Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacje natryskowe od A do Z

Agregaty malarskie | 2023-03-27
Poznaj zalety izolacji natryskowych, fot. Agregaty malarskie

Poznaj zalety izolacji natryskowych, fot. Agregaty malarskie

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

PR

Izolacja natryskowa – czym właściwie jest

Izolacja natryskowa z użyciem pianki poliuretanowej uznawana jest za nowoczesną a zarazem skuteczną i łatwą metodę docieplenia domu lub poddasza.

W praktyce wygląda to tak, że dwa aktywne składniki pianki (poliol i izocyjanian) zaciągane zostają przez pompy do węża. Agregaty malarskie są urządzeniami, do których podłączone sa węże, natomiast samo mieszanie odbywa się w pistolecie natryskowym. Następnie pistolet wyrzuca piankę wprost na daną powierzchnię. Piana poliuretanowa po wyrzuceniu z pistoletu bardzo szybko zwiększa swoją objętość kilkukrotnie, tworząc jednolitą, trwałą warstwę izolacji, która ma świetne właściwości termo- oraz hydroizolacyjne.

Natryskowe docieplanie jest najszybszą metodą na izolację budynków. Sam proces docieplania jest stosunkowo prosty, lecz najlepiej jest postawić na fachowca z odpowiednim doświadczeniem, co z kolei przełoży się na profesjonalne wykonanie pracy.

Metodą tą można docieplić praktycznie cały dom, ale również służy ona do zaizolowania mostków termicznych (okien, drzwi, ścian, poddaszy, fundamentów). Najczęściej wykonywane jest jednak ocieplanie poddaszy, ponieważ pianka PUR jest bardzo lekka, a pomimo to izolacja z jej zastosowaniem skutecznie zabezpiecza zarówno przed zimnem, jak i ciepłem.

Jakie są właściwości pianki poliuretanowej?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ma ona bardzo dobre właściwości izolujące. Jest świetną alternatywą dla wełny mineralnej oraz styropianu. Ma ona również bardzo wysoką przyczepność i nadaje się do rozpylania praktycznie na każdej powierzchni. Pianka PUR występuje w dwóch rodzajach.

Pianka otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa

Obydwa typy można wykorzystać do ocieplenia domu. Piankę zamkniętokomórkową charakteryzuje większa wytrzymałość oraz lepsze właściwości termoizolacyjne. Na minus można zaliczyć to, że jest ona cięższa i droższa niż drugi rodzaj pianki. Ponadto najlepiej nakładać ją na suche podłoże. Z uwagi na jej właściwości, najczęściej używa się jej do zewnętrznych systemów izolacji.

Pianka otwartokomórkowa jest wykorzystywana znacznie częściej. Jest lżejsza i tańsza niż pianka zamkniętokomórkowa. Posiada strukturę gąbki. Jest paroprzepuszczalna i posiada tendencję do rozprzestrzeniania się. Paroprzepuszczalność pozwala podłożu oddawać wodę, dzięki czemu nie będą rozwijały się grzyby. Pianka ta nie jest również nasiąkliwa.

Wady i zalety pianki PUR

Zdecydowanie jako zaletę można zaliczyć lekkość pianki oraz to, że może być ona stosowana wszędzie tam, gdzie np. nie zdołamy dotrzeć styropianem. Ponadto piankę PUR łatwo się rozprowadza. Jej montaż jest szybki i stosunkowo niedrogi (w zależności od wybranego rodzaju pianki).

Jeżeli chodzi o wady, warto zaznaczyć, że pianka jest łatwopalna, co jest przeciwieństwem wełny mineralnej. Ciężko również skontrolować, czy została równomiernie rozłożona.

Ocieplanie pianką poliuretanową

Ocieplanie domu pianką poliuretanową jest świetnym rozwiązaniem i posiada wiele zalet. Jako jedną z nich można wymienić to, że istnieje możliwość stosowania takiego ocieplenia na starych konstrukcjach, dzięki czemu można skutecznie zaizolować nawet dość stare i mało szczelne do tej pory budynki.

