Hydroizolacje zagłębionych w gruncie części budynków
Obciążenie wilgocią/wodą
Jak chronić budynki przed obciążeniem wilgocią/wodą? fot. Köster
Fundamenty budynków, ogólnie rzecz biorąc, to odpowiednio uformowane ławy lub płyty fundamentowe oraz zagłębione w gruncie ściany zabezpieczone od strony gruntu izolacją. Zadaniem izolacji fundamentu najczęściej jest ochrona konstrukcji przed wilgocią. Jednak sama wilgoć nie jest jedynym czynnikiem zagrażającym trwałości fundamentów. Woda pod postacią pary, cieczy czy lodu jest bardzo często nośnikiem substancji mających szkodliwy wpływ zarówno na izolację fundamentów, jak i na samą jego konstrukcję. Rozpuszczone w wodzie agresywne związki chemiczne powstałe np. na skutek naturalnego procesu gnicia roślin i liści czy też w wyniku procesów chemicznych (zachodzących pomiędzy wodą a produktami spalania, takimi jak CO2 i tlenki siarki) przenikają do gruntu i niszczą najpierw warstwy izolacji, a potem wnikają w fundamenty.
Zobacz także
Paweł Siemieniuk Hydroizolacja balkonów i tarasów – jak ją dobrze wykonać
Balkony i tarasy są nieustannie narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Największym zagrożeniem dla tych powierzchni są intensywne deszcze oraz podwyższona wilgotność. Dlatego tak...
Balkony i tarasy są nieustannie narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Największym zagrożeniem dla tych powierzchni są intensywne deszcze oraz podwyższona wilgotność. Dlatego tak ważne jest zadbanie o skuteczną hydroizolację balkonu i tarasu.
Joanna Szot Płynne membrany do hydroizolacji balkonów i tarasów
Balkony i tarasy ze względu na swoje usytuowanie są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego wymagają troski, a podstawą jest wykonanie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej....
Balkony i tarasy ze względu na swoje usytuowanie są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego wymagają troski, a podstawą jest wykonanie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej. Skutecznym i bezpiecznym sposobem jest wykorzystanie do tego celu płynnych membran – sprawdzą się również podczas renowacji tych miejsc.
Schomburg Polska Sp. z o.o. Niezawodne i bezpieczne systemy hydroizolacji
Hydroizolacja jest kluczowym elementem w budownictwie, mającym na celu zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Wybór odpowiednich produktów do uszczelniania ma bezpośredni wpływ na jakość i...
Hydroizolacja jest kluczowym elementem w budownictwie, mającym na celu zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Wybór odpowiednich produktów do uszczelniania ma bezpośredni wpływ na jakość i efektywność prac budowlanych. W tym artykule przybliżymy najnowsze rozwiązania z serii AQUAFIN®, które wyróżniają się innowacyjnymi technologiami oraz doskonałymi właściwościami aplikacyjnymi.
*****
W artykule omówiono kwestie obciążenia fundamentów wodą i wilgocią, a także pokazano na rysunkach prawidłowe układy hydroizolacji zagłębionych w gruncie części budynków. Wymieniono kryteria doboru izolacji wodochronnych oraz zalecane zastosowania materiałów do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej.
Waterproofing of parts of buildings recessed in the ground. Moisture/water load
The article discusses the issues of water and moisture load on foundations, and the drawings also show the correct waterproofing systems for parts of buildings recessed in the ground. The criteria for selecting waterproof insulation and the recommended moisture and waterproof insulation materials are listed.
*****
W naszych warunkach klimatycznych niebagatelny wpływ na niszczenie budowli ma także wielokrotne zamarzanie i rozmarzanie konstrukcji, szczególnie tych, które zbudowane są z materiałów mogących wchłaniać wodę. Głębokość strefy przemarzania, licząc od poziomu terenu, sięga ok. 1 m, a nawet poniżej tej granicy. Fundamenty są więc elementem budynku narażonym na przemarzanie, i to w środowisku wilgotnym.
