Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Agnieszka Stawiarska Program Czyste Powietrze – dotacja na termomodernizację domów jednorodzinnych

Program Czyste Powietrze – dotacja na termomodernizację domów jednorodzinnych Program Czyste Powietrze – dotacja na termomodernizację domów jednorodzinnych

Od ponad roku program „Czyste Powietrze” dofinansowujący remonty domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie bez przyczyny. Wyższe dofinansowanie, wyższe dotacje do kompleksowej termomodernizacji...

Od ponad roku program „Czyste Powietrze” dofinansowujący remonty domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie bez przyczyny. Wyższe dofinansowanie, wyższe dotacje do kompleksowej termomodernizacji i prefinansowanie dla wykonawców skutecznie zachęciły do składania wniosków o dotację.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Zrównoważone projektowanie – inspiracje ze świata

Zrównoważone projektowanie – inspiracje ze świata Zrównoważone projektowanie – inspiracje ze świata

Rocznie budynki odpowiadają za około 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii (World GBC – Circular Economy in the built environment waste hierarchy: Why recycling is the...

Rocznie budynki odpowiadają za około 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii (World GBC – Circular Economy in the built environment waste hierarchy: Why recycling is the last resort). Jeśli branża budowlana chce realizować ideę i cele ekorozwoju, musi odejść od podejścia „weź, wyprodukuj, wyrzuć”. Międzynarodowa firma Arup opracowała raport prezentujący zasady projektowania zgodnego z koncepcją regeneracyjną.

Materiały prasowe news Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Od 1 lipca 2024 r. w stolicy działa Strefa Czystego Transportu (SCT). Nowe przepisy mają poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców poprzez ograniczenie wjazdu pojazdów o wysokiej emisji spalin. Polski...

Od 1 lipca 2024 r. w stolicy działa Strefa Czystego Transportu (SCT). Nowe przepisy mają poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców poprzez ograniczenie wjazdu pojazdów o wysokiej emisji spalin. Polski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię promującą Strefę.

Nowoczesne domy szkieletowe

Joanna Szot | IZOLACJE 5/2024 | 2024-05-28
Nowoczesne domy szkieletowe, fot. Adobe Stock

Nowoczesne domy szkieletowe, fot. Adobe Stock

Domy drewniane mogą powstać w różnych technologiach. Zazwyczaj Polacy stawiają na konstrukcję szkieletową, ponieważ jej niepodważalną zaletą jest szybka realizacja projektu. Ponadto prace budowlano-montażowe można prowadzić o każdej porze roku.

Zobacz także

dr inż. Paweł Sulik Jak legalnie budować więcej budynków wielorodzinnych w szkielecie drewnianym?

Jak legalnie budować więcej budynków wielorodzinnych w szkielecie drewnianym? Jak legalnie budować więcej budynków wielorodzinnych w szkielecie drewnianym?

Obowiązujące w Polsce przepisy związane z bezpieczeństwem pożarowym, z uwagi na cechy drewna, ograniczają możliwość jego pełnego wykorzystania w budownictwie. Do głównych ograniczeń prawnych szerszego...

Obowiązujące w Polsce przepisy związane z bezpieczeństwem pożarowym, z uwagi na cechy drewna, ograniczają możliwość jego pełnego wykorzystania w budownictwie. Do głównych ograniczeń prawnych szerszego stosowania drewna w budownictwie, w tym wielokondygnacyjnym, mieszkaniowym, wielorodzinnym, należą wymagania z zakresu palności oraz rozprzestrzeniania ognia [1].

dr inż. Michał Wieczorek, dr inż. Małgorzata Niziurska Ocieplanie budynków drewnianych w technologii szkieletowej

Ocieplanie budynków drewnianych w technologii szkieletowej Ocieplanie budynków drewnianych w technologii szkieletowej

Aktualnie coraz większa popularność zyskują domy w technologii szkieletowej ze względu na łatwość projektowania i wykonania. Dodatkową zaletą tego typu konstrukcji jest szybkość budowy oraz cena.

Aktualnie coraz większa popularność zyskują domy w technologii szkieletowej ze względu na łatwość projektowania i wykonania. Dodatkową zaletą tego typu konstrukcji jest szybkość budowy oraz cena.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Poradnik wykonawcy. Jak ocieplić drewnianą ścianę szkieletową?

