Hydroizolacja balkonów i tarasów – jak ją dobrze wykonać
Jak dobrze wykonać hydroizolację balkonu i tarasu? fot. Polbruk
Balkony i tarasy są nieustannie narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Największym zagrożeniem dla tych powierzchni są intensywne deszcze oraz podwyższona wilgotność. Dlatego tak ważne jest zadbanie o skuteczną hydroizolację balkonu i tarasu.
Zobacz także
Joanna Szot Płynne membrany do hydroizolacji balkonów i tarasów
Balkony i tarasy ze względu na swoje usytuowanie są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego wymagają troski, a podstawą jest wykonanie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej....
Balkony i tarasy ze względu na swoje usytuowanie są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego wymagają troski, a podstawą jest wykonanie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej. Skutecznym i bezpiecznym sposobem jest wykorzystanie do tego celu płynnych membran – sprawdzą się również podczas renowacji tych miejsc.
mgr inż. Maciej Rokiel Okapy balkonów i tarasów – poprawne rozwiązania materiałowo‑technologiczne
Balkon czy taras to element konstrukcyjny budynku powiększający w niewątpliwy sposób jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne, od miejsca przeznaczonego na wypoczynek, do przedłużenia...
Balkon czy taras to element konstrukcyjny budynku powiększający w niewątpliwy sposób jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne, od miejsca przeznaczonego na wypoczynek, do przedłużenia np. salonu. Aby jednak ten modny (i chyba dobrze) obecnie element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie dość niełatwych problemów, zarówno projektowych, jak i wykonawczych.
Alchimica Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo
Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę...
Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę przed wodą, wilgocią i zmianami temperatury. I to niezależnie od wielkości tych przydomowych powierzchni.
Hydroizolacja balkonu i tarasu jest koniecznością. Nie można pominąć tego etapu, jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie konstrukcji betonowych przed wodą i wilgocią, a w konsekwencji przed jej zniszczeniem, oraz estetycznym i trwałym wykończeniu tych przestrzeni. Hydroizolacja polega przede wszystkim na ułożeniu warstwy izolacyjnej przed wykończeniem powierzchni balkonu czy tarasu.
Na rynku dostępne są różne materiały hydroizolacyjne, które możemy wykorzystać do tego celu.
Zobacz też: Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach
Destrukcyjna woda
Jeżeli hydroizolacja balkonu czy tarasu została niepoprawnie wykonana lub w ogóle jej nie ma, woda opadowa czy roztopowa swobodnie przedostaje się pod okładzinę (zazwyczaj płytki), gromadząc się w płycie konstrukcyjnej i warstwie kleju.
*****
Uwaga! Płytki stosowane jako okładzina tarasowa lub balkonowa nie stanowią odpowiedniej izolacji przeciwwodnej!
*****
Latem, gdy balkon czy taras nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, skumulowana w kleju i warstwie konstrukcyjnej woda zamienia się w parę wodną. Para wodna szuka drogi ucieczki i wydostaje się na zewnątrz przez fugi, co skutkuje ich pękaniem oraz kruszeniem się. W ten sposób woda opadowa czy roztopowa zyskuje jeszcze lepszą drogą do przenikania w głąb konstrukcji tarasu i balkonu. W efekcie dochodzi również do pękania lub odspajania się płytek, szczególnie jeśli ich powierzchnia nie została w 100% pokryta zaprawą klejową. Ponadto para wodna z płyty konstrukcyjnej transportuje na powierzchnię spoin sole mineralne, które objawiają się w postaci białych wykwitów.
Brak pełnego wypełniania od spodu płytki klejem elastycznym powoduje magazynowanie się wody w pustych przestrzeniach pod okładziną. Zimą zmagazynowana w tych miejscach woda zamarza, a zwiększając swoją objętość, powoduje pękanie i odspajanie się płytek od podłoża. Tym problemom można zapobiec tylko w jeden sposób – prawidłowo wykonując hydroizolację balkonu lub tarasu.
Obowiązkowa hydroizolacja
Hydroizolacja podpłytkowa stanowi szczelną warstwę ochronną, która zabezpiecza spodnie warstwy balkonu i tarasu przed migracją wody opadowej oraz roztopowej. Chroni także przed destrukcyjnym działaniem wilgoci. Co ważne, warstwa hydroizolacyjna zachowuje paroprzepuszczalność. Oznacza to, że niewielkie ilości wody, które przenikną pod płytki, mają szansę swobodnie odparować, nie niszcząc przy tym fug i okładziny.
Nowoczesne folie w płynie
Do wykonania warstwy hydroizolacyjnej możemy wykorzystać różne materiały. Dużą popularnością cieszą się masy uszczelniające – folie w płynie na bazie żywic polimerowych. Są bezproblemowe w aplikacji, szczelne, doskonale zabezpieczają konstrukcję balkonu czy tarasu przed wodą i wilgocią, odznaczają się także dobrą przyczepnością. Ponadto są elastyczne, odporne na wahania temperatury, starzenie się i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zazwyczaj nanosi się je w dwóch warstwach, przy czym grubość pojedynczej warstwy nie powinna przekraczać 2 mm (chyba że producent zaleca inaczej).
Do nakładania mas uszczelniających możemy wykorzystać wałek lub duży pędzel. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że tworzą szczelną, bezspoinową powłokę. Warto wiedzieć, że istnieją folie uszczelniające szybkowiążące oraz takie, które można nakładać na wilgotne podłoże.
