Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Normy akustyczne w budownictwie

Wolnowiszące rozwiązania akustyczne w Szkole Podstawowej w Zamieniu, fot. Ecophon Saint-Gobain

Wolnowiszące rozwiązania akustyczne w Szkole Podstawowej w Zamieniu, fot. Ecophon Saint-Gobain

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób układu trawienia i krążenia.

Zobacz także

dr inż. Magda Kosmal, dr inż. Anna Kuśnierz Badanie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych szyb ognioodpornych

Badanie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych szyb ognioodpornych Badanie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych szyb ognioodpornych

Obiekty budowlane (oraz ich poszczególne części), przy użytkowaniu ich zgodnie z zamierzonym zastosowaniem, muszą spełniać przez okres użytkowania szereg wymagań podstawowych. Należą do nich bezpieczeństwo...

Obiekty budowlane (oraz ich poszczególne części), przy użytkowaniu ich zgodnie z zamierzonym zastosowaniem, muszą spełniać przez okres użytkowania szereg wymagań podstawowych. Należą do nich bezpieczeństwo pożarowe oraz ochrona przed hałasem. Niezwykle istotne jest również wymaganie dotyczące zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Wymagania te są podstawą do opracowywania norm i zharmonizowanych specyfikacji technicznych, w których określane są cechy wyrobów (zasadnicze charakterystyki)...

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Myśląc o skutkach hałasu i jego szkodliwym wpływie na człowieka, najczęściej w pierwszej kolejności na myśl przychodzi ryzyko uszkodzenia słuchu. I to zagrożenie wcale nie musi się ograniczać do pracowników przemysłowych czy pracowników lotniska, narażonych na ekstremalne poziomy hałasu rzędu 130 dB. Zagrożenie może czyhać na każdego z nas, bo liczy się dobowa dawka energii akustycznej – czyli nie tylko poziom dźwięku, na jaki jesteśmy narażeni, ale także czas tego narażenia. Niższe poziomy dźwięku, eksponowane przez odpowiednio długi czas, są wszak tak samo szkodliwe, jak uciążliwy, głośny hałas.

Czy wiesz: Jak poprawić izolacyjność akustyczną w mieszkaniach? 

Przyjmuje się, że ekspozycja na hałas o poziomie 85 dB jest bezpieczna, jeśli w ciągu całej doby nie będzie ona dłuższa niż 8 godz. Ale już w przypadku 95 dB jest to tylko 48 min., a przy 105 dB to zaledwie 288 s. W rzeczywistości bez specjalistycznego sprzętu ciężko jest to jednak skontrolować, ponieważ gdy tylko wyjdziemy z budynku, czeka nas kakofonia odgłosów ruchu ulicznego, komunikacji miejskiej, często na dodatek okraszona dźwiękami robót drogowych. Szacuje się, że w Polsce na hałas narażonych jest około 13 mln osób, w tym najwięcej, bo około 4 mln osób na hałas drogowy powyżej 65 dB.

Nie tylko „głośny” hałas jest szkodliwy

Przed hałasem z ulicy chcemy się schronić zatem ponownie w budynkach, jednak nawet tam spotykamy dźwięki, których wolelibyśmy nie słyszeć, i tak błędne koło się zamyka. To dlatego akustyka w budynkach jest tak szalenie istotna i – z niezrozumiałych powodów – nadal nie zawsze uwzględniana na etapie projektowania. Szacuje się bowiem, że około 90 proc. naszego czasu spędzamy właśnie we wnętrzach.

W budynkach narażeni jesteśmy na różne dźwięki:

  • hałas środowiskowy dochodzący z zewnątrz,
  • hałas bytowy (m.in. dźwięki powietrzne – głośne rozmowy, muzyka czy też dźwięki materiałowe, np. rozchodzące się uciążliwe odgłosy wiertarki),
  • hałas instalacyjny wytwarzany przez urządzenia techniczne pracujące w obiekcie.

Przed tymi dźwiękami powinna nas chronić odpowiednia konstrukcja budynku. Kluczowe znaczenie ma tutaj budowa przegród, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych: stropów, ścian, drzwi, okien, fasad itd. Duże znaczenie dla komfortu akustycznego ma jednak nie tylko to, czy jesteśmy w stanie odciąć się od dźwięków zza ściany, ale również, jak dźwięk zachowuje się w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Tym zagadnieniem zajmuje się akustyka wnętrz, o którą trzeba dbać nie tylko w specjalistycznych pomieszczeniach, jak sale koncertowe czy sale teatralne, choć tam ma ona szczególne znaczenie i jest tematem rozważań wyspecjalizowanych akustyków.

