KFB Polska: Rozwiązujemy problemy
Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?
Zobacz także
Redakcja miesięcznika IZOLACJE Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej
Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.
Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE SIPUR: Branża poliuretanowa w Polsce – wyzwania i perspektywy
Od jakich czynników zależy dalszy rozwój branży poliuretanowej w Polsce? O poszerzaniu zakresu zastosowania poliuretanu oraz o nowych technologiach mówi Maciej Kubanek, prezes zarządu Związku „SIPUR”.
Od jakich czynników zależy dalszy rozwój branży poliuretanowej w Polsce? O poszerzaniu zakresu zastosowania poliuretanu oraz o nowych technologiach mówi Maciej Kubanek, prezes zarządu Związku „SIPUR”.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE BAUMIT: Innowacje to nasze drugie imię
Prezes zarządu BAUMIT Zbigniew Kaliciński podsumowuje 30 lat działalności firmy, mówi też o planach inwestycyjnych, strategii oraz perspektywach rozwoju kierowanego przedsiębiorstwa w kontekście tendencji...
Prezes zarządu BAUMIT Zbigniew Kaliciński podsumowuje 30 lat działalności firmy, mówi też o planach inwestycyjnych, strategii oraz perspektywach rozwoju kierowanego przedsiębiorstwa w kontekście tendencji na rynku budowlanym.
Na początku naszej rozmowy chciałbym zapytać o początki firmy KFB. Skąd się wziął pomysł na działalność w tym segmencie?
Firma oficjalnie rozpoczęła działalność w 2009 r. - wtedy właśnie z żoną podjęliśmy decyzję o założeniu rodzinnej działalności gospodarczej. Skąd wziął się pomysł na działalność w tym segmencie? Po studiach na Politechnice Wrocławskiej kontynuowałem działalność naukową na Uniwersytecie w Bochum i równolegle rozwijałem dział B+R (badawczo-rozwojowy) w niemieckiej firmie inżynierskiej.
To pozwoliło mi zdobyć szereg kontaktów z przedstawicielami przemysłu na terenie Niemiec. Po zakończeniu doktoratu zdecydowaliśmy się z żoną wrócić do Polski - i właśnie tutaj pojawił się problem. Na uczelnie w Polsce nie chciałem wracać, a na zdobyte przeze mnie doświadczenie w przemyśle nie było zapotrzebowania.
Wtedy właśnie moja żona wpadła na pomysł stworzenia firmy, która na początku wykorzystywałaby zdobyte przeze mnie doświadczenie z zakresu akustyki i wibroakustyki maszyn, a w przyszłości byłaby "przytułkiem" dla takich pasjonatów jak ja oraz kuźnią polskich akustyków.
Co w takim razie jest obecnie przedmiotem działalności firmy KFB? Na jakie specjalizacje można ją podzielić?
Hałas nigdy nie był tak uciążliwy, a zarazem tak powszechny jak obecnie. Ochrona przed hałasem stała się obecnie wyzwaniem cywilizacyjnym. W wyniku tego, zostały wprowadzone nowe normy emisji hałasu maszyn i urządzeń (Dyrektywa 2000/14/WE) oraz ustanowiono minimalne wymagania w zakresie ochrony zdrowia pracowników narażonych na wibracje i hałas (Dyrektywa 2002/44/WE i 2003/10/WE).
W celu zastosowania się do tych przepisów prawnych, przedsiębiorstwa zostały zmuszone do wdrożenia programów monitoringu, redukcji drgań i hałasu parków maszynowych oraz poprawienia klimatu akustycznego miejsc pracy.
Poziom mocy akustycznej maszyn i urządzeń jest obecnie jednym z czynników charakteryzujących jakość produktu, a w niektórych branżach jest warunkiem utrzymania przez przedsiębiorstwo pozycji konkurencyjnej na rynku.
Działalność firmy KFB Polska koncentruje się na wsparciu naszych klientów w rozwiązywaniu problemów z zakresu akustyki przemysłowej, wibroakustyki maszyn, akustyki budowlanej oraz akustyki architektonicznej.
Przy czym „rozwiązywanie problemów” rozpoczynamy od oceny stanu istniejącego, identyfikacji głównych źródeł hałasu i drgań, opracowaniu strategii rozwiązania tego problemu, a kończymy na projektowaniu, produkcji i wdrożeniu rozwiązań mających na celu osiągnięcie założonego rezultatu. Wszystko z jednej ręki i z gwarancją osiągnięcia zamierzonego celu.
Które z wymienionych wyżej specjalności, w których funkcjonuje firma KFB, w największym stopniu wpływają na pozycję rynkową firmy?
W pierwszych latach działalności spółki skoncentrowaliśmy się na akustyce przemysłowej i wibroakustyce maszyn. W akustyce przemysłowej wspieramy naszych klientów w redukcji hałasu na stanowiskach pracy i hałasu emitowanego do otoczenia.
Właśnie do odbiorców z tej grupy trafia największa ilość naszych produktów - są to specjalistyczne obudowy, tłumiki, ekrany akustyczne czy też ciche stanowiska pracy.
Jeżeli chodzi o wibroakustykę maszyn, to naszym głównym odbiorcą jest przemysł maszyn ciężkich. Dla odbiorców z tej grupy prowadzimy specjalistyczne pomiary i analizy oraz projektujemy i tworzymy prototypy rozwiązań antyhałasowych dla tych maszyn.
