Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Woda i jej obecność w strukturze materiałów budowlanych

Water and its presence in the structure of building materials

Dowiedz się wiecej o obecności wody w strukturze materiałów budowlanych, www.freeimages.com

Dowiedz się wiecej o obecności wody w strukturze materiałów budowlanych, www.freeimages.com

Woda to bezwonna, bezsmakowa, przezroczysta i bezbarwna substancja, w stanie standardowym – tj. umownie przyjętych przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) wartościach ciśnienia (p = 105 Pa) oraz temperatury (T = 25°C) stosowanych do ujednolicenia obliczeń fizykochemicznych i pomiarów [1] – występująca w stanie ciekłym.

Zobacz także

mgr inż. Maciej Rokiel Odprowadzanie wody z połaci balkonów i tarasów. Wybrane zagadnienia

Odprowadzanie wody z połaci balkonów i tarasów. Wybrane zagadnienia Odprowadzanie wody z połaci balkonów i tarasów. Wybrane zagadnienia

Konieczność szybkiego i skutecznego odprowadzenia wody opadowej z balkonu czy tarasu to podstawa komfortowego użytkowania połaci.

Konieczność szybkiego i skutecznego odprowadzenia wody opadowej z balkonu czy tarasu to podstawa komfortowego użytkowania połaci.

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

*****
Artykuł porusza kwestię obecności wody w strukturze materiałów budowlanych. Autor wymienia najczęściej występujące źródła zawilgocenia budynku oraz opisuje wielkości związane z wilgotnością materiałów budowlanych.

Water and its presence in the structure of building materials

The article raises the issue of the presence of water in the structure of building materials. The author lists the most common sources of moisture in the buildings and describes the values related to the moisture content in building materials.
*****

Jest to zarazem najpowszechniej występująca na naszej planecie substancja – szacunkowa ilość zgromadzonej na Ziemi wody wynosi ok. 1,6 bln Mt (1,6 ∙ 1021 kg) – pokrywająca 70,6% powierzchni planety (tj. 360 mln km2), z czego 97,2% stanowią morza i oceany, 2,15% lodowce, a wody śródlądowe jedynie 0,63%. Wiele ciał stałych oraz organizmów żywych zawiera znaczne ilości wody w postaci związanej, np. gips (siarczan wapnia) zawiera ok. 21% wody, a ludzkie ciało składa się z wody w 60–70% [2]–[5].

rys0 monczynski 1

RYS. 1 Budowa cząsteczki wody, promień cząsteczki; rys.: [4], [6] promień cząsteczki: 1,38 ∙ 10-10 m, 1 – wolne pary elektronowe

W nomenklaturze chemicznej woda to monotlenek diwodoru lub DHMO (ang. dihydrogen monoxide), czyli związek dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu (H2O). Cząsteczka wody ma budowę przestrzenną niesymetryczną (RYS. 1) – atom tlenu związany jest z atomami wodoru wiązaniami kowalencyjnymi spolaryzowanymi, obok których występują dwie niezwiązane pary elektronowe („wolne pary elektronowe”) [2]–[5]. Cząsteczka wody ma zatem charakter polarny – zachowuje się jak dipol elektryczny z dodatnim (δ+) oraz ujemnym (δ-) ładunkiem (RYS. 2). Sąsiadujące cząsteczki mogą się zatem wzajemnie przyciągać i odpychać.

Czytaj też: Transport wody w postaci ciekłej w porowatych materiałach budowlanych

rys2 monczynski

RYS. 2 Budowa cząsteczki wody, promień cząsteczki; rys.: [6]

Dzięki polarności cząsteczek woda wykazuje zdolność do rozpuszczania soli oraz innych związków o budowie polarnej [3]. Spolaryzowany charakter sprawia również, że woda posiada dwoistą charakterystykę wiązania: obok kowalencyjnych wiązań łączących atomy tlenu i wodoru, między poszczególnymi cząsteczkami tworzą się nietrwałe połączenia nazywane wiązaniami wodorowymi (RYS. 3).

rys3 monczynski

RYS. 3 Struktura wody; rys.: [6]

To właśnie wiązania wodorowe odpowiedzialne są za unikalne właściwości wody, takie jak to, że największą gęstość posiada w temperaturze +4°C (porównaj: TABELA 1), a krzepnąc w lód rozszerza się o 1/11 swojej objętości (w temperaturze 0°C gęstość wody wynosi 0,9998 kg/dm3, natomiast lodu 0,9167 kg/dm3) [2].

Istotną właściwością wody jest zjawisko kohezji, którego efektem jest powstawanie napięcia powierzchniowego (zobacz: [7]). Woda posiada największe napięcie powierzchniowe ze wszystkich cieczy niebędących ciekłymi metalami – jest ono tak duże, że drobny element metalowy (szpilka lub spinacz) może być unoszony na powierzchni wody, mimo że jest kilkukrotnie od niej cięższy [5] (FOT.).

fot monczynski

FOT. Napięcie powierzchniowe wody; fot.: B. Monczyński

Woda występująca w przyrodzie jest zawsze zanieczyszczona [2], [5].