Poradnik wykonawcy. Jak ocieplić drewnianą ścianę szkieletową? Poradnik wykonawcy. Jak ocieplić drewnianą ścianę szkieletową?

Fasada wentylowana to konstrukcja, która coraz częściej gości na polskim placu budowy, zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele uwagi poświęca się zagadnieniu zdrowych budynków oraz sprawnej cyrkulacji powietrza...

Fasada wentylowana to konstrukcja, która coraz częściej gości na polskim placu budowy, zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele uwagi poświęca się zagadnieniu zdrowych budynków oraz sprawnej cyrkulacji powietrza w obiektach. W kontekście ścian zewnętrznych, wielu inwestorów decyduje się dzisiaj na lekką technologię szkieletową. Jak prawidłowo ocieplić drewnianą ścianę szkieletową?

Budownictwo szkieletowe cieszy się sporym nieustającym powodzeniem. Szybka budowa (tylko 2–3 miesiące), prowadzenie prac nawet zimą niezależnie od warunków atmosferycznych (brak prac mokrych, oprócz wykonywania fundamentów), doskonałe właściwości izolacyjne ścian i zdrowy mikroklimat panujący we wnętrzach przekonują nie tylko inwestorów, którzy chcą użytkować domy wyłącznie sezonowo, ale także tych, którzy chcą mieszkać w drewnianym domu przez cały rok.

To, jak będzie wyglądał dom szkieletowy, zależy od wykończenia ścian zewnętrznych. Zastosowanie oblicówki sprawi, że powstanie klasyczny dom drewniany. Natomiast jeśli ściany zewnętrzne zostaną otynkowane, to drewniany szkielet będzie nie do odróżnienia od muru. Możemy także zabudowę szkieletową wykończyć płytkami i uzyskać efekt ścian trójwarstwowych. Co ważne, odpowiednio ocieplone ściany zewnętrzne spełniają rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej.

Czytaj też o: Parametrach fizykalnych przegród zewnętrznych budynków drewnianych – studium przypadku

Pamiętajmy, że budownictwo szkieletowe opiera się na wieloletnich doświadczeniach projektantów i wykonawców (niesławne „kanadyjczyki” odeszły w niepamięć), nie zawsze są to reguły spisane, więc oferowane przez poszczególne firmy rozwiązania nieco mogą się od siebie różnić.

*****
Inwestycja w drewniany dom

Dzisiejszy dom szkieletowy to dobra alternatywa dla technologii murowych. Jest ekologiczny i ekonomiczny, powstaje szybko oraz pozwala na dokonanie wielu modyfikacji, np. przestawienie ścianek działowych czy rozbudowę. Warto pokreślić, że drewno ma zdolność do regulowania poziomu wilgotności, co zapewnia odpowiedni mikroklimat we wnętrzach. Jednak należy pamiętać, że dom szkieletowy nie może powstać w systemie gospodarczym, więc nie można kosztów budowy rozłożyć w czasie.
*****

Drewniany szkielet – ściany konstrukcyjne

Konstrukcja domów szkieletowych – jak wskazuje nazwa – opiera się na drewnianym szkielecie (ramie nośnej). Najczęściej wykonywany jest on ze słupów o przekroju 14x14 cm (minimalny przekrój to 10 cm), które rozstawia się co 40 lub 60 cm – wszystkie wytyczne (w tym przekroje i długości drewnianych elementów) powinny być zawarte w projekcie architektonicznym. Słupom należy zapewnić solidne podparcie, więc opiera się je na poziomej belce (podwalinie), która zakotwiona jest w fundamencie. Przestrzeń między słupami wypełniana jest materiałem izolacyjnym – najpopularniejsze są płyty z wełny mineralnej lub drzewne, chociaż można również zastosować wełnę celulozową lub piankę poliuretanową.

