Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydroizolacja balkonów i tarasów – jak ją dobrze wykonać

Jak dobrze wykonać hydroizolację balkonu i tarasu? fot. Polbruk

Jak dobrze wykonać hydroizolację balkonu i tarasu? fot. Polbruk

Balkony i tarasy są nieustannie narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Największym zagrożeniem dla tych powierzchni są intensywne deszcze oraz podwyższona wilgotność. Dlatego tak ważne jest zadbanie o skuteczną hydroizolację balkonu i tarasu.

Zobacz także

Joanna Szot Płynne membrany do hydroizolacji balkonów i tarasów

Płynne membrany do hydroizolacji balkonów i tarasów Płynne membrany do hydroizolacji balkonów i tarasów

Balkony i tarasy ze względu na swoje usytuowanie są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego wymagają troski, a podstawą jest wykonanie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej....

Balkony i tarasy ze względu na swoje usytuowanie są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego wymagają troski, a podstawą jest wykonanie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej. Skutecznym i bezpiecznym sposobem jest wykorzystanie do tego celu płynnych membran – sprawdzą się również podczas renowacji tych miejsc.

mgr inż. Maciej Rokiel Okapy balkonów i tarasów – poprawne rozwiązania materiałowo‑technologiczne

Okapy balkonów i tarasów – poprawne rozwiązania materiałowo‑technologiczne Okapy balkonów i tarasów – poprawne rozwiązania materiałowo‑technologiczne

Balkon czy taras to element konstrukcyjny budynku powiększający w niewątpliwy sposób jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne, od miejsca przeznaczonego na wypoczynek, do przedłużenia...

Balkon czy taras to element konstrukcyjny budynku powiększający w niewątpliwy sposób jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne, od miejsca przeznaczonego na wypoczynek, do przedłużenia np. salonu. Aby jednak ten modny (i chyba dobrze) obecnie element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie dość niełatwych problemów, zarówno projektowych, jak i wykonawczych.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo

Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo

Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę...

Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę przed wodą, wilgocią i zmianami temperatury. I to niezależnie od wielkości tych przydomowych powierzchni.

Hydroizolacja balkonu i tarasu jest koniecznością. Nie można pominąć tego etapu, jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie konstrukcji betonowych przed wodą i wilgocią, a w konsekwencji przed jej zniszczeniem, oraz estetycznym i trwałym wykończeniu tych przestrzeni. Hydroizolacja polega przede wszystkim na ułożeniu warstwy izolacyjnej przed wykończeniem powierzchni balkonu czy tarasu.

Na rynku dostępne są różne materiały hydroizolacyjne, które możemy wykorzystać do tego celu.

Zobacz też: Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Destrukcyjna woda

Jeżeli hydroizolacja balkonu czy tarasu została niepoprawnie wykonana lub w ogóle jej nie ma, woda opadowa czy roztopowa swobodnie przedostaje się pod okładzinę (zazwyczaj płytki), gromadząc się w płycie konstrukcyjnej i warstwie kleju.

*****
Uwaga! Płytki stosowane jako okładzina tarasowa lub balkonowa nie stanowią odpowiedniej izolacji przeciwwodnej!
*****

Latem, gdy balkon czy taras nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, skumulowana w kleju i warstwie konstrukcyjnej woda zamienia się w parę wodną. Para wodna szuka drogi ucieczki i wydostaje się na zewnątrz przez fugi, co skutkuje ich pękaniem oraz kruszeniem się. W ten sposób woda opadowa czy roztopowa zyskuje jeszcze lepszą drogą do przenikania w głąb konstrukcji tarasu i balkonu. W efekcie dochodzi również do pękania lub odspajania się płytek, szczególnie jeśli ich powierzchnia nie została w 100% pokryta zaprawą klejową. Ponadto para wodna z płyty konstrukcyjnej transportuje na powierzchnię spoin sole mineralne, które objawiają się w postaci białych wykwitów.

Brak pełnego wypełniania od spodu płytki klejem elastycznym powoduje magazynowanie się wody w pustych przestrzeniach pod okładziną. Zimą zmagazynowana w tych miejscach woda zamarza, a zwiększając swoją objętość, powoduje pękanie i odspajanie się płytek od podłoża. Tym problemom można zapobiec tylko w jeden sposób – prawidłowo wykonując hydroizolację balkonu lub tarasu.

