Aktualności z branży chemii budowlanej
Poznaj aktualności z branży chemii budowlanej, fot. Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKT
W dniach 23–24 listopada 2023 r., w hotelu Wodnik w Słoku k. Bełchatowa, odbyło się seminarium „Aktualności w branży chemii budowlanej”. Uczestniczyło w nim 10 przedstawicieli firm reprezentujących tę dziedzinę przemysłu.
Zobacz także
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Ł2B, czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry – X Konferencja Naukowa
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych zaprasza na X Konferencję Naukową „Ł2B czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry”. Wydarzenie odbędzie się w terminie 10–12...
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych zaprasza na X Konferencję Naukową „Ł2B czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry”. Wydarzenie odbędzie się w terminie 10–12 stycznia 2024 r. w Rytrze, w Hotelu Perła Południa.
mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w suchych mieszankach chemii budowlanej (cz. 5). Podkłady podłogowe i betony
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie.
Materiały prasowe news Sektor chemii budowlanej – wyniki rynku i perspektywy
Firma badawcza IBP Research podsumowała wyniki sprzedaży chemii budowlanej w roku 2022 oraz opracowała prognozę rozwoju branży na lata 2023–2025.
Firma badawcza IBP Research podsumowała wyniki sprzedaży chemii budowlanej w roku 2022 oraz opracowała prognozę rozwoju branży na lata 2023–2025.
Organizator dziękuje firmom: GHP JARKOP oraz ELTREX za wsparcie finansowe przedsięwzięcia oraz firmie BROWN-FORMAN za przygotowanie dodatkowych atrakcji, które urozmaiciły poważny program seminarium.
Prezentacje zostały podzielone na 4 części.
Panel I dotyczył opisu działalności laboratoriów badawczych i aktualności w CPR oraz bezpieczeństwa pożarowego w budownictwie. Katarzyna Walusiak, jako główna inicjatorka spotkania, powitała gości i przedstawiła działalność oraz systematyczny rozwój akredytowanego Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKT. Następnie Michał Lasota i Zbigniew Wojtaszczyk z firmy Crusil opowiedzieli o wykorzystaniu chalcedonitu jako aktywnego wypełniacza w matrycach cementowych i betonach BWW. Dodatkowo firma Crusil przygotowała dla uczestników wystawę swoich gotowych wyrobów.
Kamil Pawłowski z CERTBUD w Warszawie swoje wystąpienie rozpoczął od prezentacji działalności CERTBUD jako Laboratorium i Jednostki Certyfikującej. Następnie przedstawił aktualności w rozporządzeniu CPR dotyczącym wyrobów budowlanych. Omówił tematykę związaną z Deklaracjami Środowiskowymi Produktów EPD (Environmental Product Declaration).
Z kolei o działalności nowo otwartego Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki opowiedział Klaudiusz Borkowicz z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Kontynuacją tematyki bezpieczeństwa pożarowego było wystąpienie Krzysztofa Nosala z Krakowskiego Instytutu na temat podłoży drewnianych. Wskazał on na drewno jako materiał budowlany i zapoznał zebranych ze współczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w ETICS z jego wykorzystaniem.
Panel II, dotyczący produktów w postaci sypkiej, rozpoczął Sławomir Chłądzyński z firmy CEMEX. Opisał cementy używane do chemii budowlanej: cement bez dodatków oraz z dodatkami takimi jak: żużel wielkopiecowy, popiół lotny i kamień wapienny. Przedstawił wyniki badań klejów do płytek (badania długoterminowe), a w szczególności pomiary ich przyczepności po 1 i 6 miesiącach. Badania zostały wykonane w Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKT. Następnie Dominik Czerny z firmy HSH Chemie Group przedstawił nowoczesne rozwiązania w chemii budowlanej z zastosowaniem produktów VeoVaQ®, ADDIQ®, CellQ®. Zaprezentował portfolio firmy HSH z praktycznymi przykładami recepturowymi dla klejów do systemów ociepleń i klejów do płytek ceramicznych.
Kolejnym tematem był wpływ włókien celulozowych na przyczepność klejów do płytek na podstawie wyników badań kleju C1T z różnymi typami włókien, który zaprezentował Grzegorz Cholewa z firmy Rettenmaier Polska. W celu przeprowadzenia prac badawczych utworzył on formulacje testowe z włóknami Arbocel, a także formulację bazową bez włókien. Na zakończenie pierwszego dnia Bartosz Białończyk z firmy BROWN-FORMAN przeniósł słuchaczy w regiony Lowlands, Highlands, Speyside, Campbeltown oraz Islay w Szkocji.
Panel III odbył się w drugim dniu Seminarium i dotyczył produkcji tzw. wyrobów „mokrych”, takich jak: grunty, tynki i farby. Rozpoczął się on prezentacją Justyny Mikołajczyk z firmy ELTREX, (dystrybutora produktów firm ALLNEX, ENVASES (HUBER), LANXESS, RÖHRIG GRANIT, SALTIGO, TFL, UOP (HONEYWELL), WANHUA). Są to produkty do zabezpieczenia przed korozją mikrobiologiczną.
Prelegentka przedstawiała możliwości stosowania prezentowanych produktów w produkcji. W świat magii kolorystycznej w codziennej praktyce przeniósł słuchaczy Stanislav Sulla z Konica Minolta, omawiając subiektywną ocenę kolorów, tematykę skutecznej komunikacji co do danych kolorystycznych i konieczność wyboru właściwego urządzenia pomiarowego. Na zakończenie trzeciego panelu Marek Matysiak z firmy Rettenmaier Polska referował temat stosowania syntetycznych extenderów TiO2 w teorii i praktyce.
Panel IV dotyczył powłok termorefleksyjnych. O działaniu powłok termorefleksyjnych, powłok samogasnących i antykorozyjnych dedykowanych do kompozytów typu: powłoka – pianka poliuretanowa opowiedział Mirosław Bryk z Firmy Wdrożeniowej Damiton.
Kontynuacją tematyki było wystąpienie profesora Aleksandra Prociaka z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, na temat charakterystyki kompozytów warstwowych – pianki poliuretanowej z wybranymi powłokami termorefleksyjnymi. Omówione zostały tematy otrzymywania sztywnych pianek poliuretanowych, ich wytrzymałości oraz wyniki badań przyczepności do nich powłoki termorefleksyjnej, a także przyczepności tych powłok do sztywnych pianek poliuretanowych w zależności od sposobu ich połączenia.
Na zakończenie Weronika Rudalska z firmy Ceresit doktorant Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej na Politechnice Krakowskiej, prezentowała zależności pomiędzy współczynnikiem LRV a TSR barwnych, polimerowych wypraw elewacyjnych. Przedstawiła praktyczny wykres dotyczący mapowania kolorów według nowych wytycznych Merkblatt, dający możliwości aplikowania kolorów zarówno bez ograniczeń powierzchni, jak i z ograniczeniem.
Kolejna edycja Seminarium zaplanowana jest na termin 21–22 listopada 2024 r.
Źródło: Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKT