Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Testing of load capacity and shear rigidity of self-drilling screw connections

Hala o rozpiętości około 22 m wykonana z kształtowników giętych, fot. S. Swierczyna

Hala o rozpiętości około 22 m wykonana z kształtowników giętych, fot. S. Swierczyna

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

***
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji. W normie PN-EN 1993-1-3 podano formułę do obliczania nośności wkręta na docisk, zaś nośność na ścinanie i sztywność połączenia zaleca się ustalać eksperymentalnie. W artykule przedstawiono wyniki badania ścinanych połączeń blach o grubości 1,5 mm ze stali S235 na wkręty samowiercące o średnicy 5,5 mm oraz przedstawiono procedurę statystycznego wyznaczenia ich nośności oraz sztywności.

Testing of load capacity and shear rigidity of self-drilling screw connections

Self-drilling screws are used in steel structures, e.g. for overlapping truss bars made of bent sections. In this case, the connectors are loaded with a transverse force and during design, their bearing capacity for pressure and shear should be verified. The influence of the stiffness of the connections on the state of deformation of the structure should be also taken into account. The PN-EN 1993-1-3 standard provides a formula for calculating the hold-down load capacity of a screw, while the shear load capacity and connection stiffness are recommended to be determined experimentally. The article presents the results of the study of shear joints of 1.5 mm thick S235 steel sheets with self-drilling screws of 5.5 mm in diameter and presents the procedure for statistical determination of their load capacity and stiffness.
***

Kształtowniki gięte na zimno z blach mogą być użyte jako elementy nośne lekkich konstrukcji stalowych o średniej rozpiętości, pod warunkiem że projektuje się je w postaci układów kratownicowych [13]. Jako przykład można wskazać halę o rozpiętości około 22 m (FOT. 1), w której na pasy i krzyżulce użyto ceowników C150×42×10×1,5, a w połączeniach zastosowano blachy węzłowe oraz wkręty samowiercące o średnicy 5,5 mm (FOT. 2).

Hala o rozpiętości około 22 m wykonana z kształtowników giętych

FOT. 1–2. Hala o rozpiętości około 22 m wykonana z kształtowników giętych z połączeniami na wkręty samowiercące: widok hali (1), detal połączenia (2); fot.: S. Swierczyna

Zachowanie się zakładkowego połączenia na wkręty jest uzależnione od wielu czynników, m.in. wymiarów wkręta (w szczególności średnicy trzpienia oraz kształtu i średnicy główki), średnicy części nawiercającej, zastosowania podkładki uszczelniającej (np. z tworzywa EPDM), a także grubości oraz parametrów wytrzymałościowych łączonych blach [47]. Istotna jest ponadto odległość łącznika od krawędzi blachy, a także – w przypadku połączenia z wieloma wkrętami – ich wzajemne usytuowanie [6].

Przy łączeniu ścianek o różnej grubości ma znaczenie, czy główka wkręta znajduje się po stronie cieńszej lub grubszej blachy. Istotny jest również charakter obciążenia, przykładowo w pracy [7] pokazano wyniki badań połączeń przy obciążeniach działających naprzemiennie, co może mieć miejsce w przypadku ramy kratownicowej obciążonej wiatrem.

Przy projektowaniu tego rodzaju złączy wg Eurokodu [8] należy uwzględnić nośność obliczeniową wkręta na docisk Fb,Rd oraz na ścinanie FV,Rd, a także nośność przekroju netto Fn,Rd. Spełnienie jednego z warunków dodatkowych: FV,Rd  1,2 Fb,Rd lub FV,Rd  1,2 Fn,Rd pozwala przyjąć, że połączenie ma wystarczającą zdolność do odkształceń.

W normie [8] podano formułę pozwalającą wyznaczyć nośność obliczeniową wkręta na docisk:

gdzie:

ƒu – wytrzymałość stali łączonych blach na rozciąganie,
d – średnica wkręta,
t – grubość cieńszej z łączonych blach (w normie bezpiecznie przyjęto, że cieńsza blacha znajduje się pod łbem wkręta),
α – współczynnik uwzględniający stosunek t/d, który w przypadku łączenia blach o równych grubościach przyjmuje się jako wartość mniejszą z dwóch: 3,2Öt/d   i 2,1, zaś γM2 = 1,25.

W [8] nośność na ścinanie połączenia na wkręty zaleca się wyznaczać w sposób doświadczalny. W praktyce projektanci najczęściej polegają na informacjach podawanych w katalogach producentów oraz aprobatach, niestety zakres tych dokumentów nie zawsze odpowiada określonemu zastosowaniu, a zdarza się również, że nie sprecyzowano tam, czy dana wartość dotyczy nośności charakterystycznej czy obliczeniowej.