  • Woda pochodząca z opadów atmosferycznych (deszczowa oraz śnieg) zawiera tlen, azot, dwutlenek węgla oraz śladowe ilości azotanu amonu, jak również substancje zanieczyszczające atmosferę (kurz, pyły oraz gazy przemysłowe).
  • Wody źródlane, rzeczne i gruntowe zawierają od 0,01 do 0,2% substancji rozpuszczonych, takich jak sole wapnia i magnezu. Wody gruntowe, niepochodzące z głębszych warstw, zawierają ponadto składniki gleb, z którymi się kontaktują, np. sole żelaza i glinu, ale również zanieczyszczenia organiczne i bakterie.
  • Wody morskie zawierają średnio ok. 35‰ soli, w tym większość (27‰) stanowi chlorek sodu (zasolenie Bałtyku wynosi 11‰, w tym 8‰ NaCl).
tab1 monczynski

TABELA 1 Gęstość czystej (pozbawionej powietrza) wody w [kg/m3] w zakresie temperatury 273÷305 K (w odstępach co 0,1 K) pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym [8]

Woda stanowi nie tylko podstawę życia. Jest też substancją niezbędną do przeprowadzenia praktycznie wszystkich procesów budowlanych – zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania – ale również do prawidłowej eksploatacji budynku [3], [13]. Jest też wszechobecna w samym budynku oraz w jego otoczeniu – we wszystkich swoich stanach skupienia (stałym, ciekłym i gazowym) oraz pod różnorakimi postaciami: opadów deszczu i śniegu, mgły, wilgoci i wody zawartej w gruncie itp. (RYS. 4).

rys4 monczynski 1

RYS. 4 Najczęściej występujące źródła zawilgocenia budynku. Objaśnienia: 1 – przecieki wód opadowych przez połać dachu, 2 – przecieki wód opadowych przez przewody kominowe, 3 – bezpośrednie zawilgacanie wodą opadową, 4 – zaleganie wód opadowych w studzienkach okiennych, 5 – woda rozbryzgowa, 6 – wody powierzchniowe, 7 – wilgoć i woda zawarta w gruncie, 8 – podtapianie (podnoszenie się wody gruntowej powyżej poziomu posadzki), 9 – podciąganie kapilarne w murach przyziemia, 10 – kondensacja powierzchniowa pary wodnej, 11 – wilgoć higroskopijna: absorpcja, adsorpcja (sorpcja powierzchniowa, adsorpcja kondensacyjna, chemisorpcja), 12 – kondensacja wgłębna, 13 – kondensacja pary wodnej na stolarce otworowej, 14 – kondensacja pary wodnej na instalacjach wodno-kanalizacyjnych, 15 – awarie sieci wodno-kanalizacyjnych (zalania), 16 – zalania nadzwyczajne (powodziowe, woda gaśnicza itp.); rys.: B. Monczyński na podstawie [9]–[12]

Z drugiej jednak strony bywa ona groźna nie tylko dla człowieka, lecz również dla budynków. Uważa się, że to właśnie woda (pod różnymi postaciami) oraz rozpuszczone w niej sole są największym wrogiem materiałów budowlanych i stanowią główny katalizator szkód budowlanych [13], [14]. Woda jest bowiem nie tylko warunkiem zaistnienia wszystkich procesów korozyjnych, ale jej obecność jest czynnikiem, który sam w sobie stanowi zagrożenie dla materiału. Pod wpływem wody zmianie ulega tekstura materiału (skutkiem czego może być pogorszenie właściwości mechanicznych), jej zamarzanie jest przyczyną destrukcji mrozowej, jej obecność jest warunkiem koniecznym w procesie korozji chemicznej (przede wszystkim związanej z zasoleniem), jak również ma priorytetowe znaczenie dla korozji biologicznej (RYS. 5) [15].

rys5 monczynski

RYS. 5 Czynniki determinujące trwałość konstrukcji murowych; rys.: [15]

Struktura materiałów budowlanych

Zdecydowana większość wyrobów stosowanych w zewnętrznych przegrodach budynków to materiały, które zawierają znaczną ilość wolnych przestrzeni o wymiarach bardzo małych w porównaniu z wymiarami samego materiału oraz charakteryzują się dobrze rozwiniętą powierzchnią wewnętrzną. Przestrzeń materiału zajętą przez ciało stałe nazywa się szkieletem, a wolne przestrzenie porami – przy czym pory mogą być połączone między sobą systemem kanalików (kapilar) lub też częściowo oddzielone ściankami [16], [17].

Pory występujące w materiałach budowlanych mogą mieć różne rozmiary – średnica najmniejszych jest mierzona w nanometrach, zaś największych w milimetrach. Powszechnie stosowany jest podział podany przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), który w zależności od tzw. promienia efektywnego porów (przyjmując dla uproszczenia ich kulisty kształt) ref, rozróżnia trzy grupy [18]:

  • mikropory: ref ≤ 2 nm,
  • mezopory: 2 nm < ref ≤ 50 nm,
  • makropory: ref > 50 nm.