Każde pomieszczenie bez wyjątku ma swoją akustykę i ważne jest, aby zaprojektowania jej nie zostawić przypadkowi, bo jest on kiepskim projektantem. Akustyka każdego pomieszczenia powinna być dostosowana do jego funkcji, ponieważ ma ona duży wpływ na samopoczucie i zdrowie użytkowników. Nie mówiąc już o jego funkcjonalności. Niezależnie, czy będzie to budynek mieszkalny, szkoła, szpital czy biurowiec. Nieodpowiednia akustyka wnętrz wpływa na wysoki poziom hałasu i sprawia, że rozprzestrzenia się on znacznie dalej oraz zmniejsza zrozumiałość mowy.

fot1 sobczak

Rozwiązania akustyczne w biurze Kinnarps we Wrocławiu; fot.: Ecophon Saint-Gobain

Norma pogłosowa

W 2018 r. wprowadzona została nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które przywołuje normę PN-B-02151-4:2015-06 [1]. Tym samym, od tego czasu norma ta stała się obowiązkowa do stosowania przy wznoszeniu nowych budynków, a także przy rozbudowie, przebudowie i modernizacji tych istniejących. Dotyczy budynków użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego, czyli biur, placówek oświatowych i medycznych, hoteli, obiektów sportowych itp.

Celem normy jest, aby w pomieszczeniach tych obiektów ograniczyć hałas pogłosowy oraz zwiększyć zrozumiałość mowy zwłaszcza w tych wnętrzach, gdzie ma ona szczególne znaczenie. Norma definiuje dla poszczególnych typów pomieszczeń wymagania dotyczące akustyki wnętrz, określając minimalną chłonność akustyczną (A), maksymalny dopuszczalny czas pogłosu (T) lub minimalną dopuszczalną wartość wskaźnika transmisji mowy (STI).

Twarde powierzchnie tworzą pogłos

Najczęściej stosowanym parametrem opisującym akustykę wnętrz jest czas pogłosu. Pogłos jest związany z występowaniem dużej ilości odbić fal dźwiękowych od powierzchni ograniczających to pomieszczenie. Odbicia te nakładają się na siebie, sprawiając, że słuchacz słyszy jeden ciągły zanikający dźwięk, nieraz wiele sekund po wyłączeniu jego źródła. Wprowadzone zaś do pomieszczenia materiały i obiekty dźwiękochłonne skracają czas pogłosu, przez co pomieszczenie staje się cichsze i panują w nim lepsze warunki do komunikacji słownej.

Wskaźnik transmisji mowy STI to z kolei parametr, który opisuje zrozumiałość mowy w pomieszczeniu. Przyjmuje wartości od 0 do 1 (w praktyce 0,3–0,8), gdzie wartość większa niż 0,7 oznacza doskonałą zrozumiałość mowy. Wartość wskaźnika STI zależy od poziomu tła akustycznego (im wyższy, tym STI niższe), czasu pogłosu (im dłuższy, tym STI niższe) oraz odległości między mówcą a słuchaczem (im jest ona mniejsza, tym STI większe).

Chłonność akustyczna pomieszczenia zależy od sposobu jego wykończenia i umeblowania. Nie będzie ona wysoka, jeśli zastosujemy twarde, odbijające dźwięk materiały, np. tynk cementowo-wapienny, szkło czy gres. Aby więc zapewnić odpowiednią chłonność akustyczną, należy zastosować materiały o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku. Większa chłonność akustyczna całego pomieszczenia oznacza ograniczenie poziomu dźwięku i jego zasięgu przestrzennego.

Głośne biuro oznacza niską efektywność pracowników

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak trudno jest się skupić na zadaniach wymagających koncentracji uwagi w biurze o projekcie otwartym, jeśli ciągle słyszymy rozmowy i telefony współpracowników. W większości badań przeprowadzanych na temat ergonomii pracy biurowej temat hałasu jest bardzo często wymieniany jako ten, który ma kluczowy wpływ na jakość naszej pracy. I nie chodzi tutaj o hałas instalacyjny, hałas kserokopiarek, ekspresów do kawy czy przelatujących nad miastem samolotów, tylko hałas wytwarzany przez współpracowników. Problem ten można ograniczyć, zwiększając chłonność akustyczną open-space’ów (do czego nakłania norma PN-B-02151-4:2015-06 [1]) oraz dzieląc ich przestrzeń na mniejsze sektory poprzez zastosowanie specjalnych ekranów akustycznych lub wysokich mebli.

