Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Balkony jako szklarnie

Cz. 4. Wpływ rodzaju oszklenia na zapotrzebowanie na energię

Balkony jako szklarnie 
Archiwum autorki

Balkony jako szklarnie 


Archiwum autorki

Wybór rodzaju i powierzchni oszklenia jest kluczowym problemem w projektowaniu układów pasywnie pozyskujących energię słoneczną. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo

Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo

Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę...

Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę przed wodą, wilgocią i zmianami temperatury. I to niezależnie od wielkości tych przydomowych powierzchni.

Canada Rubber Polska Szczelnie, estetycznie i na lata?

Szczelnie, estetycznie i na lata? Szczelnie, estetycznie i na lata?

Dlaczego warto zająć się hydroizolacją tarasu? Jaki produkt idealnie sprawdzi się na tarasach? Poniżej prezentujemy trzy systemy z użyciem żywicy poliuretanowej – DROOF 250, które idealnie sprawdzą się...

Dlaczego warto zająć się hydroizolacją tarasu? Jaki produkt idealnie sprawdzi się na tarasach? Poniżej prezentujemy trzy systemy z użyciem żywicy poliuretanowej – DROOF 250, które idealnie sprawdzą się w hydroizolacji tarasu.

Prokostal Ładziński Sp. z o.o. Twój balkon na świat

Twój balkon na świat Twój balkon na świat

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców budynków wielolokalowych, dotyczącym poprawy komfortu życia oraz podniesienia standardu zamieszkiwania i większej swobody przestrzennej, stworzyliśmy możliwość...

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców budynków wielolokalowych, dotyczącym poprawy komfortu życia oraz podniesienia standardu zamieszkiwania i większej swobody przestrzennej, stworzyliśmy możliwość rozbudowy lub dobudowy balkonu do budynków wyposażonych w tzw. portfenetry (tzw. drzwi balkonowe z balustradą) oraz loggie przez powiększenie balkonu.

Podstawowym parametrem określającym przepuszczalność promieniowania przez oszklenie jest współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g.

Zawiera on dwie składowe - przepuszczalność bezpośrednią τ e i wtórną ρi [1]:

g = τe + qi

Przepuszczalność bezpośrednia charakteryzuje ilość promieniowania przechodzącego przez szyby w postaci promieniowania krótkofalowego, natomiast przepuszczalność wtórna podaje, jaka część zaabsorbowanego przez szyby promieniowania słonecznego przekazywana jest w kierunku wnętrza przez konwekcję i promieniowanie, jako długofalowa energia cieplna.

Współczynnik bezpośredniej przepuszczalności promieniowania wyznaczany jest w przedziale długości fali od 300 nm do 2500 nm, obejmującym część promieniowania ultrafioletowego, promieniowanie widzialne i bliską podczerwień.

Obliczenia przeprowadza się przy założeniu, że padające promieniowanie jest prostopadłe do powierzchni szyby. W odniesieniu do pojedynczego oszklenia współczynnik ten określany jest zgodnie ze wzorem:

gdzie:

Sλ - względny rozkład widmowy promieniowania słonecznego,
τ(λ) - widmowy współczynnik przepuszczalności oszklenia,
Δλ - przedział długości fali.

Współczynnik wtórnego przekazywania ciepła do wewnątrz ustalany jest dla następujących warunków umownych:

  • oszklenie położone jest pionowo;
  • prędkość wiatru na zewnętrznej powierzchni wynosi 4 m/s;
  • emisyjność zewnętrznej powierzchni szyby jest równa 0,837;
  • przy wewnętrznej powierzchni szyby zachodzi naturalna konwekcja.

W odniesieniu do pojedynczego oszklenia współczynnik ten wynosi:

gdzie:

αe - współczynnik absorpcji bezpośredniej,
hi - współczynnik przekazywania ciepła do wewnątrz, dla warunków umownych wynoszący 8 W/(m2·K),
he - współczynnik przekazywania ciepła na zewnątrz, dla warunków umownych wynoszący 23 W/(m2·K).