Materiał ociepleniowy musi być odpowiednio chroniony, ponadto należy zabezpieczyć wnętrze domu przed przenikaniem wiatru i zimnego powietrza oraz zapobiec kondensacji pary wodnej w ścianie. Od zewnątrz więc osłania się termoizolację folią wiatroizolacyjną (umożliwia wilgoci wyjście z przegrody oraz stanowi barierę dla zimnego i wilgotnego powietrza z zewnątrz), a od wewnątrz folią paroizolacyjną (jej zadaniem jest tak naprawdę opóźnienie przenikania pary wodnej z wnętrza domu do przegrody).

Jako poszycie zewnętrzne mające usztywnić konstrukcję stosuje się deski lub płyty drewnopochodne, np. OSB lub MFP, natomiast płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi lub drewnopochodnymi wykańcza się ściany od wewnątrz – dobrą praktyką jest ułożenie płyt w dwóch warstwach.

Dobrze ocieplone ściany

Obowiązujące normy nakazują budowę domów energooszczędnych. Technologia szkieletowa umożliwia stworzenie takich budynków, a nawet pasywnych. Oczywiście warunkiem jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych – najczęściej jest to wełna mineralna – stanowiących wypełnienie między belkami drewnianymi. Ściany dodatkowo ociepla się od zewnątrz matami z wełny mineralnej lub drzewnej albo styropianem. Pamiętajmy, że wykorzystanie materiałów charakteryzujących się świetnymi właściwościami izolacyjnymi przekłada się nie tylko na komfort termiczny panujący w pomieszczeniach, ale również na niskie zużycie energii, co w dobie ich rosnących cen ma niebagatelne znaczenie. Ponadto zapewnią doskonałą akustykę pomieszczeń, ochronę przed hałasem, odpowiednią wilgotność powietrza oraz ograniczenie związków lotnych.

Ściany wewnętrzne też szkieletowe

W bardzo podobny sposób wykonuje się ściany działowe – oczywiście są cieńsze, ich grubość to ok. 12 cm. Przestrzenie między profilami drewnianymi (lub stalowymi) także wypełnia się warstwą izolacyjną i okłada z dwóch stron płytami gipsowo-kartonowymi lub okładziną drewnianą. Uwaga! W przypadku ścian wewnętrznych izolacyjność cieplna schodzi na drugi plan. Najważniejsza jest izolacja akustyczna.

Belkowy strop

W budynkach szkieletowych stropy mają zazwyczaj konstrukcję belkową. Jako pierwsze montuje się słupy konstrukcyjne, które łączone są za pomocą belek oczepowych (pełnią funkcję wieńca). Między słupami rozkładane są belki konstrukcji stropu, a przestrzeń między nimi wypełniana jest materiałem izolacyjnym. Zazwyczaj stosowana jest wełna mineralna, ponieważ oprócz doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej dobrze wycisza. Następnie montuje się płyty wiórowe lub wiórowo-cementowe – to sprawdzony podkład pod posadzkę. Układając płyty, warto pozostawić między nimi 3-milimetrową szczelinę, dzięki czemu nie będą się ocierały o siebie podczas ruchów konstrukcyjnych budynku i nie będą „skrzypiały”. Co ważne, pod stropem na poziomie gruntu warto pozostawić przestrzeń wentylowaną. Rozprowadzimy w niej wszelkie instalacje, np. rury kanalizacyjne czy przewody wentylacyjne.

Drewno – nie wolno oszczędzać

Oczywiste jest, że podstawowym budulcem wykorzystywanym do budowy domu szkieletowego jest drewno. Ten naturalny materiał musi być najwyższej jakości. Najczęściej wykorzystywane jest drewno sosnowe klasy C24 (pomocniczo również drewno świerkowe). Nie może mieć defektów (dużych pęknięć, chorych sęków czy żadnych innych objawów osłabiających budulec), które mogłyby znacząco zmniejszyć jego wytrzymałość, a tym samym osłabić konstrukcję budynku. Drewno powinno być też suszone komorowo (już w 60°C zabijane są zarodniki pleśni, grzybów i larwy owadów, nie musi być impregnowane) oraz czterostronnie strugane (będzie mniej podatne na ogień, płomienie „ślizgają się” po gładkiej powierzchni i potrzeba więcej czasu, aby drewno zaczęło płonąć). Co równie ważne, wilgotność tarcicy nie może przekroczyć 18%.

Do budowy domów szkieletowych można stosować lite drewno, ale coraz częściej wykorzystuje się belki prefabrykowane, czyli dwuteowniki drewniane. Takie belki mają dwie stopki z litego drewna, pomiędzy którymi jest tzw. środnik wykonany z płyty drewnopochodnej. Takie elementy są długie, lekkie i wytrzymałe, nie mają skłonności do skręcania oraz wyginania.

fot 1 domy drewniane

FOT. Adobe Stock

Ważne elementy domu szkieletowego

Dom szkieletowy – zresztą tak jak murowy – wymaga solidnej podstawy. Dlatego też zanim rozpoczniemy montaż drewnianych elementów, należy przygotować fundamenty lub płytę fundamentową. Domy szkieletowe są stosunkowo lekkie, więc fundamenty mogą być uproszczone – zazwyczaj wykonuje się ławy fundamentowe dla każdej ściany nośnej i wewnętrznej budynku. Natomiast łatwiejsze i szybsze płyty fundamentowe sprawdzą się zwłaszcza na gruntach o słabej nośności oraz w przypadku niewielkich domów. Wykonanie fundamentów to jedyne prace mokre podczas stawiania domów szkieletowych. Oczywiście konieczna jest również budowa więźby dachowej. Praktykowane jest jej wykonanie z gotowych wiązarów, co także znacznie przyspiesza czas budowy.

Szczegóły budowy

W każdym domu muszą pojawić się instalacje. W konstrukcjach drewnianych szkieletowych rozprowadza się je we wnętrzu ścian lub stropach. Instalacje warto poprowadzić w peszlach (otulinach izolacyjnych). Należy także zadbać, aby elementy konstrukcyjne nie przenosiły drgań. Dlatego też na ich stykach w połączeniach ze ścianami bocznymi, stropami czy podłogami warto zastosować uszczelki, gumowe lub kauczukowe podkładki bądź elastyczne podkładki z filcu. W ten prosty sposób zapobiegniemy „skrzypieniu” konstrukcji szkieletowej.

Komentarze

Powiązane

Prokostal Ładziński Sp. z o.o. Twój balkon na świat

Twój balkon na świat Twój balkon na świat

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców budynków wielolokalowych, dotyczącym poprawy komfortu życia oraz podniesienia standardu zamieszkiwania i większej swobody przestrzennej, stworzyliśmy możliwość...

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców budynków wielolokalowych, dotyczącym poprawy komfortu życia oraz podniesienia standardu zamieszkiwania i większej swobody przestrzennej, stworzyliśmy możliwość rozbudowy lub dobudowy balkonu do budynków wyposażonych w tzw. portfenetry (tzw. drzwi balkonowe z balustradą) oraz loggie przez powiększenie balkonu.

Schomburg Polska Sp. z o.o. Niezawodne i bezpieczne systemy hydroizolacji

Niezawodne i bezpieczne systemy hydroizolacji Niezawodne i bezpieczne systemy hydroizolacji

Hydroizolacja jest kluczowym elementem w budownictwie, mającym na celu zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Wybór odpowiednich produktów do uszczelniania ma bezpośredni wpływ na jakość i...

Hydroizolacja jest kluczowym elementem w budownictwie, mającym na celu zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Wybór odpowiednich produktów do uszczelniania ma bezpośredni wpływ na jakość i efektywność prac budowlanych. W tym artykule przybliżymy najnowsze rozwiązania z serii AQUAFIN®, które wyróżniają się innowacyjnymi technologiami oraz doskonałymi właściwościami aplikacyjnymi.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Izolacje: INSULARIS PIANO zastąpi styropian?

Izolacje: INSULARIS PIANO zastąpi styropian? Izolacje: INSULARIS PIANO zastąpi styropian?

INSULARIS PIANO to dowód, że w budownictwie niemożliwe nie istnieje. Wykorzystując pianobeton z oferty Cemex, można szybciej i łatwiej wykonać izolację pod wylewkę podłogową oraz warstwę izolująco-wyrównującą...