Mikropory wykazują silne właściwości sorpcyjne, mezopory mają duży udział w kapilarnym transporcie wilgoci, natomiast makropory charakteryzuje duża intensywność transportu masy (może się w nich odbywać konwekcyjny ruch masy) [19], [20]. W materiałach budowlanych występują zazwyczaj pory ze wszystkich wymienionych grup. Jeśli w strukturze materiału występują wolne przestrzenie o mniejszych rozmiarach, tworząc umowne kapilary, łączące ze sobą większe pory, to materiał taki nazywamy kapilarno-porowatym [21].

rys6 monczynski

RYS. 6 Schematyczne przedstawienie różnych typów porów i kapilar. Objaśnienia: 1 – kieszenie, 2 – pory zamknięte, 3 – pory otwarte (ciągłe), 4 – pory otwarte, połączone systemem kapilar; rys.: [22]

Pory mogą przyjmować różne formy – porów zamkniętych (ślepych) i otwartych, porów ciągłych i nieciągłych (tzw. kieszeni) – oraz kształty – cylindryczne, klinowate, szczelinowe, kuliste, beczkowe, butelkowe oraz ich kombinacje. Mogą być też w mniejszym lub większym stopniu wzajemnie połączone – rozróżnia się pory otwarte (ciągłe) z przynajmniej dwoma otworami, kieszenie z przynajmniej jednym otworem oraz pory zamknięte, nieposiadające połączenia z otoczeniem (RYS. 6). Można je również różnicować pod kątem ich ukierunkowania i wyróżnić pory ukierunkowane (anizotropowe) lub nieukierunkowane (izotropowe) [14], [16], [20], [22].

Podstawową cechą charakteryzującą materiały porowate – miarą zdolności materiałów porowatych do wchłaniania wilgoci – jest ich porowatość efektywna, czyli stosunek objętości porów otwartych zawartych w elementarnym (infinitezymalnym) obszarze wypełnionym materiałem porowatym do objętości tego obszaru [16]:

gdzie:

ε – porowatość efektywna [–],
Vp – objętość porów otwartych [m3],
V – objętość materiału [m3].

Właściwości ciał kapilarno-porowatych zależą nie tylko od całkowitej objętości porów, ale również powierzchni właściwej porów oraz struktury porowatości, czyli rozkładu objętości porów w zależności od ich średnicy (RYS. 7). Za transport gazów i cieczy w porowatych materiałach budowlanych odpowiedzialne są przede wszystkim pory ciągłe [22].

rys7 monczynski

RYS. 7 Rozkład wielkości porów w wybranych materiałach budowlanych. Objaśnienia: C – cegła ceramiczna, P – piaskowiec, Z – zaprawa, B – beton; rys.: [11]

Magazynowanie i transport gazów oraz cieczy w porowatych materiałach budowlanych może być zarówno zjawiskiem akceptowanym, jak i niepożądanym.

Aby transport zaistniał, wymagane jest wystąpienie siły napędowej, czyli czynnika fizycznego lub chemicznego reprezentowanego przez potencjał wynikający z różnicy ciśnienia, stężenia lub napięcia elektrycznego [22]. Transport wody w przegrodach budowlanych może następować w wyniku przenikania wody grawitacyjnej, przenikania pary wodnej, przemieszczania wilgoci z powodu przewodności wilgotnościowej (między miejscami o różnym zawilgoceniu), przewodności cieplno-wilgotnościowej, lub też na skutek podciągania włoskowatego [23].

Wilgotność materiałów budowlanych

Cząsteczki wody w strukturze materiałów budowlanych mogą występować pod różnymi postaciami, tj. [3], [13]:

  • wody związanej chemicznie (krystalizacyjnej), czyli wbudowanej w strukturę materiałów budowlanych w ściśle określonych stosunkach ilościowych, w postaci wody koordynacyjnej, sieciowej, konstytucyjnej bądź śródwęzłowej, którą można oddzielić jedynie przez wyprażenie w odpowiednio wysokiej temperaturze,
  • wody związanej fizykochemicznie (wilgoci sorpcyjnej), związanej z istnieniem tzw. sił van der Waalsa (sił bliskiego zasięgu), występującej w strukturze niektórych materiałów na rozwiniętej powierzchni porów,
  • wody związanej fizykomechanicznie, czyli wody kapilarnej zawartej w mikroporach oraz swobodnej, występującej w makroporach, jamach międzyziarnowych oraz na zwilżonych powierzchniach.

Terminem wilgoć w praktyce budowlanej określa się wodę zawartą w powietrzu, w gruncie lub w materiale budowlanym, która nie wywiera na elementy budynku parcia hydrostatycznego. Wodę wywierającą parcie określa się terminem woda naporowa lub po prostu woda. Terminy te mają charakter umowny – odnoszą się one do opisu oddziaływania cząsteczek wody na mikrostrukturę materiału [24].

Z kolei przez stan wilgotnościowy przegród budowlanych należy rozumieć aktualny rozkład wilgoci w elemencie budynku, jak również tendencje oczekiwanych zmian (wysychanie materiałów bądź okresowe lub postępujące zawilgocenie). Pojęcie to obejmuje całokształt procesów związanych z zawilgacaniem oraz wysychaniem zastosowanych do wzniesienia budynku materiałów w wyniku [13]:

  • początkowej (związanej z ich wytwarzaniem) wilgotności materiałów budowlanych,
  • przyrostu wilgotności związanej ze sposobem przechowywania oraz transportu materiałów, jak również z tzw. mokrymi procesami budowlanymi,
  • wysychania przegród do otaczającego powietrza (wewnętrznego i zewnętrznego),
  • zawilgocenia w wyniku działania opadów atmosferycznych,
  • wzrostu wilgotności w wyniku działania czynników eksploatacyjnych,
  • wnikania wilgoci i wody zawartej w gruncie oraz ich dalszego transportu na drodze podciągania kapilarnego.

