Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe projektowanie

HDPE geomembranes and accompanying geosynthetic materials. (Part 1) Rules of proper design engineering

Materiały geosyntetyczne służą do uszczelniania, drenażu, filtracji, wzmacniania podłoża, separacji materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrony materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi
Foliarex

Materiały geosyntetyczne służą do uszczelniania, drenażu, filtracji, wzmacniania podłoża, separacji materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrony materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi


Foliarex

Tematyka projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków z racji uwarunkowań jest dziedziną interdyscyplinarną. Łączy interpretację parametrów fizyko-mechanicznych gruntów zalegających w podłożu, wymiarowanie obiektów, statykę budowli, stateczność ustrojów podpierających i stateczność graniczną formowanych skarp.

Zobacz także

Gizo Rental Sp. z o.o. sp.k. Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo!

Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo! Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo!

Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...

Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Sika Poland Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym? Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa...

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenie mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!

ABSTRAKT

W artykule wymieniono założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omówiono sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych zbiorników. Przedstawiono sposoby układania i łączenia geomembran oraz główne problemy systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów.

HDPE geomembranes and accompanying geosynthetic materials. (Part 1) Rules of proper design engineering

The article enumerates the assumptions for designing civil structures with the use of geosynthetic materials. Analysis, calculation and results utilization methods are discussed with regard to construction of storage facilities, discharge facilities and other vessels. There is a presentation of methods of geomembrane laying and combining, as well as the main issues for geosynthetic sealing on waste dump site slopes.

Materiały geosyntetyczne stały się jednymi z ważniejszych materiałów w branży budowlanej. Obecnie trudno sobie wyobrazić wiele inwestycji bez ich udziału. Geosyntetyki stały się doskonałym materiałem inżynierskim w wielu zastosowaniach - w transporcie, geotechnice, inżynierii środowiska, hydrotechnice oraz budownictwie kubaturowym.

Tempo, w jakim rozwija się ten sektor, jest co najmniej zadziwiające. Stale rozwija się również większość technologii z zastosowaniem tych materiałów.

Co roku pojawia się kilka nowych wyrobów, niejednokrotnie o bardzo specyficznych zastosowaniach i właściwościach. Wymaga to opracowywania niekonwencjonalnych metod badań, projektowania i wykonawstwa robót.

Ryzyko błędów projektowych

Pomimo upływu ponad 25 lat od pierwszych zastosowań geosyntetyków w Polsce, narzędzia używane do projektowania nie zostały jeszcze dobrze skodyfikowane.

Ukazujące się publikacje w formie artykułów w czasopismach fachowych, książkach i instrukcjach z prezentowanymi gotowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz upowszechnianie się komputerowego wspomagania projektowania przyniosło wiele korzyści, jednak sprowadziło również pewne realne zagrożenia. Częste dążenie do przyspieszania pracy wymusza bezkrytyczne przyjmowanie wyników, schematów lub procedur, bez ich weryfikacji i kontroli.

W obecnej sytuacji rynkowej wszyscy uczestnicy procesu budowlanego zmuszeni są do szukania oszczędności. W związku z tym już na etapie wstępnej oceny właściwości fizykomechanicznych gruntów podłoża wymaga się od projektanta przyjęcia schematu wzmocnienia konstrukcji.

Niekiedy można też zaobserwować, że projektanci "dopasowują" zapamiętany schemat lub rozwiązanie z jakiejś publikacji do aktualnie realizowanego projektu, bez analizy różnic konstrukcyjnych, kryteriów zastosowań i obliczeń statycznych.

Odrębnym tematem są nagminne praktyki zamiany materiałów na etapie wykonawstwa, gdzie duży wpływ na decyzje mają kolejno zgłaszający się dostawcy geosyntetyków.

Stan techniczny i trwałość konstrukcji budowlanej z wbudowaną geomembraną odnoszą się zawsze do niezawodności obiektu w czasie jego realizacji i użytkowania. Składowiska, wylewiska i różnego rodzaju zbiorniki są budowlami inżynierskimi szczególnego znaczenia ze względu na koncentrację szkodliwych substancji i odpadów na stosunkowo niewielkiej powierzchni. W związku z tym muszą być projektowane, wykonywane i odbierane według najnowszych zasad sztuki inżynierskiej i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Szczególnie istotna jest ochrona gruntów i wód gruntowych pod składowiskami, wylewiskami i zbiornikami oraz w rejonie ich lokalizacji przed migracją szkodliwych zanieczyszczeń i odcieków. Należy pamiętać, że zawsze należy zapobiegać migracji odcieków do gruntów i wód gruntowych, a nie tylko ją ograniczać.