Tradycyjnie – papy podkładowe
Skuteczną hydroizolację możemy stworzyć, wykorzystując papę podkładową. Jednak należy zastosować odpowiednie produkty. Najtańsze papy wykonane są na osnowie z tektury – nie nadają się więc do izolacji balkonu czy tarasu! Sprawdzonym wyborem będą papy na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, gdzie drugą warstwę stanowi trwała powłoka bitumiczna. Układa się je w dwóch warstwach na równym podłożu – wszelkie ostre wypukłości mogą przerwać ciągłość papy i zmniejszyć trwałość oraz skuteczność hydroizolacji. Papy układamy na zakładkę – jej szerokość to ok. 10 cm. Pierwsza warstwa papy powinna być szczelnie przyklejona do podłoża. Do klejenia stosujemy dobrej jakości lepiki.
Izolacja pozioma z folii
Folie HDPE skutecznie zastępują papy podkładowe – są łatwiejsze od nich w montażu. Na rynku dostępne są folie płaskie i wytłaczane. Folie płaskie – tak jak wszystkie materiały hydroizolacyjne – również układamy w dwóch warstwach. Pierwszą należy przykleić do podłoża, koniecznie równego i oczyszczonego. Natomiast w przypadku folii wytłaczanych wystarczy jedna warstwa. Folie układamy na minimum 10-centymetrową zakładkę, a miejsca połączeń uszczelniamy specjalną taśmą.
Producenci oferują również folie wzmocnione dodatkową powłoką włókniny poliuretanowej, które możemy różnie wykorzystać do hydroizolacji tarasów czy balkonów.
Po pierwsze, folię z powłoką poliuretanową możemy ułożyć na folii płaskiej włókniną do góry, dzięki czemu stworzymy powłokę drenażową odprowadzającą wilgoć, która przedostanie się przez spoiny między płytkami.
Po drugie, folię możemy ułożyć włókniną do dołu na warstwie elastycznej zaprawy klejowej.
*****
Uwaga! Płyta konstrukcyjna zazwyczaj jest wypoziomowana, więc konieczne jest wykonanie warstwy spadkowej z betonu. Spadek powinien wynosić ok. 2% w kierunku na zewnątrz. Warstwa spadkowa przy okazji wyrównuje podłoże pod hydroizolację.
*****
Krok po kroku
Samodzielnie najłatwiej jest wykonać hydroizolację balkonu czy tarasu za pomocą folii w płynie. Najczęściej nawierzchnia na nowych tarasie czy balkonie jest odpowiednio przygotowana do wykonania hydroizolacji. Jednak remontując te powierzchnie, często musimy zerwać stare płytki – chociaż istnieją materiały hydroizolacyjne, które można stosować na istniejącą okładzinę. Po usunięciu płytek wyrównujemy betonową wylewkę np. szlifierką, drobne nierówności możemy zlikwidować także szpachelką. Należy również uzupełnić ubytki np. za pomocą żywicy epoksydowej. Niezbędne jest również oczyszczenie wgłębień dylatacyjnych lub wykonanie nowych.
Równą i oczyszczoną płytę gruntujemy odpowiednim preparatem, który ustabilizuje powierzchnię oraz chłonność – najlepiej jest stosować grunt sczepny polecany przez producenta folii w płynie (renomowani producenci oferują zazwyczaj całe systemy do hydroizolacji). Po zaschnięciu gruntu przyklejamy w miejscach dylatacji obwodowej, przy wszystkich krawędziach balkonu czy tarasu, a także barierkach taśmę uszczelniającą.
Kolejnym krokiem jest już wykonanie właściwej hydroizolacji. Folię w płynie nanosimy w dwóch warstwach. Preparat zawsze rozprowadzamy równomiernie na całej izolowanej powierzchni.
*****
Uwaga! Drugą warstwę nanosimy po całkowitym wyschnięciu pierwszej – informacja na ten temat powinna znajdować się na opakowaniu produktu. Na koniec układamy nawierzchnię balkonu czy tarasu.
*****
O czym należy pamiętać
Balkony i tarasy różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz konstrukcją, co wpływa na sposób wykonania hydroizolacji, a także dobór odpowiednich materiałów. Jednak istnieją uniwersalne wytyczne dotyczące przebiegu prac budowlanych.
- Uszczelnienie podpłytkowe balkonu czy tarasu należy wykonywać wyłącznie na płycie konstrukcyjnej z odpowiednim spadkiem (ok. 2-procentowym), który umożliwi swobodny spływ wody z powierzchni pokrytej okładziną.
- Niezbędne jest uszczelnienie wszystkich newralgicznych punktów, m.in. narożników czy miejsc obróbki blacharskiej. W ten sposób woda nie będzie miała szans przedostać się do warstwy konstrukcyjnej.
- W przypadku tarasu naziemnego pod spodem płyty konstrukcyjnej należy ułożyć warstwę odcinającą. Jej zdaniem jest uniemożliwienie przedostania się wody w drodze podciągania kapilarnego, co uchroni konstrukcję przed zawilgoceniem pochodzącym z gruntu.
- Natomiast gdy taras umieszczony jest nad pomieszczeniem ogrzewanym – poza uszczelnieniem podpłytkowym – należy wykonać izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej. Hydroizolacja będzie pełniła także funkcję paroizolacji.
Wybierając materiał hydroizolacyjny, należy uwzględnić rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon czy taras) oraz zakres pracy podłoża – im większa powierzchnia, tym bardziej elastyczne powinny być aplikowane materiały.