Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Skąd się biorą rysy na powierzchni tynków renowacyjnych?

Jak funkcjonują tynki renowacyjne? | Jak powstają spękania? | Ocena podatności tynków renowacyjnych na powstawanie pęknięć

Dlaczego na powierzchni tynków renowacyjnych powstają rysy? / The influence the formation of cracks on the surface of renovating plaster
Sempre Farby

Dlaczego na powierzchni tynków renowacyjnych powstają rysy? / The influence the formation of cracks on the surface of renovating plaster


Sempre Farby

Często występującą wadą tynków renowacyjnych jest powstawanie zarysowań i spękań na ich powierzchni już w pierwszym okresie utwardzania. Jest to spowodowane układaniem warstw tynków o nierównomiernej grubości, niezachowaniem przerw technologicznych przy wykonywaniu poszczególnych warstw systemu, a także czynnikami technologiczno­-materiałowymi.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące przyczyn powstawania zarysowań i spękań na powierzchni tynków renowacyjnych już w pierwszym okresie utwardzania. Przeanalizowano wpływ błędów wykonawczych, a także wybranych czynników technologiczno-materiałowych na ryzyko powstawania spękań.

The article presents the issues concerning the causes of the formation of hairline cracks and cracking on the surface of renovation plaster during the very first hardening period. It analyses the influence of faulty performance, as well as selected technological and material factors, on the risk of cracking formation.

Ściany zewnętrzne budynków poddawane są działaniu różnorodnych obciążeń: czynników chemicznych, biologicznych, ulegają także naprzemiennemu pęcznieniu i skurczowi (destrukcji mrozowej bądź cieplno-wilgotnościowej). Oddziaływanie wymienionych czynników jest złożone i prowadzi do powstawania korozji materiałów budowlanych [1].

Często następuje to wówczas, kiedy wskutek uszkodzenia lub zaniku izolacji poziomej wody gruntowe przenikają do ścian budynków [2]. W celu powstrzymania dalszego niszczenia murów konieczne jest odtworzenie uszkodzonych barier przeciwwilgociowych [3]. Aby takie zabiegi miały sens, konieczne jest zapewnienie możliwości wysychania zawilgoconym ścianom.  

Istotnym elementem takich zabiegów renowacyjnych jest odpowiedni dobór materiałów służących do odtworzenia uszkodzonych elementów elewacji [4]. W takich przypadkach można skorzystać z bogatej oferty gotowych zapraw oferowanych przez producentów materiałów budowlanych.

Odpowiednim materiałem sprawdzającym się na zawilgoconych i zasolonych murach są tynki renowacyjne [5].

Jak funkcjonują tynki renowacyjne?

Głównym zadaniem tych materiałów jest umożliwienie szybkiego odparowania zawartej w murach wilgoci, przy jednoczesnej ich zdolności do magazynowania soli. Zaprawy renowacyjne przygotowywane są fabrycznie w taki sposób, aby uzyskane z nich wyprawy miały dużą porowatość, wysoką przepuszczalność pary wodnej, a także wykazywały niskie podciąganie kapilarne [6].

Aby tynki renowacyjne funkcjonowały w sposób prawidłowy, muszą być zastosowane w systemie z innymi materiałami, takimi jak obrzutka oraz porowaty tynk podkładowy, zwany również tynkiem magazynującym o hydrofilowym charakterze [7] (rys. 1).

Funkcjonowanie tynków renowacyjnych związane jest z charakterem komponentów wchodzących w skład systemu. Pierwszym takim komponentem jest obrzutka, której rolą jest zwiększenie przyczepności tynku renowacyjnego do podłoża, ujednolicenie oraz wyrównanie wytrzymałości mechanicznej podłoża.

Większość systemodawców zaleca wykonanie tej warstwy w sposób półkryjący, tak aby pokrycie ściany wynosiło ok. 50% [8]. Zdania w tym zakresie są jednak podzielone – wielu praktyków preferuje pełne krycie, szczególnie w przypadku starych, niejednorodnych murów, zawierających spoiny niewykazujące właściwości hydraulicznych.

Kolejnym komponentem jest tynk podkładowy, zwany również tynkiem magazynującym. Jego rolą jest stworzenie dodatkowej warstwy magazynującej dla krystalizujących soli (fot. 1). Grubość tej warstwy uzależniona jest od stopnia zasolenia ściany i wilgotności podłoża (tabela 1). Przy niskim zasoleniu może ona zostać pominięta [1].