W kolejnych latach planujemy dalszy rozwój usług i produktów z grupy akustyki budowlanej i architektonicznej oraz wejście na rynek akustyczny przemysłu samochodowego i lotniczego.
Obecnie głównymi odbiorcami oferty naszej firmy są producenci i użytkownicy maszyn i urządzeń, niezależnie od branży i lokalizacji. Realizujemy między innymi projekty dla branży spożywczej, medycznej, opakowań, maszynowej i samochodowej. Nasze usługi świadczymy na terenie całej Europy, a nasze produkty dostarczamy obecnie do Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Jaka jest strategia firmy?
Przede wszystkim stawiamy na rozwój naszej kadry inżynierskiej oraz rozwój działu B+R i produkcji. Kluczem do sukcesu są ludzie, ich pasja i zaangażowanie. Dzięki pracom badawczo-rozwojowym prowadzonym w naszych laboratoriach tworzymy nowe usługi i prototypy nowych produktów. Kolejne inwestycje w maszyny i nowe technologie pozwolą nam z kolei na wdrożenie produkcji seryjnej naszych produktów antyhałasowych.
Od samego początku istnienia firmy angażujemy się w projekty badawcze we współpracy z europejskimi uczelniami i przemysłem. Obecnie realizujemy międzynarodowy projekt ArAc Multibook of Architectural Acoustics, którego jesteśmy liderem.
Głównym celem projektu jest wypełnienie luki istniejącej w literaturze fachowej w sposób innowacyjny oraz zwiększenie świadomości architektów na temat akustyki i jej wpływu na życie człowieka.
Chcieliśmy, aby nasza aplikacja nie tylko wyjaśniała podstawowe zagadnienia i problemy akustyki, ale była także przydatnym narzędziem w procesie projektowania. ArAc-Multibook of Architectural Acoustics to dostępna w czterech językach darmowa aplikacja na urządzenia mobilne (tablety i smartfony z systemem Android lub iOS) oraz dostępna na stronie www.arac-multibook.com.
Partnerami projektu są: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Kahle Acoustics - firma konsultingowa z zakresu doradztwa akustycznego, która współpracuje z najsłynniejszymi światowymi architektami, takimi jak: Renzo Piano, Jean Nouvel, Rafael Viñoly, Terry Pawson czy Paul Andreu; Laboratorium Akustyki i Fizyki Cieplnej (ATF) z Katedry Fizyki i Astronomii na Wydziale Fizyki Katolickiego Uniwersytetu w Leuven w Belgii oraz firma gfai tech GmbH, specjalizująca się w produkcji innowacyjnych systemów pomiarowych. Projekt realizowany jest w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".
Nie ukrywam, że w ramach koncepcji prowadzenia firmy KFB Polska dużym wyzwaniem jest i zapewne będzie rozbudowa sieci dystrybucji naszych usług i produktów na szeroko pojętym rynku europejskim.
Co według Pana wyróżnia firmę KFB spośród innych firm w tej branży?
Na pewno jednym z głównych czynników wyróżniających naszą firmę jest kompleksowość naszych działań. Celem zawsze jest efektywne rozwiązanie problemu związanego z hałasem, a nie wyłącznie stwierdzenie, "że jest za głośno". Kolejnym czynnikiem jest prężnie rozwijający się dział B+R, co pozwala na tworzenie, testowanie i wdrażanie niestandardowych rozwiązań antyhałasowych.
Jak oceniacie Państwo świadomość rynku w zakresie tego, co robicie, na co dzień?
Jeżeli chodzi o świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu to zarówno w Polsce, jak i za granicą jest ona stosunkowo niska. W ramach realizacji projektów dla naszych klientów organizujemy szkolenia z zakresu akustyki, pozwalające na właściwą interpretację zagrożeń związanych z hałasem oraz możliwościami jego redukcji.
Czy od strony prawnej nasz kraj jest gotowy, aby zwalczać wszelkie niedogodności związane z hałasem w miejscu zamieszkania, pracy itp.? Jak nasz kraj wypada w porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej?
Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej mamy określone wartości dopuszczalne dla hałasu na stanowiskach pracy i w środowisku oraz określone metodyki pomiaru i wyznaczania poziomu hałasu.
Tym samym mamy podobną sytuację wyjściową zarówno w Polsce, jak i za granicą. Inaczej jest ze zwalczaniem tych zagrożeń, gdyż każdy z krajów Unii Europejskiej ma odrębne regulacje i standardy.
Jak docelowo pojmowana ma być firma KFB na rynku polskim? Do jakiego modelu dążą osoby zarządzające firmą?
Naszym celem jest budowa marki KFB i pozyskanie mocnej pozycji w branży nie tylko w Polsce, ale i na rynku europejskim. Badania nad specjalistycznymi rozwiązaniami antyhałasowymi dla przemysłu pozwolą nam na wdrożenie produkcji seryjnej i dystrybucję na terenie całej Europy.
Natomiast dzięki inwestycji w dział B+R chcemy stworzyć europejskie centrum wibroakustyczne, w którym możliwe będzie prowadzenie projektów badawczych oraz szkolenie europejskich inżynierów w zakresie akustyki.