Najpopularniejszą metodą wyciszania jest aranżacja największych powierzchni, które mogą kształtować akustykę wnętrz, czyli sufitów i ścian, które są elementem każdego pomieszczenia. Mimo zmieniających się trendów, a także dzięki rozmaitości produktów oraz ich wariantów nie trzeba już wybierać między oryginalnym designem a dobrą akustyką wnętrza, co jest bardzo ważnym aspektem projektowania współczesnych biur.

Akustyczny design to trend, który szybko zyskuje na popularności. Różnorodne kształty, krawędzie i formaty płyt, bogata kolorystyka, powierzchnie dostosowane do różnych pomieszczeń, doskonałe właściwości dźwiękochłonne to cechy, które architekci i projektanci pokochali, bo daje im to dodatkowe pole ciekawych aranżacji. Sufity modułowe można projektować w klasycznych układach, tworzyć własne mozaiki lub eksperymentować z różnicą poziomów płyt. Wolnowiszące panele mogą być zaś stosowane tam, gdzie montaż sufitów pełnopowierzchniowych nie jest możliwy lub wskazany.

Nie tylko w biurach jest za głośno

Oczywiście problemy z akustyką wnętrz nie ograniczają się tylko do biur, spotykamy je w zasadzie we wszystkich typach pomieszczeń użyteczności publicznej. Różnorodność kształtów, kolorów, form, a nawet możliwość wykonania własnego nadruku są dodatkowym atutem otwierającym furtkę do wymarzonego projektu.

Pamiętajmy, że miejscem pracy są też inne środowiska, takie jak szkoły czy szpitale. Tam o odpowiednie warunki akustyczne dba się niestety rzadziej, zwłaszcza że mamy do czynienia z placówkami wybudowanymi stosunkowo dawno. A przecież w szkołach oprócz nauczycieli są też uczniowie, którzy narażeni na bardzo wysoki poziom hałasu na przerwach, mogą wykazywać zmniejszoną koncentrację podczas lekcji czy większe rozdrażnienie, a nawet poziom agresji. To właśnie w szkołach dobra akustyka jest najbardziej potrzebna, ale właśnie tu jest ona najbardziej zaniedbana.

Mniej oczywistym, choć równie istotnym problemem jest zaś brak odpowiedniej akustyki w szpitalach (RYS.1–2). Hałas przekłada się na wolniejszy powrót do zdrowia, a co za tym idzie, jest dodatkowym obciążeniem systemu ochrony zdrowia. W placówkach medycznych i szpitalach można zauważyć plakaty nawołujące do zachowania ciszy, aby nie przeszkadzać innym pacjentom. Ale paradoksalnie nie tylko głośna mowa powoduje przewlekły hałas. Sama jakość snu pacjentów jest zaburzona, chociażby przez dźwięki dochodzące z aparatury medycznej oraz częste aktywności personelu i pozostałych chorych. Tymczasem poziom hałasu w salach chorych na OIOM-ach w szpitalach przekracza często 70 dB nawet w nocy. Na te problemy zwraca się uwagę już od XIX w., kiedy to Florence Nightingale, prekursorka współczesnego pielęgniarstwa, określiła hałas w służbie zdrowia „najbardziej okrutnym zaniedbaniem opieki”. Przeprowadzone zaś liczne badania pokazują, że poziomy dźwięku w szpitalach są znacznie wyższe od tych zalecanych choćby przez WHO.

rys1 2 sobczak

RYS. 1–2. Wizualizacja przedstawiająca zmianę zasięgu przestrzennego dźwięku przed (1) i po zainstalowaniu materiałów dźwiękochłonnych na oddziale szpitalnym (2); rys.: Ecophon Saint-Gobain

Dźwięk jest pożądany, a hałas – niechciany

W społeczeństwie jest już pewna świadomość, że hałas jest czynnikiem niepożądanym i stresującym, natomiast o profilaktykę warto zadbać zwłaszcza w placówkach oświatowych. W korytarzach i stołówkach polskich szkół podstawowych mierzone równoważne poziomy dźwięku, zwykle przekraczają 85 dB, w skrajnych przypadkach dochodząc do 90 dB – czyli mniej więcej tyle, co pracujący młot pneumatyczny w odległości 10 m. To może i powinno budzić obawy o stan słuchu uczniów, jak i nauczycieli. Rosnąca świadomość zagrożenia utraty słuchu, większego zmęczenia, czy nawet agresji dociera jednak coraz częściej do zaniepokojonych rodziców.