Głównym komponentem systemu jest tynk renowacyjny. To właśnie on w największym stopniu odpowiedzialny jest za efekt przeprowadzonej renowacji.

Podobnie jak tynk podkładowy, jest materiałem o dużej porowatości (≥40%), ma charakter hydrofobowy, dzięki czemu stwarza barierę dla wilgoci i w ten sposób zapobiega przedostawaniu się soli na zewnątrz wyprawy. Z drugiej zaś strony, dzięki otwartoporowatej strukturze, woda może swobodnie odparowywać z całej objętości tynku [7].

Wymagania dotyczące tynków renowacyjnych zostały ujęte w obowiązującej obecnie normie: PN-EN 998-1:2004 [9]. Najnowszy stan wiedzy w odniesieniu do całego systemu tynków renowacyjnych zawarty jest w obecnie obowiązującej instrukcji WTA nr 2-9-04 [8]. Z analizy wymagań instrukcji WTA wynika, że w systemie tynków renowacyjnych, podobnie jak w przypadku tradycyjnych tynków wielowarstwowych, względy techniczne wymagają, aby marka zaprawy przewidzianej na kolejną warstwę nie była wyższa od marki zaprawy warstwy poprzedzającej1) .

Jak powstają spękania?

Jednym z częstych problemów, z jakimi borykają się wykonawcy, są pojawiające się na elewacji pęknięcia widoczne w postaci mniej lub bardziej regularnych rys. Istnieje wiele przyczyn ich powstawania.

Jedną z nich jest nieprzestrzeganie przez wykonawców zasad zawartych w kartach technicznych produktów, np. nanoszenie tynku o zbyt dużej lub niejednorodnej grubości lub zbyt wczesne wykonywanie kolejnej warstwy tynku, kiedy poprzednia warstwa nie jest jeszcze w wystarczającym stopniu utwardzona.

Rysy mogą mieć również charakter wtórny, tzn. być spowodowane pęknięciami podłoża. Materiał, z którego wykonywane są wyprawy tynkarskie, może wykazywać zróżnicowaną wrażliwość na tworzenie się rys.

O ile łatwo jest wytłumaczyć przyczyny powstawania rys wynikające z błędów wykonawczych, o tyle trudno jest znaleźć powód powstawania pęknięć w sytuacjach, gdy zalecenia producenta były dokładnie przestrzegane.

Ocena podatności tynków renowacyjnych na powstawanie pęknięć

Tynki renowacyjne stanowią materiał zawierający w swoim składzie zróżnicowane pod względem budowy kruszywa, spoiwa oraz domieszki. Każdy z tych składników pełni określoną funkcję. W zróżnicowanych warunkach wykonywania oraz funkcjonowania utwardzonych wypraw może dochodzić do interakcji pomiędzy składnikami takich materiałów, co w konsekwencji może wpływać na podatność tynku na powstawanie pęknięć [10–12].

Przebadano zachowanie się tynków renowacyjnych o zróżnicowanym stosunku wytrzymałości na ściskanie sC [MPa] do wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu sG [MPa]. Badaniu poddano tynki utworzone z mieszanek różniących się między sobą składem chemicznym.

Materiał do badań stanowiły przygotowane w warunkach laboratoryjnych mieszanki tynków renowacyjnych, składające się z: piasku kwarcowego o uziarnieniu 0,0–0,5 µm, lekkiego kruszywa mineralnego, wapna superbiałego, cementu klasy CEM I 42,5, domieszki napowietrzającej oraz domieszki polimerowej poli(etylen­‑co-octan winylu) EVA (ang. Ethylene – Vinyl Acetate), polimeru celulozowego oraz silikonowej domieszki hydrofobizującej.

Zróżnicowanie parametrów wytrzymałościowych zapraw uzyskano przez zmianę ilościowego udziału cementu oraz polimeru EVA (tabela 2).

Parametry wytrzymałościowe wyznaczono zgodnie z normą PN-EN 1015-11:2001 [13]. Pozostałe parametry (porowatość, nasiąkliwość powierzchniowa, przepuszczalność pary wodnej itp.) były zgodne z wymaganiami WTA [8]. Oceny tendencji tynków do pękania wykonano na drodze eksperymentalnej przez obserwację stwardniałej wyprawy.