Wiele awarii i błędnych rozwiązań nastąpiło wskutek nieprzestrzegania podstawowej zasady, że materiały geosyntetyczne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko wówczas, gdy są prawidłowo zaprojektowane i wbudowane w gruncie.

Na podstawie Rejestru Katastrof Budowlanych (GUNB) można dokonać podziału awarii i katastrof w następujący sposób:

  • przyczyny złego projektowania wywołujące awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach (RYS. 1),
  • awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach, powstałe z powodu złego wykonawstwa (RYS. 2).
RYS. 1. Przyczyny złego projektowania wywołujące awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach; rys.: archiwum autora

RYS. 1. Przyczyny złego projektowania wywołujące awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach; rys.: archiwum autora

RYS. 2. Awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach powstałe z powodu złego wykonawstwa; rys: arch. autora

RYS. 2. Awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach powstałe z powodu złego wykonawstwa; rys: arch. autora

Obliczenia i analizy w fazie projektowej

W trakcie budowy składowisk, wylewisk i różnego rodzaju zbiorników oprócz geomembran stosowane są różnego rodzaju geosyntetyki towarzyszące.

Są to przeważnie geowłókniny, geotkaniny, geosiatki i georuszty drenażowe pełniące funkcje ochronne lub odwadniające.

Rozmieszczenie poszczególnych warstw uszczelniająco-separacyjnych, szczególnie na skarpach składowiska, powinno być poparte odpowiednimi analizami i obliczeniami w fazie projektowej. Obliczeniom powinny zostać poddane:

  • grubość geomembrany ze względu na warunki geometryczne,
  • dopuszczalne odkształcenie geomembrany - powinno być około 50 razy mniejsze niż mierzone podczas rozciągania jednoosiowego w laboratorium (~14%),
  • sposób zakotwienia na koronie skarpy,
  • stateczność warstw geosyntetycznych na skarpach i stateczność obsypki filtracyjnej.

Na RYS. 3, RYS. 4, RYS. 5, RYS. 6, RYS. 7, RYS. 8, RYS. 9 i RYS. 10 przedstawiono typowe przekroje poprzeczne poszczególnych rodzajów izolacji.

Rys. 3-10. Schematy różnych układów warstw uszczelniania obiektu: 1 - mechaniczne mocowanie, 2 - konstrukcja zadaszenia, 3 - ściana zbiornika, 4 - geomembrana HDPE, 5 - fundament, 6 - zbiornik stalowy, 7 - zakotwienie w rowku, 8 - alternatywnie wał ziemny, 9 - alternatywnie betonowy mur okalający; rysunki: archiwum autora

Składowiska odpadów są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane geosyntetyki powinny podlegać szczególnemu reżimowi technologicznemu. W każdym składowisku tworzona jest szczelna kapsuła z kilku warstw geosyntetycznych pełniących różne funkcje (RYS. 11).

Grubość materiału

Istnieje wiele związków doświadczalnych między grubością geomembrany a głębokością izolowanego zbiornika. Chociaż grubość geomembrany jest faktycznie związana z działającymi na nią ciśnieniami, to takie wytyczne doświadczalne są zupełnie bezzasadne i zupełnie niezgodne z zasadami projektowania w oparciu o dane techniczne.

Projekt powinien uwzględniać odkształcenie podpowierzchniowe pod uszczelnieniem, które może nastąpić podczas eksploatacji. Takie odkształcenia mogą powstać wskutek działania wielu czynników, np.:

  • nierównomiernego osiadania podłoża,
  • osiadania zasypki pod geomembraną (np. w przypadku wykopów pod rury),
  • miejscowego osiadania wokół podatnych obszarów znajdujących się pod geomembraną (grunty organiczne), które mogą doprowadzić do zmiany warunków podłoża oraz wszelkich innych anomalii powodujących odkształcenie i naprężenie geomembrany.
b geomembrany hdpe rys11b

RYS. 11. Typowy przekrój warstw uszczelnienia składowiska odpadów: 1 - odpady, 2 - geowłóknina 400 g/m2, 3 - warstwa drenażowa - 0,5 m (0,6 m) k≥1×10–4 m/s, 4 - rurociąg drenażowy DN200, 5 - geowłóknina 1200 g/m2, 6 - geomembrana PEHD 2,5 mm, 7 - warstwa mineralna gr. 0,5 m, k≤1×10–9 m/s, 8 -warstwa wyrównawcza gr. ok. 30 cm, 9 - podłoże

Sposób zakotwienia na koronie skarpy

Na RYS. 12, RYS. 13, RYS. 14, RYS. 15 i RYS. 16 przedstawiono główne problemy stateczności systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów.