Warszawska podstawówka prekursorem zmian

Doskonałym, wręcz modelowym przykładem rozwiązania problemu słabej akustyki pomieszczeń szkolnych jest przypadek Szkoły Podstawowej nr 340 na warszawskim Ursynowie. Dzięki oddolnej inicjatywie Rady Rodziców budynek ten – jako pierwszy w kraju – został poddany całkowitej modernizacji akustycznej, spełniając wymagania normy PN-B-02151-4:2015-06 [1].

rys3 sobczak

RYS. 3. Czas pogłosu w klasach lekcyjnych SP-340 przed modernizacją akustyczną i po dostosowaniu do wymagań normy PN-B-02151-4:2015-06; rys.: [2]

W SP 340 głównym problemem akustycznym wskazywanym przez uczniów, nauczycieli i rodziców były niebywale głośne korytarze. Według pomiarów Sanepidu równoważny (średni) poziom dźwięku w czasie przerwy wahał się tam w granicach 90–93 dB. Zdecydowano się jednak poddać modernizacji akustycznej nie tylko korytarze, ale także wszelkie inne pomieszczenia, w stosunku do których norma określa wymagania. W efekcie, po instalacji dźwiękochłonnych sufitów podwieszanych i paneli ściennych, redukcja poziomu dźwięku w wytłumionych pomieszczeniach wynosiła ok. 8 dB. Dla ludzkiego ucha jest to o połowę niższy poziom głośności.

Tak głębokie wyciszenie pomieszczeń zawdzięczamy nie tylko dźwiękochłonnym własnościom zastosowanych materiałów, ale także zmianie zachowania użytkowników: skoro wszyscy mogą być usłyszani i zrozumiani bez potrzeby podnoszenia głosu – nikt tego nie robi. Do tego, w wyciszonych pomieszczeniach zdecydowanie zredukowano czas pogłosu (np. w klasach językowych z 1,7–2,0 s do 0,6 s), co znakomicie polepszyło zrozumiałość mowy.

rys4 sobczak

RYS. 4. Odpowiedzi nauczycieli dotyczące zdolności uczniów do zapamiętywania trudnego materiału – przed i po modernizacji akustycznej; rys.: [2]

Entuzjastyczne opinie użytkowników budynku podsunęły wówczas pomysł szczegółowych badań ankietowych, które pozwoliłyby na ocenę skali zmian, które zaszły po remoncie. Badania zostały przygotowane i przeprowadzone przez prof. Irenę Polewczyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy współudziale mgr. inż. arch. Mikołaja Jarosza [2]. Wzięło w nich udział 44 nauczycieli i 378 uczniów (głównie z klas V i VI), którzy oceniali wpływ zmian akustycznych na ich funkcjonowanie w szkole.

Badania wykazały skokową poprawę warunków pracy i samopoczucia nauczycieli, a także równie gwałtowną poprawę efektywności pracy uczniów. Wskazują na lepszą koncentrację uwagi i zdolność zapamiętywania, szybsze tempo pracy, lepszą komunikację z nauczycielami i mniejsze ogólne zmęczenie uczniów. Dwie trzecie nauczycieli stwierdziło także, że dzięki wyciszeniu szkoły uczniowie mają lepsze oceny okresowe, zarówno z przedmiotów, jak i z zachowania. Na korytarzach zauważono natomiast zmniejszenie poziomu agresji oraz stopnia pobudzenia uczniów.

Pozytywne doświadczenia z SP 340 sprawiły, że władze stolicy wyciszyły w następnych latach kolejnych 10 podstawówek.

Komfort ciszy przestaje powoli być więc zbędnym luksusem, a staje się koniecznością. Szerząca się świadomość zagrożeń wywołanych przez hałas sprawia, że ciszy poszukujemy już nie tylko w miejscach pracy czy użytku publicznego, ale przede wszystkim w domach. Najnowsze trendy wskazują, że ludzie coraz chętniej decydują się na zaprojektowanie odpowiedniej akustyki we własnych czterech ścianach. Wszyscy bowiem potrzebujemy odpoczynku i przerwy od bodźców, które nieustannie przenikają do naszych głów.

Literatura

1. PN-B-02151-4:2015-06 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań”.
2. I. Polewczyk, M. Jarosz, „Akustyka w szkołach”.
3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (DzU Nr 157, poz. 1318).
4. A. Bortkiewicz, N. Czaja, „Pozasłuchowe skutki działania hałasu ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia”.
5. „Wpływ hałasu na edukację. Przegląd badań naukowych” – praca zbiorowa, opracowanie: Ecophon Saint-Gobain.
6. SA Stansfeld, M.P. Matheson, „Noise pollution: non-auditory effects on health”, University of London, London.
7. „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology”.
8. A. Gil, „Akustyka nowych budynków”, „Murator” 4/2021.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.