Obowiązkowa hydroizolacja

Hydroizolacja podpłytkowa stanowi szczelną warstwę ochronną, która zabezpiecza spodnie warstwy balkonu i tarasu przed migracją wody opadowej oraz roztopowej. Chroni także przed destrukcyjnym działaniem wilgoci. Co ważne, warstwa hydroizolacyjna zachowuje paroprzepuszczalność. Oznacza to, że niewielkie ilości wody, które przenikną pod płytki, mają szansę swobodnie odparować, nie niszcząc przy tym fug i okładziny.

Nowoczesne folie w płynie

Do wykonania warstwy hydroizolacyjnej możemy wykorzystać różne materiały. Dużą popularnością cieszą się masy uszczelniające – folie w płynie na bazie żywic polimerowych. Są bezproblemowe w aplikacji, szczelne, doskonale zabezpieczają konstrukcję balkonu czy tarasu przed wodą i wilgocią, odznaczają się także dobrą przyczepnością. Ponadto są elastyczne, odporne na wahania temperatury, starzenie się i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zazwyczaj nanosi się je w dwóch warstwach, przy czym grubość pojedynczej warstwy nie powinna przekraczać 2 mm (chyba że producent zaleca inaczej).

Do nakładania mas uszczelniających możemy wykorzystać wałek lub duży pędzel. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że tworzą szczelną, bezspoinową powłokę. Warto wiedzieć, że istnieją folie uszczelniające szybkowiążące oraz takie, które można nakładać na wilgotne podłoże.

Tradycyjnie – papy podkładowe

Skuteczną hydroizolację możemy stworzyć, wykorzystując papę podkładową. Jednak należy zastosować odpowiednie produkty. Najtańsze papy wykonane są na osnowie z tektury – nie nadają się więc do izolacji balkonu czy tarasu! Sprawdzonym wyborem będą papy na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, gdzie drugą warstwę stanowi trwała powłoka bitumiczna. Układa się je w dwóch warstwach na równym podłożu – wszelkie ostre wypukłości mogą przerwać ciągłość papy i zmniejszyć trwałość oraz skuteczność hydroizolacji. Papy układamy na zakładkę – jej szerokość to ok. 10 cm. Pierwsza warstwa papy powinna być szczelnie przyklejona do podłoża. Do klejenia stosujemy dobrej jakości lepiki.

Izolacja pozioma z folii

Folie HDPE skutecznie zastępują papy podkładowe – są łatwiejsze od nich w montażu. Na rynku dostępne są folie płaskie i wytłaczane. Folie płaskie – tak jak wszystkie materiały hydroizolacyjne – również układamy w dwóch warstwach. Pierwszą należy przykleić do podłoża, koniecznie równego i oczyszczonego. Natomiast w przypadku folii wytłaczanych wystarczy jedna warstwa. Folie układamy na minimum 10-centymetrową zakładkę, a miejsca połączeń uszczelniamy specjalną taśmą.

Producenci oferują również folie wzmocnione dodatkową powłoką włókniny poliuretanowej, które możemy różnie wykorzystać do hydroizolacji tarasów czy balkonów.

Po pierwsze, folię z powłoką poliuretanową możemy ułożyć na folii płaskiej włókniną do góry, dzięki czemu stworzymy powłokę drenażową odprowadzającą wilgoć, która przedostanie się przez spoiny między płytkami.

Po drugie, folię możemy ułożyć włókniną do dołu na warstwie elastycznej zaprawy klejowej.

*****
Uwaga!
 Płyta konstrukcyjna zazwyczaj jest wypoziomowana, więc konieczne jest wykonanie warstwy spadkowej z betonu. Spadek powinien wynosić ok. 2% w kierunku na zewnątrz. Warstwa spadkowa przy okazji wyrównuje podłoże pod hydroizolację.
*****

fot1 hydro

FOT. Joniec

Krok po kroku

Samodzielnie najłatwiej jest wykonać hydroizolację balkonu czy tarasu za pomocą folii w płynie. Najczęściej nawierzchnia na nowych tarasie czy balkonie jest odpowiednio przygotowana do wykonania hydroizolacji. Jednak remontując te powierzchnie, często musimy zerwać stare płytki – chociaż istnieją materiały hydroizolacyjne, które można stosować na istniejącą okładzinę. Po usunięciu płytek wyrównujemy betonową wylewkę np. szlifierką, drobne nierówności możemy zlikwidować także szpachelką. Należy również uzupełnić ubytki np. za pomocą żywicy epoksydowej. Niezbędne jest również oczyszczenie wgłębień dylatacyjnych lub wykonanie nowych.