W literaturze dotyczącej przemian wilgotnościowych w materiałach porowatych spotyka się różnie definiowane wielkości opisujące wilgotność materiału, co w konsekwencji prowadzi do różnych postaci równań opisujących to zjawisko [16]. W niniejszym oraz kolejnych artykułach przyjęto oznaczenia i definicje opisane w normie PN-EN ISO 9346:2009 „Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków i materiałów budowlanych – Wielkości fizyczne dotyczące przenoszenia masy – Słownik” [25], a w celu ich usystematyzowania opisano je poniżej, wraz z zależnościami, jakie między nimi występują.

Zawartość pary wodnej w powietrzu wypełniającym pory materiału można opisać, wykorzystując następujące wielkości [16]:

  • wilgotność bezwzględna objętościowa,
  • wilgotność bezwzględna masowa,
  • ciśnienie cząstkowe pary wodnej,
  • wilgotność względna powietrza.

Wilgotność bezwzględna objętościowa – masa pary wodnej zawartej w obszarze wypełnionym wilgotnym powietrzem podzielona przez objętość mieszaniny gazów:

gdzie:

ν – wilgotność objętościowa [kg/m3],
mν – masa pary wodnej [kg],
Vg – objętość mieszaniny gazów [m3].

Wilgotność objętościowa jest tożsama z gęstością cząstkową pary wodnej ρν. W odniesieniu do stanu nasycenia stosuje się oznaczenia νsat oraz ρν,sat.

Wilgotność bezwzględna masowa – masa pary wodnej podzielona przez masę suchego powietrza. W odniesieniu do stanu nasycenia stosuje się symbol χsat.

gdzie:

χ – wilgotność masowa [%],
mν – masa pary wodnej [kg],
ma – masa suchego powietrza [kg],
ν – wilgotność objętościowa [kg/m3],
ρad – gęstość objętościowa suchego powietrza [kg/m3].

Ciśnienie cząstkowe pary wodnej – ciśnienie cząstkowe (parcjalne) pary wodnej w mieszaninie gazów. W przypadku niewielkich ciśnień cząstkowych pary wodnej obowiązuje równanie stanu gazu doskonałego [2], [26], [27]:

gdzie:

p – ciśnienie gazu [Pa],
V – objętość zajmowana przez gaz [m3],
n – liczba moli gazu [mol],
R – molowa stała gazowa (= 8,31447) [J/(mol·K)],
NA – stała Avogadra (= 6,02214·10-23) [mol-1],
kB – stała Boltzmanna (= 1,38064·10-23) [J/K],
T – temperatura gazu [K].

Dla ciśnienia cząstkowego pary wodnej (ciśnienia pary w mieszaninie gazów, jakie para wywierałaby, gdyby sama zajmowała całą objętość mieszaniny [2]) równanie gazów doskonałych przyjmuje postać:

gdzie:

pν – ciśnienie cząstkowe pary wodnej [Pa],
nν – liczba moli pary wodnej [mol],
V – objętość zajmowana przez parę [m3],
R – molowa stała gazowa [J/(mol·K)],
T – temperatura [K],
ν – wilgotność objętościowa [kg/m3],
Rν – stała gazowa pary wodnej [J/(kg∙K)].

W odniesieniu do stanu nasycenia stosuje się oznaczenie pν,sat.
Wilgotność względna powietrza – rzeczywiste ciśnienie pary podzielone przez ciśnienie pary w stanie nasycenia w tej samej temperaturze:

gdzie:

φ – wilgotność względna [%],
pν – ciśnienie cząstkowe pary wodnej [Pa],
pν,sat – ciśnienie cząstkowe pary wodnej nasyconej [Pa].

Przy założeniu, że para zachowuje się jak gaz doskonały: φ=ν/νsat.

tab2 monczynski 1

TABELA 2 Współczynniki przeliczeniowe wilgotności powietrza

Wielkości określone równaniami (2) do (3) oraz (5) do (6) są od siebie zależne, znając wartość jednej z nich, można w prosty sposób wyznaczyć pozostałe (TABELA 2) [16].

Zawartość wilgoci w materiale porowatym opisują następujące wielkości [16], [28]–[31]:

  • masowa zawartość wilgoci na jednostkę objętości,
  • objętościowa zawartość wilgoci na jednostkę objętości,
  • masowa zawartość wilgoci na jednostkę masy,
  • równoważna zawartość wilgoci na jednostkę masy,
  • nasiąkliwość wagowa,
  • stopień nasycenia,
  • stopień nasycenia higroskopijnego.

Masowa zawartość wilgoci na jednostkę objętości (gęstość wilgoci) – masa wody, która może wyparować, podzielona przez objętość suchego materiału:

gdzie:

w – masowa zawartość wilgoci na jednostkę objętości [kg/m3],
mw – masa wody [kg],
V – objętość suchego materiału [m3].

