uwadze, firma Recticel oferuje nowoczesne produkty izolacyjne, które umożliwiają kompleksową termomodernizację budynków zabytkowych. Oferowane przez Recticel zestawy wyjątkowych rozwiązań i wsparcie techniczne pozwala na sprawne przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynków.
Dzięki produktom Recticel można skutecznie wykonać planowane prace w zakresie izolacji nie tylko ścian, ale też dachów skośnych, dachów płaskich i tarasów w sposób gwarantujący zachowanie trwałości konstrukcyjnej budynku oraz jego wartości kulturowej.
Izolacje termiczne
W ramach izolacji termicznych ścian tradycyjne metody często nie pozwalają na dostateczne zabezpieczenie ścian istniejącego budynku przed utratą ciepła. Dodatkowo, część rozwiązań, ze względu na potrzebę zachowania niezmienionej formy architektonicznej istniejącego budynku okazuje się niemożliwa do zastosowania. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się termoizolacja ścian zewnętrznych od strony wewnętrznej. Firma Recticel oferuje rozwiązanie dedykowane do tego typu zastosowania – płyty termoizolacyjne Eurothane G. Sprawdź >>
Eurothane G – izolacje od wewnątrz
Płyty izolacyjne PIR Eurothane G, zespolone jednostronnie z płytą gipsowo-kartonową, charakteryzują się niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,022 W/(m·K).
Pozwala to zmniejszyć zastosowaną grubość warstwy termoizolacyjnej. Jest to korzystne, kiedy docieplenie odbywa się kosztem pomniejszenia powierzchni pomieszczenia. Przykładowo w przypadku docieplania ściany z cegły ceramicznej pełnej o grubości 38 cm, aby spełnić obowiązujące wymagania dla współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych Umax = 0,20 W/(m2·K), wystarczające jest zastosowanie płyty Eurothane G o grubości 100 mm.
Stosowanie gotowego „prefabrykatu” znacznie usprawnia prace wykonywane na budowie i w dużym stopniu pozwala skrócić czas ich trwania. Ponadto przez zastosowanie okładzin ograniczających dyfuzję skutecznie minimalizuje się możliwość akumulacji pary wodnej w produkcie. Współczynnik oporu dyfuzyjnego gotowego produktu wynosi µ > 17 000. Tak wysoki opór dyfuzyjny w znacznym stopniu ogranicza migrację pary wodnej z pomieszczenia do przegrody, co umożliwia spełnienie wymagania dotyczącego minimalnego współczynnika temperaturowego fRsi.
Pozwala to wyeliminować możliwość wystąpienia zjawiska szkodliwej kondensacji pary wodnej w przegrodzie. Ze względu na złożoność zagadnienia, każdorazowo zastosowanie produktu powinno się poprzedzić oceną cieplno-wilgotnościową przegrody. Podstawowym wymogiem stosowania tej metody jest obliczeniowe stwierdzenie braku występowania zawilgocenia ścian.
Euroroof – system izolacji nakrokwiowych
Kolejnym rozwiązaniem, które Recticel posiada w swojej ofercie, a które znajduje zastosowanie w ramach termomodernizacji dachów skośnych i budynków objętych ochroną konserwatorską, są płyty Euroroof. Proponowane rozwiązanie różni się od tradycyjnej metody izolacji i polega na ułożeniu warstwy termicznej bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych dachu lub na deskowaniu. Metoda nakrokwiowa izolacji dachu skośnego posiada wiele zalet, jednak w ujęciu jej zastosowania w ramach obiektów objętych ochroną konserwatorską uzyskanie możliwości pozostawienia odkrytych elementów konstrukcyjnych często okazuje się kluczowe.
Ponadto wysoka efektywność termiczna wyrażona wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λd), jaką charakteryzują się płyty, zapewnia przewagę nad tradycyjnymi materiałami stosowanymi do izolacji dachów skośnych. Porównując do innych sposobów izolacji, te same lub lepsze parametry izolacyjne jesteśmy w stanie uzyskać, stosując zdecydowanie mniejszą grubość warstwy otuliny termicznej. Płyty te są wykonane z twardej pianki PIR o bardzo niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,022 W/(m·K).
W przeciwieństwie do tradycyjnego ocieplenia ułożonego między elementami konstrukcyjnymi, stosując płyty izolacyjne Euroroof, eliminuje się mostki termiczne i nieszczelności. To rozwiązanie pozwala na zapewnienie jednolitej otuliny cieplnej w obrębie całego dachu. Dodatkowo dostępna odmiana płyt o nazwie Euroroof MAX posiada zintegrowaną membranę wstępnego krycia Rectiven. Zastosowanie tego rodzaju płyt izolacyjnych pozwala na równoczesne ułożenie warstwy termoizolacyjnej i membrany dachowej. Umożliwia to skrócenie czasu niezbędnego do realizacji prac, przez co można zabezpieczyć budynek przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Deck-VQ – próżniowe panele izolacyjne
Deck-VQ to próżniowe panele izolacyjne, które wprowadzają nowy wymiar w ramach izolacji termicznej tarasów i dachów płaskich. Dzięki zastosowaniu wyjątkowej technologii możliwe jest osiągnięcie współczynnika przewodzenia ciepła na poziomie, który był dotąd nieosiągalny dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Płyty charakteryzują się bardzo niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła λd, który wynosi od 0,008 do 0,009 W/(m·K).
Właściwości izolacyjne płyt o grubości 45 mm można porównać do właściwości, jakie posiada warstwa izolacji z tradycyjnych materiałów o grubości ok. 200 mm! Oznacza to, że stosując płyty Deck-VQ, te same właściwości cieplne osiągamy przy zastosowaniu izolacji czterokrotnie cieńszej. W przypadku izolacji tarasów i dachów płaskich obiektów zabytkowych często można spotkać się z problemem braku miejsca na dodatkową warstwę izolacyjną. W takich przypadkach to właśnie rozwiązania oferowane przez Recticel pozwalają na znaczne zwiększenie efektywności termicznej przegrody, a nawet dostosowanie jej do zgodności z aktualnymi normami.
Nowoczesne produkty izolacyjne Recticel stanowią rozwiązanie dla właścicieli zabytkowych budynków, którzy pragną zachować ich autentyczność, jednocześnie spełniając współczesne standardy energetyczne. Stanowi to istotny krok w kierunku osiągnięcia zrównoważonego rozwoju przy równoczesnej ochronie dziedzictwa kulturowego.
Recticel zachęca do kontaktu z działem technicznym otwartym na wsparcie wymagane w zakresie termomodernizacji budynków zabytkowych, konsultacji cieplno-wilgotnościowych oraz technologicznych.
Kompetencje i wieloletnie doświadczenie Recticel są gwarancją, że każdy projekt i planowane prace termoizolacyjne będą realizowane z dbałością o dziedzictwo kulturowe. Skontaktuj się z nami >>