Membrana EPDM – izolacja wodoszczelna fundamentów i szybów windowych

Izolacja 3D szybu windowego wewnętrznego, fot. Sealeco
Częstym problemem występującym w budownictwie deweloperskim i przemysłowym jest przedostawanie się wód gruntowych do wnętrza dolnej części szybów windowych. Są one posadowione zazwyczaj najgłębiej w gruncie, w stosunku do innych części budowli. Jeżeli izolacja przeciwwodna konstrukcji szybu od strony gruntu jest wykonana niedokładnie lub niewystarczająco, wody gruntowe dostają się do wnętrza szybu, tworząc „basen” w jego najniżej położonej części.
Zobacz także
Nordic Waterproofing Sp z o.o. (marka SealEco) EPDM Sealeco – zaawansowana technologia hydroizolacji

SealEco, jako największy producent membran elastycznych EPDM w Europie, oferuje dostęp do szerokiej wiedzy z zakresu hydroizolacji, oparty o ponad 50-letnie doświadczenia praktyczne. Siedziba Grupy Sealeco...
SealEco, jako największy producent membran elastycznych EPDM w Europie, oferuje dostęp do szerokiej wiedzy z zakresu hydroizolacji, oparty o ponad 50-letnie doświadczenia praktyczne. Siedziba Grupy Sealeco i zakład produkcyjny membran EPDM znajduje się w Värnamo, w Szwecji. Oddziały Sealeco działają ponadto w kilku krajach Europy: Belgii, Niderlandach, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Polsce. W Polsce spółka znana była od 1994 r. pod nazwą Trelleborg Industries Polska, natomiast od 2011 r., po zmianach...
mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje zagłębionych w gruncie części budynków

Fundamenty budynków, ogólnie rzecz biorąc, to odpowiednio uformowane ławy lub płyty fundamentowe oraz zagłębione w gruncie ściany zabezpieczone od strony gruntu izolacją. Zadaniem izolacji fundamentu najczęściej...
Fundamenty budynków, ogólnie rzecz biorąc, to odpowiednio uformowane ławy lub płyty fundamentowe oraz zagłębione w gruncie ściany zabezpieczone od strony gruntu izolacją. Zadaniem izolacji fundamentu najczęściej jest ochrona konstrukcji przed wilgocią. Jednak sama wilgoć nie jest jedynym czynnikiem zagrażającym trwałości fundamentów. Woda pod postacią pary, cieczy czy lodu jest bardzo często nośnikiem substancji mających szkodliwy wpływ zarówno na izolację fundamentów, jak i na samą jego konstrukcję....
Czytaj całość »
mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje budynków osadzonych na płycie fundamentowej (cz. 3)
Kontynuując temat hydroizolacji budynków posadowionych na płycie fundamentowej1 i izolacji z folii, nie sposób pominąć materiałów integrujących się ze świeżym betonem lub klejonych do podłoża. To kolejne...
Kontynuując temat hydroizolacji budynków posadowionych na płycie fundamentowej1 i izolacji z folii, nie sposób pominąć materiałów integrujących się ze świeżym betonem lub klejonych do podłoża. To kolejne rodzaje membran, deklarowanych do tej samej normy [1], jednak o zupełnie innych cechach.
Czytaj całość »Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania podczas eksploatacji budynku i należy jej przeciwdziałać, stosując odpowiednią izolację na etapie wykonywania konstrukcji szybu. Jeżeli problem już wystąpił, istnieją metody izolacji od środka, np. szlamy izolacyjne odporne na ujemne ciśnienie napływającej wody. Ich zastosowanie nie zawsze jednak zapewnia skuteczność i trwałość uszczelnienia.
Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze odpowiednia izolacja konstrukcji od strony gruntu, co jest możliwe jedynie na etapie budowy budynku. W przypadku budynków istniejących dostęp do zewnętrznej części ścian fundamentowych wewnętrznie położonych szybów windowych nie jest już możliwy.
Jednym z najpewniejszych sposobów izolacji przeciwwodnej na etapie budowy jest zastosowanie membrany EPDM w formie prefabrykatu, szczelnie otulającej ściany od strony gruntu. Rozwiązania takie oferuje Sealeco, specjalizująca się w pokryciach EPDM dachów, tarasów oraz wykładaniu EPDM zbiorników wodnych różnych typów. W omawianych przypadkach firma może dostarczyć membranę EPDM na żądany wymiar w formie prefabrykatów 2D lub 3D.
W przypadku izolowania płyty fundamentowej od spodu stosuje się membranę EPDM w formie prefabrykatu płaskiego 2D, wywijanego na ściany boczne płyty i łączonego techniką zgrzewania na gorąco z membraną uszczelniającą ściany fundamentowe.
W przypadku zagłębionych elementów konstrukcji szybu windowego można zastosować membranę EPDM w postaci prefabrykatu przestrzennego 3D, tworzącego szczelną „wannę” od strony gruntu. Układa się ją na podłożu pod płytą fundamentową szybu, wyłożoną uprzednio geowłókniną ochronną, wywiniętą także na części pionowe. Taką samą geowłókninę stosuje się następnie na dnie i ściankach wanny EPDM od środka, po czym można przystąpić do szalowania i zbrojenia płyty i ścian szybu. Przy wykonywaniu tych robót należy uważać, by nie przedziurawić membrany i zachować pewność izolacji. Ten etap wymaga szczególnej staranności oraz nadzoru.
Membrana EPDM ułożona w gruncie nie ulega degradacji i zachowuje wszystkie swoje zdolności izolacyjne przez wiele lat, pod warunkiem, że nie została uszkodzona lub przecięta mechanicznie na etapie wbudowywania. Prawidłowo ułożone prefabrykaty przestrzenne, wykonane przez Sealeco metodą zgrzewania na gorąco (wulkanizacja) gwarantują szczelność na przenikanie wody.