Równą i oczyszczoną płytę gruntujemy odpowiednim preparatem, który ustabilizuje powierzchnię oraz chłonność – najlepiej jest stosować grunt sczepny polecany przez producenta folii w płynie (renomowani producenci oferują zazwyczaj całe systemy do hydroizolacji). Po zaschnięciu gruntu przyklejamy w miejscach dylatacji obwodowej, przy wszystkich krawędziach balkonu czy tarasu, a także barierkach taśmę uszczelniającą.

Kolejnym krokiem jest już wykonanie właściwej hydroizolacji. Folię w płynie nanosimy w dwóch warstwach. Preparat zawsze rozprowadzamy równomiernie na całej izolowanej powierzchni.

*****
Uwaga! Drugą warstwę nanosimy po całkowitym wyschnięciu pierwszej – informacja na ten temat powinna znajdować się na opakowaniu produktu. Na koniec układamy nawierzchnię balkonu czy tarasu.
*****

O czym należy pamiętać

Balkony i tarasy różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz konstrukcją, co wpływa na sposób wykonania hydroizolacji, a także dobór odpowiednich materiałów. Jednak istnieją uniwersalne wytyczne dotyczące przebiegu prac budowlanych.

  • Uszczelnienie podpłytkowe balkonu czy tarasu należy wykonywać wyłącznie na płycie konstrukcyjnej z odpowiednim spadkiem (ok. 2-procentowym), który umożliwi swobodny spływ wody z powierzchni pokrytej okładziną.
  • Niezbędne jest uszczelnienie wszystkich newralgicznych punktów, m.in. narożników czy miejsc obróbki blacharskiej. W ten sposób woda nie będzie miała szans przedostać się do warstwy konstrukcyjnej.
  • W przypadku tarasu naziemnego pod spodem płyty konstrukcyjnej należy ułożyć warstwę odcinającą. Jej zdaniem jest uniemożliwienie przedostania się wody w drodze podciągania kapilarnego, co uchroni konstrukcję przed zawilgoceniem pochodzącym z gruntu.
  • Natomiast gdy taras umieszczony jest nad pomieszczeniem ogrzewanym – poza uszczelnieniem podpłytkowym – należy wykonać izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej. Hydroizolacja będzie pełniła także funkcję paroizolacji.

Wybierając materiał hydroizolacyjny, należy uwzględnić rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon czy taras) oraz zakres pracy podłoża – im większa powierzchnia, tym bardziej elastyczne powinny być aplikowane materiały.

Komentarze

Powiązane

Małgorzata Kłapkowska Izolacja tarasu

Izolacja tarasu Izolacja tarasu

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania...

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników...

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez...

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny – między teorią a praktyką Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie...

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów...

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów tematycznych.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej,...

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości. Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet...

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet w ciągu kilku miesięcy – jeżeli prace wykonywano jesienią) może dojść do znacznych uszkodzeń.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest...

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest z przyległych pomieszczeń.

mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych...

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych obliczeń i analiz, które powinny być podstawą wyboru rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dotyczy to szczególnie złączy, w tym połączenia ściany zewnętrznej z płytą balkonową.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

Balkony oszklone jako systemy szklarniowe Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy...

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy elektrycznych.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako systemy szklarniowe

Balkony jako systemy szklarniowe Balkony jako systemy szklarniowe

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii...

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii słonecznej na cieplną oraz rozprowadzanie ciepła odbywają się dzięki naturalnym zjawiskom przepływu energii w elementach budynku.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako szklarnie

Balkony oszklone jako szklarnie Balkony oszklone jako szklarnie

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych...

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych pomieszczeń. Stosunkowo niski koszt obudowy balkonu sprawia, że jest to rozwiązanie powszechnie dostępne i proste w realizacji.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale tarasów i balkonów

Trudne detale tarasów i balkonów Trudne detale tarasów i balkonów

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak...

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak ten element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie kilku trudności projektowych i wykonawczych.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale balkonów i tarasów

Trudne detale balkonów i tarasów Trudne detale balkonów i tarasów

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji,...

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji, są dylatacje brzegowe.

mgr inż. Marek Gawron, mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony - trudne detale

Tarasy i balkony - trudne detale Tarasy i balkony - trudne detale

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako szklarnie

Balkony jako szklarnie Balkony jako szklarnie

Wybór rodzaju i powierzchni oszklenia jest kluczowym problemem w projektowaniu układów pasywnie pozyskujących energię słoneczną. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?

Wybór rodzaju i powierzchni oszklenia jest kluczowym problemem w projektowaniu układów pasywnie pozyskujących energię słoneczną. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.