Objętościowa zawartość wilgoci na jednostkę objętości (wilgotność objętościowa) – objętość wody, która może wyparować, podzielona przez objętość suchego materiału:

gdzie:

ψ – wilgotność objętościowa [%],
Vw – objętość wody [m3],
V – objętość suchego materiału [m3],
w – masowa zawartość wilgoci na jednostkę objętości [kg/m3],
ρw – gęstość właściwa wody [kg/m3].

Masowa zawartość wilgoci na jednostkę masy (wilgotność masowa) – masa wody, która może wyparować, podzielona przez masę suchego materiału:

gdzie:

u – wilgotność masowa [%],
mw – masa wody [kg],
ms – masa suchego materiału [kg],
w – masowa zawartość wilgoci na jednostkę objętości [kg/m3],
ρs – gęstość objętościowa szkieletu [kg/m3].

Równoważna zawartość wilgoci na jednostkę masy (wilgotność równowagowa/higroskopijna) – zawartość wilgoci materiału porowatego w równowadze ze środowiskiem i wilgotności względnej otaczającego powietrza, w określonej temperaturze:

gdzie:

uh – wilgotność równowagowa [%],
mh – masa próbki przechowywanej w określonych warunkach klimatycznych [kg],
ms – masa suchego materiału [kg].

Nasiąkliwość wagowa (zawartość wilgoci swobodnej) – stosunek masy wody wchłoniętej przez materiał do masy materiału w stanie suchym:

gdzie:

uf – nasiąkliwość przy ciśnieniu atmosferycznym [%],
mf – masa nasyconego materiału (po zanurzeniu w wodzie i osiągnięciu stałej masy) [kg],
ms – masa suchego materiału [kg].

Nasiąkliwość to parametr określający, jaką ilość wody wchłonie materiał, gdy jest wystawiony na działanie wody bez ciśnienia (przy ciśnieniu atmosferycznym) przez pewien czas. W przypadku materiałów obciążonych wodą pod ciśnieniem lub długotrwale przechowywanych pod wodą dochodzi do całkowitego wypełnienia porów wodą. Materiał, który pochłonął maksymalną ilość wody, osiąga wilgotność w stanie pełnego nasycenia (usat). Wielkość ta stanowi punkt odniesienia na potrzeby określenia stopnia przesiąknięcia wilgocią oraz higroskopijnego stopnia przesiąknięcia wilgocią.

Stopień nasycenia (stopień przesiąknięcia wilgocią) – masa wody zawarta w ciele porowatym podzielona przez masę wody w stanie nasycenia:

gdzie:

S – stopień nasycenia [%],
mw – masa wody [kg],
mw,sat – masa wody w stanie nasycenia [kg],
u – wilgotność masowa [%],
usat – wilgotność masowa w stanie nasycenia [%],
ψ – wilgotność objętościowa [%],
ε – porowatość efektywna [–].

Stopień nasycenia higroskopijnego (higroskopijny stopień przesiąknięcia wilgocią) – wilgotność równowagowa próbki podzielona przez wilgotność w stanie nasycenia:

gdzie:

Sh – stopień nasycenia higroskopijnego [%],
uh – wilgotność równowagowa [%],
usat – wilgotność masowa w stanie nasycenia [%].

Jeśli dodatkowo, jako stosunek masy pary wodnej zawartej w elementarnym (infinitezymalnym) obszarze wypełnionym materiałem porowatym do objętości tego materiału, zdefiniujemy gęstość objętościową pary [16]:

gdzie:

ρν – gęstość objętościowa pary [kg/m3],
mν – masa pary wodnej [kg],
V – objętość suchego materiału [m3].

Można wykazać, że równania (2) oraz (14) połączone są zależnością, którą można zastosować do przeliczenia zawartości pary wodnej w materiale porowatym na wilgotność powietrza wypełniającego jego pory [16]:

gdzie:

ν – wilgotność objętościowa powietrza [kg/m3],
ρν – gęstość objętościowa pary [kg/m3],
ε – porowatość efektywna [–],
ψ – wilgotność objętościowa [%].

W ogólnym przypadku przez wilgotność materiału porowatego rozumie się sumaryczną zawartość pary wodnej oraz wody w postaci ciekłej. Jeśli jednak zawartość pary wodnej jest znacznie mniejsza niż zawartość ciekłej wody (a taka sytuacja zazwyczaj występuje w przypadku materiałów budowlanych), tj. gdy ρν«w, przyjmuje się, że wilgotność materiału jest tożsama z zawartością wody w fazie ciekłej [16].

tab3 monczynski 1

TABELA 3 Współczynniki przeliczeniowe wilgotności materiału

Podobnie jak w przypadku parametrów charakteryzujących zawartość pary wodnej w powietrzu wypełniającym pory, również wielkości opisane wzorami od (7) do (9) oraz (12) są wzajemnie zależne (TABELA 3).

Choć istnieje wiele kombinacji zmiennych pomocnych przy określaniu stanu wilgotnościowego materiałów porowatych, stosowanych w budownictwie, w praktyce (w literaturze) najczęściej używa się [16]:

  • pν lub φ do określenia wilgotności powietrza zawartego w wewnętrznych strukturach materiału,
  • u (rzadziej ψ) w celu określenia wilgotności materiału.

W kolejnych artykułach cyklu opisane zostaną sposoby i metody pomiaru wilgotności stosowane w diagnostyce obiektów budowlanych.