Wielkość współczynnika g zależy od liczby szyb w zestawie, ich barwy oraz od rodzaju powłok spektralnie selektywnych naniesionych na powierzchnie oszklenia.

Szkło zwykłe wykazuje względnie równomierną transmisyjność promieniowania krótkofalowego, a współczynnik g orientacyjnie może wynosić od 0,7 w przypadku oszkleń potrójnych do 0,9 w przypadku szyb pojedynczych.

Na RYS. 1 przedstawiono przepuszczalność promieniowania ultrafioletowego, widzialnego i bliskiej podczerwieni pojedynczej szyby zwykłej.

Powłoki spektralnie selektywne naniesione na szyby zmieniają transmisję promieniowania w sposób jakościowy i ilościowy, ograniczają przepuszczanie promieniowania w określonych przedziałach długości fali.

Powłoki niskoemisyjne (na bazie tlenków metali) charakteryzują się zmniejszoną przepuszczalnością i zwiększoną zdolnością odbicia promieniowania długofalowego. Zalecane są głównie w warunkach klimatu chłodnego, zorientowanego na ogrzewanie pomieszczeń [2, 3].

Powłoki przeciwsłoneczne (na bazie związków srebra) wykazują zmniejszoną transmisję promieniowania krótkofalowego, odpowiadającego za nagrzewanie pomieszczeń [4].

Stosuje się je w cieplejszych klimatach lub na silnie nasłonecznionych elewacjach o dużych powierzchniach oszkleń. Współczynnik g oszkleń z powłokami funkcyjnymi jest mniejszy niż szyb bez powłok.

Na RYS. 2 przedstawiono przepuszczalność promieniowania ultrafioletowego, widzialnego i bliskiej podczerwieni pojedynczej szyby zwykłej z powłoką spektralnie selektywną.

Rodzaje oszkleń przyjęte do obliczeń

Przeanalizowano cztery typy oszkleń różniące się właściwościami spektralnymi dzięki zastosowanym powłokom.

Liczba szyb w zestawach i rodzaj wypełnień gazowych dobrano tak, aby uzyskać jednakową wartość współczynnika przenikania ciepła każdego zestawu (TABELA 1).

Zestaw 1 to zestaw trzyszybowy ze szkła zwykłego bez powłok, z wypełnieniem przestrzeni międzyszybowych kryptonem o stężeniu 100%.

ABSTRAKT

W czwartej części artykułu dotyczącego balkonów oszklonych jako systemów szklarniowych omówiono wpływ rodzaju oszklenia na zapotrzebowanie na energię. Przedstawiono wyniki analiz zapotrzebowania na ciepło i chłód w odniesieniu do czterech typów oszkleń różniących się właściwościami spektralnymi oraz różnych wariantów obudowy. Określono oszczędności energetyczne wynikające z zastosowania przedstawionych rozwiązań.

Glazed balconies as greenhouse systems. Part 4: The impact of type of glazing on energy requirement

The fourth part of the paper concerning glazed balconies as greenhouse systems presents a discussion of the impact of glazing type on energy requirement. Results of heat and cool demand analysis are presented for four types of glazing, different in terms of spectral properties, as well as different enclosure options. Energy savings obtained through the use of the presented solutions have been determined.

Charakteryzuje się on najwyższą przepuszczalnością promieniowania krótkofalowego i przepuszczalnością całkowitą, a także dosyć wysoką przepuszczalnością promieniowania widzialnego (RYS. 3).

Zestawy 2 i 3 to oszklenia dwuszybowe wypełnione powietrzem, z powłoką spektralnie selektywną umieszczoną na szybie wewnętrznej od strony komory międzyszybowej.

Jest to typowa lokalizacja powłok, których głównym zadaniem jest zmniejszenie strat ciepła.

Przyjęte w zestawach 2 i 3 rodzaje powłok można zaliczyć do warstw łączących cechy niskoemisyjne i cechy związane z ochroną przeciwsłoneczną.