INSULARIS PIANO to dowód, że w budownictwie niemożliwe nie istnieje. Wykorzystując pianobeton z oferty Cemex, można szybciej i łatwiej wykonać izolację pod wylewkę podłogową oraz warstwę izolująco-wyrównującą na dachach i stropach. Doskonałe parametry tej innowacyjnej mieszkanki sprawiają, że zarówno prace budowlane, jak i późniejsza eksploatacja budynku stają się bardziej komfortowe. INSULARIS PIANO to produkt sygnowany marką Vertua®, obejmującą rozwiązania Cemex dla zrównoważonego budownictwa.

Sferis Energooszczędne i dobre płyty grzewcze – czyli jakie?

Energooszczędne i dobre płyty grzewcze – czyli jakie? Energooszczędne i dobre płyty grzewcze – czyli jakie?

Wyposażanie nowego domu to czasochłonne zajęcie. Warto zadbać o praktyczne i trwałe sprzęty. W przypadku urządzeń elektrycznych niezwykle ważna jest także energooszczędność. Ten aspekt w końcu wpływa nie...

Wyposażanie nowego domu to czasochłonne zajęcie. Warto zadbać o praktyczne i trwałe sprzęty. W przypadku urządzeń elektrycznych niezwykle ważna jest także energooszczędność. Ten aspekt w końcu wpływa nie tylko na wysokość rachunków za prąd, ale również na środowisko naturalne. Dowiedz się, jak wybrać dobrą płytę grzewczą, która nie obciąży Twojego domowego budżetu!

Materiały prasowe news Ruszył konkurs architektoniczny na pierwsze w Polsce osiedle z drewna

Ruszył konkurs architektoniczny na pierwsze w Polsce osiedle z drewna Ruszył konkurs architektoniczny na pierwsze w Polsce osiedle z drewna

17 maja br. wystartował konkurs dla pracowni architektonicznych na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Zadaniem uczestników jest opracowanie...

17 maja br. wystartował konkurs dla pracowni architektonicznych na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Zadaniem uczestników jest opracowanie projektu w oparciu o drewno, z uwzględnieniem aspektów ekologii, zrównoważonej energii oraz użyteczności i wygody mieszkańców. Organizatorem konkursu jest spółka Polskie Domy Drewniane, a patronem honorowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Hasło przewodnie konkursu to „Miasto z Klimatem”.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Jak samodzielnie zbudować drewniany dom – instrukcja montażu

Jak samodzielnie zbudować drewniany dom – instrukcja montażu Jak samodzielnie zbudować drewniany dom – instrukcja montażu

Jak zbudować niewielki budynek mieszkalny z drewna? Zobacz pomocne informacje i fachowe porady.

Jak zbudować niewielki budynek mieszkalny z drewna? Zobacz pomocne informacje i fachowe porady.

dr inż. Przemysław Brzyski Kostki słomy jako materiał termoizolacyjny ścian zewnętrznych

Kostki słomy jako materiał termoizolacyjny ścian zewnętrznych Kostki słomy jako materiał termoizolacyjny ścian zewnętrznych

Słoma zbożowa jest surowcem pochodzenia roślinnego stanowiącym odpad z upraw zbóż, m.in. żyta lub pszenicy. Wykorzystanie w budownictwie materiałów roślinnych, zarówno niskoprzetworzonych, jak i będących...

Słoma zbożowa jest surowcem pochodzenia roślinnego stanowiącym odpad z upraw zbóż, m.in. żyta lub pszenicy. Wykorzystanie w budownictwie materiałów roślinnych, zarówno niskoprzetworzonych, jak i będących odpadem, jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Materiały prasowe news Dom bezpieczny pożarowo – eksperyment pożarowy w Pionkach

Dom bezpieczny pożarowo – eksperyment pożarowy w Pionkach Dom bezpieczny pożarowo – eksperyment pożarowy w Pionkach

„Dom bezpieczny pożarowo” to cykl krótkich filmów dokumentalnych podsumowujących eksperyment pożarowy w Pionkach. Filmy przedstawiają szczegóły projektu, a występujący w nich eksperci szczegółowo omawiają...