Zachowanie geosyntetyków zakotwionych u naziomie skarpy jest decydującym czynnikiem przy ustalaniu wymiarów systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach.

RYS. 12-13. Główne problemy stateczności systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów: 1 - zakotwienie, 2 - stateczność uszczelnienia geosyntetycznego, 3 - ochrona przeciwerozyjna, 4 - tarcie, 5 - warstwa gruntu; rys.: archiwum autora

Aby zoptymalizować kształt budowli (ograniczyć obszar zajmowany przez zakotwienie w naziomie skarpy), czasem korzysta się z rozwiązań w postaci różnych form rowów kotwiących. Problemem pozostaje obliczenie wymaganych wymiarów takiego elementu.

RYS. 14-16. Główne problemy stateczności systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów; rys.: archiwum autora
b geomembrany hdpe rys17 18

RYS. 17-18. Typowe rodzaje zniszczenia zakotwienia geomembrany; rys. archiwum autora

Rolą zakotwienia jest przeciwstawianie się sile rozciągającej wywoływanej przez tarcie wzdłuż skarpy. Do tego może służyć zwykły (prosty) odcinek kotwiący.

Geosyntetyki często są jednak instalowane w rowach kotwiących z odcinkiem kotwiącym ułożonym w kształt litery "L" i, "V", co umożliwia optymalizację wymiarów strefy zakotwienia (zajęcie jak najmniej miejsca w poziomie) oraz zapewnienia skuteczne zakotwienie.

Aby ustalić wymiary układu, konieczne jest oszacowanie rozciągania, jakie może zostać wzbudzone w elemencie kotwiącym w zależności od jego kształtu.

Na RYS. 17-18 przedstawiono typowe rodzaje zniszczenia zakotwienia geomembrany.

Stateczność warstw geosyntetyków na skarpach

Niezbędnym elementem obliczeń jest sprawdzenie stateczności obsypki na geomembranie przykrywającej skarpę.

Zaprojektowanie obsypki na skarpie jest podyktowane wieloma względami, jak:

  • ochrona przed utlenianiem,
  • ochrona przed degradacją promieniami UV,
  • ochrona przed przebiciem lub rozdarciem,
  • zabezpieczenie przed podnoszeniem geomembrany przez wiatr (strona nawietrzna i zawietrzna),
  • ochrona przed wandalizmem.

Obsypkę stanowi zazwyczaj cienka warstwa gruntu (0,3-0,5 m), która ma tendencję do grawitacyjnego obsuwania się w dół po geomembranie. Metoda projektowania w tym zakresie jest prosta i opiera się na warunkach równowagi granicznej:

gdzie:

β = kąt nachylenia skarpy,

δ = kąt tarcia między geomembraną a obsypką.

Skarpy obiektów inżynierskich wyłożonych geomembraną projektuje się na długości do 30 m.

Przy dłuższych skarpach powinny być przewidziane ławy poziome.

Na RYS. 19 i RYS. 20 przedstawiono schemat sił działających na różnej grubości obsypki na skarpach uszczelnionych geomembraną.

RYS. 19-20. Schemat sił działających na różnej grubości obsypki na skarpach uszczelnionych geomembraną; archiwum autora

Stateczność skarpy

Podczas rozpatrywania ogólnej stateczności masywu skarpy pod geomembraną zakłada się zniszczenie po kołowo-walcowych płaszczyznach poślizgu. W analizach powinny być sprawdzone następujące schematy zniszczenia (RYS. 21):

  • podłoża,
  • podnóżna,
  • podpróża,
  • skarpy.
b geomembrany hdpe rys21

RYS. 21. Przykłady różnych rodzajów linii poślizgu wewnątrz masywu gruntowego: rys. archiwum autora

Dla linii poślizgu oznaczonych na RYS. 21 literami c i d należy wprowadzić zmianę. W tym przypadku znaczenia nabiera istnienie uszczelnienia, które dodatkowo jest pokryte warstwą obsypki i tworzy napiętą membranę wzdłuż skarpy aż do rowu kotwiącego znajdującego się w koronie masywu.