Powłoka w zestawie 3 wykazuje większą odbijalność promieniowania krótkofalowego, co związane jest z mniejszą transmisyjnością bezpośrednią i transmisyjnością promieniowania widzialnego.

Zestaw 4 to oszklenie dwuszybowe wypełnione powietrzem, z powłoką na szybie zewnętrznej od strony komory międzyszybowej.

Takie umieszczenie powłoki wiąże się z funkcjami przeciwsłonecznymi oszklenia, a sama powłoka charakteryzuje się najmniejszą przepuszczalnością promieniowania krótkofalowego i największą odbijalnością.

Mieszkanie z oszklonym balkonem

Obliczenia wykonano dla przykładowego mieszkania w budynku wielorodzinnym, zlokalizowanego w części środkowej kondygnacji powtarzalnej.

Mieszkanie ma dwie przeciwległe przegrody zewnętrzne oraz dwie wewnętrzne, oddzielające je od pomieszczeń o podobnej funkcji.

Do jednego z pomieszczeń przylega balkon skierowany na południe, o oszklonej ścianie frontowej lub ścianie frontowej i ścianach bocznych (RYS. 4).

Wysokość oszklenia jest równa 180 cm, 220 cm lub 260 cm, a wysokość ściany podokiennej wynosi odpowiednio 100 cm, 60 cm lub 20 cm.

Obudowa balkonu charakteryzuje się stosunkowo wysoką izolacyjnością termiczną, wartość współczynnika przenikania ciepła części pełnej wynosi 0,3 W/(m2·K), a części przezroczystej - 1,7 W/(m2·K) (oszklenie łącznie z ramą).

Jest to wariant obudowy wybrany na podstawie wcześniejszych badań ze względu na najbardziej korzystne uwarunkowania energetyczne [6].

Rodzaj oszklenia balkonu zmieniano, przyjmując zestawy szyb od 1 do 4. Konstrukcję budynku przyjęto murowano-żelbetową.

Izolacyjność cieplna obudowy spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [7], obowiązujące dla budynków powstających do 2013 r.

W pomieszczeniach mieszkalnych założono oszklenie typu 2, o najwyższej przepuszczalności promieniowania widzialnego, korzystnej z punktu widzenia naturalnego oświetlenia pomieszczeń.

Dzięki powłoce selektywnej umieszczonej na szybie wewnętrznej wykazuje ono pośrednie właściwości optyczne i zmniejsza straty ciepła, a w pewnym stopniu także i zyski słoneczne.

Efektywność energetyczną poszczególnych wariantów obudowy balkonu oceniono na podstawie zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym i zapotrzebowania na energię chłodniczą w ciągu lata w sąsiadującym mieszkaniu.

W analizach pominięto skuteczność i koszt wytworzenia energii przez systemy grzewcze lub chłodnicze.

Podyktowane jest to dążeniem do oceny efektów energetycznych zależnych jedynie od ukształtowania przegród budowlanych oraz warunków zewnętrznych związanych z lokalizacją mieszkania, takich jak nasłonecznienie czy temperatura powietrza. Parametry klimatu zewnętrznego przyjęto zgodnie z typowym rokiem meteorologicznym Warszawy.

Dokładny opis założeń obliczeniowych przedstawiono w cz. 1 artykułu [8].

Wyniki symulacji

Zapotrzebowanie na energię wyznaczono metodą symulacyjną, z kilkuminutowym krokiem obliczeniowym. Obliczenia przeprowadzono za pomocą programu komputerowego opartego na numerycznej metodzie objętości kontrolnych [9].

W mieszkaniu wydzielono trzy strefy termiczne o różnych warunkach wewnętrznych.

Balkon jest strefą nieogrzewaną. Latem przewidziano możliwość wietrzenia przez otwarcie oszklenia, jeżeli temperatura powietrza wewnętrznego przekroczy 23°C. Strefa mieszkalna jest klimatyzowana. Założone temperatury wewnętrzne wynoszą 20°C w sezonie grzewczym i 26°C latem.