„Dom bezpieczny pożarowo” to cykl krótkich filmów dokumentalnych podsumowujących eksperyment pożarowy w Pionkach. Filmy przedstawiają szczegóły projektu, a występujący w nich eksperci szczegółowo omawiają elementy budynku, które mają wpływ na bezpieczeństwo pożarowe.

dr inż. Michał Wieczorek, dr inż. Małgorzata Niziurska Ocieplanie budynków drewnianych w technologii szkieletowej

Ocieplanie budynków drewnianych w technologii szkieletowej Ocieplanie budynków drewnianych w technologii szkieletowej

Aktualnie coraz większa popularność zyskują domy w technologii szkieletowej ze względu na łatwość projektowania i wykonania. Dodatkową zaletą tego typu konstrukcji jest szybkość budowy oraz cena.

Aktualnie coraz większa popularność zyskują domy w technologii szkieletowej ze względu na łatwość projektowania i wykonania. Dodatkową zaletą tego typu konstrukcji jest szybkość budowy oraz cena.

mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica, dr inż. Paweł Sulik Konstrukcje drewniane a bezpieczeństwo pożarowe w zakresie NRO i klasy reakcji na ogień – fakty, wymagania, ograniczenia

Konstrukcje drewniane a bezpieczeństwo pożarowe w zakresie NRO i klasy reakcji na ogień – fakty, wymagania, ograniczenia Konstrukcje drewniane a bezpieczeństwo pożarowe w zakresie NRO i klasy reakcji na ogień – fakty, wymagania, ograniczenia

Od kilku lat trwają prace legislacyjne mające na celu umożliwić szersze stosowanie konstrukcji drewnianych w budownictwie. Podstawowe bariery stawiane drewnu dotyczą przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej...

Od kilku lat trwają prace legislacyjne mające na celu umożliwić szersze stosowanie konstrukcji drewnianych w budownictwie. Podstawowe bariery stawiane drewnu dotyczą przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej budynków. Obowiązujące przepisy utrudniają lub wręcz uniemożliwiają rozwój tej gałęzi budownictwa, co bardzo niekorzystnie stawia nas w stosunku do innych krajów europejskich, np. Austrii, Niemiec, Szwecji czy Norwegii, gdzie tego typu budownictwo stanowi istotny segment rynku budowlanego....

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska

Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji,...

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno to także przyszłość budownictwa, a branża powinna szukać sposobów na zastąpienie betonu i stali materiałami odnawialnymi. Badanie potwierdza stałą potrzebę wdrażania zmian w budownictwie z korzyścią...

Materiały prasowe news Budownictwo drewniane – konferencja szkoleniowa

Budownictwo drewniane – konferencja szkoleniowa Budownictwo drewniane – konferencja szkoleniowa

14 listopada w Poznaniu odbędzie się konferencja „Współczesne budownictwo drewniane w drodze do neutralności klimatycznej”.

14 listopada w Poznaniu odbędzie się konferencja „Współczesne budownictwo drewniane w drodze do neutralności klimatycznej”.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Montaż okien w budynku drewnianym

Montaż okien w budynku drewnianym Montaż okien w budynku drewnianym

Rośnie w Polsce popularność budownictwa drewnianego, co wynika z zalet drewna jako naturalnego materiału, który spełnia wymagania związane z energooszczędnością i ograniczaniem śladu węglowego. Dobrym...

Rośnie w Polsce popularność budownictwa drewnianego, co wynika z zalet drewna jako naturalnego materiału, który spełnia wymagania związane z energooszczędnością i ograniczaniem śladu węglowego. Dobrym przykładem zastosowania drewna w budownictwie jest technologia prefabrykacji CLT. Podpowiadamy, jak zamontować stolarkę okienną w drewnianym budynku CLT.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Materiały prasowe news Rynek konstrukcji drewnianych w Polsce wart już ponad 3 mld zł

Rynek konstrukcji drewnianych w Polsce wart już ponad 3 mld zł Rynek konstrukcji drewnianych w Polsce wart już ponad 3 mld zł

Rosnąca popularność budownictwa drewnianego w połączeniu z rosnącymi cenami drewna sprawiły, że w ciągu zaledwie pięciu lat wartość rynku konstrukcji drewnianych w Polsce uległa podwojeniu. Duża w tym...