Do wykonania badań wykorzystano ściany obiektu przeznaczonego do termomodernizacji, który wcześniej poddany był zabiegom renowacyjnym. Zakres przeprowadzonych prac polegał na uzupełnieniu izolacji poziomej na drodze iniekcji chemicznej, wykonaniu izolacji pionowej z zastosowaniem masy bitumicznej na zimno i folii kubełkowej oraz wykonaniu nowych zasypów wzdłuż fundamentów budynku.

Powierzchnię ścian, na których wykonano aplikację, podzielono na jednakowe pola o wymiarach 2×1,5 m i usunięto z nich zalegające warstwy tynku wapienno-cementowego. Zwietrzałe i popękane cegły ceramiczne, z których wykonany był mur, usunięto i zastąpiono nowym materiałem o podobnym charakterze. Podobnie postąpiono z zaprawą cementową, z której wykonane zostały fugi.

Po całkowitym utwardzeniu i wysezonowaniu zapraw naprawczych aplikowano poszczególne badane tynki, zarówno na podłożach suchych (o średniej wilgotności masowej wynoszącej w = 3,5%), jak i wilgotnych (w = 16%), w porównywalnych warunkach temperaturowo-wilgotnościowych.

Średnia wartość zasolenia ścian odpowiadała, zgodnie z instrukcją WTA, średniemu poziomowi zasolenia. Przewidziano układ warstw systemu tynków renowacyjnych składający się z obrzutki o średniej gr. wynoszącej 5 mm, tynku podkładowego o gr. wynoszącej od 20 do 40 mm, kategorii CS IV (σC ³ 6 N/m2) i warstwy tynku renowacyjnego gr. 20 mm.

W celu uzyskania pęknięć aplikację systemu przeprowadzono w skrajnie niekorzystny sposób, ukierunkowany na powstawanie rys skurczowych, tj. nanoszono poszczególne tynki grubymi warstwami, bez przestrzegania wymaganych przerw technologicznych gwarantujących utwardzenie warstw systemu tynków (kolejne warstwy tynku nanoszono bezpośrednio po wstępnym utwardzeniu warstwy poprzedniej).

Oceny wrażliwości badanych tynków na pękanie dokonano na podstawie czasu pojawiania się pierwszych rys od momentu naniesienia, a także przez pomiar powierzchni, na których wystąpiły rysy skurczowe, po 28 dniach od nałożenia. Wyniki przedstawiono procentowo – określono udział powierzchni spękanej do całkowitej powierzchni poddanej aplikacji jednym rodzajem materiału (rys. 2 i 3).

Na podstawie analizy wyników badań można stwierdzić, że największą podatność na pękanie wykazują tynki renowacyjne o najniższej wytrzymałości na rozciąganie σG = 0,9 MPa, nakładane na suche podłoża.

Pęknięcia pojawiły się tu praktycznie po kilku dniach od nałożenia i pokryły niemal całą powierzchnię wykonanej aplikacji drobną siatką rys skurczowych. Stwierdzono natomiast, że odległość między poszczególnymi rysami była większa w wypadku tynków naniesionych na podłoża wilgotne niż naniesionych na podłoża suche (fot. 2–3).

Zdecydowanie niższą podatnością na tworzenie rys charakteryzowały się tynki o wyższych wytrzymałościach na rozciąganie, w wypadku których σG mieściła się w przedziale od 1,90 do 2,9 MPa. Pierwsze pęknięcia pojawiły się po kilkunastu dniach od nałożenia, a utworzona siatka rys była nierównomierna i tylko częściowo pokryła powierzchnię wykonanej aplikacji.

Również w wypadku tych tynków zaobserwowano, że aplikacje wykonane na podłożach wilgotnych miały mniejszą liczbę pęknięć niż naniesione na podłoża suche.

W ­napowietrzonych wyprawach tynkarskich obecność żywicy polimerowej zwiększała wytrzymałość zapraw w stanie utwardzonym [10, 12]. Utwardzone wyprawy o porównywalnych właściwościach mechanicznych i zróżnicowanej zawartości polimeru zachowywały się podobnie pod względem czasu występowania pierwszych pęknięć, jaki upłynął od momentu nałożenia, oraz ilości i struktury powstałych rys.