Dla każdej ze stref formułowany jest bilans uwzględniający strumienie ciepła przepływającego przez obudowę, transmisję promieniowania słonecznego przez elementy przezroczyste, strumienie ciepła wytwarzanego przez systemy instalacyjne oraz przenoszonego przez wentylację, infiltrację lub międzystrefowe mieszanie powietrza.

Przepływ ciepła przez przegrody obejmuje zjawiska akumulacji i uwalniania ciepła w wyniku zmian temperatury. Równania te rozwiązywane są metodami numerycznymi w kolejnych krokach czasowych.

Przyjęto następujący sposób oznaczeń wariantów obudowy: B2 oznacza obudowę o wysokiej izolacyjności termicznej, cyfra 1 lub 3 oznacza odpowiednio oszklenie na jednej lub trzech ścianach balkonu, symbole O1 do O4 odpowiadają typom oszkleń opisanym w TABELI 1.

Wyniki porównano z zapotrzebowaniem na energię uzyskanym dla wersji bazowej, czyli mieszkania o takiej samej konstrukcji, ale bez balkonu.

Zapotrzebowanie na ciepło

Wprowadzenie oszklonego balkonu w każdym z rozpatrywanych rozwiązań obudowy ograniczyło zapotrzebowanie na ciepło w mieszkaniu (TABELA 2).

Zapotrzebowanie na energię maleje wraz ze wzrostem wysokości oszklenia i przepuszczalności promieniowania słonecznego (RYS. 5–6).

Im większa przepuszczalność oszklenia, tym lepiej widoczny jest wpływ zwiększenia powierzchni przezroczystej na zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.

Można to zaobserwować jako nieco większe odległości między krzywymi przedstawiającymi zapotrzebowanie na ciepło w odniesieniu do oszkleń typu 1 i 2.

Podobny charakter wykresów uzyskano w wersji obudowy balkonu oszklonej tylko na ścianie frontowej oraz na wszystkich trzech ścianach.

Jeżeli balkon oszklony jest tylko od strony południowej (obudowa B2_1), zastosowanie szyb o małej przepuszczalności pozwala zmniejszyć zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniu od 6% do prawie 8%.

Oszczędności energetyczne wynikające z zastosowania zestawów szyb o największej transmisyjności były znacznie większe i wyniosły od 17% do prawie 22%.

Dodanie oszkleń na ścianach bocznych (obudowa B2_3) przyniosło stosunkowo niewielkie rezultaty i pozwoliło na dodatkowe ograniczenie potrzeb grzewczych maks. o 2,5%.

Efekt dodania oszklenia na ścianach skierowanych na wschód i zachód był tym mniejszy, im mniejsza była całkowita przepuszczalność energii promieniowania słonecznego zastosowanych zestawów szyb.

Zapotrzebowanie na chłód

Zwiększenie przepuszczalności i powierzchni oszklenia przynosi skutki odwrotne niż w przypadku zapotrzebowania na ciepło, czyli zwiększa potrzeby energetyczne w analizowanym obiekcie (TABELA 3).

Jeżeli oszklenie umieszczone jest na trzech ścianach obudowy, przyrost ten jest znacznie bardziej widoczny, a nachylenie krzywych przedstawiających zapotrzebowanie na energię jest większe (RYS. 7–8).

Oszklenie wszystkich ścian balkonu w prawie wszystkich przypadkach powodowało zwiększenie zapotrzebowania na chłód ponad poziom uzyskany dla mieszkania bez balkonu, a maksymalny przyrost potrzeb energetycznych wyniósł ponad 120%.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie oszklenia jedynie na ścianie balkonu skierowanej na południe.

W najbardziej niekorzystnej wersji, czyli przy zastosowaniu oszklenia o największej przepuszczalności i powierzchni, zapotrzebowanie na energię wzrosło o nieco ponad 30% w porównaniu z wersją bazową.

Jest to czterokrotnie mniej niż w przypadku takiego samego oszklenia ulokowanego także na ścianach bocznych.