W podobny sposób powinny być uwzględnione inne warstwy geosyntetyczne współpracujące z geomembraną, o ile zostaną zaprojektowane. Pominięcie tych warstw w obliczeniach spowoduje, że wynik będzie miał charakter zachowawczy.

Do sprawdzania tego typu schematów służą liczne programy inżynierskie oparte na metodzie np. Bishopa, Spencera, Janbu lub Price’a.

Na przestrzeni ostatnich lat i na podstawie licznych doświadczeń wykonawczych opracowano wiele wykresów projektowych, z których można także uzyskać przybliżone rozwiązania.

Wnioski z obliczeń

Dopiero po tak przeprowadzonych obliczeniach i analizach statycznych projektowanych układów powinny być dobierane parametry potrzebne z tabel lub zestawień producenta.

Niestety, w dużej ilości projektów można zauważyć, że projektant przyjmuje rozwiązania i parametry geomembrany bez wcześniejszych obliczeń i analiz. Poza tym w każdym projekcie powinny być rozrysowane wszystkie szczegóły konstrukcyjne, które projektant zakłada w swoim opracowaniu, a mianowicie:

  • uszczelnienie wszelkich przejść rurowych (RYS. 22),
  • łączenie z elementami stalowymi, żelbetowymi i betonowymi (RYS. 23),
  • sposoby układania na załamaniach (RYS. 24),
  • przechodzenie płaszczyzną geomembrany po systemach rowów w dnie (RYS. 25 i RYS. 26) - szczególnie gdy kierunki nie są prostopadłe.
geomembrany hdpe rys22

RYS. 22. Uszczelnienie wszelkich przejść rurowych: 1 - geomembrana HDPE, 2 - spaw, 3 - dodatkowy płaszcz z geomembrany, 4 - rura PE, 5 - rękaw z HDPE, 6 - obejmka z nierdzewki, 7 - rura PE drenażowa

Podsumowanie

Zarówno projektanci, jak i wykonawcy robót w obiektach z udziałem geosyntetyków muszą mieć doświadczenie, znać parametry wybranego typu geosyntetyku w konstrukcji, zakres jego przydatności w określonych specyficznych warunkach wbudowania, a także zachowywać ostrożność.

Jeżeli dodać do tego problem właściwego rozpoznania i interpretacji wyników badań podłoża, odwodnienia wykopów, zabezpieczenia wznoszonych elementów konstrukcji i rusztowań, przestrzegania procedur i receptur, wpływu czynników atmosferycznych, rozpoznania uzbrojenia podziemnego oraz właściwych warunków eksploatacji, otrzymuje się układ, w którym wszystkie strony procesu inwestycyjnego powinny być świadome potencjalnych zagrożeń.

Zwłaszcza że w przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji dochodzi do wymiernych strat materialnych ponoszonych przez inwestorów i wykonawców robót gwarantujących odpowiednią jakość oraz projektantów uczestniczących w procesie inwestycyjnym.

RYS. 23. Łączenie z elementami stalowymi, żelbetowymi i betonowymi: 1 - szczelina wypełniona masą adhezyjną, 2 - płaskownik, 3 - kołek mocujący, 4 - geomembrana HDPE; rys. archiwum autora RYS. 24. Sposoby układania na załamaniach: 1 - eomembrana HDPE, 2 - dodatkowa ochrona z geomembrany HDPE lub z geowłókniny, 3 - zamocowanie, 4 - murek betonowy, 5 - obsypka; rys. archiwum autora
RYS. 25-26. Przechodzenie płaszczyzną geomembrany po systemach rowów w dnie; rys. arch. autora

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

KOWALCZYK Sklep Internetowy Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty

Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty

Wybór materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy, znany również jako gazobeton. Ten lekki,...

Wybór materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy, znany również jako gazobeton. Ten lekki, ale wytrzymały materiał oferuje szereg zalet, które przyciągają uwagę inwestorów poszukujących szybkich i ekonomicznych rozwiązań. W tym artykule omówimy szczegółowo zalety i wady betonu komórkowego, a także oszacujemy koszty związane z jego wykorzystaniem w budowie domu.

Paroc. Polska Sp. z o.o. Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego

Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego

Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym...

Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym idzie – wysokimi kosztami eksploatacji. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie, które nie tylko pomaga utrzymać przyjemny chłód latem, ale również przynosi wymierne korzyści zimą. Mowa o izolacji budynków wełną kamienną – materiałem, który zaskakuje swoją wszechstronnością i efektywnością. W poniższym...

Alve Drabiny Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie

Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie

W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość,...