Rosnąca popularność budownictwa drewnianego w połączeniu z rosnącymi cenami drewna sprawiły, że w ciągu zaledwie pięciu lat wartość rynku konstrukcji drewnianych w Polsce uległa podwojeniu. Duża w tym zasługa sprzedaży zagranicznej, która w minionych latach odpowiadała za blisko 60% przychodów polskich producentów. Perspektywy dla budownictwa drewnianego do 2028 r. są bardzo obiecujące.

Materiały prasowe news Program domów drewnianych nie działa

Program domów drewnianych nie działa Program domów drewnianych nie działa

NIK skontrolował działanie spółki Polskie Domy Drewniane. Okazało się, że PDD nie zapewniły większej liczby mieszkań, a więc nie osiągnęły celu, do którego zostały powołane. Inwestycje realizowano z opóźnieniem....

NIK skontrolował działanie spółki Polskie Domy Drewniane. Okazało się, że PDD nie zapewniły większej liczby mieszkań, a więc nie osiągnęły celu, do którego zostały powołane. Inwestycje realizowano z opóźnieniem. Spółka nie osiągnęła też zakładanych przychodów, przeciwnie – w kontrolowanym okresie odnotowała wyłącznie straty.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Katarzyna Stefańska Parametry fizykalne przegród zewnętrznych budynków drewnianych – studium przypadku

Parametry fizykalne przegród zewnętrznych budynków drewnianych – studium przypadku Parametry fizykalne przegród zewnętrznych budynków drewnianych – studium przypadku

Budynki drewniane wpisują się w rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe szeroko rozumianego budownictwa zrównoważonego. W krajach skandynawskich bardzo popularne i powszechnie stosowane jest właśnie budownictwo...

Budynki drewniane wpisują się w rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe szeroko rozumianego budownictwa zrównoważonego. W krajach skandynawskich bardzo popularne i powszechnie stosowane jest właśnie budownictwo drewniane szkieletowe. Mimo że panuje tam chłodniejszy klimat, sprawdza się ono bardzo dobrze, a zaletą tych budynków jest głównie to, że ich obudowa to w większości materiał izolacyjny w postaci wełny mineralnej.

Materiały prasowe news PDD laureatem konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii

PDD laureatem konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii PDD laureatem konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Spółka PDD została laureatem konkursu Ministerstwa Rozwoju i Technologii na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Każda praca była oceniana według sześciu kryteriów,...

Spółka PDD została laureatem konkursu Ministerstwa Rozwoju i Technologii na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Każda praca była oceniana według sześciu kryteriów, które uwzględniały m.in. atrakcyjność proponowanych rozwiązań czy jakość pomieszczeń w kontekście ich funkcjonalności. Praca zespołu architektów PDD otrzymała łącznie maksymalną liczbę punktów. Już w tym roku klienci PDD będą mogli skorzystać z tego projektu architektonicznego przy budowie własnego...

Materiały prasowe news PDD z grantem od NCBiR na opracowanie technologii CLT z polskiej sosny

PDD z grantem od NCBiR na opracowanie technologii CLT z polskiej sosny PDD z grantem od NCBiR na opracowanie technologii CLT z polskiej sosny

Firma PDD otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) 12,45 mln zł wsparcia na opracowanie i rozwój technologii CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo, z polskiej sosny. Aktualnie płyty CLT trafiają...

Firma PDD otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) 12,45 mln zł wsparcia na opracowanie i rozwój technologii CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo, z polskiej sosny. Aktualnie płyty CLT trafiają do Polski od zagranicznych producentów. Opracowanie rodzimej technologii płyt ściennych i stropowych z drewna sosnowego to nie tylko krok w kierunku rozwoju branży, ale też element popularyzacji budownictwa drewnianego w Polsce. Technologia CLT zapewnia wysokie parametry ognioodporności, co pozwala...

Materiały prasowe news PDD ukończyło budowę osiedla w Łodzi. Pierwsze domy już zarezerwowane

PDD ukończyło budowę osiedla w Łodzi. Pierwsze domy już zarezerwowane PDD ukończyło budowę osiedla w Łodzi. Pierwsze domy już zarezerwowane

Polskie Domy Drewniane zakończyły budowę 11 domów jednorodzinnych, realizowanych w technologii modułowych drewnianych konstrukcji szkieletowych. Inwestycja powstała w łódzkiej dzielnicy Polesie, przy ulicy...