Dzięki połączeniu mniejszej zdolności transmisji energii z mniejszymi powierzchniami oszkleń udało się zmniejszyć zużycie energii na potrzeby chłodzenia pomieszczeń od ok. 6% do 31% w porównaniu z mieszkaniem bez balkonu.

Odpowiedni dobór oszklenia może więc także poprawić warunki użytkowania pomieszczeń w miesiącach cieplejszych.

Sumaryczne zapotrzebowanie na energię

Mimo nie zawsze korzystnych zjawisk latem, zastosowanie systemu szklarniowego przyniosło zmniejszenie całkowitego zapotrzebowania na energię w każdej z analizowanych wersji oszklenia balkonu.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę całoroczny cykl funkcjonowania mieszkania, oszczędności energetyczne są mniejsze niż w sezonie grzewczym i wynoszą orientacyjnie od 3% do 15% (TABELA 4).

Wyniki otrzymane dla obudowy oszklonej na jednej i trzech ścianach różniły się istotnie pod względem jakościowym (RYS. 9–10).

Jeżeli oszklenie skierowane jest tylko na południe, pierwszorzędnym czynnikiem kształtującym zapotrzebowanie na energię jest przepuszczalność promieniowania słonecznego.

Im większy współczynnik g, tym całkowite zapotrzebowanie na energię jest mniejsze.

Dla rosnących wartości współczynnika g spadek zapotrzebowania na ciepło jest szybszy niż wzrost zapotrzebowania na chłód, więc sumaryczne zapotrzebowanie na energię będzie malało.

W analizowanym układzie zmiana wysokości oszklenia nie miała praktycznie żadnego wpływu na kształtowanie zużycia energii (RYS. 9).

Rozpatrując wariant oszklenia na trzech ścianach obudowy, można zauważyć, że wpływ zwiększenia przepuszczalności promieniowania słonecznego na potrzeby energetyczne nie jest jednoznaczny (RYS. 10).

W obrębie każdej z wysokości oszklenia stwierdzono występowanie minimum zapotrzebowania na energię dla pośrednich cech optycznych szyb.

W odniesieniu do wysokości oszklenia 180 cm najbardziej korzystny okazał się wariant O2, a wysokości 220 cm i 260 cm - wariant O3.

Przebieg krzywych świadczy jednoznacznie o większym wpływie zapotrzebowania na chłód na całkowite zużycie energii.

Podsumowanie

Przeprowadzone analizy wskazują, że dobór komponentów systemów pasywnych wpływa w bardzo istotny sposób nie tylko na zapotrzebowanie na ciepło, lecz także na zapotrzebowanie na chłód.

Skupienie się tylko na jak największym pozyskiwaniu energii słonecznej zimą może przyczynić się do znacznego przegrzewania pomieszczeń latem, co było sygnalizowane m.in. w pracach T. Kisielewicza [10, 11].

W przypadku systemów szklarniowych oszklenia skierowane na południe są zdecydowanie najbardziej korzystne, co przedstawiono także w poprzednich artykułach z niniejszego cyklu.

Dodanie szkleń na ścianach bocznych w niewielkim stopniu poprawia bilans energetyczny w sezonie grzewczym, za to znacznie zwiększa zyski słoneczne latem.

Efektywne projektowanie systemów pasywnych wymaga przeprowadzenia symulacji uwzględniających różnorodne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, a ostateczny wybór rodzaju oszklenia należały poprzedzić analizą kosztów ogrzewania i chłodzenia.

Zdaniem autorki problemy związane z przegrzewaniem pomieszczeń nie dyskwalifikują systemów szklarniowych, wskazują jednak na konieczność świadomego ich projektowania.

Usunięcie nadmiaru ciepła latem można uzyskać nie tylko przez chłodzenie budynku, co jest rozwiązaniem najbardziej kosztownym, lecz także przez zwiększenie intensywności wymiany powietrza lub ograniczenie zysków słonecznych, dzięki stosowaniu zasłon lub rolet zewnętrznych.