Literatura

1. I. Mills, T. Cvitaš, K. Homann, N. Kallay, K. Kozokuchitsu, „Quantities, units and symbols in physical chemistry”, Blackwell Science, Oxford 1993.
2. K.-H. Lautenschläger, Schröter, W. Wanninger, A. „Nowoczesne kompendium chemii”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
3. L. Czarnecki, T. Broniewski, O. Henning, „Chemia w budownictwie”, Arkady, Warszawa 1996.
4. O. Henning, D. Knöfel, „Baustoffchemie”, Verlag Bauwesen, Berlin 2002.
5. M. Fiertak, D. Dębska, T. Strzyszewska, „Chemia dla inżyniera budownictwa”, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2011.
6. A. Gumkowska, „Laboratorium w szufladzie. Chemia”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015.
7. B. Monczyński, „Transport wody w postaci ciekłej w porowatych materiałach budowlanych”, „IZOLACJE” 2/2020, s. 90–92.
8. K. Jeżowiecka-Kabsch, H. Szewczyk, „Mechanika płynów”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2001.
9. R. Wójcik, „Ochrona budynków przed wilgocią i wodą gruntową”, [w:] Klemm, P. (red.), „Budownictwo ogólne. Tom 2. Fizyka budowli”, Arkady, Warszawa 2005, s. 913–981.
10. R. Wójcik, „Co inżynier budownictwa powinien wiedzieć o osuszaniu budynków?”, „Inżynier Budownictwa”, 4/2019, s. 60–66.
11. M. Balak, A. Pech. „Mauerwerkstrockenlegung: Von den Grundlagen zur praktischen Anwendung”, Birkhäuser Verlag GmbH, Basel 2017.
12. Z. Matkowski, M. Rokiel, „Izolacje wodochronne obiektów budowlanych”, [w:] Karyś, J. (red.), „Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwie”, Grupa Medium, Warszawa 2014, s. 207–247.
13. M. Trochonowicz, „Analiza skuteczności przepon wykonanych metodami iniekcji chemicznej w murach z opoki wapnistej”, Politechnika Lubelska, Lublin 2011.
14. F. Frössel, Osuszanie murów i renowacja piwnic, Polcen, Warszawa 2007.
15. T. Stryszewska, „Charakterystyka czynników determinujących trwałość murów ceglanych”, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2017.
16. J. Kubik, J. Wyrwał, „Podstawy fizyki materiałów budowlanych”, [w:] Klemm, P. (red.), „Budownictwo ogólne. Tom 2. Fizyka budowli”, Arkady, Warszawa 2005, s. 9–52.
17. J.A. Pogorzelski, „Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe przegród budowlanych”, [w:] Klemm, P. (red.), „Budownictwo ogólne. Tom 2. Fizyka budowli”, Arkady, Warszawa 2005.
18. K.S.W. Sing, „Reporting physisorption data for gas/solid systems with special reference to the determination of surface area and porosity (Recommendations 1984)”, „Pure and Applied Chemistry”, 57(4)/1985, s. 603–619.
19. R. Wójcik, „Hydrofobizacja i uszczelnianie przegród murowych metodą iniekcji termicznej”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 2006.
20. R. Wójcik, M. Tunkiewicz, „Pory butelkowe – charakterystyka, sposoby wyznaczania na przykładzie zaprawy cementowo-wapiennej”, „Materiały Budowlane” 10/2017, s. 57–59.
21. A. Alsabry, „Transport wilgoci w przegrodach budowlanych z materiałów kapilarno-porowatych”, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2011.
22. H.-W. Reinhardt, „Ingenieurbaustoffe”, Ernst & Sohn Verlag, Berlin 2010.
23. H. Stankiewicz, „Zabezpieczenie budowli przed wilgocią, wodą gruntową i korozją”, Arkady, Warszawa 1959.
24. B. Francke, „Nowoczesne hydroizolacje budynków – Zeszyt 1. Zabezpieczenia wodochronne części podziemnych budynków”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021.
25. PN-EN ISO 9346:2009, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków i materiałów budowlanych – Wielkości fizyczne dotyczące przenoszenia masy – Słownik”.
26. R.P. Feynman, R.B. Leighton, M. Sands, „Feynmana wykłady z fizyki, Tom 1, część 2: Optyka · Termodynamika · Fale”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.
27. A.W. Adamson, „Chemia fizyczna powierzchni”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1963.
28. PN-EN ISO 12570:2002, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości materiałów i wyrobów budowlanych – Określanie wilgotności przez suszenie w podwyższonej temperaturze”.
29. PN-EN ISO 12571:2013-12, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe materiałów i wyrobów budowlanych – Określanie właściwości sorpcyjnych”.
30. WTA Merkblatt 4-11-16/D, „Messung des Wassergehalts bzw. der Feuchte von mineralischen Baustoffen“, Wissenschaftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bauwerkserhaltung und Denkmalpflege e.V., München 2016.
31. PN-EN 16682:2017-05, „Konserwacja dziedzictwa kulturowego – Metody pomiaru zawartości wilgoci lub wody w materiałach nieruchomego dziedzictwa kulturowego”.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Michał Musiał Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów

Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów

Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.

Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.

dr hab. inż. Andrzej Fojutowski, mgr inż. Anna Wiejak, mgr Aleksandra Kropacz Odporność izolacji formowanej in situ z włókna celulozowego w postaci luźnej na grzyby powodujące pleśnienie

Odporność izolacji formowanej in situ z włókna celulozowego w postaci luźnej na grzyby powodujące pleśnienie Odporność izolacji formowanej in situ z włókna celulozowego w postaci luźnej na grzyby powodujące pleśnienie

Materiały izolacyjne z włókien celulozowych, jako pochodna w większości łatwo podatnych na atak pleśni materiałów lignocelulozowych, mogą być podłożem odpowiednim do wzrostu grzybów strzępkowych powodujących...

Materiały izolacyjne z włókien celulozowych, jako pochodna w większości łatwo podatnych na atak pleśni materiałów lignocelulozowych, mogą być podłożem odpowiednim do wzrostu grzybów strzępkowych powodujących pleśnienie. Istotne jest więc rozpoznanie ich odporności w tym zakresie.

dr inż. Michał Babiak Wapno hydratyzowane jako modyfikator asfaltów stosowanych do produkcji materiałów hydroizolacyjnych

Wapno hydratyzowane jako modyfikator asfaltów stosowanych do produkcji materiałów hydroizolacyjnych Wapno hydratyzowane jako modyfikator asfaltów stosowanych do produkcji materiałów hydroizolacyjnych

W celu spowolnienia procesu starzenia asfaltów oraz poprawy ich parametrów termoplastycznych i właściwości reologicznych stosuje się różnego rodzaju modyfikatory. Jednym z nich może być wapno hydratyzowane.

W celu spowolnienia procesu starzenia asfaltów oraz poprawy ich parametrów termoplastycznych i właściwości reologicznych stosuje się różnego rodzaju modyfikatory. Jednym z nich może być wapno hydratyzowane.

dr inż. Marzena Najduchowska, mgr inż. Ewelina Pabiś Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu

Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu

Jakie wyniki badań uzyskano podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz modyfikacji procedury w OSiMB? Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zrealizowano...

Jakie wyniki badań uzyskano podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz modyfikacji procedury w OSiMB? Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zrealizowano na próbkach stwardniałego betonu wykonanych zgodnie z recepturami o znanym składzie, zarówno w zakresie ilościowym, jak i jakościowym.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

dr Barbara Lucyna Pietruszka, mgr inż. Aldona W. Wasilewska Styropian grafitowy - właściwości i zastosowanie

Styropian grafitowy - właściwości i zastosowanie Styropian grafitowy - właściwości i zastosowanie

Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na wyroby do izolacji cieplnej. Podstawowym celem staje się wiec uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach...

Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na wyroby do izolacji cieplnej. Podstawowym celem staje się wiec uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach izolacyjnych, tj. jak najmniejszej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ.

mgr inż. Michał Musiał Zastosowania materiałów zmiennofazowych (PCM) w budownictwie

Zastosowania materiałów zmiennofazowych (PCM) w budownictwie Zastosowania materiałów zmiennofazowych (PCM) w budownictwie

Materiały zmiennofazowe stosowane są w budownictwie od kilkudziesięciu lat. Wciąż prowadzone są prace nad polepszeniem ich właściwości oraz nad ich skutecznym i bezpiecznym wykorzystaniem.

Materiały zmiennofazowe stosowane są w budownictwie od kilkudziesięciu lat. Wciąż prowadzone są prace nad polepszeniem ich właściwości oraz nad ich skutecznym i bezpiecznym wykorzystaniem.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych

Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych

O izolacyjności termicznej materiałów termoizolacyjnych decyduje zazwyczaj wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jak wygląda różnica między wartościami deklarowanymi przez producentów a wartościami...

O izolacyjności termicznej materiałów termoizolacyjnych decyduje zazwyczaj wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jak wygląda różnica między wartościami deklarowanymi przez producentów a wartościami obliczeniowymi tego parametru?

dr inż. Marek Kamieniarz Glina jako materiał budowlany

Glina jako materiał budowlany Glina jako materiał budowlany

Budynki z gliny czy słomy są modelowym przykładem budownictwa ekologicznego. Jednak rozwiązania te wciąż stosowane są wyłącznie przez pasjonatów czy architektów­‑badaczy poszukujących niekonwencjonalnych...

Budynki z gliny czy słomy są modelowym przykładem budownictwa ekologicznego. Jednak rozwiązania te wciąż stosowane są wyłącznie przez pasjonatów czy architektów­‑badaczy poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań.

dr Agnieszka Szczygielska, dr inż. Halina Prejzner, dr inż. Robert Geryło Możliwości recyklingu odpadów styropianu oraz problemy z tym związane

Możliwości recyklingu odpadów styropianu oraz problemy z tym związane Możliwości recyklingu odpadów styropianu oraz problemy z tym związane

Recykling wyrobów styropianowych jest obecnie jednym z głównych zadań w programach zagospodarowywania odpadów.