Podczas ocieplenia można zdecydować się na różną grubość nałożenia pianki. Oczywiście im będzie ona mniejsza, tym cały proces będzie tańszy. Warto jednak zaznaczyć, że skutkować to będzie słabszymi zdolnościami izolacyjnymi.

Za najbardziej skuteczne ocieplanie pianką poliuretanową uznaje się wtedy, kiedy warstwa będzie wyższa niż 17 cm. Warto mieć na uwadze, że istnieją miejsca, w których wymagane jest nałożenie jedynie 10 cm pianki, a także takie, gdzie należy nałożyć jej aż do 30 cm. Wszystko zależy od konstrukcji budynku oraz konieczności izolacji mostków termicznych.

Ocieplanie natryskowe – trzy etapy aplikacji pianki PUR

Skoro wiadomo już, czym jest oraz do czego nadaje się pianka PUR, warto powiedzieć sobie coś więcej na temat jej aplikacji. Jakość izolacji zależy od kilku czynników, do których należą m.in. jakość komponentów, przygotowanie powierzchni czy sprzęt, którym ocieplanie będzie wykonywane.

Jeżeli zależy nam na tym, aby taka izolacja przetrwała, a zarazem spełniała swoje właściwości przez wiele lat, warto zwrócić uwagę na trzy etapy pracy.

  • Etap 1 – polega na przygotowaniu podłoża, a także kontroli przegrody i zabezpieczeniu powierzchni, których nie chcemy pokrywać pianką. Dobrze jest sprawdzić poziom wilgotności podłoża oraz jego czystość. Jeżeli podłoże jest tłuste lub zabrudzone, izolacje natryskowe mogą nie osiągać wysokiego poziomu przyczepności.
  • Etap 2 – polega na szczegółowym sprawdzeniu urządzenia oraz na ustawieniu wszystkich jego parametrów (ciśnienia i temperatury). Kolejnym etapem jest wymieszanie składników pianki  zgodnie z instrukcją producenta.
  • Etap 3 – polega na właściwej izolacji natryskowej za pomocą pistoletów i agregatów. Piankę aplikuje się na wybraną powierzchnię warstwą o określonej grubości. Jeżeli pierwsza naniesiona warstwa wyschnie, należy nałożyć drugą, aż do momentu osiągnięcia docelowej grubości.

Ile kosztuje ocieplenie natryskowe?

Na cenę izolacji natryskowej wykonywanej za pomocą pianki PUR wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest koszt samego produktu. Inny element regulujący cenę to miejsce, w którym prace będą wykonywane. Kolejne ważne czynniki to ilość oraz grubość warstwy izolacyjnej.

Jak można się domyślić, cena zależna jest od tego, jak dużo pianki zostanie zużyte. Jeżeli weźmiemy pod uwagę grubość nałożenia na poziomie od 10 do 17 cm, ceny mogą wahać się od 40 do 60 zł/m2. Grubsze warstwy są odpowiednio droższe.

Izolacja natryskowa a czas

Zapewne zastanawiacie się, czy pianka poliuretanowa i izolacja się starzeje. Efektywność samej warstwy izolacyjnej oraz długotrwałość piany PUR w dużej mierze zależy od jakości wykonania. Jeżeli pracę wykona doświadczony fachowiec, można być pewnym trwałego i zarazem przyzwoitego efektu.

Same właściwości piany poliuretanowej natomiast wykazują, że materiał ten się nie starzeje i zarazem nie zmienia swojej objętości. Oznacza to, że nawet po kilku latach piana poliuretanowa będzie posiadała takie same właściwości, jak w momencie jej aplikacji.

Warto postawić na fachowców

Przy ocieplaniu natryskowym za pomocą piany PUR warto stawiać na doświadczenie i pomoc fachowców. Istnieje wiele firm oferujących swoje usługi w tym zakresie. Są firmy stricte zajmujące się natryskiem piany, a także inne oferujące np. agregaty malarskie czy pistolety do nakładania pianki, które prowadzą sprzedaż danych akcesoriów i oferują usługi w danym zakresie. Warto z nich skorzystać.

Doświadczona firma powinna posiadać wielu przeszkolonych pracowników, którzy wykonają swoją pracę w sposób profesjonalny, a także sami wybiorą rodzaje piany poliuretanowej, nadające się do danego rodzaju ocieplenia.