Polskie Domy Drewniane zakończyły budowę 11 domów jednorodzinnych, realizowanych w technologii modułowych drewnianych konstrukcji szkieletowych. Inwestycja powstała w łódzkiej dzielnicy Polesie, przy ulicy Pszennej 7. Trwa sprzedaż budynków, z których 6 jest już zarezerwowanych. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się jeszcze w tym roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm RISER i RISER.domy.

Materiały prasowe news PDD i SES Hydrogen – technologia wodorowa ogrzeje osiedle w Środzie Śląskiej

PDD i SES Hydrogen – technologia wodorowa ogrzeje osiedle w Środzie Śląskiej PDD i SES Hydrogen – technologia wodorowa ogrzeje osiedle w Środzie Śląskiej

Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen, należąca do Grupy Sescom, podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii wodorowej do zasilania osiedla w Środzie Śląskiej, gdzie powstanie...

Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen, należąca do Grupy Sescom, podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii wodorowej do zasilania osiedla w Środzie Śląskiej, gdzie powstanie ok. 1,8 tys. mieszkań. Taki sposób ogrzewania jest nie tylko ekologiczny, ale pozwala również ograniczyć wydatki na energię. Europejska strategia osiągania neutralności klimatycznej zakłada, że do 2050 r. udział wodoru w koszyku energetycznym Europy wzrośnie z obecnego poziomu poniżej 2% do 13–14%.

dr inż. Paweł Sulik Jak legalnie budować więcej budynków wielorodzinnych w szkielecie drewnianym?

Jak legalnie budować więcej budynków wielorodzinnych w szkielecie drewnianym? Jak legalnie budować więcej budynków wielorodzinnych w szkielecie drewnianym?

Obowiązujące w Polsce przepisy związane z bezpieczeństwem pożarowym, z uwagi na cechy drewna, ograniczają możliwość jego pełnego wykorzystania w budownictwie. Do głównych ograniczeń prawnych szerszego...

Obowiązujące w Polsce przepisy związane z bezpieczeństwem pożarowym, z uwagi na cechy drewna, ograniczają możliwość jego pełnego wykorzystania w budownictwie. Do głównych ograniczeń prawnych szerszego stosowania drewna w budownictwie, w tym wielokondygnacyjnym, mieszkaniowym, wielorodzinnym, należą wymagania z zakresu palności oraz rozprzestrzeniania ognia [1].

Materiały prasowe news Naturalna klimatyzacja w budynkach z drewna

Naturalna klimatyzacja w budynkach z drewna Naturalna klimatyzacja w budynkach z drewna

Średnia roczna temperatura w Polsce do końca tego wieku będzie wynosić 10ºC, co oznacza wzrost o 2ºC w ciągu stulecia – wynika z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dwukrotnie wzrośnie też liczba...

Średnia roczna temperatura w Polsce do końca tego wieku będzie wynosić 10ºC, co oznacza wzrost o 2ºC w ciągu stulecia – wynika z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dwukrotnie wzrośnie też liczba dni z temperaturą powyżej 25ºC. Klimatyzacja w polskich domach nie jest jedynym rozwiązaniem na rosnący upał. Według ekspertów, dzięki właściwościom fizycznym drewna, w budynku może panować przyjemny klimat nawet podczas bardzo goracych dni.

Materiały prasowe news Nowa końcówka frezująca we wkrętach ciesielskich

Nowa końcówka frezująca we wkrętach ciesielskich Nowa końcówka frezująca we wkrętach ciesielskich

Świetna informacja dla wykonawców, zajmujących się m.in. budownictwem drewnianym. Klimas Wkręt-met opracował nową wersję wkrętów ciesielskich z łbem podkładkowym i stożkowym. Jak wskazują badania i testy,...

Świetna informacja dla wykonawców, zajmujących się m.in. budownictwem drewnianym. Klimas Wkręt-met opracował nową wersję wkrętów ciesielskich z łbem podkładkowym i stożkowym. Jak wskazują badania i testy, dzięki nowej końcówce frezującej, wkręcanie przy mniejszym o 20% nacisku jest do 40% szybsze.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.