Recykling wyrobów styropianowych jest obecnie jednym z głównych zadań w programach zagospodarowywania odpadów.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Zbigniew Pozorski Nowe rozwiązania techniczne i zastosowania płyt warstwowych w budownictwie

Nowe rozwiązania techniczne i zastosowania płyt warstwowych w budownictwie Nowe rozwiązania techniczne i zastosowania płyt warstwowych w budownictwie

Rozwój technologii produkcji oraz duża konkurencja na rynku sprawiły, że płyty warstwowe w ciągu ostatniej dekady zaczęły wypierać tradycyjne rozwiązania materiałowe. Co przyniosą prace nad dalszym udoskonalaniem...

Rozwój technologii produkcji oraz duża konkurencja na rynku sprawiły, że płyty warstwowe w ciągu ostatniej dekady zaczęły wypierać tradycyjne rozwiązania materiałowe. Co przyniosą prace nad dalszym udoskonalaniem tego produktu?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Aleksander Byrdy Stosowanie materiałów z gliny a mikroklimat wewnętrzny nowoczesnych budynków energooszczędnych

Stosowanie materiałów z gliny a mikroklimat wewnętrzny nowoczesnych budynków energooszczędnych Stosowanie materiałów z gliny a mikroklimat wewnętrzny nowoczesnych budynków energooszczędnych

Projektanci poszukują dzisiaj rozwiązań materiałowych zapewniających nie tylko niskie zapotrzebowanie na energię, lecz także zdrowy klimat wewnętrzny. Jednym z takich materiałów jest glina, dlatego w krajach...

Projektanci poszukują dzisiaj rozwiązań materiałowych zapewniających nie tylko niskie zapotrzebowanie na energię, lecz także zdrowy klimat wewnętrzny. Jednym z takich materiałów jest glina, dlatego w krajach wysokorozwiniętych budownictwo gliniane przeżywa swój renesans.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

dr inż. Wacław Brachaczek, mgr Wojciech Siemiński Skąd się biorą rysy na powierzchni tynków renowacyjnych?

Skąd się biorą rysy na powierzchni tynków renowacyjnych? Skąd się biorą rysy na powierzchni tynków renowacyjnych?

Często występującą wadą tynków renowacyjnych jest powstawanie zarysowań i spękań na ich powierzchni już w pierwszym okresie utwardzania. Jest to spowodowane układaniem warstw tynków o nierównomiernej grubości,...

Często występującą wadą tynków renowacyjnych jest powstawanie zarysowań i spękań na ich powierzchni już w pierwszym okresie utwardzania. Jest to spowodowane układaniem warstw tynków o nierównomiernej grubości, niezachowaniem przerw technologicznych przy wykonywaniu poszczególnych warstw systemu, a także czynnikami technologiczno-materiałowymi.

dr inż. arch. Janusz Barnaś Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie

Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie

Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.

Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.

mgr inż. Krzysztof Patoka Wiarygodność eksponatów handlowych

Wiarygodność eksponatów handlowych Wiarygodność eksponatów handlowych

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego materiału czy systemu termoizolacyjnego, warto przeczytać ulotki i instrukcje dotyczące wyrobów różnych producentów oraz doradzić się osób mających fachową wiedzę....

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego materiału czy systemu termoizolacyjnego, warto przeczytać ulotki i instrukcje dotyczące wyrobów różnych producentów oraz doradzić się osób mających fachową wiedzę. Dzięki takiemu przygotowaniu merytorycznemu łatwiej ustrzec się przed chwytami marketingowymi stosowanymi przez niektórych handlowców.

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Zagrożenia środowiskowe w budownictwie na przykładzie ściany dwuwarstwowej – metoda LCA

Zagrożenia środowiskowe w budownictwie na przykładzie ściany dwuwarstwowej – metoda LCA Zagrożenia środowiskowe w budownictwie na przykładzie ściany dwuwarstwowej – metoda LCA

Jedną z technik, która pozwala określić i ocenić potencjalny wpływ wyrobów lub usług na środowisko, jest ocena środowiskowa wyrobu oparta na ocenie cyklu życia – LCA.

Jedną z technik, która pozwala określić i ocenić potencjalny wpływ wyrobów lub usług na środowisko, jest ocena środowiskowa wyrobu oparta na ocenie cyklu życia – LCA.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

mgr inż. Jadwiga Tworek Zmiany we wprowadzaniu na rynek wyrobów budowlanych

Zmiany we wprowadzaniu na rynek wyrobów budowlanych Zmiany we wprowadzaniu na rynek wyrobów budowlanych

1 lipca 2013 r. nastąpi zmiana zasad funkcjonowania rynku wyrobów budowlanych na mocy rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania tych produktów do obrotu.

1 lipca 2013 r. nastąpi zmiana zasad funkcjonowania rynku wyrobów budowlanych na mocy rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania tych produktów do obrotu.

dr hab. inż., prof. UWM Robert Wójcik, mgr inż. Piotr Kosiński Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej?

Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej? Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej?

Pomimo licznych publikacji wyników badań i prowadzonej dyskusji stanowiska na temat zakresu optymalnego zagęszczenia nadal nie są jednoznaczne. Pokutują stare opinie: im materiał lżejszy, tym cieplejszy....

Pomimo licznych publikacji wyników badań i prowadzonej dyskusji stanowiska na temat zakresu optymalnego zagęszczenia nadal nie są jednoznaczne. Pokutują stare opinie: im materiał lżejszy, tym cieplejszy. Zapomina się przy tym o postępującej w czasie deformacji materiału.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.