*****
Pamiętaj
Materiały stosowane do wykonania ścian charakteryzują się właściwościami higroskopijnymi, po zawilgoceniu natomiast spadają ich parametry wytrzymałościowe, co może doprowadzić, zwłaszcza przy lokalnych przeciążeniach muru, do deformacji, wybrzuszeń, odspojeń, przesunięć i pęknięć, dodatkowo spada też wielkość U i obniża się temperatura, przy której następuje kondensacja.
*****
Materiały stosowane na ławy i ściany fundamentowe, nawet przy bardzo dobrej izolacji przed wilgocią, mają bardzo słabe właściwości ciepłochronne. Wchodząc zimą do piwnic, szczególnie w starszych domach, można zaobserwować iskrzący się na murach szron. Zjawisko przemarzania fundamentów jest bardzo często niepożądane, zwłaszcza w budynkach podpiwniczonych, gdzie znajdują się garaże, pralnie, spiżarnie itp.
Woda wnikająca do ścian czy fundamentów nie jest obojętna chemicznie. Oprócz agresywnych substancji wypłukiwanych np. z gruntu woda taka zawiera pewne ilości roztworów chlorków, siarczanów i azotanów, które z powodu nieskutecznie działających izolacji dostają się do zagłębionych elementów budynku, a następnie na skutek kapilarnego podciągania wilgoci są transportowane do wyższych części obiektu.
Czytaj też: Fundamenty i izolacje budynków – problemy projektowo-budowlane
Dalszym etapem jest powstawanie widocznych zawilgoceń, wykwitów solnych, przebarwień, łuszczenia się powłok malarskich czy odpadanie tynku, co może prowadzić do destrukcji muru, jeżeli nie podejmie się odpowiednich czynności (patrz rysunki w rozdziale dotyczącym renowacji).
Powstające wewnątrz ściany kryształki soli, powiększając swoją objętość, niszczą najpierw warstwy elewacyjne, a następnie strukturę muru. Proces ten trwa praktycznie przez cały czas i jest powtarzalny na skutek higroskopijnego poboru wody z powietrza przez szkodliwe sole budowlane. Równolegle, w wyniku zwiększenia wilgotności muru, na powierzchniach ścian mogą pojawić się grzyby i pleśnie, co dodatkowo pogarsza i tak nie najzdrowszy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.
Reasumując: woda przenikająca do wnętrza ścian konstrukcyjnych może powodować korozję i niszczenie struktury ściany (np. rozpuszczenie, wypłukiwanie spoiwa, pęcznienie), pogorszenie termoizolacyjności ścian, pogorszenie mikroklimatu pomieszczeń wewnątrz budynku oraz degradację i pogorszenie wyglądu zewnętrznego warstw elewacyjnych.
Jednocześnie coraz częściej pomieszczenia piwnic (zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym, indywidualnym) wykorzystywane są na pralnie, suszarnie, warsztaty, ale także na garaże, warsztaty itp. Biorąc dodatkowo pod uwagę to, że naprawa źle lub wcale niefunkcjonującej izolacji oraz osuszenie ścian jest bardzo kosztowne, konieczne staje się wykonanie skutecznej i trwałej izolacji części podziemnych i przyziemia budynku.
Literatura
1. Richtlinie für die Planung und Ausführung von Abdichtung mit kunststoffmodifizierten Bitumendickbeschichtungen (KMB) – erdberührte Bauteile. Deutsche Bauchemie e.V. 2010
2. DIN 18130-1:1998-05 Baugrund – Untersuchung von Bodenproben; Bestimmung des Wasserdurchlässigkeitsbeiwerts – Teil 1: Laborversuche
3. K. Germaniuk i in., „Katalog zabezpieczeń powierzchniowych drogowych obiektów inży¬nier¬skich. Część 1. Wymagania”, IBDiM, 2002