Podsumowanie

Pianka natryskowa i izolacja za jej pomocą jest świetną alternatywą dla klasycznych dotąd znanych możliwości dociepleń. Okazuje się, że jest to metoda niezwykle szybka i skuteczna, lecz tak jak i inne posiada kilka wad.

Jeżeli jesteś zainteresowany tego rodzaju dociepleniem, lecz masz pewne wątpliwości, postaw na sprawdzoną firmę i pracujących w niej fachowców. Odpowiedni wybór z pewnością przełoży się na bardzo dobre efekty.

Izolacja natryskowa z użyciem pianki poliuretanowej >>

Komentarze

  • bo bo, 11.04.2024r., 08:52:36 1/ na jakie podłoże można aplikować piankę? Jak podłoże przygotować? 2/ jeśli pianka jest łatwopalna, to jak zabezpieczyć przegrodę przed pożarem? 3/ po ułożeniu pianki na dachu )adaptacja poddasza na sypialnię) uzyskaliśmy niesamowite efektu dźwiękowe: śpiew ptaków o poranku, dudnienie deszczu, świst wiatru. Praktycznie uniemożliwia spanie. Ptaki słychać jak pod namiotem, natomiast świst wiatru i odgłosy deszczu ulegają wzmocnieniu. Nawet na nieocieplonym dachu, bez warstwy termoizolacyjnej, deszcz nigdy nie był tak dokuczliwy. Jak naprawić taką usterkę? Dlaczego nie podaje się izolacyjności akustycznej pianki? Dlaczego nie uprzedza się, że izolacja pianką nie zabezpiecza przed efektami akustycznymi? Z powyższych powodów nie zdecydowałabym się na ułożenie pianki.

Powiązane

KOWALCZYK Sklep Internetowy Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty

Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty

Wybór materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy, znany również jako gazobeton. Ten lekki,...

Wybór materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy, znany również jako gazobeton. Ten lekki, ale wytrzymały materiał oferuje szereg zalet, które przyciągają uwagę inwestorów poszukujących szybkich i ekonomicznych rozwiązań. W tym artykule omówimy szczegółowo zalety i wady betonu komórkowego, a także oszacujemy koszty związane z jego wykorzystaniem w budowie domu.

Paroc. Polska Sp. z o.o. Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego

Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego

Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym...

Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym idzie – wysokimi kosztami eksploatacji. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie, które nie tylko pomaga utrzymać przyjemny chłód latem, ale również przynosi wymierne korzyści zimą. Mowa o izolacji budynków wełną kamienną – materiałem, który zaskakuje swoją wszechstronnością i efektywnością. W poniższym...

Alve Drabiny Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie

Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie

W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość,...

W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość, uniwersalność, wytrzymałość i mobilność. Poznajmy praktyczne zastosowania tego rodzaju drabiny w domu i ogrodzie!

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie? Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, który może być wykorzystany do skutecznego ocieplenia wszystkich przegród budynku i to niezależnie od jego przeznaczenia. Można go stosować do izolacji...

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, który może być wykorzystany do skutecznego ocieplenia wszystkich przegród budynku i to niezależnie od jego przeznaczenia. Można go stosować do izolacji ścian zewnętrznych, podłóg, fundamentów, dachów skośnych czy płaskich, a także parkingów.

Bricomarché Wełna izolacyjna – zadania i właściwości

Wełna izolacyjna – zadania i właściwości Wełna izolacyjna – zadania i właściwości

Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania...

Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania oraz właściwości, które decydują o popularności tego materiału.

Wienerberger Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego

Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego

Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając...

Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając jego zalety. Dowiedz się, dlaczego pustaki ceramiczne są popularnym wyborem inwestorów i jak mogą wpłynąć na jakość i wydajność Twojej budowy.

BAŁTYKGAZ Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki

Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki

Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą...

Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą oraz jak świadomie wykorzystywać trendy rynkowe, aby maksymalizować korzyści finansowe przy zakupie gazu?

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Sika Poland Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym? Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa...

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenie mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.