Należy też podkreślić, że w każdym z analizowanych wariantów wprowadzenie oszklonych balkonów pozwoliło zmniejszyć całkowite zapotrzebowanie na energię w mieszkaniu.

Wyniki prac były finansowane w ramach środków statutowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr S/14/2015.

Literatura

1. PN-EN 410:2011 „Szkło w budownictwie. Określenie świetlnych i słonecznych właściwości oszklenia”.
 2. R. McCluney, „Fenestration Solar Gain Analysis”, Florida Solar Energy Center/University of Central Florida, 1996.
 3. „Spectrally Selective Glazings. Federal Technology Alert”, U.S. Department of Energy, August 1998.
 4. H. Bulow-Hube, „Energy-Efficient Window Systems. Effects on Energy Use and Daylight in Buildings”, Report No TABK-01/1022, Department of Construction and Architecture, Lund University, Division of Energy and Building Design, Lund, Sweden 2001.
 5. Calumen II v. 1.2.3. Saint Gobain Glass.
 6. M. Grudzińska, „Balkony jako systemy szklarniowe. Cz. 2. Wpływ powierzchni oszklenia na zyski energetyczne”, „IZOLACJE”, nr 9/2014, s. 50–55.
 7.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 20.1.2008, poz. 1238).
 8. M. Grudzińska, „Oszklone balkony jako systemy szklarniowe. Cz. 1. Zasady konstrukcji i funkcjonowania”, „IZOLACJE”, nr 7/8/2014, s. 36–41.
 9. BSim Users Guide v. 6.10.7.7. Danish Building Research Institute, 1999-2010.
10. T. Kisilewicz, „Zasady kształtowania budynków pasywnych”, „Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce”, t.1, Łódź 2005, s. 169–176.
11. T. Kisilewicz, „Pojemność cieplna a komfort termiczny w budynkach energooszczędnych”, „Materiały Budowlane”, nr 9/2014, s. 51–59.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Małgorzata Kłapkowska Izolacja tarasu

Izolacja tarasu Izolacja tarasu

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania...

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników...

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez...

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny – między teorią a praktyką Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie...

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów...

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów tematycznych.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej,...

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości. Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet...

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet w ciągu kilku miesięcy – jeżeli prace wykonywano jesienią) może dojść do znacznych uszkodzeń.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest...

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest z przyległych pomieszczeń.

mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych...

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych obliczeń i analiz, które powinny być podstawą wyboru rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dotyczy to szczególnie złączy, w tym połączenia ściany zewnętrznej z płytą balkonową.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

Balkony oszklone jako systemy szklarniowe Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy...

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy elektrycznych.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako systemy szklarniowe

Balkony jako systemy szklarniowe Balkony jako systemy szklarniowe

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii...

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii słonecznej na cieplną oraz rozprowadzanie ciepła odbywają się dzięki naturalnym zjawiskom przepływu energii w elementach budynku.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako szklarnie

Balkony oszklone jako szklarnie Balkony oszklone jako szklarnie

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych...

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych pomieszczeń. Stosunkowo niski koszt obudowy balkonu sprawia, że jest to rozwiązanie powszechnie dostępne i proste w realizacji.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale tarasów i balkonów

Trudne detale tarasów i balkonów Trudne detale tarasów i balkonów

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak...

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak ten element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie kilku trudności projektowych i wykonawczych.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale balkonów i tarasów

Trudne detale balkonów i tarasów Trudne detale balkonów i tarasów

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji,...

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji, są dylatacje brzegowe.

mgr inż. Marek Gawron, mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony - trudne detale

Tarasy i balkony - trudne detale Tarasy i balkony - trudne detale

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE ABC tarasów i balkonów

ABC tarasów i balkonów ABC tarasów i balkonów

Jakie wymagania techniczne i materiałowe mają te konstrukcje? Jak poprawnie zaprojektować i uszczelnić balkon czy taras?

Jakie wymagania techniczne i materiałowe mają te konstrukcje? Jak poprawnie zaprojektować i uszczelnić balkon czy taras?

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.