W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość, uniwersalność, wytrzymałość i mobilność. Poznajmy praktyczne zastosowania tego rodzaju drabiny w domu i ogrodzie!

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie? Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, który może być wykorzystany do skutecznego ocieplenia wszystkich przegród budynku i to niezależnie od jego przeznaczenia. Można go stosować do izolacji...

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, który może być wykorzystany do skutecznego ocieplenia wszystkich przegród budynku i to niezależnie od jego przeznaczenia. Można go stosować do izolacji ścian zewnętrznych, podłóg, fundamentów, dachów skośnych czy płaskich, a także parkingów.

Bricomarché Wełna izolacyjna – zadania i właściwości

Wełna izolacyjna – zadania i właściwości Wełna izolacyjna – zadania i właściwości

Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania...

Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania oraz właściwości, które decydują o popularności tego materiału.

Wienerberger Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego

Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego

Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając...

Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając jego zalety. Dowiedz się, dlaczego pustaki ceramiczne są popularnym wyborem inwestorów i jak mogą wpłynąć na jakość i wydajność Twojej budowy.

BAŁTYKGAZ Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki

Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki

Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą...

Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą oraz jak świadomie wykorzystywać trendy rynkowe, aby maksymalizować korzyści finansowe przy zakupie gazu?

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Sika Poland Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym? Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa...

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenie mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Gizo Rental Sp. z o.o. sp.k. Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo!

Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo! Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo!

Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...

Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo

Autor omawia sposoby poprawnego wykonawstwa geomembran podczas budowy składowisk i zbiorników. Przedstawia najważniejsze elementy przygotowania podłoża, transportu i składowania materiałów oraz procesu...

Autor omawia sposoby poprawnego wykonawstwa geomembran podczas budowy składowisk i zbiorników. Przedstawia najważniejsze elementy przygotowania podłoża, transportu i składowania materiałów oraz procesu ich łączenia i montażu. Szczególną uwagę zwraca na rolę kontroli jakości poszczególnych etapów wykonawstwa.

Piotr Jermołowicz Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran

Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran

Geomembrany muszą spełniać swoje funkcje przez cały okres funkcjonowania obiektu. W tym czasie narażone są na agresywne działanie chemiczne i mikrobiologiczne produktów procesów biologicznych zachodzących...

Geomembrany muszą spełniać swoje funkcje przez cały okres funkcjonowania obiektu. W tym czasie narażone są na agresywne działanie chemiczne i mikrobiologiczne produktów procesów biologicznych zachodzących w składowiskach/wylewiskach oraz w glebie.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Przemysław Baran, dr inż. Katarzyna Kamińska Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych

Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych

Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona...

Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem zastosowania tych materiałów w kilku funkcjach jednocześnie jest budowa dna składowiska odpadów komunalnych lub przemysłowych.

Piotr Jermołowicz Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami

Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami

Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane...

Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane geosyntetyki powinny podlegać surowemu reżimowi technologicznemu.

Piotr Jermołowicz Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze

Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze

W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich...

W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich wystąpienia?

Piotr Jermołowicz Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami w aspekcie błędów projektowych i wykonawczych

Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami w aspekcie błędów projektowych i wykonawczych Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami w aspekcie błędów projektowych i wykonawczych

Wiele błędnych rozwiązań w zakresie stosowania geosyntetyków jest spowodowanych nieprzestrzeganiem podstawowej zasady, że materiały geotekstylne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko...

Wiele błędnych rozwiązań w zakresie stosowania geosyntetyków jest spowodowanych nieprzestrzeganiem podstawowej zasady, że materiały geotekstylne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko wtedy, gdy są prawidłowo zaprojektowane i wbudowane w gruncie.

dr inż. Ołeksij Kopyłow Dachy z płyt warstwowych - wybrane problemy projektowania i wykonawstwa

Dachy z płyt warstwowych - wybrane problemy projektowania i wykonawstwa Dachy z płyt warstwowych - wybrane problemy projektowania i wykonawstwa

Warstwowe płyty dachowe ze względu na szybki oraz nieskomplikowany montaż, niewielką (w porównaniu do innych rozwiązań dachowych) masę, konkurencyjną cenę, szczelność, dobre właściwości termoizolacyjne...

Warstwowe płyty dachowe ze względu na szybki oraz nieskomplikowany montaż, niewielką (w porównaniu do innych rozwiązań dachowych) masę, konkurencyjną cenę, szczelność, dobre właściwości termoizolacyjne i trwałość od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.