W złączach zakładkowych typu dociskowego pod wpływem obciążenia obserwuje się wzajemne przemieszczenie łączonych elementów, które sprawia, że połączenia te należy klasyfikować jako podatne [9], przy czym uwzględnienie deformacji połączeń jest jednym z podstawowych wymogów w analizie globalnej konstrukcji stalowych [10]. Wskazówki odnośnie do szacowania sztywności połączeń podano m.in. w [4]. Dostępne są również wyniki badań doświadczalnych [5, 6, 7].

W przypadku, gdy brak jest odpowiednich danych, konieczne jest sięgnięcie po narzędzie, które w normach Euro­kod określa się mianem projektowania wspomaganego badaniami doświadczalnymi. W dalszej części artykułu przedstawiono procedurę oraz wyniki badań służących do statystycznego wyznaczenia nośności oraz sztywności zakładkowego połączenia na wkręty samowiercące.

Badanie połączeń

Wytyczne dotyczące badania połączeń na wkręty przedstawiono w publikacji European Convention for Constructional Steelwork (ECCS) [11]. Podano tam szczegółowe wymagania odnośnie do geometrii próbek, przebiegu badania i interpretacji jego wyników. Nośność ustala się na podstawie statycznej próby rozciągania co najmniej pięciu jednakowych elementów próbnych ze ścinanym połączeniem na jeden lub dwa wkręty, przy czym preferowane jest badanie połączenia z dwoma łącznikami, ponieważ uzyskane w ten sposób wyniki charakteryzują się mniejszym rozrzutem.

Podczas badania należy kontrolować równocześnie prędkość przyrostu obciążenia i przemieszczenia, które nie powinny przekraczać, odpowiednio, 1 kN/min oraz 1 mm/min. Wzajemne przemieszczenie łączonych blach  δ należy mierzyć z dokładnością co najmniej  ± 0,2 mm, najlepiej bezpośrednio na łączonych elementach, a zastosowany układ czujników powinien zapewnić pomiar w osi połączenia.

Schemat elementu próbnego do badania nośności zakładkowego połączenia na wkręty

RYS. 1. Schemat elementu próbnego do badania nośności zakładkowego połączenia na wkręty. Objaśnienia: 1 – obszar zamocowania, 2 – blacha stalowa 1,5×60 340, 3 – czujniki indukcyjne C1 i C2, 4 – 2×wkręt samowiercący GT5 5,5×19; rys.: S. Swierczyna

W [11] nośność graniczną Robs,i definiuje się jako maksymalne obciążenie przypadające na pojedynczy wkręt podczas badania w zakresie nieprzekraczającym deformacji δlim = 3,0 mm. Badanie kontynuuje się aż do zerwania połączenia, a po odciążeniu należy zmierzyć przechył osi wkrętów względem płaszczyzny styku łączonych blach oraz wydłużenie otworów.

Wyniki badań przedstawione w niniejszym artykule dotyczą połączenia na wkręty samowiercące GT5 o średnicy d = 5,5 mm i długości 19 mm, którymi łączono dwie blachy stalowe nieocynkowane gatunku S235 o nominalnej wytrzymałości na rozciąganie ƒu = 360 MPa i grubości tcor = 1,5 mm. Rzeczywista wytrzymałość na rozciąganie ustalona zgodnie z [12] wynosiła ƒu,obs = 388 MPa, zaś pomierzona grubość tobs,cor = 1,58 mm. Geometrię oraz widok elementu próbnego podczas badania pokazano na RYS. 1 i FOT. 3.

Element zakotwiony w szczękach maszyny wytrzymałościowej

FOT. 3. Element zakotwiony w szczękach maszyny wytrzymałościowej; fot.: S. Swierczyna

Wkręty były osadzane za pomocą wkrętarki elektrycznej wyposażonej w sprzęgło, które zapewniało, że moment dokręcenia nie przekroczy wartości 5 Nm określonej przez producenta. Nie zastosowano przy tym tzw. otworów pilotujących, tj. otwory były wiercone wyłącznie przez końcówkę wkręta o średnicy d1 = 4,5 mm.

Wyniki badania dziesięciu jednakowych elementów próbnych zilus­trowano na RYS. 2 w postaci wykresów zależności między obciążeniem F1 = 0,5 F przypadającym na pojedynczy wkręt a wzajemnym przemieszczeniem δ łączonych blach, które stanowi wartość uśrednioną pomiaru na czujnikach indukcyjnych C1 i C2 (RYS. 1).