Wnioski

Na bazie przeprowadzonych badań można wyciągnąć wnioski o znaczeniu praktycznym, dotyczące działań, które pozwolą w jak największym stopniu wyeliminować problem powstawania spękań renowacyjnych wypraw tynkarskich. W aspekcie wykonawczym problem ten może zostać wyeliminowany dzięki:

  • zachowywaniu przerw technologicznych pozwalających na całkowite utwardzenie poszczególnych warstw systemu tynków renowacyjnych,
  • przestrzeganiu zaleceń producenta tych materiałów w zakresie grubości i jednorodności poszczególnych warstw,
  • zwilżaniu suchych podłoży, co ograniczy ich chłonność i będzie sprzyjać dłuższemu pozostawaniu wody w zaprawie, to zaś wpłynie korzystnie na hydratację cementu i końcową wytrzymałość utwardzonego tynku.

Należy również stwierdzić, że z materiałowego punktu widzenia:

  • mniejszą tendencję do pękania wykazują tynki o wyższych parametrach wytrzymałościowych, przy czym musi być przestrzegana zasada, aby marka kolejnej warstwy tynku nie była wyższa od marki warstwy poprzedzającej,
  • tynki zawierające większe ilości domieszek, szczególnie w postaci żywic polimerowych, wykazują mniejszą podatność na powstawanie rys.

Przeprowadzony eksperyment nie wyjaśnił w pełni, w jakim stopniu skład suchej mieszanki wpływa na badane zjawisko. Można przypuszczać, że inne składniki zapraw będą w istotny sposób warunkować analizowaną właściwość. Tak będzie oddziaływać rodzaj i ilość zastosowanego polimeru celulozowego, który wpływa na retencję wody w świeżych zaprawach, poprawia właściwości ­adhezyjne materiału w stanie utwardzonym oraz determinuje szybkość hydratacji cementu [11].

Literatura

  1. L. Czarnecki, T. Broniewski, O. Henning, „Chemia w budownictwie”, Arkady, Warszawa 2010.
  2. C. Hall, William D. Hoff, „Rising damp: capillary rise dynamics in walls”, doi: 10.1098/rspa.2007.1855, „Proc. R. Soc. A”, 8 August 2007, vol. 463, no. 2084, pp. 1871–1884.
  3. C. Magott, „Osuszanie przegród budowlanych sposobami nieinwazyjnymi, izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne w budynkach istniejących i nowo wznoszonych”, Zeszyty Naukowe WST w Katowicach, Katowice 2010, s. 43.
  4. M. Stahr, „Bausanierung Erkennen und beheben von Bauschaden 5”, Auflage Vieweg + Teubner Verlag/Springer Fachmedien Wiesbaden GmbH, Wiesbaden 2011.
  5. T. Dettmering, H. Kollmann, „Putze in Bausanirerung und Denkmalpfleg” e, Beuth Verlag GmbH, Berlin 2012.
  6. W. Brachaczek, W. Siemiński, „Tynki renowacyjne”, „Materiały Budowlane”, nr 6/2013 (409), s. 52–56.
  7. H. Kollmann, „Sanierputzsysteme, überarbeitete Auflage”, WTA­‑Schriftenreihe Nr 7, Aedificatio-Verlag, Freiburg (1995).
  8. Instrukcja WTA nr 2-9-04/D, „Sanierputzsysteme: Renovation mortar system”.
  9. PN-EN 998-1:2004, „Wymagania dotyczące zapraw do murów. Część 1: Zaprawa tynkarska”.
  10. W. Brachaczek, „Modelowanie technologii wytwarzania tynków renowacyjnych w aspekcie wytrzymałości na ściskanie”, „Fizyka budowli w teorii i praktyce”, 2013, s. 213–218.
  11. J. Pourchez, A. Peschard, P. Grosseau, R. Guyonnet, B. Guilhot, F. Vallée, „HPMC and HEMC influence on cement hydration”, „Cem. Concr. Res.”, no. 36/2006, pp. 288–294.
  12. G. Barluenga, F. Hernandez-Olivares, „SBR latex modified mortar rheology and mechanical behavior”, „Cem. Concr. Res.”, no. 34/2004, pp. 527
  13. PN-EN 1015-11:2001, „Metody badań zapraw do murów. Część 11: Określenie wytrzymałości na zginanie i ściskanie stwardniałej zaprawy”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


1 Marka zaprawy jest wyrażana symbolem literowo-liczbowym (np. M4), gdzie liczba oznacza średnią wytrzymałość zaprawy na ściskanie po 28 dniach wyrażoną w MPa.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.