Początkowo, do obciążenia F1 równego blisko 2 kN, na przebieg ścieżek równowagi statycznej mogły mieć wpływ efekty związane z dopasowaniem oraz tarciem statycznym między łączonymi blachami. Po pokonaniu tarcia przemieszczenia wynikały przede wszystkim ze sprężysto-plastycznej owalizacji otworów na skutek docisku łączników do ścianek w otworach, któremu towarzyszył narastający przechył osi wkrętów.

Przy obciążeniu F1 równym średnio 7,17 kN, które w badanym połączeniu powodowało przemieszczenie δlim = 3 mm, przechył wynosił ok. 10° i widoczne było wygięcie końcówek łączonych blach z płaszczyzny ich styku (FOT. 4).

Zależności obciążenie–przemieszczenie w badanych połączeniach

RYS. 2. Zależności obciążenie–przemieszczenie w badanych połączeniach; rys.: S. Swierczyna

Deformacje badanych połączeń

FOT. 4–7. Deformacje badanych połączeń: przy przemieszczeniu około 3 mm (4), na chwilę przed zniszczeniem (5), przechył osi wkrętów po zniszczeniu (6) oraz wydłużenie otworu (7); fot.: S. Swierczyna

Siła maksymalna F1,max przypadająca na pojedynczy wkręt podczas badania mieściła się w zakresie 7,3–8,5 kN przy przemieszczeniach rzędu 4,1–5,6 mm. Na tym etapie trzpienie wkrętów ulegały jednoczesnemu ścinaniu, rozciąganiu oraz zginaniu (FOT. 5).

W pięciu na dziesięć elementów zniszczenie było inicjowane przez zerwanie trzpienia jednego z wkrętów tuż pod jego główką, a w pozostałych przypadkach stwierdzono wyrwanie obu wkrętów z blach. Przechylenie osi wkrętów w stosunku do ich położenia początkowego pomierzone po zdemontowaniu elementu mieściło się w zakresie 45–55 stopni (FOT. 6). Średnice otworów zmierzone po badaniu w kierunku równoległym do działania obciążenia wy-nosiły około 8 mm, a w kierunku prostopadłym 5,4 mm (FOT. 7).

Nośność i sztywność połączenia

Wytyczne ECCS [11], które są zharmonizowane z normą PN-EN 1990 [13], pozwalają wyznaczyć nośność charakterystyczną na podstawie następującej formuły:

gdzie:

Rm – wartość średnia dopasowanych wyników badania Radj,
k – tzw. argument rozkładu prawdopodobieństwa [14], który przyjmuje się dla 5% wartości charakterystycznej wg tablicy D1 w [13],
s – odchylenie standardowe. W przypadku, gdy odchylenie s jest estymowane z próby dla liczby elementów n = 10, wówczas wartość k = 1,92.

Dopasowanie wyników, o którym wspomniano powyżej, ma na celu uwzględnienie różnic między nominalnymi i rzeczywistymi pomierzonymi parametrami elementów próbnych i uzyskuje się je według wzoru:

gdzie:

Dla badanej serii elementów próbnych współczynnik dopasowania μR = 1,135.

Wyniki obliczeń uzyskane dla badanych połączeń według opisanej powyżej procedury zamieszczono w TABELI.

Wyznaczenie nośności obliczeniowej pojedynczego wkręta

TABELA. Wyznaczenie nośności obliczeniowej pojedynczego wkręta

Należy podkreślić, że zgodnie z wymaganiami [11] przy obciążeniu 0,6 Rk = 3,39 kN charakterystyka połączenia nadal jest w przybliżeniu liniowo-sprężysta, co zapobiega trwałym nadmiernym deformacjom w stanie granicznym użytkowalności. Ponadto zniszczenie połączenia następuje przy przemieszczeniu wyraźnie przekraczającym 3 mm, co zapewnia odpowiednią zdolność połączenia do deformacji.

Nośność obliczeniową pojedynczego wkręta Rd = 4,52 kN otrzymano, dzieląc nośność charakterystyczną przez współczynnik bezpieczeństwa γM2, który wg [8] przyjmuje się równy 1,25. Można ją porównać z nośnością wkręta na docisk Fb,Rd, która wg [8] wynosi 3,97 kN.

W wytycznych [11] podano sposób określenia podatności ch ścinanego połączenia na wkręty. Uwzględniając, że sztywność translacyjna (na przesuw) Sδ,1 przypadająca na pojedynczy wkręt jest odwrotnością podatności, można zapisać:

gdzie:

ah – przemieszczenie pomierzone w badanym połączeniu, które odpowiada obciążeniu o wartości Rd/γ1,
γ1 – częściowy współczynnik bezpieczeństwa związany z określonym rodzajem obciążenia.

W [11] dla konstrukcji, która w przeważającej części jest poddana oddziaływaniu wiatru, zaleca się przyjąć γ1 = 1,5. Dla badanych połączeń przyjęto γ1 = 1,0, uzyskując ∑ah/n = 0,971 mm oraz sztywność sieczną Sδ,1 = 4,65 kN/mm, która obejmuje „od dołu” rzeczywistą charakterystykę obciążenie–przemieszczenie badanego połączenia w całym zakresie obciążenia dopuszczalnego Rd (RYS. 2).

Podsumowanie

W artykule przedstawiono wyniki badania oraz procedurę wyznaczania nośności i sztywności zakładkowego połączenia na wkręty samowiercące. Zbadano dziesięć jednakowych elementów próbnych, w których blachy o grubości 1,5 mm ze stali S235 łączono zakładkowo przy użyciu wkrętów o średnicy 5,5 mm. Maksymalna siła przypadająca na pojedynczy wkręt podczas badania wynosiła średnio 7,8 kN, przy przemieszczeniu około 4,9 mm, a zniszczenie polegało na wyrywaniu wkrętów lub zerwaniu ich główek.

Nośność obliczeniowa połączenia Rd wyznaczona na podstawie wytycznych ECCS [11] wynosi 4,52 kN i jest około 14% większa od nośności na docisk Fb,Rd = 3,97 kN wg normy [8]. Przemieszczenie odpowiadające nośności Rd nie przekracza 1 mm, a zdolność połączenia do deformacji spełnia kryteria podane w [11].

Sztywność sieczna na przesuw Sδ,1 przypadająca na pojedynczy wkręt wynosi 4,65 kN/mm i może być użyta do obliczeń statycznych kratownicy z takimi połączeniami.

Literatura

 1. J. Bródka, M. Broniewicz, M. Giżejowski, „Kształtowniki gięte. Poradnik projektanta”, Polskie Wydawnictwo Techniczne, Rzeszów 2006.
 2. D. Dubina, R. Zacharia, „Cold-formed steel trusses with semi-rigid joints”, Thin-Walled Structures Vol. 46, 2008, pp. 741–764.
 3. S. Swierczyna, „Wprowadzenie do projektowania lekkich kratownic stalowych z kształtowników giętych”, „IZOLACJE” 3/2021.
 4. T. Misiek, S. Käpplein, „Strength and stiffness of shear-loaded fastenings for metal members and sheeting using fastening screws and rivets”, „Steel Construction” 7/2014, No. 1, s. 14–23.
 5. M. Gryniewicz, J. Szlendak, „Research on self-drilling screwed lap connections In steel diaphragms and design models”, „System Safety: Human – Technical Facility – Environment”, CzOTO 2019, volume 1, issue 1, pp. 299–306.
 6. C. Kangyi, Y. Huanxin, „Testing, numerical and analytical modelling of self-drilling screw connections between thin steel sheets in shear”, „Thin-Walled Strucutres” Vol. 182, Part B, 2023.
 7. R. Brudziński, L. Ślęczka, „Behaviour of steel sheeting connection with self-drilling screws under variable loading”, „Open Engineering”, Volume 10, Issue 1, id. 58, pp. 9.
 8. PN-EN 1993-1-3:2008, „Eurokod 3. Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1-3: Reguły uzupełniające dla konstrukcji z kształtowników i blach profilowanych na zimno”.
 9. S. Swierczyna, W. Wuwer, „Resistance and stiffness of blind bolt lap joints in cold-formed steel structures”, „Technical transactions: Civil Engineering” 2-B/2016, pp. 197–217.
10. PN-EN 1993-1-1:2006, „Eurokod 3. Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków”.
11. ECCS TC7 TWG 7.10, „Connections in Cold-formed Steel Structures. The testing of connections with mechanical fasteners in steel sheeting and sections”, ECCS No 124, 2nd edition, 2009.
12. PN-EN ISO 6892-1:2020, „Metale. Próba rozciągania. Część 1: Metoda badania w temperaturze pokojowej”.
13. PN-EN 1990:2004 Eurokod, „Podstawy projektowania konstrukcji”.
14. A. Biegus, „Probabilistyczna analiza konstrukcji stalowych”, PWN, Warszawa 1999.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.